Skocz do zawartości

Chłodzenie NB/SB


avant.garde

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę pilnie zakupić chłodzenie na mostek południowy, ale nie mam żadnego miarodajnego info w tej kwestii. Cena jak najniższa. Zastanawiam się nad:

 

Zalman ZM-NB47J

Zalman ZM-NB32K

Pentagram Freezone NP-40 Al

 

Zastanawiam się nad sensem wyboru tego Pentagrama, bo mam mierną opinię na temat ich chłodzenia (cooler al-cu na Celeronie 2GHz osiągał gorsze wyniki od boxowego o_O).

 

Co proponujecie? Chłodzenie niekoniecznie musi być pasywne - jeśli np. ZM-NB32K z wiatrakiem da spokojnie radę to ok, cena i tak nie będzie za wysoka (w przeciwieństwie np. do Pentagrama + wiatrak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Daje głowe za to, że gorsza wydajność penta była spowodowane złym montażem.

Powiedz tylko na jaki chipset potrzebujesz tego radiatora, bo większość to nie potrzebuje niczego wyrafinowanego, każdy pocięty kawałek aluminium z wentylatorkiem daje (albo i bez) rade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mostki południowe nie grzeją się za bardzo. Ale mam takowy problem z komputrem, że wiesza mi się w losowych momentach. Sprawdziłem zasilacz, dysk, pamięci, chłodzenie procesora i bez efektów. Problem występuje zawsze mniej więcej po 5 min w gierkach sieciowych i flashach. Ale sprawdziłem ręcznie temperaturę na NB i nie ma problemów, za to na SB jest zdecydowanie za wysoka - parzy przy dotknięciu, także pewnie z 60 st. Nigdy nie spotkałem się z tak nagrzewającym się mostkiem południowym, ale odpowiada w sumie za ruch na urządzeniach niższego rzędu, mdz. in. na PCI czy USB (sieć jest podpieta na USB), także niewykluczone, że to jest przyczyną.

 

Nie pamiętam dokładnie co to za płyta, to komputer mojej dziewczyny, ale to Gigabyte pod S478, obsługuje szyny 400 i 533 MHz, jedzie na niej Celeron 2 GHz, chipset SiS'a (jeśli sie nei mylę to SiS648). Chyba to było coś pokroju GA-8S648-L, ale głowy nie dam.

 

streaker, właśnie montaż był prawidłowy. Na boxowym cooler'ze wyciskałem z Celerona 2 GHz spokojnie 2,8 GHz. Pentagram na maksymalnych obrotach nie dawał rady przeskoczyć 2,5 Ghz. Z tymże dodam, że ten coolerek był z tej gorszej:QC-80 AlCu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sb grzeje sie i to bardzo , ale ta temp w sumie nic mu nie robi o ile jest w sensownym zakresie nawet te 70 stopni ( chociaz przy podkreconym kompie , a wtedy bardziej tez sie bardziej grzeje moze powodowac zwisy ) jesli teraz tam jakies male gowienko jest to zmien na wiekszy , jak to stara plytka to moze sie sypie poprostu mozesz tez zawisci jakos wentyl 80 na 5v i bedzie chlodny radiator bo dawanie 40-50mm gowienko na to , to bedzie buczec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wookie, właśnie na południowym nie ma żadnego radiatora. Mam spore doświadczenia z płytami Gigabyte'a pod S478 i takie grzałkowanie SB jest czymś niespotykanym (no poza Prescott'ami) - podejżewam, że na bardziej aktualnych płytach bardziej się grzeją. Płyta faktycznie nie jest pierwszej świeżości, ale tutaj tkwi osobliwość - gdy odłączyć neta, bądź podpiąć mojego neta pod kartę sieciową (ale niestety docelowo nie da się go trzymać na sieciówce bo to Wi-Fi na USB) to problem zawieszania znika. Męczyłem komputra chyba z 2 godziny na jakiejś gierce nie-sieciowej i ani razu mi się nie zwiesił. Odpaliłem chwilę później flash'a i po 2 min zwis. Także wolę upewnić się zanim pójdę w stronę wymiany płyty głównej (a tego chcę za wszelką cenę uniknąć, bo to bezsensowny koszt 200 złociszy, co jest stawką dość wysoką jeśli sprawa idzie o Celerona 2GHz).

 

Co do samego radiatorka to postaram się wyszukać tego większego Zalmana, choć ciężko ostatnio z ich dostępnością. Dzięks za pomoc;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności