Skocz do zawartości

RAID vs Raptor


Możej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Studiuje architekture, uzywam tradycyjnych programow AutoCAD, 3d max, Corel itp. Po czesci z potrzeby poprawy bezpieczenstwa, po czesci z checi przyspieszenia pracy, zastanawiam sie nad zwiekszeniem ilosci dyskow w komputerze. Aktualnie posiadam jeden dysk WD4000AAKS (400Gb, 16Mb cache).

 

Pod uwage biore pare opcji:

1. kupuje dysk WD740ADFD Raptor (74Gb) za 439zl na system, programy, gry + moj aktualny dysk WD na dane (zdjecia, muzyka, projekty)

2. kupuje 2 dyski WD360ADFD Raptor (2x 36Gb) w sumie za 610zl i robie RAID 0 (72Gb) na system, programy, gry + moj aktualny dysk WD na dane

3. kupuje 2 dyski WD800AAJS (2x 80Gb, 8Kb cache) w sumie za 250zl i robie RAID 0 (160Gb) na system, programy, gry + moj aktualny dysk WD na dane

4. kupuje drugi taki sam dysk jak posiadam WD4000AAKS za 289zl i robie RAID 1 (400Gb), dziele go na partycje: C (system, programy, gry) i D (zdjecia, muzyka, projekty)

5. kupuje drugi taki sam dysk jak posiadam WD4000AAKS za 289zl i robie RAID 0 (800Gb), dziele go na partycje: C (system, programy, gry) i D (zdjecia, muzyka, projekty) i modle sie zeby zaden z dyskow mi nie padl :)

6. kupuje dysk zewnetrzny pod usb WDH1U5000E (500Gb) za 449zl i co tydzien robie na nim kopie zapasowe calego systemu

 

Pytania:

Glowne pytanie brzmi: czy warto w ogole bawic sie w RAID/Raptory przy moich zastosowaniach? Czy poczuje roznice? Ponadto:

ad 1. czy nie lepiej dolozyc 170zl do opcji 2?

ad 2. czy warto wydawac tyle kasy?

ad 3. dyski WD800AAJS sa juz dosc stare i maja tylko 8Kb cache - czy beda sie nadawac do RAIDa?

ad 4. czy warto robic RAID 1, skoro poza bezpieczenstwem nic innego nie oferuje a nawet moze spowolnic zapis?

 

Moj sprzet:

q6600

P5K

4Gb ramu

8600GT

Windows Vista Home Premium 64 bit

 

Pozdrawiam i z gory dzieki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Skoro masz płytę P5K to możesz sobie jeszcze pomieszać RAIDy na partycjach. Np. na partycji C robisz 0, co widocznie przyspieszy ładowanie się systemu i programów, a na partycji D robisz 1, co zwiększa bezpieczeństwo zapisanych tam danych. Przyspieszenie jest odczuwalne, przekonałem się gdy niedawno padł mi jeden z dysków (również WDC). Dziękowałem wtedy za mirrora na partycji D :D W każdym razie teraz rozważam kupno zewnętrznego dysku, a te które mam planuję spiąć w RAID 0 w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam niedawno zastanawialem sie nad tym RAID-em, uzywam programy typu Solidworks , Catia , 3DSmax itp. Raptory są podobno głosne ,wiec takie x2 będą irytować natezeniem dzwieku , warto nad tym tez pomyslec. Do tego przy instalacji XP trzeba posiadać stacje FDD do zaladowania sterownikow RAID (maly szczegol ,ale juz nie każdy ma w nowym kompie stacje dyskietek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybkie odpowiedzi!

 

Skoro masz płytę P5K to możesz sobie jeszcze pomieszać RAIDy na partycjach. Np. na partycji C robisz 0, co widocznie przyspieszy ładowanie się systemu i programów, a na partycji D robisz 1, co zwiększa bezpieczeństwo zapisanych tam danych

 

arevulopapo - chodzi Ci o RAID Matrix? Jesli tak to moj Asus P5K nie ma tej opcji, jest tylko RAID 1, 0 i JBOD (czytam instrukcje i w BIOSie sa tylko takie opcje), chyba ze takie cos mozna zrobic z poziomu Visty. Ale bardzo mi sie podoba Twoj pomysl, to by bylo idealne rozwiazanie.

 

Do tego przy instalacji XP trzeba posiadać stacje FDD do zaladowania sterownikow RAID (maly szczegol ,ale juz nie każdy ma w nowym kompie stacje dyskietek)

 

pixelangel - w Viscie na szczescie mozna sterowniki RAID zaistalowac na usb :) Bez tego mialbym problem bo wlasnie nie mam stacji dyskietek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można sobie zrobić płytkę z systemem, na której będą zintegrowane sterowniki od RAID'a.

 

Pytanie brzmi ile chcesz wydać, bo rozbieżności cenowe pomiędzy opcjami są spore, a co za tym idzie jakościowe (opcja numer 2 i 3 dla przykładu).

Ja bym kupił zewnętrzną kieszeń na Twój obecny dysk, który by robił za przenośny magazyn i na kopie zapasową. Do tego RAID z dysków 250GB (Baraki ES.2 dla przykładu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możej, przy uruchamianiu komputera (już po BIOSie) powinien być moment na naciśnięcie Ctrl+I (chyba) i określenie przydziału poszczególnych dysków do partycji. Później przy instalacji systemu trzeba zapodać odpowiedni sterownik. Całkiem możliwe, że ta opcja jest niedostępna gdy masz tylko jeden dysk. Podaj dokładny model swojej płyty to zajrzymy na stronę producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można sobie zrobić płytkę z systemem, na której będą zintegrowane sterowniki od RAID'a.

 

Pytanie brzmi ile chcesz wydać, bo rozbieżności cenowe pomiędzy opcjami są spore, a co za tym idzie jakościowe (opcja numer 2 i 3 dla przykładu).

 

Tradycyjnie - im mniej wydam, tym lepiej. Ale jak mi powiecie ze warto doplacic np. 200zl bo roznica bedzie duza to uzbieram i doloze.

 

Ja bym kupił zewnętrzną kieszeń na Twój obecny dysk, który by robił za przenośny magazyn i na kopie zapasową. Do tego RAID z dysków 250GB (Baraki ES.2 dla przykładu).

 

RAID 0 z dwoch dyskow 250Gb daje 500Gb, a obecnie system i programy zajmuja mi ok 40Gb... wg mnie nie ma sensu kupowac dwoch 250-tek bo i tak nie bedzie mi potrzebna tak duza pojemnosc. Problem w tym ze juz nie produkuja malych szybkich dyskow, sa tylko te stare (patrz WD800AAJS)...

 

Możej, przy uruchamianiu komputera (już po BIOSie) powinien być moment na naciśnięcie Ctrl+I (chyba) i określenie przydziału poszczególnych dysków do partycji. Później przy instalacji systemu trzeba zapodać odpowiedni sterownik. Całkiem możliwe, że ta opcja jest niedostępna gdy masz tylko jeden dysk. Podaj dokładny model swojej płyty to zajrzymy na stronę producenta.

 

Prosze, poczytaj tutaj http://pl.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=534&l4=0&model=1637&modelmenu=2 ale jest tak jak pisalem - RAID 0, 1 i JBOD. P5K jest jednym z nizszych modelow na P35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako tradycjonalista polecam dobry soft do backupu i co kilka dni wypluwać płytkę.

Przez 18 lat komputerowania, kilka dysków mnie juz zawiodło.

btw. UPS masz ?

 

Raz skorzystalem z ciekawosci w Viscie z opcji Kopia Zapasowa Plikow. Nie dosc ze w Home Premium nie mozna zrobic kompletnej kopii zapasowej calego PC (dostepne tylko w wersjach Business i Ultimate), to w dodatku kopia zapasowa zajmuje wiecej niz plyta DVD - sprawdzalem :( Ale jak znasz jakis program pod Viste 64 bit do tworzenia pelnych kopii zapasowych to chetnie go przetestuje :)

 

Nie mam UPS, nie byl mi jeszcze potrzebny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, nie mogę się doszukać informacji o macierzach Intela. Trochę dziwne, bo odpowiedzialny za nie jest mostek ICH i już w poprzedniej jego wersji ta funkcja była dostępna. Cóż, będziesz musiał wybrać którąś z pozostałych opcji.

 

p.s. używaj opcji edit.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS to nie tylko zabezpieczenie przed zanikiem napięcia, to także potężna broń

na przepięcia które potrafią zabić najlepszego kompa i dyski

 

Rzeczywiście, nie mogę się doszukać informacji o macierzach Intela. Trochę dziwne, bo odpowiedzialny za nie jest mostek ICH i już w poprzedniej jego wersji ta funkcja była dostępna. Cóż, będziesz musiał wybrać którąś z pozostałych opcji.

 

p.s. używaj opcji edit.gif

 

o co Ci chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P5K ma ICH9R, który obsługuję tą funckję...

 

RAID 0 z dwoch dyskow 250Gb daje 500Gb, a obecnie system i programy zajmuja mi ok 40Gb... wg mnie nie ma sensu kupowac dwoch 250-tek bo i tak nie bedzie mi potrzebna tak duza pojemnosc. Problem w tym ze juz nie produkuja malych szybkich dyskow, sa tylko te stare (patrz WD800AAJS)...

 

No to już Ty musisz wiedzieć ile miejsca potrzebujesz. W takiej sytuacji, jak dla mnie jeden Raptor załatwia sprawę, budowanie Raid'a w oparciu o stare konstrukcje to sztuka dla sztuki. Po tej deklaracji również ciężar IMO przechodzi na bezpieczeństwo czyli kieszeń + Raptor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raptory są podobno głosne ,wiec takie x2 będą irytować natezeniem dzwieku , warto nad tym tez pomyslec.

 

dwa chodzące raptory w raid 0 wydają dźwięk porównywalny ze świerszczami na łące, spokojnie można się przyzwyczaić, przyrost prędkości spokojnie to rekompensuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS to nie tylko zabezpieczenie przed zanikiem napięcia, to także potężna broń

na przepięcia które potrafią zabić najlepszego kompa i dyski

 

Bede musial nad tym pomyslec :)

 

No to już Ty musisz wiedzieć ile miejsca potrzebujesz.

Wystarczylo by mi 80Gb na system i programy. Poza tym gdzies czytalem, ze jak jest za duza partycja to tez niedobrze, poniewaz im wieksza pojemnosc, tym dluzej zajmuje wyszukiwanie informacji... Czy to prawda?

 

dwa chodzące raptory w raid 0 wydają dźwięk porównywalny ze świerszczami na łące, spokojnie można się przyzwyczaić, przyrost prędkości spokojnie to rekompensuje :)

 

peter_muler - rozumiem ze masz dwa raptory spiete w RAID 0... Jaki model? Czy myslisz ze 2x WD360ADFD bedzie dobrym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeże temat,

Zastanawiam się jaką konfigurację dysków przygotować sobie do pracy w AfterEffects,

interesuje mnie przyśpieszenie pracy z materiałem w sekwencji obrazków.

 

Zastanawiam się jak rozłożyć zawartość dysku:

 

Opcja 1: Dysk no.1 barracuda7,200 i na partycji C - system, na D - programy(AE)

Dysk no.2 wd raptor - Na dane do obróbki w AE

 

Opcja 2: Dysk no.1 wd raptor na partycji C - system, na D - programy(AE)

Dysk no.2 wd raptor - Na dane do obróbki w AE

 

Opcja 3: Raid 0 na dwóch raptorach - i na 3 różnych partycjach to co wyżej.

Dysk7,200 na dane.

 

Co sądzicie, jaką konfiguracje polecacie, jak optymalnie rozłożyć partycje, wiadomo, że opcja 3 jest troche niebezpieczna, wszystko na RAID 0 :/

 

Kwota max ~1200 do dyspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam spory problem z Raidem. Wlasnie kupilem drugi identyczny dysk, i myslalem ze pojdzie bez problemow. Sytuacja wyglada nastepujaco.

 

Plyta glowna: Asus P5B-Dlx

Dyski twarde: 2x 250GB Seagate

Docelowa macierz: Matrix Raid: polowa dyskow to Raid 0, a druga Raid 1.

 

Mam obecnie zainstalowany Xp x64 Pro, a dysk podzielony na 4 partycje. Chcialbym partycje 1 i 2 (system operacyjny) zrobic jako stripe (Raid0), a partycje 3 i 4 jako mirroring (Raid1). I najlepiej bez utraty danych, ale to nie koniecznie.

 

Jak sie do tego zabrac? Manuala do MoBo juz znam na pamiec.

Po ustawieniu Sata Configuration na RAID, winda sie nie laduje, wyskakuje jakis bluescreen i reset.

 

Moglby sie ktos kto ma Matrix Raida zrobionego, sie wypowiedziec?

 

thx!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

empi-kup dwa dyski 500gb i polacz w raid 0

, jak Ci kiedys przyjdzie zmontowac jakis film gdzie 1 scena zajmuje 2gb to tyle miejsca sie przyda, zauwazylem tez ze w windowsie dyski strasznie wolno pracuja jezeli maja malo miejsca, poczytaj jeszcze dane techniczne dyskow, niektore maja jakies systemy specjalnie pod raid 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, juz mam.

 

1. Wlaczyc Raida dla dyskow SATA

2. Przygotowac Windowsa z wgranymi sterami naszego Raida(http://www.nliteos.com - bardzo pomocny), albo jezeli ktos ma floppy, to stery moga byc na dyskietce

3. Uruchomienie Intel Matrix Console podczas boot-u (ctrl+I), ustawienie powiedzmy plowy dyskow na RAID0, a druga na RAID1.

4. Intalka Windy

5. Tworzenie partycji ( i formatowanie ) na swiezym systemie.

 

Viola !

Niby proste, ale troche mi to zajelo...

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności