Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy Xeon'ów (chłodzenie)


Ford Prefect

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Jak w temacie, co polecacie do schłodzenia zestawu 2x Quad Xeon @2.66? Było dane mi słyszeć jak pracuje tunel powietrzny w takim komputerze (procesory miały wiatraczki boxowe) i chciałbym uniknąć takiego hałasu, zbliżonego głośnością do małego odkurzacza.

 

Znalazłem takie wiatraki, które mają opcję założenia na socket 771: http://www.4max.pl/default.asp?g=24&gg=19&produkt=3039

 

ale to chyba nie wystarczy...

a może da się zastosować chłodzenie wodne?

 

W każdym razie - czekam na Wasze porady, forum czytam od dawna i wiem że tutaj jest szansa dowiedzieć się czegoś konkretnego.

 

PS. dla tych, którzy gotowi są mnie zjechać za to że zakładam konto tylko po to żeby spytać się o sprzęt - odpowiadam z góry: być może, ten post będzie początkiem mojej aktywności na forum; zajmuję się wizualizacjami, więc może warto będzie w końcu coś zamieścić :)

 

pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

WC owszem ale nie napisales jaki masz budzet i czy chcesz sie w to bawic w ogole ;]

 

Ta wiatraczki co dales to jedno z najlepszych chlodziw AC jakie mozna kupic i z palcem w uchu z takim xeonem dadza sobie rade , nawet z podkreconym ;]

 

http://www.cooling.pl/socket-lga-775,kategoria,103_78_82.html

+

http://www.cooling.pl/noctua-xeon-mounting-kit,produkt,217766.html

 

albo inny radiator + wentyl oraz dorobienie samego kitu mocujacego , co wcale specjalnie trudne nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wookie

 

odpuszczę sobie w takim razie chłodzenie wodne (za dużo zachodu jednak no i budżet też nie jest z gumy :) ) i zainwestuję w te noctua, muszę jeszcze jakoś sprawdzić czy zmieszczą się 2 koło siebie, bo z tego co widzę to są dosyć sporawe.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1k to jeszcze znośnie, a czy orientujesz się może gdzie można znaleźć takie chłodzenie na ten socket? szukałem, ale niestety nic nie znalazłem, chyba że też musi być jakiś specjalny kit mocujący do tego, który kupuje się oddzielnie?

 

edit:

wracając do normalnego chłodzenia, znalazlem taka obudowe extended-ATX: http://hi-techreviews.com/reviews_2007/CoolerMaster_COSMOS/Page5.htm,

w tym linku jest wykres temperatur, gdzie po zamontowaniu dodatkowych 4 wentylatorów w obudowie, temperatura cpu spada o ~17 stopni, tylko nie wiem jak będzie znowu z hałasem?

Łącznie byłoby 6 wiatraków 120mm - zakładając że będą to najcichsze z możliwych - czy ktoś zna z autopsji taką sytuację i może mi powiedzieć jaka jest "znośność" takiego hałasu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wierze ze spadnie o 17 stopni jak da sie taki nawiew , chyba ze bedzie to chodzilo na 2000 obr a to bedzie bardzo glosne

 

cooling.pl duzo czesci do chlodzenia wodnego , zapytaj sie jak z zapinkami na xeona ale na pewno ci pomoga , zalatwia wlacznie ze zrobieniem :) , wc to fajna sprawa zlwaszcza jak ktos mysli o rozbudowie i ma kase na to , poz tym to tez takie hobby wciagajace ;] , ja juz zdolalem wydac 1.5k na chlodzenie i dodatki zeby to jakos wygladalo

 

ta budowa w nowszej wersji cosmos 2 byla by dobra , ma miejsca na chlodnice 3x120 na gorze wiec nie trzeba nic przerabiac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spytałem się tak jak radziłeś - niestety:

 

"Główny problem to dostępność owych zapinek pod socekt 771. W europie są bardzo ciężko dostępne i nie potrafię Panu obiecać że dalibyśmy radę je sprowadzić w miarę racjonalnym terminie."

 

czyli zostają mi te Noctua, no nic - zamówiłem obudowę CM stacker 831, ma standardowo 2 wentylatory 120 a można zamontować do 9 :p wiec jakoś będę sobie radził.

 

W każdym razie, dzięki jeszcze raz za pomoc. Jak przyjdzie sprzęt dam znać jak wygląda sprawa z temperaturą/hałasem, może komuś się kiedyś przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem składać sprzęt. Okazało się, że z tym grzaniem się xeon'ów to sprawa lekko przesadzona - na razie mam wiatraczki boxowe i temperatura w stresie nie przekroczyla 45 stopni (testowalem prime95, ale to chyba to samo co render czyli procki na 100%), w idle natomiast ~23 stopnie. Trochę jednak buczą, mają 4000 obrotów - da się to jakoś zmniejszyć?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiac pod plyte , o ile maja 3 pinowe wtyczki a pewnie tak to mozna sterowac z biosu zazwyczaj zakres temp i zakres obrotow albo jakiegos programu poszukac.

 

Zawsze przesadzaja ;] , jak zmienisz na lepsze mozesz smialo procki wykrecic o ile plyta da ci taka mozliwosc , dostaniesz darmowego kopa i to sporego , widze to po wykreconym e4300 z 1.8 na 3.15 , to 75% wiecej a w renderze mocno odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej wookie (tylko ty odpowiadasz na moje posty wiec wale prosto do ciebie ;) )

Po pierwsze gratulacje, nieźle go wykręciłeś :eek:, ja nigdy nie kręciłem żadnego procesora, kupując te xeony też nie brałem tego pod uwagę. Patrzę teraz dokładnie na specyfikację płyty: http://www.supermicro.com/products/motherboard/Xeon1333/5000X/X7DA8.cfm

i tam stoi, że: Support, 667 / 1066 / 1333MHz FSB, moje procki są na 1333, czyli max dla tej płyty - czy to znaczy, że nici z kręcenia? btw chciałem wziąć płytę, która ma 1666 ale nie znalazłem takiej u nas, niestety :(

 

aha, wentylatory na prockach mają 4 piny, czyli nie ruszę ich? udało mi się zmienić szybkość jedynie tych 3-pinowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no 4 pinowe tez da sie zmienic pogrzeb w biosie troche

 

co do podkrecania 1333 to wcale nie jest jakies ograniczenie plyty , moja niby tez a leci 1400 poki co , musisz popatrzyc w biosie czy w ogole plyta daje jakies mozliwosci oc , generalnie samia zmiana fsb + napiecia dla proca i mozna nieco zyskac , nie trzeba sie grzebac w reszcie , nie wiem ile i jakie masz pamieci , one moga ograniczyc oc ( tu sie przydaje zmiana napiecia i dzielnika ). Xeony tez sie kreca do 4gh , wszystko zalezy od sztuki , umiejetnosci i czesci , mysle ze spokojnie , o ile plyta pozwoli , na boxie wyciagniejsz 3,2-3,4 ghz i temp nadal beda w normie z zapasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

praca praca...

ale mam chwilę więc piszę: patrzyłem w biosie - nie ma za bardzo możliwości podkręcania. Jedyne co znalazłem to: frequency ratio, można zmienić na x6, x7, x8 i peak[N/2] - cokolwiek to znaczy. Ram'y to FB-DIMM, kingstony 667.

 

Zresztą, znalazłem ciekawy wątek na zachodnim forum gdzie gość z identyczną płytą główną podkręca xeon'y, ale to jest jakaś wyższa szkoła jazdy :cool:, to chyba nie dla mnie. Sciagnalem sobie ten program systool, ale po jego uruchomieniu nastąpił restart i tyle, na razie więcej nie mieszałem.

To jest ten wątek jakby co:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=151130

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Na tej płycie Supermicro Systool wykrzacza się, ale będzie pracował poprawnie o ile uruchomisz go z góry znanymi parametrami np:

-fsb ICS93S401:380

gdzie ICS93S401 to wersja twojego PLL a 380 to szyna jaką chcesz osiągnąć,

Czyli :

klikasz prawym klawiszem na ikonie Systol i we właściwościach ( tam gdzie jest target ) po nazwie Systool.exe wpisujesz to co podałem .

U mnie przy pamięciach KVR667D2D4F5/2G na na x7da8 bez problemu pracują na 380 Mhz.

oczywiście pózniej ikonę systool warto podpiąć do autostartu.

 

waldek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności