Skocz do zawartości

wnetrze tunelu szklanego


fotoas

Rekomendowane odpowiedzi

hej

 

mam tu maly problem z materialami szkla i wodu oraz wody na powierzchni wody, gdyz model wody rozdzielilem na 2 czesci. Sama powierzchnia, pofalowana plaska oraz bryla zamknieta wody tez na gorze pofalowana. Szklo jest grubosci zero, AGS, glebie reguluje Atenuation w materiale wody, ale generalnie troszke w tym balaganu. mielibyscie jakies pomysly badz doswiadczenia z tego typu scenami ?

 

pozdr

fotoas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ags(jesli dobrze rozumiem, to jest to pomijanie zalamania swiatla, z racji tego ze szklo jest cienkie) tutaj odpada na dzien dobry, bo stosunek wspolczynnikow zalamania powietrza wzgledem szkla i szkla wzgledem wody jest zupelnie inny. najlepiej miec ta "tube" ze szkla rozbita na 2 czesci, wew. i zew. w wew. masz normalny ior jak w zwyklym szkle 1.5-6, a w zew. musisz dzielic ior wody przez ior szkla, tj 1.333/1.5-6, wyjdzie cos kolo 0.8-9. jesli to pominiesz, bedziesz mial wlasnie taki plaski efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Ja tez proponuje zrobic grubsze szklo takie jakie jest w projekcie lub takie jakie mogloby byc np. 1-2 cm grube. Dla materialu wody ustawic IOR 1.33283 (IndexOfRefraction). Dla szkla - w zaleznosci czy to szklo, plastik czy co. Wspomoz sie ta tabela : http://www.m3corp.com/a/tutorials/refraction.htm

Wode zrobilbym z jednego obiektu, ew. potem dodal obiekt na powierzchnie zeby dodac dodatkowe szczegoly.

Pozdr.

E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki GRiPi.. sluszna uwaga,.. jednak generalnie problem jest z woda, materialem,.. to swiatlo jakos tak fatalnie przez ta wode przechodzi, malo ryb oswietla.. nic z tego nie rozumiem. wpada do tunelu super, kaustyka ostro, nawet za ostro ( jak wyregulowac? ).. .

chetnei podesle scenke testowa okrojona z materialami :)

errOr _ ano wode mam jako jeden obiekt i na gorze pofalowana, wiec raczej wszystko jest w tej kwestii poprawne, dodawanie fal jako osobnego obiektu pewnie daloby taki sam efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak oświetlania ryb bierze się stąd, że światło pada z góry i nie ma się specjalnie od czego odbić aby oswietlić brzuszki rybek które my widzimy od dołu. To taka sama sytuacja jak ktoś stoi pod światło - też nie widać jego twarzy.

 

Może zaproponuj jakieś oświetlenie na zewnątrz tunelu aby podświetlić otaczającą faunę i florę. Jeżeli jednak nie możesz ingerować w projekt to pozostaje jakieś drobne oszukaństwo typu ukryty emitter gdzieś pod rybkami.

 

Szkło musi mieć grubość jeżeli ma to udawać fizyczną poprawność i Nd (IOR) jak podał errOr. Nie wypada stosować AGS w tym akurat przypadku, bo pominięcie refrakcji w takiej wizce mija się z celem.

Może aby poprawić trochę transport światła w wodzie dodać SSS z małym absorption i sporym scatterem ? Nie wiem jak to wyjdzie, ale zawsze warto spróbować.

 

Będziesz miał problem z kaustyką, bo powinno być jej tutaj bardzo dużo a renderery "unbiased" mają problemy z jej liczeniem.

W miarę poprawna pojawi się po dłuuugich godzinach renderu. Lepiej zastanowić się nad jakimś małym oszustwem, a w redererze wyłączyć renderowanie kustyki bo obrazek będzie się odziarniał bardzo bardzo długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

Zden'u.. chodzilo mi o oswietlenie na gornej czesci ryby.. promienie sloneczne nie przechodza mi jakby przez wode- tak jak na zdjeciu-.. znaczy brak jakiegos volum-efektu. Czy maxwell ma cos w spolnego ze swiatlem volumerycznym ?

chcialbym dodac gestosc i pyl w wodzie i nie wiem jak sie do tego zabrac za bardzo...

ze szklem czy to znaczy ze mam dodac dwa szkla tak jakby klejon o wlasnych grubosciach i roznych IOR ? tak jak podal ponizej GRipi ? jakos nei moge dac ND mniejszego jak 1 :)

Kaustyka w takim miejscu to rzecz naturalna i musi byc, a mi zniknela, rozproszyla sie bo dalem dla pow wody ND ok 20...

zalaczam wam dzisiejszy render. nic spcjalnego.... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej . testowałem scenkę (rekin mi się nie otworzył).

Zrobiłem swoją wodę i rurę i po wyrenderowaniu wychodziło to samo mniej więcej co Tobie.

 

Co do volumetrycznych efektów to trzeba je trochę oszukiwać bo jako takie nie ma czegoś takiego w maxwellu. Na forum maxwella jeden z userów dawał materiałowi SSS z zerowym absorption i małym scaterringiem 0,01 aby uzyskać mgłę. Mi jednak nie udało się uzyskać tego efektu.

 

IOR = Nd w maxwellu. IOR dla wody to jakieś 1,3 a dla szkła około 1,5 . Jak chcesz dokładniej to weź z tabelek.

----------------------------------------------

lepszym rozwiązaniem takiego zadania byłoby chyba skonwertowanie jakiegoś zdjęcia podwodnego do pliku .mxi i ustawienie jako tła w Image Based Enviroment we wszystkie kanały. Wtedy oświetlenie będzie odpowiadało otoczeniu.

 

modelowanie podwodnego świata i przepuszczanie przez to światła to chyba jednak zbyt ambitnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to światło zacznie fajnie wyglądać to potem można nad detalami przysiedzieć... a powiedz Adaś.. to będzie jakiś przelot tym tunelem, czy stillka?

Bo tutaj można by spokojnie część rzeczy w post sprytnie zamataczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bedzie stilka.wczoraj mialem to skonczyc..:(.... szukam mapy tla glebiny, zeby bylo widac na gorze swiatlo ( od slonca ..a na dole dno a pomiedzy skaly i rosliny ).. czegos w 2k :)..jakos nei moge znalesc :(dodam jeszcze stary wrak statku, babelki :).. ale nurek z rekinami to moze potem, haha/. dam mu jeszcze pozyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności