Skocz do zawartości

A co z VRML\'em ?


Valoos

Rekomendowane odpowiedzi

Przegl±dam sobie temaciki w tym dziale po¶więconym grafice 3D oraz WWW i widzę tylko flash, flash, flash. Czy wszyscy zapomnieli o istnieniu takiego fajnego języka jak VRML ?

Ostatnio zgłębiałem ten temat i bardzo chetnie wymienię do¶wiadczenia z ludĽmi którzy też próbowali już swych sił w VRML\'u.

A dla tych którzy jeszcze nie wiedz± z czym się to je to wspomnię tylko że w MAX\'e od 2.5 wzwyż jest zaimplementowany export do tego formatu danych (VRML\'97 - *.wrl).

 

 

 

pozdrawiam Valoo¶

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ha faktycznie jakas cisza tu panuje... ale pewnie tak jest przed burza :-) Kiedys otarlem sie o VRML, jednak tylko w prasie webmasterskiej - sam nie probojac podejmowac zdnych krokow.

Pytanie laika... co na poczatek trzeba miec by ogladac rzeczy stworzone pod MAXem i wyexportowane do VMRLa hmm? Czy standardowa przegladarka wystarcz? czy tez potrzeba jakiegos pluga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już spieszę z odpowiedzi±....

Wszystko zależy pod jakim systemem.

Win98 ma napewno wbudowan± możliwo¶ć obejrzenia obiektów wyexportowanych z max\'a do pliku .wrl (sprawdzone)

Podejrzewam że Win ME też jest wyposarzony w ten plug (duże podobieństwo do \'98)

Win XP powinien mieć ale nie sprawdzałem. (w końcu najnowszy no nie)

Win 2k i NT niestety nie posiadaja tego pluga (nawet w service pack\'ach) można za to zassać plug o nazwie CosmoPlayer (niestety nie pamiętam adresu) chodzi on pod wszystkimi systemami MicroShitu....

 

Miłych experymentów.

 

 

Aha, poleam przeł±czenie w opcjach na OpenGL (albo DirectX) bo softowo wygl±da to strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Ooo... trzeba będzie spróbować z tym VRML\'em - słyszałem, czytałem coś o nim, ale tylko pobieżnie i będzie trzeba to poznać dogłębniej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kto¶ faktycznie będzie dogłębnie zainteresowany kodem VRML piszcie na [email protected] mogę przesłać w pliku Wordowskim cykl 9 artykułów omawiaj±cych składnie VRML\'a.

Poł±czenie tej wiedzy i 3DMAX\'a może zaowocowac całkiem fajn± stronk±, bo o ile tworzenie obiektów metoda łopatologiczn± (w wordpadzie czy notatniku) było by szaleństwem to umiejetno¶ć zarz±dzania nimi i wprowadzenia interakcji jet dużo łatwiejsza z poziomu \"kodu\"

(Obejrzyjcie sobie jaki¶ plik .wrl w trybie textowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciagnales temat sprzed 3 lat, i po co?

VRML to juz przezytek, jesli interesuje cie interaktywna grafika na stronach www looknij na strone www.turntool.com to narzedzie ma dopiero mozliwosci a komunikujesz z tym za pomoca JS. Mialem kiedys za zadanie zrobic interaktywna prezentacje budynku, przetestowalem wiele technik, najprostrzy i najwydajniejszy jest turntool, VRML nie daje ready przy wiekszej ilosci obiektow i textur a poza tym ma male mozliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności