Skocz do zawartości

łańcuch


Archangel

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem musze wymodelowac sobie lancuch i nie mam pojeci jak to zrobic (oczywiscie wiem jak zrobic pojedyncze koleczko ;) przy reaktorze byl jakis tut\'ek do tego ale nie wiem czy to u mnie wypali bo moj lancuch bedzie dlugi zawieniety w kilku miejscach i oplatajacy dosc skomplikowane obiekty a to dla Reactora juz chyba za duzo.......moze najszybciej bedzie pop prostu polaczyc poszczegolne elementy recznie ?? a moze sa na to inne bardziej wydajne metody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

już testowałem liczenie łańcucha w reaktorze i faktycznie jeśli planujesz sporo ogniw, to można sporo czekać... ale jeśli sytuacja jest taka, że ty go zrobisz, a \"rozmieścić\" ma się realnie pod względem fizyki sam, to chyba reactora nie unikniesz.

 

Chyba, że sam go planujesz ustawić, czy wtedy nie wystarczy rozmieszczenie ogniw na spline\'ie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ja mam trochę zakręcony sposób ;) i nie zawsze daje zadowalający efekt :/

 

1. Stworzyć pojedyńcze ogniwo i spline, na którym ma być rozmieszczony

2. Zanimować ruch ogniwa po ścieżce:

- wybrać ogniwo i w animation/constraints wybrać path constraint i podpiąć go do ścieżki.

- w zakładce motion zaznaczyć opcję \'follow\' aby odpowiednio się obracał jeśli ogniwa są np. nie okrągłe a spłaszczone.

- teraz jeszcze warto kliknąć RMB na ogniwie, wejść w \'curve editor\' i wyprostować widoczną krzywą, aby prędkość była stała

3. Teraz można za pomocą narzędzie snapshot (w menu tools) potestować ile ogniw należy rozmieścić na spline\'ie. (to info się przyda)

4. Znająć liczbę z pkt.3 należy z wciśniętym przyciskiem \"autokey\" obrócić ogniwo w zakresie klatek 0-100 o wartość: ilość ogniw*90 (jest to ilość stopni obrotu pomiędzy poszczególnymi ogniwami. w zasadzie można też dać wartości nieco odbiegające, co da nieco inny efekt :) ). ważne żeby wykonać to w lokalnym układzie współrzędnych i wokół odpowiedniej osi. (także tym po zanimowaniu warto się zająć w \'curve editor\')

5. ponownie skorzystać z narzędzia snapshot aby otrzymać ostateczny efekt.

 

No i na koniec jeżeli łańcuch miejscami wchodzi w interakcję z innymi elementami (np. leży na czymś) to pozostaje na koniec ręczne korygowanie obrotu co niektórych ogniw...

 

Niedoskonałości tej metody polegają na tym, że czasem ogniwa miejscami potrafią być bliżej lub dalej siebie. Nigdy nie potrzebowałem tego aż tak bardzo, aby rozgryźć od czego to zależy... pewne jest to, że od spline\'a :) być może od gęstości punktów czy od uchwytów beziera... zapobiec temu jeszcze można kontrolując prędkość przesuwania ogniwa w \'curve editor\' ale chyba za wiele zachodu by z tym było.... mnie by się nie chciało :P

 

ostrzegałem, że to pokręcona metoda :)

 

PS. Jest jeszcze coś takiego jak \"spacing tool\" z tego też pewnie dałoby się tutaj skorzystać i chyba nawet byłoby łatwiej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie ten drugi sposób jest właściwszy \'spacing tool\' Tylko czasami trzeba pokombinować z pivotem:D Zdaje się że gdzieś był tutek o tworzeniu postaci i przy okazji koraliki robili tym sosobem:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności