Skocz do zawartości

Jak dodać naturalne odbicie w szybie?


ilmm24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Na początku muszę zaznaczyć, że jestem początkującym i dopiero się uczę zarówno maksa jak i maxwella. Także dla niektórych to pytanie może się wydać głupie - ale dla mnie to problem. Chodzi o wizualizację architektoniczną, a dokładnie o odbicie w szybach. Na przykład takie jak tu:

 

http://www.maxwellrender.com/img/gallery/architecture/exteriors/pics/aketoshi_tada.jpg

 

Jak mi się wydaje - trzeba dodać do materiału szkła odbijającą się mapę.

 

1. Czy to ma być w "pasku" Transmittance?

2. No i czy to musi być HDRI?

 

A tak poza tym to jeszcze jedno. Mam Maxwella 1.5 do Autodesk 3ds Max 9 i dość często mi się zawiesza albo "wywala". Na przykład kiedy chce dodać jakieś odbicia albo zaznaczyć "use hard disk" albo kiedy zwiększam niektóre parametry. Zatem:

 

3. Czy ktoś ma podobny problem? Może w 1.6 już tego nie ma albo z moim PC coś nie tak?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

za odbicie odpowiada parametr ROUGHNESS i Nd

 

Im mniejszy ROUGHNESS tym odbicie bardziej przypomina lustro. Czyli musisz ustawić ROUGHNESS na bliskie ZERO.

Przy szkle Nd. ustaw na 1.5

attenut = 3cm (to do kontrolowania przenikalności materiału- czyli jak szybko światło traci energię w materiale)

Kolor Refl. 0 ustaw na ciemny szary a transmitance na prawie biały.

 

Pamiętaj aby miało się CO odbijać w tych szybach. Czyli musisz albo wymodelować obiekty po drugiej stronie ulicy. Albo ustawić jakąś mapę .mxi lub.hdr w kanale do odbić (image based ennviroment) - kanał reflections.

 

Jest jeszcze druga sprawa, że szkło w maxwellu trochę długo się liczy tak też do tego typu zastosowań wymyślono materiał co się nazywa AGS . Jak tworzysz materiał to użyj WIZARDA i wybierz sobie AGS.

Nie ma w nim refrakcji i kaustyki tak też dużo szybciej się liczy i nie ma takiego ziarna.

 

Co do wywalania się maxwella to cięzko coś zawyrokowac. Lepiej zmienić na 1.6.6 . Opcja z use HD nie jest obsługiwana w tamtej wersji pluginu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedz...tak jak mówię sprawdzę to dzisiaj ok. 20:00.

Ale jeszcze jedno mnie męczy - jak zrobić takie załamania i zniekształcenia tak jak na tym obrazku, do którego podałem link na początku. To wygląda bardzo naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo w realnym świecie jest to niedoskonałość materiału z którego wykonano taflę szkła. jest lekko (bardzo lekko zgięta) stąd wyraźne załamania odbić.

 

w 3d możesz ten efekt uzyskać za pomocą map zniekształceń np: bump, displacement(w maxwell render mapy te mogą mieć swoje własne nazwy) lub ręcznie wyginając siatkę modelu szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ja mam problem z utworzeniem jakiegokolwiek odbicia... mianowicie chce zrobic lustro...mam maxa 7 z vrayem i nim renderuje ...wiec chyba flatmirror odpada..ale jak robilem pod scyline to tez nie dzialalo..wiec nie wiem o co chodzi...prosze o jakies porady jak szybko, bezstresowo zrobic prose lustro..odbijajace to co jest w jego zasiegu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość centunio
za odbicie odpowiada parametr ROUGHNESS i Nd

 

Im mniejszy ROUGHNESS tym odbicie bardziej przypomina lustro. Czyli musisz ustawić ROUGHNESS na bliskie ZERO.

Przy szkle Nd. ustaw na 1.5

attenut = 3cm (to do kontrolowania przenikalności materiału- czyli jak szybko światło traci energię w materiale)

Kolor Refl. 0 ustaw na ciemny szary a transmitance na prawie biały.

 

Pamiętaj aby miało się CO odbijać w tych szybach. Czyli musisz albo wymodelować obiekty po drugiej stronie ulicy. Albo ustawić jakąś mapę .mxi lub.hdr w kanale do odbić (image based ennviroment) - kanał reflections.

 

Jest jeszcze druga sprawa, że szkło w maxwellu trochę długo się liczy tak też do tego typu zastosowań wymyślono materiał co się nazywa AGS . Jak tworzysz materiał to użyj WIZARDA i wybierz sobie AGS.

Nie ma w nim refrakcji i kaustyki tak też dużo szybciej się liczy i nie ma takiego ziarna.

 

Co do wywalania się maxwella to cięzko coś zawyrokowac. Lepiej zmienić na 1.6.6 . Opcja z use HD nie jest obsługiwana w tamtej wersji pluginu.

 

Witam .

Jako że też jestem trochę zielony w temacie, proszę o pewne wyjaśnienie. Mianowicie , jak to zrobić - "Albo ustawić jakąś mapę .mxi lub.hdr w kanale do odbić (image based ennviroment) - kanał reflections." Bo rozumiem, że to sie ustawia tam, gddzie niebo, tak ? Ale co to są za pliki ( z rozszerzeniem .mxi i .hdr i skąd je wziąć lub jak zrobić ) to nie mam zielonego pojęcia.

 

I jeszcze jedno pytanko - jak ustawić tło w maxwellu ( i czy jest to w ogóle możliwe, czy tylko w PS-ie trzeba potem wklejać) ??

 

Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość centunio
Witam .

Jako że też jestem trochę zielony w temacie, proszę o pewne wyjaśnienie. Mianowicie , jak to zrobić - "Albo ustawić jakąś mapę .mxi lub.hdr w kanale do odbić (image based ennviroment) - kanał reflections." Bo rozumiem, że to sie ustawia tam, gddzie niebo, tak ? Ale co to są za pliki ( z rozszerzeniem .mxi i .hdr i skąd je wziąć lub jak zrobić ) to nie mam zielonego pojęcia.

 

I jeszcze jedno pytanko - jak ustawić tło w maxwellu ( i czy jest to w ogóle możliwe, czy tylko w PS-ie trzeba potem wklejać) ??

 

Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 

 

Chyba sobie jednak jakoś poradziłem ;) Okazało się, że pytania zadane przeze mnie już padały na forum, poszukałem i znalazłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lux... brawo za samodzielność.

 

.hdrek można trochę pociągnąć z sieci. kiedyś na evermotion było ich kilkaset mega

 

tło lepiej wstawiać w postprodukcji bo czasami ciężko dostać .hdr lub .mxi aby dobrze wyglądała po renderze z poziomu image based enviroment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności