Skocz do zawartości

Problem: Aparat analogowy a amator totalny


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

Chodzi o to ze niedawno od kochanej rodzinki dostalem aparat Zenit-E w bardzo dobrym stanie, z obiektywem helios... Z tego co wyczytalem, jest to chyba ustrzanka analogowa... Ale jako calkowity amator fotografii, nie mam pojecia jak go ustawic, jakie kupic filmy itp. by robic dobre zdjecia- z tego co slyszalem od znajomych zabawa analogiem moze wiele nauczyc, a ze mam troche czasu i mozliwosci, chcialbym z tego prezentu skorzystac :)

Jesli znalazlby sie ktos na forum kto mial doswiadczenia z tym aparatem, albo przynajmniej orientuje sie w temacie ;) Bede wdzieczny za wszelka pomoc :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na analogach dobrze zna się Vorek (łorek jaworek jeziioora xD ).

Według mnie zenity to niezbyt dobre aparaty odlewane z pancerzy T-34...

Płucienna migawka, nietrzymanie czasów itp...

Na początek jak cot to moze być.

na początek kup moze Fuji Superia 200 albo coś innych do C-41...

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leica też ma płócienne migawki :p

 

 

ps.

jak masz gdzie wołać (bo teraz bywa trudo o to) to mozesz tez rozwazyc filmy czarno-biale,

maja wieksza tolerancje na bledy uzytkownika :) takie np ilfordy pan nie sa zbyt drogie...

ale fakt ze zwyklych negatwywow barwnych tez polecilbym superie

btw. jaki masz ten obiektyw? pewnie 50tke..zenit o tyle dobry jest ze mozna kupowac za grosze fajne szkla na gwint m42..

Edytowane przez maciekG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, na obiektywie jest napisane: Helios-44-2 2/58... a co do tematu... glownie chodzi mi o to do zcego sa te wszystkie pokretelka na tym aparacie i jak je poustawiac by robic jak najlepsze zdjecia :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zenity to niezbyt dobre aparaty odlewane z pancerzy T-34...

Płucienna migawka, nietrzymanie czasów itp...

 

ech panie Sadowski... jak pan masz takie opinie stawiać to zamilcz pan na wieki ;)

mój zeniciak (TTL) ma chyba ze 30 lat, czasy trzyma, migawka nie dziurawa, poprochów na matówce brak że o lustrze nie wspomnę. pancerne body nie puszcza nigdzie światła, filmy nawijane są elegancko a zwijane jeszcze ładniej (trochę szarpie końcówkę ale to moja wina - za szybko zwijam na końcu i szarpię perforację), więc nie wiem o czym piszesz. Ricohy zapewne też są felerne, wszystko zależy jak się o ten sprzęt dba.

 

aha: używam go już kilka lat i jakoś nie ciągnie mnie do zamiany na Practikę czy inne Nicony - lubię go po prostu.

 

co do pokręteł na body:

 

zenitg.jpg

 

co do obiektywu:

 

są tam dwa pierścienie:

 

1. ustawiasz ostrość (chyba zrozumiałe)

2. ustawiasz przysłonę czyli zmniejszasz lub powiększasz otwór obiektywu - decydujesz ile światła ma wpaść przez obiektyw. pokręć na 22 blaszki się zmniejszają - mniej światła wpada, pokręć na liczbę 2 - blaszek nie widać, więcej światła wpada przez obiektyw. co do przeliczeń przysłona i czas naświetlania to juz inna historia ;)

 

jeśli nie łapiesz któregoś z pojęć zapraszam do lektury:

 

http://max3d.pl/forum/showthread.php?t=31359

 

Pozdrawiam i witamy w klubie zapaleńców ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w analogach się średnio rozeznaję, ale...

...w Zenicie E możesz mieć problem ze światłomierzem - ma on światłomierz selenowy,

który z czasem traci swoje właściwości, więc może przekłamywać wyniki - pierwsza

rolka powinna pokazać na ile jest sprawny... jeżeli nie wyjdzie pozostaje dokupić jakiś

zewnętrzny światłomierz, zmienić aparat lub robić na oko (to w przypadku początków

jest niestety niewykonalne)

...Helios-44 to najpopularniejszy obiektyw w Zenitach - imo poprawny, chociaż ludzie

się śmieją, że można trafić na egzemplarz od idealnego po beznadziejny, a wszystko

zależy od dnia tygodnia, w którym był wyprodukowany ;P

swoją drogą jest to jeden z obiektywów, który doczekał się chyba największej liczby

odmian: http://zenit.istra.ru/archive/lenses/helios-44.html ;)

...pancerność Zenitów to ich zaleta, bo mogą służyć zarówno do obrony, robienia zdjęć,

jak i wbijania gwoździ... a to w jakim są stanie zależy głównie od tego jak się człowiek

z nimi obchodzi - oczywiście zdarzają się awaria, ale nie ma sprzętu, który by komuś

nie nawalił, a że swego czasu były bardzo popularne to i liczba tych awarii była spora

...odnośnie filmów to może coś z b&w, jakiś illford hp5 (z tego co słyszałem są to dość

tolerancyjne filmy) - tu jednak jestem kompletnym amatorem

...całą resztę napisał już tweety

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...odnośnie filmów to może coś z b&w, jakiś illford hp5 (z tego co słyszałem są to dość

tolerancyjne filmy)

 

moze sie powtorze...ale na poczatek naprawde lepiej pan 400 niz hp5...dwa razy tansze sa..a roznicy ekstremalnej nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech panie Sadowski... jak pan masz takie opinie stawiać to zamilcz pan na wieki ;)

mój zeniciak (TTL) ma chyba ze 30 lat, czasy trzyma, migawka nie dziurawa, poprochów na matówce brak że o lustrze nie wspomnę. pancerne body nie puszcza nigdzie światła, filmy nawijane są elegancko a zwijane jeszcze ładniej (trochę szarpie końcówkę ale to moja wina - za szybko zwijam na końcu i szarpię perforację), więc nie wiem o czym piszesz. Ricohy zapewne też są felerne, wszystko zależy jak się o ten sprzęt dba.

 

aha: używam go już kilka lat i jakoś nie ciągnie mnie do zamiany na Practikę czy inne Nicony - lubię go po prostu.

"

 

 

Trafiłeś na egzemplarz jeden na miliard. Bo niestety Zenity to kupa i szit. Za naprawde niewielkie pieniązki można kupić dużo dużo lepszy aparat. Ale oczywiście nie aparat robi zdjęcia. Więc i na pewno Zenitem się da robić fotografię.

Tylko po co się meczyć?

Używałem długo Practiki. Myślałem, że jest bardzo dobra i super. Ale jakoś tak zaszalałem pewnego weekenda na giełdzie i kupiłem Canona AE-1 za 250 zeta (przepłaciłem - można taniej)... I różnica jest kolosalna. Szkło naprawdę żyleta. Body naprawdę niezniszczalne. Aparat jeśli dobrze użytkowany to praktycznie nie zmieniają mu się parametry i robi tak jakby właśnie z fabryki wyjechał.

Ale oczywiście można pozostać przy Zenitach. Jeśli ktoś lubi to spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, wiesz w sumie Zenit nigdy mnie nie zawiódł więc mam do niego kompletne zaufanie.

 

a Canon jasna sprawa. inna technologia, lepsze szkła.. wiadomo :)

 

No właśnie jest to przedziwna sprawa i chyba naprawdę miałeś szczęście mega przy tym zenicie. Bo Zenity znane są z psucia się itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności