Skocz do zawartości

Monitor - jaki?


Pavulon 13

Rekomendowane odpowiedzi

elo...

 

przymierzam sie do kupna nowego monitora, nie wiem do konca na co zwrocic uwage ?!

 

monitor glownie do grafiki 3d, złotówek jak zwykle malo (ok 1000).

 

Chcialbym napewo jakis wiekszy hmm 20...22``.

 

Poradzcie na co zwrocic uwage, moze jakies przyklady. Z gory dzieki za pomoc.

 

Pozdrawiam -->

Edytowane przez Pavulon 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

No to ja moze opisze Tobie moj monitorek.

 

22' Samsung 226BW, kupiony okolo wrzesnia 2007. Matryca TN, i powiem ci ze jak czytalem w necie o tych wszsystkich wadach tej matrycy, to teraz je widze na codzien :D

Katy pionowe sa straszne, jak ogladam jakies obrazki, to przy gornej krawedzi sa ciemniejsze niz na dole( wynika to wlasnie z kata pod jakim je ogladam). Podswietlenie zarabiscie nierownomierne, ale widac to tylko przy bardzo ciemnym obrazie. No i nawet czasy reakcji nie sa rewelacyjne. Widac to gdy masz czcionke biala albo czarna na szarym tle, i przewijasz strone.

 

Plusem jest duzy rozmiar, kontrast i wyglad monitorka :) Generalnie fajny, ale na pewno nie jest gornych lotow. Ja bym Tobie polecal cos w 24' (fullHD, czasami cos ogladam i o dziwo brakuje rozdzialki :P ), i na innej matrycy, ale niestety do 1k nic nie znajdziesz.

 

powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą, ale ostatnio się tym trochę zacząłem interesować. I dowiedziałem się, że do grafiki dobre są monitory firmy EIZO lub NEC. Ogólnie jeśli będziesz wybierać to postaraj się kupić monitor z matrycą PVA. Daje lepsze odwzorowanie kolorów i większe knoty patrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gatewaya 24'' na matrycy S-PVA dostaniesz za 1000zł. Obraz-żyleta.

Tylko mały haczyk - te egzemlpalrze w Polsce to tzw. refurbished i mogą mieć delikatne wady - ryski na matrycy, etc. Może, ale nei musi - najlepiej obejżeć osobiście.

 

Jednak za taką kasę do zastosowań graficznych nic lepszego nie dostaniesz - te wszystkie szajsungi na TN nawet bez "wad" się nie umywają. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by za długo nie lać wody powiem krótko, są trzy najważniejsze technologie umożliwiające wyświetlanie obrazu w monitorach LCD: TN, MVA oraz IPS, oraz ich odmiany. Wszystkie trzy mają swoje wady i zalety, a my musimy się na którąś zdecydować. Postaram się pokrótce je przedstawić. :)

TN czyli Twisted Nematic.

Matryce ukrywające się pod w/w nazwą charakteryzują się dużą szybkością (one jako pierwsze osiągnęły czas 16ms, ale kiedy to było J), najszybsze mają obecnie czasy w granicach 4 ms. Matryce TN znakomicie nadają się dla „graczy” i są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi. Niestety tego typu panele charakteryzują się słabym odwzorowaniem kolorów, w niektórych wypadkach wyświetlają zaledwie 262 tys. kolorów natomiast reszta to zwykła imitacja. Niemniej jednak nie oznacza to, że tych kolorów nie posiadają, są i to wystarczające. Jednak by przekonać się o czym mowa, najlepiej gdy będąc w sklepie postawimy koło siebie dwa panele jeden TN drugi PVA, wtedy wszystko będzie jasne. Matryca PVA wygląda jakby przed sekundą ktoś namalował doskonały obraz. Matryce TN natomiast, poza słabym odwzorowaniem kolorystyki posiadają jeszcze jedną wadę, mianowicie ciężko osiągnąć

na nich idealny kąt widzenia.

MVA lub PVA.

MVA (Multi Domain Vertical Aligment) to technologia opracowana przez firmę Fujitsu, bardzo szybko opanowała ona rynek i stała się nowym wzorcem obrazu. Do ich największych zalet należą duży kąt widzenia (około 170 stopni) oraz o niebo lepsze odwzorowanie kolorów. W przeciwieństwie do matryc TN ułożenie pixeli jest zupełnie inne, dzięki czemu są one mniej zauważalne dla usera, co ma swoje odbicie w przypadku gdy trafi nam się jakiś nie świecący pixel. W matrycy TN taki szczególik bije po oczach natomiast w przypadku tej technologii jest on praktycznie niewidoczny. Obecnie matryce PVA dorównują szybkością działania matrycom TN, jednak ich cena jest bardzo wysoka.

IPS (In-Plane Switching)

Jest to technologia pozwalająca osiągnąć wysokie rozdzielczości o rekordowo małej plamce. W zamyśle twórców (Hitachi, NEC) miała ona wyeliminować wszelkie wady techniki TN, niestety poprawiono jedynie kąt widzenia do 170 stopni. Czas odpowiedzi pozostał na poziomie 50 do 60 ms, więc raczej nie pogramy na tym sprzęcie. O dziwo osiąga ona rekordowe ceny za egzemplarz.

Reasumując, jeżeli monitor będzie głównie służył do grania i pracy codziennej proponuję

matrycę TN, natomiast dla grafiki MVA.

Rozdzielka i Odświeżanie:

Monitory CRT, a dokładniej ich obraz, ciągle migocze, oko ludzkie rejestruje ten efekt do około 80 Hz, w związku z czym większość współczesnych monitów CRT przystosowanych jest do pracy z częstotliwością nie mniejszą niż 85Hz. W przypadku monitorów LCD obraz nie migocze, a co za tym idzie nie ma potrzeby niwelowania takiego efektu za pomocą zwiększania częstotliwości odświeżania. Do stabilnej pracy paneli wystarczy częstotliwość w granicach 60Hz i właśnie taką zaleca większość producentów. Oferowana przez niemal wszystkie monitory LCD częstotliwość odświeżania 60Hz zapewnia całkowitą płynność animacji. Przeszkadzać nam może jedynie (jeśli chodzi o odbiór takowej animacji) efekt bezwładności monitora, objawia się on ciemnymi smugami („smużeniem”) gdzie w trakcie animacji przesuwa się granica pomiędzy jasnymi i ciemnymi obszarami obrazu. Intensywność smużenia zależy od bezwładności, czasu, matrycy i nie ma nic wspólnego z jej częstotliwością odświeżania. Odświeżanie – element bardzo istotny z punktu widzenia monitorów „szklanych” w przypadku LCD nie odgrywa praktycznie żadnego znaczenia. Z reguły producenci zalecają prace na największej oferowanej rozdzielczości przy najmniejszej częstotliwości odświeżania.

Rozdzielczości sugerowane dla poszczególnych klas monitorów:

dla monitorów 15”– 1024/768

dla monitorów 16”, 17” ,18,1” 19”(zależne od plamki)– 1280/1024

dla monitora 19” – 1600/1200

dla monitora 23” - 1920/ 1200

dla monitora 22,2" - 3840 / 2400

Jasność i Kontrast:

Parametrem określającym kontrast jest różnica pomiędzy najmocniej i najsłabiej świecącym pikselem. Bardzo dobrym jest wybór monitora z kontrastem 700:1, jednak praca na takim panelu przy ustawieniach kontrastu, powiedzmy, 75-85% , na aplikacjach takich jak Word czy Excel jest bardzo uciążliwa dla oka. Są to aplikacje z jasnym tłem a co za tym idzie ich dodatkowe rozjaśnianie źle wpływa na nasze oczy. Tak wysoki kontrast przyda się natomiast w momencie gdy nie mamy wyjścia i monitor musi być ustawiony przodem do okna. Wysokie wartości kontrastu czy jaskrawości wykorzystamy również w przypadku „ciemnych” gier, bądź gdy monitor służy nam jako telewizor. Dodatkowym bonusem będzie zakup monitora z czarną obudową, ramką, która wytwarza dodatkowy kontrast. Do regulacji parametrów jasności i kontrastu

najlepiej posłużyć się właściwościami naszej karty, przykładowo dla Nvidi w zakładce

zaawansowane znajdujemy opcję Color Correction i w niej zmieniamy parametry jasności kontrastu i gamma. Do prawidłowego skalibrowania naszego monitora polecam program Adobe Gamma, który pomoże nam optymalnie ustawić te parametry.

Czas reakcji

Czas reakcji jest zależny od przejść kolorów, czyli od koloru początkowego i docelowego. Innymi słowy jest to sumaryczny czas zapalenia (czarny-biały) oraz gaszenia piksela (biały-czarny). International Standards Organization (ISO) zaproponowała stosowanie jednej normy dla

wszystkich wyświetlaczy, z której korzystają producenci matryc podając sumaryczne czasy przejścia pikseli. Niestety normy ISO zamiast ujednolicać daleko odbiegają od prawdy. Obecnie jednak czasy reakcji spadły do tak niskich, że bez obaw możemy sięgnąć po matrycę z czasem 12ms i nie bać się o jakiekolwiek smużenie. Pamiętać należy też o tym, że w przypadku regulacji kontrastu w dół (ściemnianiu) czas reakcji podnosi się i analogicznie odwrotnie, związane jest to z „napięciem podawanym na matrycę”. Poprzez zmniejszanie kontrastu zmieniamy czas reakcji koloru początkowego i docelowego. Najlepsze efekty daje praca na maksymalnym zakresie matrycy, niestety pewnego progu nie możemy przekraczać ze

względu na nasze oczy.

Złącza Analogowe vs Cyfrowe

Złącze analogowe VGA jest najpopularniejszym typem komunikacji między monitorem a kartą graficzną. Jednak by przenieść obraz na matrycę nasza karta w pierwszej kolejności musi przekonwertować sygnał cyfrowy na analogowy, nastepnie wysłać go do monitora, gdzie ponownie zostanie przetworzony na cyfrowy. Cała ta operacja nie ma miejsca w przypadku złącza DVI, jednak monitory w nie wyposażone są o 200-300 PLN droższe. Jeżeli nie myślimy o profesjonalnym wykorzystaniu naszego panelu, możemy śmiało zakupić monitor z wejściem VGA. Gwarantuję, że stawiając przed sobą dwa takie same monitory, jeden podpięty przez złącze analogowe drugi przez cyfrowe, nie zauważymy różnicy. Jest ona na tyle mała, że dopiero wytrawne oko znawcy jest w stanie rozróżnić, przez które złącze jest podpięty monitor.

Podsumowanie

Wybierając się po zakup monitora, dobrze jest wcześniej zastanowić się i zadać sobie pytanie: „Do czego ma mi on służyć?”. W zależności od zasobu portfela, w pierwszej kolejności dobieramy sobie jaka to miała by być matryca i jaka jej przekątna. Szukamy odpowiedniego producenta, a z pewnością jest w czym wybierać. Jednak z czołówki polecam Samsung, NEC, LG ostatnio też dość popularna staje się marka Hyundai Displays. Chłopaki z tej ostatniej „stajni” bardzo ostro pracują nad swoją technologią i w wielu sklepach można trafić na model o bardzo dobrych parametrach, w przystępnej cenie. Kolejnym ważnym elementem jest kontrast i jasność , dobrze by te wartości nie były mniejsze niż 300 dla jasności i 700, w przypadku kontrastu. Pozostaje nam jeszcze tylko czas reakcji, jeśli chcemy pograć w gry typu FPS, dobrze by ten czas nie przekroczył 8ms. Typ złącza zostawiamy na sam koniec. Jeśli w portfelu zostały jeszcze pieniądze możemy sobie pozwolić na DVI, nic się jednak nie stanie gdy monitor nie będzie w nie wyposażony, gdyż jak wcześniej wspomniałem różnica jest tu minimalna.

Powinno pomóc :). (Znalazłam gdzieś to w necie, przydatne informacje)

Ja niedawno kupiłam 19'' HP L1965, 6ms S-PVA Nie narzekam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam dwa monitorki:

 

19" - LG L1917S (5:4)

22" - Acer X223w (16:10)

 

Moge smialo powiedziec ze widze roznice pomiedzy wyswietlaniem obrazu z LG i Acera. Dlatego tego drugiego nie polecam jesli ma sluzyc do grafiki - nierownomierne oswietlenie, inne barwy po lewej i prawej stonie monitora itp. itp. Za to do filmow jak najbardziej nadaje sie jako ze jest panorama :)

 

LG natomiast jak dla mnie jest wporzo, przynajmniej na moje graficzne potrzeby :) Wiec jako ze cena dosyc przystepna to polecam :)

Edytowane przez Apollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karrde - mam takiego Gatewaya. Za 1000 rzeczywiscie wszystko oprocz niego to TN i to mniejsze. Nie mam porownania do TN bo drugi monitor mam na jeszcze lepszej matrycy S-IPS. Kupilem na allegro za 979zl, rysa na matrycy jest ok 5cm i widac ja tylko na jednolitym tle.

 

Za 1000 nie kupisz nic rozsadnego do grafiki. Jedyne dobre matryce do grafiki to S-IPS, pva/mva nie sa do grafiki chociaz sa podobno duzo lepsze od TN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gatewaya 24'' na matrycy S-PVA dostaniesz za 1000zł. Obraz-żyleta.

Tylko mały haczyk - te egzemlpalrze w Polsce to tzw. refurbished i mogą mieć delikatne wady - ryski na matrycy, etc. Może, ale nei musi - najlepiej obejżeć osobiście.

 

Jednak za taką kasę do zastosowań graficznych nic lepszego nie dostaniesz - te wszystkie szajsungi na TN nawet bez "wad" się nie umywają. :)

 

Mam takowego. Dorwałem za 1400zł {małe ryski na matrycy i obudowie} - gwarancja na 2 lata. Obraz świetny, wejście HDMI, procesor obrazu DCDi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam właśnie dwa takie 21' gatewaya, kupiłem jakieś 10 miechów temu za taką samą cenę i nie narzekam :) na początku dostałem trochę nie pierwszej świerzości ale odesłałem im i przysłali mi nowe na których nie dopatrzyłem się żadnych baboli :D kupowałem na allegro od sknerusa chyba :) jak dotąd żadnych większych problemów, może poza tym że piszczą :) jak jasność nie jest na 100% ale to już trzeba mieć bezgłośny komputer albo monitor przy uchu żeby to usłyszeć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powielam post ktory kiedys w swoim watku napisalem - Jedna z opini osoby posiadajacej z opini z portalu skapiec.pl

 

""Używam tego LCD-eka (sprzęt był kupowany w USA) w pracy i faktycznie jest OK ,nie jest to Eizo ale pracuje się na nim w miarę komfortowo. Natomiast zgadzam się tymi oceniającymi którzy twierdzą ,że monitory sprzedawane w naszym kraju to sprzęt używany importowany pokątnie przez kilka firm podszywających się pod dystrybucje Gateway'a. Otóż Gateway nie posiada w Polsce ani autoryzowanej sieci sprzedaży ani serwisów zaś "brand new" to nie to samo co "refurbished". Można to łatwo sprawdzić u źródła : http://www.gateway.com ... lecz cóż jak to powiedział pewien pan "Ciemny lud wszystko kupi"

 

fikołek

Ja zawsze kieruje sie zasada ze lepiej sie wstrzymac odlozyc kase i kupic cos drozszego lepszego jak pakowac sie w "okazyjne" niech bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności