Skocz do zawartości

[Rendering] Backburner - Rendering sieciowy [3dmax]


reaver

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że często pojawiają się pytania o rendering sieciowy więc postanowiłem o tym napisać. Tutek skierowany do początkujących. Wiem że to temat raczej banalny, jest opisany w helpie maxa i szkoda może o tym nawet pisać no ale i tak się chwilowo nudzę:) Nie piszę również o Distributed Rendering bo tym się jeszcze nie bawiłem i za mało o tym wiem:)

 

 

Wstęp:

Rendering sieciowy pozwala nam wykorzystać moc kilku komputerów do pracy nad jednym zadaniem przez co całość trwa krócej. Aby z niego skorzystać na wszystkich komputerach które mają brać udział w renderingu musi być zainstalowany Max z Backburnerem i komputery muszą być połączone w sieć (nie będę tu pisał jak je połączyć w siec bo to temat prosty, jak ktoś ma problemy to na PW, dodam tylko że mogą to być 2 kompy połączone bezpośrednio lub więcej za pomocą switcha nie ma tu przeszkód). Sam rendering sieciowy (net render) nie pozwala na jednoczesną pracę maszyn nad pojedyńczą klatka, do tego służy "Distributed Bucket Rendering". Net render polega na tym że każdy komp bierze sobie jedną klatkę z animacji i ja przelicza, jak skończy bierze następną która nie jest już liczona przez inne maszyny - proste.

 

 

Zaczynamy:

Trzeba sobie wybrać jeden komputer główny z którego będą rozdzielane zadania. Najlepiej jak jest to komputer najmocniejszy ale nie ma reguły. Ważne żeby był stabilny bo jak on się np zresetuje to cały rendering jest przerywany i trzeba znowu odpalać (oczywiście klatki już przeliczone można pominąć) Na tym kompie odpalamy "Backburener Manager" To właśnie on rozdziela zadania na pozostałe maszyny zwane tu serwerami (Backburner Serwer) więc logiczne że "Backburner Serwer" uruchamiamy na każdym PC który ma brać udział w renderingu. Standardowe porty używane przez te aplikacje to 3234 i 3233 więc muszą być odblokowane na firewallu jeżeli takowy posiadamy. Jak uruchomimy juz serwer wchodzimy w "Edit->General Settings" i wpisujemy w "Server Name or IP Address nazwę naszego serwera albo IP pod jakim będzie widoczny.

 

General%20Settings.jpg

 

W "Enter Manager Name or IP Address" możemy zaznaczyć "Automatic Search" żeby wyszukał automatycznie albo też wpisać IP Managera ręcznie. U mnie jak widać wpisałem z palca. Teraz klikamy ok i musimy uruchomić ponownie serwer aby nowe ustawienia zostały wprowadzone. Jak już się uruchomi pojawi nam się coś takiego:

 

Serwer_registration.jpg

 

co znaczy że serwer połączył się z managerem. Natomiast w wyżej wspomnianym zobaczymy:

 

Successful.jpg?imgmax=720

 

U mnie podłączyły się 2 kompy. Teraz możemy jeszcze odpalić "Backburner Monitor". Po włączeniu klikamy na ikone "connect" i wpisujemy IP managera.

 

Monitor.jpg?imgmax=512

 

Po połączeniu widzmy nasze serwery ale na razie są "Idle" bo nic nie robią. Za chwile to zmienimy.

 

 

 

Rendering:

Odpalamy maxa, scenę, bawimy się z ustawieniami renderów i jak już chcemy ostateczny render wykonać wciskamy F10. Na zakładce "common" zaznaczamy pole wyboru przy "net render"

 

Render_dialog.jpg?imgmax=512

 

i wskazujemy scieżkę zapisu klatek w "files" czyli katalog albo dysk sieciowy

(udostępniony) po czym klikamy na render. Naszym oczom ukaże się takie oto okno:

 

Job_assignment.jpg?imgmax=512

 

Wpisujemy nazwę zadania (u mnie projekt07) adres IP managera i klikamy "connect". Jak nam się pojawia serwery (screen) klikamy na "submit".

 

Job_connected.jpg?imgmax=512

 

Zadanie trafia nam do kolejki a my możemy wyłączyć maxa. W "Bacburner Monitor" mamy podgląd do wykonywanych zadań, w "Task Summary" widzimy jakie klatki są obecnie przeliczane i przez jaki serwer.

 

Working.jpg?imgmax=512

 

 

To tyle, w razie problemów proszę pisać w tym wątku. Z mojej strony to wszystko, mam nadzieje że skończą się tematy z pytaniami o rendering sieciowy (no chyba że distributed:) i że tutek się komuś przyda.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam, mi coś nie działa.

Robię tak:

-Włączam max'a na jednym kompie, ładuje scenkę, klikam distributed rendering (vray), dodaje IP.

-Włączam vrayspawner90 na drugim kompie

-Renderuje i tu jest problem pierwszy komp renderuje ok a drugi robi czarne kwadraciki.

Co z tym zrobić?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dodałem vray psychical camera, i już drugi komputer renderuje ale jego kosteczki są ciemniejsze. Po włączeniu GI pierwszy komputer renderuje ok a drugi nie (renderuje ciemniej i robi plamy). Co to może być?

testgixp7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podac sciezke do map hdr i innych tekstur po sieci. Tzn. zeby kazdy komp mial dostep do map i tekstur na takiej samej sciezce dostepu np. z:\maps\*.* . Ja zrobilem tak ze udsotpenilem dysk i mapuj dysk sieciowy wybralem jakas daleka litere i na kazdym kompie tak robisz mapujac dysk o tej samej nazwie litery. jak uzywam tekstur to wlasnie przez ten zmapowany dysk. Mi to dziala ale musze sprobowac jeszcze z dodanie sciezki dla plików w maxie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności