Skocz do zawartości

Komputer do 3D i Video Editing/Compositing


Bilay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do kupna nowego kompa i chciałbym z wami omówić wybrane elementy zestawu. Długo się tym nie zajmowałem lecz po wnikliwych obserwacjach na różnych forach w końcu wybrałem coś takiego:

 

Płyta Główna - Intel Workstation Board Veronia S5000XVN - 4xSAS - PCI-E x16 - 1 szt.

 

Opis:

Dwuprocesorowa płyta do stacji roboczych - Intel Workstation Board Veronia S5000XVN - 4xSAS ze złączem do karty graficznej PCI-E x16. Obsługuje procesory Intel Xeon z serii 5000. Chipset Intel i5000X. Wymaga obudowy przystosowanej do montażu radiatorów (np. Intel 5299WS lub inne). 4x SAS(raid 0,1, 10); 2x SATA (raid 0,1); 1x IDE; 8 gniazd do pamięci FB-DIMM (możliwa praca w trybie dwukanałowym w 2 gałęziach, czyli 4krotnie szybiej niż pojedyńczy moduł) - maks. 32GB RAM; 2 złacza Gigabit Ethernet (Intel 82563EB Gigabit) z Intel I/O Acceleration Technology; 1x PCI-E x16; 2x PCI-E x4 (złącza x8); 1x PCI-X 64MHz/133MHz; 1x PCI 64bit/100MHz; Stereofonicznie złącze audio. Wymiary: 12" X 13" (305mm X 330mm)

 

Procesory - Quad-Core Intel Xeon Processor E5420 - 2,50 GHz; 12MB cache; Active, 1U - 2 szt.

Pamięć RAM - Kingston 2GB 800MHz DDR2 ECC Fully Buffered CL5 DIMM Dual Rank, x4 - 4 szt.

Dyski Twarde - Seagate 250 GB Barracuda ES.2 (32MB, Serial ATA II) - 2 szt.

Karta Graficzna - ?Nowy GTX? A może ATI? Ponoć w CS4 mają wykorzystać technologię CUDA - ile w tym prawdy...? Zależy mi na energooszczędnym rozwiązaniu przy zachowaniu wydajności - QuadroFX odpada :)

Zasilacz - Be-quiet Straight Power BQT E5-700W - 1 szt. - ewentualnie coś pasywnego albo Tagan (jednak dwa wentyle w Taganach nie wróżą ciszy)

 

Obudowa:

CoolerMaster Cosmos 1000 Black-Silver

 

sb.jpg

 

Priorytetem jest dla mnie stabilność no i cisza - zresztą chyba wszystkim nam na tym zależy :) Nie szukam ideału ale przynajmniej chcę się do niego zbliżyć na miarę moich możliwości finansowych. Na mojej liście nie ma monitorów dlatego, że chcę się wyłącznie skupić na mocy obliczeniowej komputera. Największy problem sprawił mi wybór płyty głównej i pamięci ram - wciąż nie jestem pewny co do swojego wyboru. Dyski mam zamiar spiąć w RAID 0 - zaś kopie projektów będę zrzucał na zewnętrzny serwer w sieci lokalnej. Ewentualnie jeśli portfel pozwoli to RAID 0+1.

 

Liczę na wasze doświadczenie i pomoc w wyborze podzespołów.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Bilay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Imo za taką kase to można znaleźć fajniejsze płyty supermicro albo tyana (na i5100 lub i5400), procesory nie brałbym active tylko passive i założył na nie jakieś inne wentylatory, bo jeśli zależy ci na ciszy to activy dadzą ci po d***e :] Pierwsze uruchomienie, jeszcze bez włączonej kontroli obrotów, czyli kręciły się chyba ponad 6000 obrotów/min - zdołałem z siebie tylko wydusić "Kogoś w intelu musiało porządnie %^*&$*&%" ;) Sprawdź sobie dokładnie też jak mają rozstaw dziur na przykręcenie wentylatorów, bo w activach genialnie wymyślili, że nie będzie to standardowe 80x80 tylko 80x85mm, w dodatku dostałem procesory z różnych fabryk i na jednym jest jakiś dziwny gwint zastosowany.

Kolejna sprawa, że w pamięci 800 to chyba warto inwestować, tylko pod warunkiem, że chcesz podkręcać.

Na dyskach seagate'a to jestem szczerze zawiedziony po tym jak brat kupił jeden - transfery gorsze od samsunga z serii t166 i głośne to to.

Raid - a może raid 5 ? Imo dobry pomysł, tylko na płyta na to widze, nie pozwala. No chyba, że się na coś innego jednak zdecydujesz.

Poza tym ta płyta na tylko 2xSata ? Chyba, że chcesz iść w sas, co jest moim zdaniem nieopłacalne.

 

Dokładnie przemyślałbym wybór płyty.

 

Ciekawe co wallop napisze :]

 

PS. bardzo fajna obudowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wallop pisze...:D

Witaj.

Płyta Intela nie zgorsza... ale to juz tylko chipset 5000 więc....

moze jednak pomyślalbyś o czyms nowszym czyli 5400seaburg?

tak jak napisał Straker Supermicro... i Tyana nie polecam...maja fatalny RMA.

Nie zebym źle wróżyl ale jedyną płytą jaka kiedykolwiek mi padła był właśnie Tyan i jak wspomne sobie perypetie zwązane z reklamacją to ...brzuch mnie rozbolewa :).

Pamięć ...też zysk do ceny marny... ( cena 8 GB 800 wyższa od 8 GB 667 o prawie 40%....) sugeruję 667.

procesory... temat rzeka...5420 nie są złe.

chłodzenie i cisza.... ze standartowymi coolerami nie licz na to ...proponuję Noctua lub...wodne.

Dyski Seagatea dobre, karta grafiki...( wszystko zależy od tego czy w aplikacjach używasz D3D czy OGL) , obudowa ok...nie bedzie w niej problemu z montażem ( wszystkie dziurki ma na miejscu :D).

upsss...zasilacz ...hm Be-quiet jest dobry ale jeżeli w przyszłości bedziesz chciał rozbudowywac system pomyśl jednak o czymś mocniejszym.

jakby coś to pisz do mnie na priv.

 

ps.Dzis dam ogłoszenie o sprzedaży stacji opartą na Supermicro x7dwa-n , 8 GB Ramu w obudowie Cosmos1100.

i drugiego zestawu opartego na Skulltrailu xs5400 , 8GB ram-u,dwóch QX9775 oc do 4,5 Ghz( mogą być standardowe xeony oc do 3700 Mhz), chłodzenie wodne plus każdy mozliwy rodzaj grafiki ( w tym gtx280 ), obudowa Silverstone Temijin Tj07

możliwość kupna od ręki.

Edytowane przez wallop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego założyłem ten wątek żeby móc to z wami przedyskutować :)

 

Na kompuszrotniku nie widziałem żadnej innej płyty poza Intelowskimi, a co do dysku twardego to na innym forum sugerują kupno velociraptorów od WD . I przy tym wyborze twardziela chyba zostanę.

 

Kolejna sprawa to sklepy - w jakich najlepiej się zaopatrywać (poza wspomnianym komputronikiem) i z jakimi macie już doświadczenia przy składaniu stacji roboczych.

 

Streaker - przypomniałeś mi właśnie tą całą zagwózdkę z mocowaniami wentyla na xeon'ach - gdzieś mi wpadło w oko, że u nas w kraju jest problem z dostaniem przejściówki do nich - zapytam się gości z 4max.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytaj się gości o 4max bo oni... z calym szacunkiem nie za bardzo starają się o klienta....( zrezygnowałem i nie polecam jako ich byly klient).

Lepiej skorzystaj z cooling.pl

A ja mówię ci abys przyjrzał sie Noctua UH9 ew UH12 plus mounting kit pod 771.To rozwiąze twój problem ...choc nie kompletnie. W zależności od płyty jakiej użyjesz może potrzebny byc pilnik lub cos bardziej mechanicznego.:)

Tak na pewno będzie na Supermicro x7dwa-n a w s5000 hm... nie pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczyłem na Twoją obecność w tym wątku wallop :) Czekam jeszcze na odpowiedzi ludzi z innego forum i na pewno znajdę consensus pomiędzy waszymi i ich uwagami. Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

 

Wallop - a będziesz sprzedawał używanego kompa czy może prowadzisz jakąś działalność gosp. i przez to możesz taniej/z pewnych komponentów to złożyć? Bo nie ukrywając zbyt wiele np. z chłodzeniem wodnym żadnego doświadczenia nie mam i przydała by mi się pomoc kogoś z zewnątrz. A jestem skłonny dołożyć do interesu żeby tylko mieć ciszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wallop - tylko Tyany są tańsze :) Co do noctu'y - bardzo fajne chłodzenie, ale znowu, jeśli nie chcemy podkręcać nie ma sensu ładować w to kase - mam e5410 active (czyli malutki radiator) i wymienione wentylatory na noiseblockery 1800rpm i temp 40-50 st. below max (testowane po 2h renderu) I też jest cicho :)

Billay - http://x-kom.pl/ - nie mają w ofercie, ale nie ma obsolutnie żadnych problemów z ściągnęciem, tylko trzeba zapytać się mailem, większość towaru mogą mieć "na drugi dzień" - tu ja kupowałem

sklep.parser.pl - ceny na stronie są zabójcze, ale po zamailowaniu przysyłają korzystne cenowo oferty :]

No i jest wallop - który nie wiem czemu nie chciał mi odpisać, jak się dopytywałem o szczegóły ?

...:::EDIT:::... - wyjaśnione :)

A co do płyty - to pooglądaj sobie na stronie supermicro i tyana, a później wbijaj na ceneo, skapca i podobne.

W kwestii przejściówki - mi chodzi o miejsce na przykręcenie wentylatorów na boxowy radiator, bo tutaj się naklnąłem strasznie i ostatecznie mam takie mocowanie "na partyzanta", jeśli rzeczywiście chcesz nieboxowe chłodzenie, to brałbym wspomnianą noctue + przejściówka (bez problemu do kupienia)

Aha, i jeśli bierzesz boxowy radiator to przygotuj sobie zawczasu nakrętki na śruby :]

Edytowane przez streaker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wallop - ta płyta SUPERMICRO X7DWA-N mieli! :) Buda 1100 też niczego sobie - później zrobię edit komponentów na górze i powstawiam "pewniaki" do kupienia.

 

Streaker - dzięki za namiary!

 

edit: zintegrowana k.graf. ati na tej płycie nie będzie się gryzła np. z kartą nvidii? W nowych gtx'ach nvidii jest taki patent, że gdy karta nie musi brać udziału w przetwarzaniu obrazu to jej funkcje przejmuje zintegrowana grafika na płycie.

Edytowane przez Bilay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilay.

tak to jest ta płyta a co do obudowy to informacja dla wszystkich- cosmos 1100 nie jest łatwy do instalacji xeonów , brak dziur i trzeba korzystac albo z bracketa pod płytę albo wiercic otwory a potem je gwintować...

 

btw.

hm... x7dwa-n nie ma zintegrowanej karty grafiki...sprawdź dobrze

 

i jeszcze jedno a`propo skąpca czy innych wyszukiwarek.

przy płytach wyrzuci ci pewno mase odpowiedzi , ba... nawet sklepy w których morzesz te płyty kupic...

przezyjesz rozczarowanie... większosć sklepów ( firm) pisze ze je ma a gdy zamówiesz bedziesz czekal... dni tygodnie no ale może nie miesiące...( jak u Kubusia puchatka mi sie napisało :) ).

zwróc uwagę ze cała masa sklepów to tylko pośrednicy ... jak nie ma w jednej no w dwóch hurtowniach to nie ma nigdzie...

a tych modeli supermicro raczej nigdzie w tym momencie nie ma...

( no chyba żebym sie mylił)

Edytowane przez wallop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilay:

na alledrogo wyprzedaję to z czego juz sam nie korzystam. Nie znaczy to ze to stary lub zły sprzęt , po prostu ja szybko ( z koniecznosci ) go unowocześniam.

a poza tym: tak..import , plus nieskromnie powiem wiedza ( nabyta za oceanem a tu z potrzeby i dla przyjemności poszerzana) plus paru dobrych znajomych w branży( nie w Polandii).

Co do monitorów to niestety nie bede w stanie ci pomóc.

Moją domeną pozostaję wydajne stacje robocze i to chyba się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wallop:

W porządku, monitory to nie kłopot - mam parę mrówek w UK :) Po prostu myślałem, że uda mi się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu :) Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie obudowy o której wspomniałeś - SS TJ07 - możesz mi wyjaśnić co to za grzmot w dolnym-prawym rogu z wiatraczkiem na zdjęciu poniżej? :) Wygląda jak reserator - jeśli jestem w błędzie to proszę o korektę. Swoją drogą niezła buda za 1,2k :D

 

COOLIT_3.jpg

 

COOLIT_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem... dla mnie to jakas chimera pompki z rezem plus cos jeszcze czego nie odważe sie nazwać.

swoją drogą ciekawe jak to wydajne jest.

poza tym widze ze cześć zatok 5 1/4 ucięta bo powinno być 7 ale albo taka wersja obudowy albo szukano miejsce na tego grzmota...więc w ruch poszedł bosh.

a buda rzeczywiscie bardzo dobra... chyba najlepsza do wodowania ( no może jeszcze lian-li 2100).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla tych co lubią odkopywać stare wątki - ponieważ nie chciałem zakładać nowego tematu chciałbym się pochwalić swoim maluchem :) Jeszcze raz dziękuje Mirasowi i ofkors użytkownikowi Wallop!

 

Więcej fotek i moich komentarzy znajdziecie klikając w obrazek.

 

DSC03879.JPG

 

Pozdrawiam,

Bilay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suodki sprzęt ;) Mógłbyś napisać co konkretnie przeszkadza ci w Cosmosie, że następnym razem wziąłbyś inną budę? Bo cholernie mi się podoba ta obudowa i gdybym miał kupować taką stacyjkę to pewnie właśnie w takim pudle, więc przydałoby się poznać zady i walety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wallop, w końcu uczyłem się od najlepszych (czyt. od-papugowałem) :)

 

Arev - żeby nie wyszło zbyt chaotycznie napiszę Ci to w punktach:

1. Jeśli miałbym wybrać inną budę, to jaką? Tą > CoolerMaster COSMOS (RC-1000-KWN1-GP)

2. Dlaczego? Krótko - ze względu na miejsce w budzie.

3. W mojej na gorze mieszczą się tylko 2 wentyle 120 mm (w montażu trzeciego wentyla przeszkadza zwężenie na górze budy).

4. Ale po co mi trzeci wentyl? W sumie po nic, ale chłodnica np. już tam nie wejdzie i tak musiałem swoją zamontować na dystansach i na dodatek lekko wysunąć poza krawędź budy.

5. Idealny zestaw WC wg mnie i jeszcze paru innych setek tysięcy osób to taki, który da się zmieścić w budzie. Ze względu na estetykę? Głównie dlatego. Ale i wygodę w późniejszym ewentualnym transporcie.

6. Zresztą zobacz/zobaczcie sami jak to wygląda na zdjęciach > Cosmos S, Cosmos S Project By Michalis76

 

Powodzenia wszystkim zapaleńcom!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności