Skocz do zawartości

Zestaw 2x xeon (kilka pytań)


Kimmi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początku przepraszam, że założyłem kolejny podobny wątek, bo pewnie zaraz po mnie pojedziecie, że już było wiele takich tematów:P

No ale przejdźmy do rzeczy: W najbliższym czasie planuję zakup nowego komputera i wybrałem sobie już konfigurację, oto ona:

Płyta główna: http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Intel/Socket_771/Intel_D5400XS_BOX/pelny,id,57985/

Procesor: 2x http://www.komputronik.pl/Procesory/Intel/Intel_Xeon/Dual/Quad_Core_Xeon__seria_5000_LGA771_/FC_LGA__Active_1U/Quad_Core_Intel_Xeon_Processor_E5420__2_50_GHz_12MB_cache_Active_1U/pelny,id,50712/

RAM: 2x http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/Pamieci_do_serwerow_i_stacji_roboczych_ECC_/_ECC_R_/_FB_DIMM_/FB_DIMM_Fully_Buffered_DDR2_ECC_R_/667_MHz/Kingston_2GB_667MHz_DDR2_ECC_Fully_Buffered_CL5_DIMM_Dual_Rank_x4/pelny,id,51499/

Karta graficzna: http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI_Express_x16/chipset_nVidia/GeForce_GTX/GeForce_GTX_280/GeForce_GTX_280_Asus_TOP_1GB_PCI_E_/pelny,id,57551/

Karta gradiczna 2 opcja: http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI_Express_x16/chipset_nVidia/GeForce_GTX/GeForce_GTX_260/GeForce_GTX_260_BFG_896MB_PCI_E_OCX/pelny,id,58283/

HDD: http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wewnetrzne_ATA_/_SATA/Dyski_3_5__desktop_/WD/Serial_ATA/Caviar_Black_32MB_cache_zastosowanie_kopmutery_stacjonarne/WD_Caviar_Back_750GB_WD7501AALS_32MB_cache_SATA_II/pelny,id,57332/

Zasilacz: http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/Thermaltake/Zasilacz_Thermaltake_Toughpower_700W_Cable_Management/pelny,id,43002/

Obudowa: http://www.komputronik.pl/Obudowy/Aplus/Aplus_CS_Twin_Engine_BB_czarna/pelny,id,51207/

 

...i teraz pytania:

1) Czy na tej płycie głównej można mieć zamontowany tylko jeden procesor, a później dołożyć drugi(taki sam)? Wiem, że można tak robić w innych płytach intela np: http://www.komputronik.pl/Serwerowe_komponenty/2P__Xeon_5000__elementy_serwerow_wolnostojacych_Pedestal__Socket_771_/Plyty_Glowne_dwuprocesorowe_Xeon_5000_Socket_771_/Intel_Workstation_Board_Veronia_S5000XVN__6xSATA__PCI_E_x16/pelny,id,29452/, ale nie jestem pewien czy w tej też tak można. Nie mam zbyt duzego budżetu i wolał bym drugi procesor dokupić w późniejszym czasie.

 

2) Czytałem już wiele wątków dotyczących głośności standardowych wentylatorów na xeonach i wiem, że nie są one najcichsze, i w związku z tym interesuje mnie inne chłodzenie. Na necie natknąłem się na coś takiego: http://techreport.com/r.x/skulltrail/skulltrail-3q-2.jpg - wie ktoś co to za modele i czy można je zamontować bez żadnych przejśćiówek na gniazdo 771?

 

3) Czy warto dołożyć jakieś 300zł za kartę GTX280, czy różnica pomiędzy 260, a 280 jest na tyle mała, że nie warto dokładać tych pieniędzy?

 

4) Czy do komputera który będzie pracował wiele godzin dziennie warto kupić dysk przeznaczony do serwerów, który jest przygotowany do ciągłej pracy np: http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wewnetrzne_ATA_/_SATA/Dyski_3_5__desktop_/Seagate/Serial_ATA__seria_Nearline/Seagate_750_GB_Barracuda_ES_16MB_Serial_ATA_II_/pelny,id,30665/

 

5) Jakiej mocy zasilacz sprawdzi się w tym zestawie, 700 starczy? ...no i jaki model polecacie.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja tylko na odnosnie 4:

 

w studiu mamy kompy ktore chodza 24h/dobe bez przez pare miesiecy bez resetu. Sa w nich zwykle WDki, nie zauwazylem zeby cos sie sypalo. Dyski serverowe sa przystosowane do bardzo duzych obciazen, chyba czegos takiego nie zasymulujesz zwykla praca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Właśnie wiem, że na zasilaczach nie ma co oszczędzać, bo potrafią spalić całego kompa, co przy takim sprzęcie było by dość dużą stratą. Wie ktoś jakim sposobem można zamontować ten cooler o którym pisał cfaniak na tej płycie głównej. Szukałem przejściówek, ale znalazłem tylko takie coś: http://www.cooling.pl/noctua-xeon-mounting-kit,produkt,217766.html, ale to pasuje chyba tylko do wentylatorów Noctua. W ostateczności kupię te chłodzenie Noctua, co prawda nie ma aż tak efektownego wyglądu i jest droższy, ale pracuje Ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) na wszystkich można

2) wcale nie bzdura, może w stacjach hp jest jakieś nie-boxowe chłodzenie montowane, osobiście doszedłem do wniosku, że nie warto intewestować w jakieś wymyślne chłodzenie. Osobiście brałbym procesor w wersji passive i na to przyłożył wolnoobrotowy wentylator

3) nie warto, wogóle uważam, że serii gt nie warto się tykać, ale to moje prywatne zdanie

4) kupując w tej chwili to zastanowiłbym isę nad serwerowym dyskiem - w końcu od takiego sprzętu oczekuję niezawodności, a ostatnie trzy kupione dyski (w tym jeden zew.) nawalały w ciągu max 24h

5) prędzej wziąłbym corsaira albo seasonica (na tego drugiego uwaga, ma dosłownie niesłyszalny wentylator, ale też słaby przepływ powietrza - jak masz mocno grzejący się sprzęt potrzebny będzie dodatkowy na tylnej ściance albo ugotujesz maszynę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyy wydaje mnie sie ze chlodzenie nie jest glosniejsze niz w zwyczajnym kompie, co za tym idzie nie jest glosne, no chyba ze chce sie zeby w ogole nie bylo slyszane ;) z calego zestawu najbardziej halasuja karty graficzne ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą głośnością to częściowo prawda bo niektóre płyty serwerowe mają taką strumienicę i jeden wiatrak na całą płytę i proc i to strasznie hałasuje - jak odkurzacz. To można wywalić i zastąpić standardowymi wiatrakami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdeno-> Tego kompa będę używał głownie do maxa oraz montażu filmów, no i od czasu do czasu chciałbym zagrać w jakieś porządne gry.

Nikt nie wie jakim sposobem można by zamontować ten cooler na socket 771?

Dość drogie są te zasilacze seasonica np. http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/ATX_high_end/Seasonic/Zasilacz_Seasonic_M12_700__700W/pelny,id,36879/, z Corsaira zasilacz o tej samej mocy kosztuje jakieś dwa razy mniej. Znalazłem, sobie dwa zasilacze corsaira zastanawia mnię tylko dlaczego ten mocniejszy jest tańszy (to chyba będzie jakaś słabsza seria), no i nie wiem czy ten słabszy by mi starczył. Corsair CMPSU 750TXEU 750W, Corsair CMPSU 620HXEU 620W.

Te nowe karty GTX280 na prawdę nie są godne uwagi? Czytałem kilka recenzji i wydawało mi się, że są to dobre karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1.Można zamontować jeden , potem dołozyć.

2. Na tej płycie nie ma potrzeby stosowania coolerów pod 771 ponieważ płyta mimo podstawek pod procesory w tym standarcie ma rozstaw dziurek pod 775i podejdzie każde dobre i popularne chłodznie.

jednakze zwracam uwage ze najgłosniejsza częścią tej płyty nie jest chłodznie procków lecz chipsetów.

Masakra!!!

3.i tak i nie...po namyśle nie. :)

4. nie

5. za słaby ... sczególnie jak myslisz o GTX i więcej niż jeden dysk.

Ja wkładam tylko 1000 lub 1200 W.

Bios jeszcze stosunkowo świeży ale ujdzie.

 

niniejsze uwagi to praktyczne spostrzeżenia z użytkowania tych płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glośnosc chipsetów zalezy od standartów jakie przyjmiemy: dla mnie sredniogłosne ( jednakże ja wszystkie kompy mam na wodzie i moim klientom tez takie rozwiazania sugeruję).

W kraju nie kupisz chłodzenia na te chipsety( ja zamówiłem specjalne rozwiazania oferowane przez f-me Vadim z Londynu , sprawdziły się ale niestety juz mi się koncza.. i cosik bede musiał wymyśleć).

Zasilacz ok..jak najbardziej sprawdzi sie.

ps. jaki wypadnie ci koszt całości w komputroniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja konfiguracja na tej płycie:

1. Intel D5400XS BOX

2. Thermaltake Kandalf Black z wentylatorem 250 mm

3. Kingston DDR2 2x 4GB 667MHz CL6

4. 2x Quad-Core Intel Xeon Processor E5420 - 2,50 GHz; 12MB cache; Active, 1U

5. GeForce 9800 GX2 EVGA 1GB 2xDVI & HDMI (PCI-E)

6. WD 640GB 16MB

7. Lite-ON DVD+/-RW DH-20A4H LightScribe BOX white / black / silver104.00

8. Chieftec (CFT-1000G-DF) 1000W

9. 2x ZALMAN CNPS 9700 LED

Myslalem ze juz go odpale,no ale problem sie pojawil,ze boxowe wentylatory nie są obsługiwane,dziś musialem zamówić i kolejny tydzien czekania i 3ds na laptopie:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już w tym wątku że płyta mimo podstawki pod 771 ma dziurki :) do chłodzenia w formacie 775.

Taki to już jest los jak ktoś nie doczyta....

Zreszta jest to jak dla mnie ewidentna zaleta ze względu na mnogość produktów i łatwość zainstalowania chłodzenia wg naszych potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak sądze,że leprzym rozwiązaniem jest chlodzenie pod socket 775,wiekrzy wybor,mozliwośc zastosowania chlodzenia wodnego z bogatym wyborem,szkoda,ze musialem sie calkowicie splukać:-(dokupując chlodzenie,ale za to chlodzenie bedzie o niebo leprze niż w wersji boxowej.Dziś doszły pamieci RAM,wisialy na klamcebo twardo spalem i kurier nie mógl sie dostukać:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem sie jeszcze jedno zapytać odnośnie prockow,bo na liście kombatylności nie ma ich,a poki nie zamontuje chlodzenia nie moge sprawdzic czy wszystko ok.Czy ktos montowal E5420 na plycie d5400xs?Mam nadzieje,ze nie ma ich na liscie poniewarz Intel ich nie testował a nie,że cos bedzie nie tak.Dzieki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja korzystajac z okazji chcialbym sie zapytac czym ta plyta rozni sie np od intelowkiej Veronii http://www.komputronik.pl/Serwerowe_komponenty/Intel_Workstation_Board_Veronia_S5000XVN__6xSATA__PCI_E_x16/pelny,id,29452/

w sensie w czym jest lepsza ? (Bo z minusow ma powazna wade - tylko 4 sloty na pamiec)

Czy ktos ma taką Veronię albo Sapello ? Czy da sie na nich podkrecac Xeony ?

 

I jeszcze jedno pytanie - czy xeony na standardowym PASYWNYM chlodzeniu (na samych duzych radiatorach) moga byc na dluzsza mete obciazane w 100% ? Czy takie chlodzenie powiedzmy na 2.8 - 3 Gigahercowym procesorze jest w stanei go schlodzic tak zeby mogl liczyc np 24godziny bez przerw ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da sie na nich podkrecac Xeony ?

Podkręcania xeonów to wogóle ciekawa sprawa :) Poszukaj na 2cpu.com

 

I jeszcze jedno pytanie - czy xeony na standardowym PASYWNYM chlodzeniu (na samych duzych radiatorach) moga byc na dluzsza mete obciazane w 100% ? Czy takie chlodzenie powiedzmy na 2.8 - 3 Gigahercowym procesorze jest w stanei go schlodzic tak zeby mogl liczyc np 24godziny bez przerw ?

Nie. Bez żadnego wentylatora to zagrzeją się w ciągu paru minut, jak już pisałem (w innym wątku) mały radiator (z wersji active) + wolnoobrotowy wentylator (taki 90mm 1800rpm) bez oc daje 30-40 st. below max, więc radiator passive tym bardziej schłodzi (możesz wtedy np. spróbować puścić wentylator na obniżonych obrotach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli sie ma jakies coda na PCI to moze byc to problem na plytach typu server generalnie PCI-X nie jest w 100% kompatybilny. Najlepsza plyta Intel do zastosowan workstation to chyba Veronia... jesli tak nie jest niech mnie ktos poprawi :)

 

Pasywne procesory Xeon sa chlodzone przez tunele powietrzne, a odpowiednia obudowa tego typu posiadajaca cos takiego to sa niestety znowu koszty, chyba ze ktos sobie w swojej zrobi takowe z kartonu :)

Edytowane przez Rascal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie ta Veronia wlasnie podoba, ale piszą ze potrzebuje specjalnej obudowy za niewiadomo ile.

I zauwazylem ten watek o Intel D5400XS BOX. Widzialem ja w ktoryms sklepie internetowym ponizej 2tys wiec to praktycznie tak jak Veronia plus doplata do specjalnej obudowy.

 

Dlatego ciekaw jestem czy jest ona jakas lepsza, a w szczegolnosci czy da sie na niej podkrecic xeony przestawiajac to i owo w biosie;/ Bo jak sie nie da to nie widze wiekszego sensu w jej kupowaniu ;]

 

A ciekawe czy ta specjalna obudowa ma te tunele co pozwolilyby schlodzic procesory

i nie uzywac wiatrakow. One maja w ogole jakies zabezpieczenia przed przegrzaniem jak zwykle quady? Tak zeby w razie czego procesor wylaczyl sie zamiast przepalac ?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intel D5400XS poprostu umozliwia osadzenie Xeona bez serwerowych udziwnien, to taka platforma pod domowe strzechy :)

 

Plyty glowne Intel typu server nie umozliwiaja OC chyba ze w nowych modelach zrezygnowali z tej polityki, tunele powietrzne chlodza procesor za pomoca wentylatorow.

Edytowane przez Rascal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zauwazylem ten watek o Intel D5400XS BOX. Widzialem ja w ktoryms sklepie internetowym ponizej 2tys wiec to praktycznie tak jak Veronia plus doplata do specjalnej obudowy.

Z tą specjalną obudową to pewnie chodzi o obudowy rackowe - ciebie interesuje tylko czy płyta ma wymiar atx czy e-atx -> do takiej budy bez żadnych udziwnień montujesz i wio :) (niektórzy nawet wpychają płyty e-atx do obudów atx ;) )

Dlatego ciekaw jestem czy jest ona jakas lepsza, a w szczegolnosci czy da sie na niej podkrecic xeony przestawiajac to i owo w biosie;/ Bo jak sie nie da to nie widze wiekszego sensu w jej kupowaniu ;]

D5400XS (albo popularnie skulltrail) to jedyna płyta, która umożliwia podkręcanie z biosu dla maszyn dwuprocesorowych.

A ciekawe czy ta specjalna obudowa ma te tunele co pozwolilyby schlodzic procesory i nie uzywac wiatrakow.

Mówiąc o rackowych odudowach, to na samym radiatorze nie będziesz miał wentylatora, tylko obok niego będzie kupa małych wiatraczków, które będą przepychać powietrze.

nt_ultra_slim2.jpg

One maja w ogole jakies zabezpieczenia przed przegrzaniem jak zwykle quady? Tak zeby w razie czego procesor wylaczyl sie zamiast przepalac ?

Oczywiście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta obudową chodzilo mi raczej o cos takiego http://www.komputronik.pl/Serwerowe_komponenty/Intel_SC5299_WS_Pilot_Point_4/pelny,id,29455,s,1/

 

W jakims opisie wyczytalem ze Veronie potrzebuja wlasnie innych obudow.

 

D5400XS (albo popularnie skulltrail) to jedyna płyta, która umożliwia podkręcanie z biosu dla maszyn dwuprocesorowych.

 

O wlasnie tego chcialem sie dowiedziec, co takiego jest w tym intelu ze jest znacznie drozszy niz pozostale plyty dla xeonow.

Dzieki za rozwianie moich wątpliwości ;]

Chociaz - pojawila sie jeszcze jedna - czy mozna jakos inaczej (nie z biosu(zworkami czy czyms)) podkrecac xeony np na veronii ? ;]

 

A tak jeszcze na marginesie - sa moze zapowiadane xeony serii 5xxx (do maszyn dwuprosesorowych) ktore maja wiecej niz 4 rdzenie?

 

Pozdr.

Edytowane przez ca mel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności