Skocz do zawartości

Dom? Znajdź alternatywę


Touch

Rekomendowane odpowiedzi

Temat trochę może i dziwny, ale myślę, że ciekawy. Nie jestem architektem, tylko próbowałem się na architekturę dostać (w zasadzie bez zapału;) ), więc mój udział w tej dyskusji jest może lekko na wyrost, ale zainspirował mnie artykuł na portalu gazeta.pl, który dotyczy zabudowy... podziemnej.

 

Link do artykułu: http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy/1,80530,5403660,Ziemianki.html

 

O jaką dyskusję mi chodzi? Jest tutaj dużo ludzi, którzy na architekturze się znają, którzy się nią zajmują, są i tacy, których po prostu ona pasjonuje i myślę, że wszyscy mamy jakieś wizje, inne rozwiązania, alternatywy dla pojęcia 'dom'. Może ktoś zna ciekawe projekty już zrealizowane, czy takie, które pozostały tylko koncepcją. Zbierzmy je tutaj.

Inna bardzo ciekawa kwestia w tym temacie, to szanse na realizacje takich projektów tutaj, w Polsce. Jak to wygląda w świetle prawa budowlanego? Może coś o technologii powstawania tego typu domów (podziemnych, na przykład)?

 

Jeśli nie będzie zainteresowania taką dyskusją, oczywiście temat można zamknąć;)

Tymczasem zapraszam;)

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ogolnie o architekturze za gowniarz jestem zeby gadac, ale przyklad z gazeta.pl mnie totalnie rozbawil :D Teletubisie jak nic lol xD

 

..."

Pewni Holendrzy wybudowali swoją polietylenową ziemiankę bez zezwolenia. Do tej pory nie dotarli do nich żadni kontrolerzy, tak dobrze się maskują." O_o

 

A tutaj dlaczego takie pomysly ..."Oehler jest katastrofistą" no i nie trzeba sie juz rozwodzic i czytac tego dluugiego tekstu :]

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to temat jest realny o ile ktos jest zdecydoany by cos takiego realizowac -poniekad cos zblizonego wykorzystuje sie projektujac domy energooszczedne -moga one byc czesciowo przykryte ziemia (mozna wykorzystac np. naturalny spadek terenu na dzialce- o ile jest korzystny)- gleba niezle izoluje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo przykryte owszem, ale taki total underground to chyba przegięcie - albo byłoby za ciemno i człowiek szybko by zwariował, albo miałby doświetlenie od góry, co wbrew pozorom też nie jest fajne w budynku mieszkalnym.

Jeszcze kwestia miejsca - napewno fajna sprawa z minimalizacją wpływu na otoczenie ale niestety oszczędność miejsca dość znikoma i być może nawet katastrofalna przy obecnej populacji świata i przyroście naturalnym. Gdyby każdy chciał mieć dom pod ziemią (i mieć jednocześnie dostęp do światła dziennego) to niestety okazałoby się, że miejsca strczy tylko dla nielicznej części, a całe bloki mieszkalne pod ziemią to raczej głupi pomysł:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucas, świetliki to świetny sposób na oświetlenie takich miejsc naturalnym światłem, co może dać ciekawe efekty i budować przyjemną atmosferę w pomieszczeniach. Jedna z dyskutantek pod przytoczonym artykułem podała bardzo fajną koncepcję świetlika ukrytego w oczku wodnym. Mieć na części sufitu widok na niebo przez taflę wody, no przecież fantastyczna sprawa. Fakt, mogłoby brakować widoku, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w normalnym domu, ale tutaj pomysłem jest właśnie częściowe przeszklenie zbocza, przecież nie cały budynek musi być kompletnie ukryty głęboko pod ziemią.

Argumentem jest także oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie. Eco, wspomniał właśnie o ekologii. Jeśli o mnie chodzi, mając odpowiednie środki i koncepcję bez wahania zdecydowałbym się na takie przedsięwzięcie;)

 

hcpiter, miałem raczej na myśli bardziej poważne podejście do tematu niż to jakim popisali się Ci Holendrzy;p

 

Ciekawi mnie bardzo kwestia przeprawy przez machinę biurokratyczną i ewentualne problemy przy uzyskaniu wszelkich pozwoleń;)

 

ma+, ciekawe przykłady, trochę słaba wizka w tym pierwszym;p Makieta za to prezentuje się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie tylko zastanawiam po co ? Lubie modernizm ale juz arch organiczna jest za dziwna dla mnie, chyba za prostak jestem i wole plaskie dachy i 4 sciany :)

A przykladow niestety nie mam, widzialem kilka na europaconcorsi jakis czas temu ale nawet nie wchodzilem bo mnie nie kreci :)

 

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o oszczędność eneriii w domach podziemnych to pewnie nakład środków w stosunku do zysków w ogrzewaniu są dużo większe i to troche naciągane. Największa zaleta takich domów to zielone dachy i możliwość schowania domu żeby nie rzucał się w oczy. Poza tym więcej jest przy tym komplikacji i problemów ale i tak sporo takich budynków mi sie podoba ale raczej jako ciekawostka bo nie wyobrażam sobie architektury masowej w formie ziemianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh... bede szczery i zarozumialy: ciekawe to to dla mnie osobiecie nie jest. Eksperymentalna "architektura" tego typu jest fajna dla mlodych archtiektow chcacych sie pokazac i dostac pritzkera w wieku 30 lat, zakompleksionych wykladowcow, prowadzacych projekty na uczelniach i dla ludzi chcacych zaimponowac swoim domem... KTO NORMALNY CHCIALBY W TYM MIESZKAC?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrym wyznacznikiem tej normalnosci jest fakt jakich domow jest najwiecej :D na pewno 99,9999999999999999999999999999999999999% domow swiata nie jest zbudowana pod powiezchnia gruntu i nie ma trawy na dachu tylko dlatego, ze zaden wizjoner nie zaproponowal takiego rozwiazania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos trawy na dachu, ba, całych ogrodów, a nawet drzew, to bym się spodziewał akurat coraz więcej;) Drzewa mamy już od bardzo dawna na kilku budynkach w Wiedniu, a ogrody i trawniki zdają coraz lepszy egzamin w wielkich miastach, gdzie zagospodarowanie powierzchni dachu zielenią wpływa korzystnie na jakość powietrza pochodzącego z klimatyzacji zmniejszając również zużycie przez nią energii, gdyż powietrze pobierane zaraz znad powierzchni takiego dachowego trawnika jest chłodniejsze niż w przypadku standardowego pokrycia dachowego.

No i ma to doskonałe walory estetyczne tudzież relaksacyjne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, jakie to wszystko subiektywne. Według uznania, fanatyzmem można nazwać także dążność i pragnienie powietrza bez kurzu (roztoczy i tak się nie pozbędziesz), brudu o idealnej wilgotności i temperaturze w domu 'z waty';)) Oszczędność energii przy wyłożeniu powierzchni dachu zielenią sięga nawet 5% i w wielkich aglomeracjach taka praktyka potrafi obniżyć ogólną temperaturę powietrza o kilka stopni C, więc nie jest to tak znowu mało, tym bardziej, jeśli weźmie się pod uwagę wykorzystanie tej techniki na szerszą skalę. Nie wspomnę już o obniżeniu temperatury w samym budynku przez sam fakt 'zaizolowania' dachu trawą i roślinami.

I jeśli miałbym skonfrontować Dom Naturalny z 'zielonym dachem', to ta druga idea ma i szersze zastosowanie, wymaga mniejszych nakładów finansowych, a do tego może dać naprawdę interesujący efekt estetyczny, w przeciwieństwie do bardzo ograniczonego zastosowania technologii Domu Naturalnego;)

Pokaż mi jeszcze raz ten FANATYZM(?):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności