Skocz do zawartości

Pomoc w algorytmach


trosiek

Rekomendowane odpowiedzi

cześć wam!

 

w szkole zaczęły się algorytmy (nie pomogło proszenie nauczycielki o to żebym mógł w 3dsmaxie się szkolić...) i mam problem z nimi. Dostałem do domu takie zadanie:

zapisz specyfikacje i schemat blokowy algorytmu pobierajacego kolejne liczby naturalne 1 cyfrowe dotad az ich suma przekroczy 30. na wyjsciu algorytmu chcemy otrzymac informacje ile liczb zostalo podanych oraz ile wyniosla ich suma.

 

Szczerze mówiąc to nie wiem jak je zacząć a potem zapisać. Wytłumaczy ktoś? :) Bardzo bym prosił bo jutro mam informatykę o 13.35. z góry dzięki!

 

pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

No tak, nie ma to jak odrabiać zadanie na wczoraj :D

 

Na początku weźmy dwie zmienne: liczba i suma. Obie równe 0.

Do "liczba" dodajemy 1, do "suma" dodajemy "liczba". Następnie sprawdzamy warunek, czy "suma" > 30? Jeśli nie to powtarzamy całość od momenty dodawania, jeśli tak to ilość podanych liczb jest równa "liczba" + 1 (+1 bo jeszcze 0, które nie wpływa na wynik), a ich suma = "suma". Bloki sobie sam narysuj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arev - zapomniałeś jeszcze o jednym -> te liczby mają być jednocyfrowe, więc musisz jeszcze dodać blok sprawdzający to. Przy 30-stu dojdziemy tylko do 8, ale jednak trzeba by to uwzględnić -> czyli potrzeba jeszcze jednej zmiennej - jedna będzie zliczać ilość operacji, druga będzie dodawana.

 

W bloczki nie chce mi się bawić, zawsze uważałem, że rysować to moge na plastyce, a nie informatyce, w kodzie powinno to wyglądać mniej więcej tak (moze się trosiek połapiesz o co biega):

int suma = 0;
int dodawana = 1;
int operacje = 0;

do {
suma = suma + dodawana;
operacje = operacje + 1;
if (dodawana >= 10)
  {dodawana = 1}
}
while (suma =

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności