Skocz do zawartości

sprzęt a blender


zielony

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 47
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

P4VV37 dobrze prawi...

 

Warto, tylko pamiętaj że Blender opiera się na OpenGL, a co ma duże znaczenie przy wyborze karty...

 

jak wybierzesz model, sprawdź wersje sterów i jak działa na OpenGL.

 

wiem to z własnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz szybszego przerenderowania, zainwestuj w wydajniejszy procek , na przyklad dwu, badz 4 rdzeniowy, i szybkie pamieci, karta nie ma nic z tym wspolnego, jedyne co zwiekszy si eprzy zakupie nowej ( najlepiej dla tych zastosowan karty radeon HD 4*** lub nVidia Quadro) to wydajnosc w oknie podgladu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie ;) Jeśli korzystasz z Blendera i dajmy na to renderera GelatoPro (już darmowego ale skończyli go wspierać niemniej nadal potężna maszyna i jeszcze rok temu kosztowała kilka tysi $) to korzystając z kart graficznych GF 8xx,9xx,GTX, Quadro znacznie bądź bardzo znacznie przyśpieszy Ci rendering. Co do reszty rendererów i twojego pytania to podpisuję się pod tym co mówili poprzednicy. Aha jeśli chodzi o Blendera pod linuxem to nie pozostaje ci wybór jak tylko karty graficzne ze stajni Nvidia (najlepiej wspierane)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

jeśli renderujesz w Cycles to będzie szybciej, zależy od ilości CUDA na karcie.

Weź nvidie ale nie z serii 6xx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chrupek3D właśnie jestem na etapie składania sprzętu, co przy nvidi z serii 6xx jest nie tak? Możesz coś polecić?

Pod względem wydajności w CUDA to seria 6xx to krok wstecz. Potrzeba ok 3x więcej rdzeni aby dorównać wydajności z serii 5xx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenowo tylko GeForce GTS 450 wchodzi w grę, który gorzej wypada w 3D mark od Radeon HD 6670. Mam linuksa, więc chyba jednak lepiej wybrać GeForca. Będę zadowolony jeśli karta nada się do tego typu animacji

Oczywiście wszystkie animacje z teksturami żeby płynnie działały. Mój obecny zestaw to: Phenom 965 black, 4GB Ram, Intel HD 3100.[h=1][/h] Edytowane przez albinoski1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wchodzą w grę używki to poszukaj na allegro gtx 460 1gb (polecam wersje od giabyta sam mam taka i jest wypas), świetna karta i obecnie można ja kupić czasami okazyjnie cenowo z gwarancją na jeszcze rok, deklasuje wydajnościowo gts450 i tego radeona, ostatnio gram na niej w bf3 w 1680X1050 wszystko na ultra i gra śmiga ładnie

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, jaki masz kapitał przeznaczony na ten zakup, ja swojego gtxa wyrwałem za 450 z przesyłka i ponad roczną gwarancją jako kup teraz, trzeba śledzić bo trafiają się oferty

bo jak przeglądam sklepy to gts450 ddr5 kosztuje nówka około 450 zł - co jest raczej za wysoką i nieopłacalna cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

Pozwoliłem sobie podłączyć się pod ten wątek, bo chyba nie ma sensy tworzenie nowego tematu. :)

Od paru lat pracuję na Pentium IV i jakiej starej karcie nVidii (chyba 9500) i już dalej pracować tak nie mogę, bo przy rzeźbieniu, lub renderze obiektów o liczbie trójkątów większej niż 2.500.000 sprzęt nie daje rady.

Chcę sobie sprawić prezent na koniec roku i noszę się z zamiarem kupna laptopa. Ma on mi służyć głównie do pracy w Blenderze i Gimpie, do rzeźbienia (obiekty od 10 do 30 milionów trójkątów) i wypalania map normalnych i ao. Ekran 17,3 cala i cena do 3.000 zł.

Myślałem o Dell Inspiron 17R 5720-0899 i5-3210 4GB 1TB GT630M W7HP http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/dell-inspiron-17r-5720-0899-i5-3210-4gb-750gb-gt630m-w7.bhtml

ale moje doświadczenia, jeżeli chodzi o wybór sprzętu są niewielkie, dlatego proszę Was o pomoc i fachową poradę i ewentualne propozycje.

 

Pozdrawiam :)

mQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W blenderze nie porzeźbisz na takiej ilości trójkątów, lepiej zacznij sie zbrusha uczyć bo póki co blenderowy sculpt to strata czasu. Ja na starym athlonie 3200+ i gf 8600gt a obecnym i5 2500k+ gf 560 za dużej różnicy przy rzeźbieniu nie odczułem, jest wolno i tyle. Trzeba czekać aż nicolas bishop coś wyczaruje ;)

 

Nie jestem fanem laptopów dlatego zaproponuje coś innego, na co ja czekam :)

http://www.theverge.com/2012/8/29/3277047/samsung-ativ-smart-pc-pro-windows-8-tablets-intel

przykład zastosowań urządzeń podobnych

http://enliighten.com/blog/fujitsu-st5112-painting-demo/

http://enliighten.com/blog/asus-ep121-vs-fujitsu-st5112/

http://www.youtube.com/watch?v=TD-jDw8SMIA

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zmartwiłeś z tym rzeźbieniem przy i5. Interesuje mnie jednak jedna rzecz- czy praca przy takiej ilości tri jest możliwa (to, że dość wolna to rozumiem), czy nie wywala się Blender?

Co do Zbrusha, to mam zasadę (taką staroświecką), że nie działam na piratach, a na oryginał to trochę muszę poczekać :)

Odnośnie tabletowych cudeniek- fajne to, ale ja 16 lat myszką robię i mimo, że Wacomka mam, to go nie używam.

Dziękuję bardzo za odpowiedź i czekam na info, czy przy takich, jak podałem parametrach nie wywala Ci Blendera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

póki co blenderowy sculpt to strata czasu.
Woot? Ja jestem totalnym zbrushowcem a mimo to nie uważam że blenderowy sculpt to strata czasu. Nie jest to zetka ale to nadal zajebiste narzędzie. Co do poly to ludzie z tym przeginają. Przecież nie trzeba wszędzie modelować porów w skórze. Takie mikro pierdółki można robić malując na żywo normalki, jest szybciej.

 

mardraq- Sculptujesz myszką mając tablet? :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Monio, ja też lubię sculp Blendera :)

Pory na skórze robię przy pomocy bump map (przerobionych na nm i nakładanych na właściwą nm), ale mam obecnie model hp z ok. 4 milionami tri i nie mogę wypalić mapy normalnych na lp :(

A tablet mnie denerwuje :D- bo mały jest, tylko A6.

 

@mookie

Znam ten build :) Jest Ok, ale i tak mój sprzęt tego nie ogarnia.

Edytowane przez mardraq
dodanie informacji i literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rice

Render jest ok. ale czy twój komp wypali nm z hp 30.000.000 na lp 9.000 bez wywalania się :)

@albinoski1989

jarusm i rice podawali parametry renderu sceny blendera, a Ty odnosisz się (o ile wiem) do silników gier, a to sa całkiem dwie różne sprawy.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mardraq

 

od siebie dodam, że cpu czy gpu to nie wszystko – ram jest ważniejszy niż by się mogło wydawać [to też byś musiał brać pod uwagę przy wyborze laptopa]. Jak przykład mogę podać testy – chciałem porównać sculpt na moim kompie (athlon x4 @2.8; 6gb ram; gtx 460 2gb) z kompem kumpla (i5 2500 @ 3.3; 4gb ram; gtx 550ti) – choć ogólnie komputer wydawał się szybszy (na tyle, że opłacałby się zakup) to blender się wywalał na wyższych levelach :] [chyba coś około 8mln]. Co do proca weź też pod uwagę, że blender nie wykorzystuje na 100% wszystkich rdzeni podczas sculptu więc nawet mają dużo wydajniejszego nie będzie to taki przyrost jakbyś chciał :(

Z darmowych rozwiązań polecałbym xNormal [wypala tak samo dobrze, a często też lepiej niż blender].

 

Wracając do scupltu w blenderze – jest on najbardziej kapryśnym programem w porównaniu do innych (co do samej wydajności wg moich odczuć: 3dcoat [wydajność zbliżona lub niższa], mudbox [wyższa wydajność], zbrush [naj naj :)] ). Na moim sprzęcie pod windows7 64bit (wyższa wydajność niż na linuxie) udało mi się akceptowalnie sculpotwać 19mln (powyżej był już spory lag) a najwięcej wyciągnąłem 64mln [podzielony cube] – z czego nawet 19 nie dało się wypalić przy jednym podejściu :)

Co do tabletu a myszka… posłużę się analogią – to jakby podpisywać się w paintcie przy pomocy myszki a [prawie] podpisać się na kartce długopisem [tablet] :) (a sam mam tylko wacom bamboo a6).

Reasumując na Twoim miejscu odkładałbym na dużo tańszego kompa stacjonarnego i zbrusha :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andy_a

 

Na taką właśnie odpowiedź czekałem:D Konkretnie i na temat. A ten pomysł z przeniesieniem części kosztów z kompa na soft jest znakomity. A myszkę kocham i na tablet jej nie zamienię ;) (na razie oczywiście, bo i miłość ma swoje granice)

Dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kłejkowy wymiatacz może mychą uzyskać taką samą precyzje pociągnięcia ale nie o to chodzi w tabletach. Poziomy nacisku to jest najważniejsza sprawa a myszka ich po prostu nie ma. W zbrushu to konieczność jak dla mnie.

 

A ja od siebie dodam (po raz setny chyba ;) ) że wbrew marketingowi który nas zalewa i magii liczb to fakty są takie że płyta główna jest najważniejszym podzespołem komptera. ;) Nie oszczędzaj i wybierz coś dobrego. Nawet polecam troszkę starsze płyty (roczne np) bo wtedy w opiniach zobaczysz czy ludzie napotykają z nimi problemy. Słabszy proc będzie ci mielił wszystko wolniej ale słabsza główna będzie ci częściej crashowała compa. Godzina renderu więcej to lepsza sprawa nić crash w środku nocy i panika rano, rajt? :)

Ja kupiłem wolniejszą grafę ale zainwestowałem w główną. W ciągu 2 i pół roku zobaczyłem na swoim kompie BSOD może ze 4 razy.

Dlatego też ostrzegam. Pod żadnym pozorem nigdy nie kupuj zmontowanego kompa od serwisu który nie podaje modelu głównej. Oszczędzają tak samo jak na ramie, cyferki są ale stabilności już nie ma a to jest ważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Monio

Wiem, że muszę ogarnąć ten tablet- zacznę od jutra:)

A wracając do sprzętu, to mam rozumieć, że nie powinienem kupować laptopa, lecz komputer stacjonarny z dobrą płytą główną, pamięcią min. 8 GB, procesorem co najmniej i5 i dobrą kartą graficzną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując to tak stacjonarka jest lepsza opcją i za mniej (wydana kasa) masz więcej (wydajność), i jak już kupujesz to weź 16 gb ram lepszy komfort pracy jak masz dużo aplikacji na raz otwartych (ram w tej chwili jest bajecznie tani). Mi w mojej karierze z blenderem (prawie 2 lata) tylko raz go wywaliło ale to ja w nim ostro namieszałem, śmigam na sprzęcie athlon IIx4 3 ghz, 16gb ram, gtx 460, płytka assus m4a 785 td v-evo (stara konstrukcja ale bardzo dobra), jak ktoś pisał lepiej wybrać jakąś starszą płytę główną która jest już tak z rok na rynku i poczytać czy ludzie mają z nią problemy czy nie. Kolejna sprawa to także bardzo ważny wpływ na stabilność całości ma porządny markowy zasilacz tu też nie ma co oszczędzać.

 

btw. wszyscy piszą o sculpcie, także ktoś podawał mi jakiś czas temu jak zwiększyć tam wydajność odznaczając parę opcji i faktycznie 20 mln poly obracam fajnie, ale jak zwiększyć wydajność viewporta w object mode, tam przy 2,5 mln jest kaplica, są na to jakieś tipsy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciekawil mnie ten tekst o plycie glownej, jaka powinna byc da dobra plyta? czy faktycznie to ma takie znaczenie czy poprostu powtarzanie koljnego mitu IT? nie zebym sie czepial ale co da mi plyta za 1000 w porownaniu tej za 300? z reguly to te drozsze maja wiecej gniazd i innych takich bajerow ale czy to ma az taki wplyw na stabilnosc? z zasilaczem sie zgadzam, ale to z plyta mnie bardzo zaciekawilo, moze ktos rozwine ta mysl bardziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Temporal główne znaczenie ma sekcja zasilania i chłodzenie płyty = stabilność, żywotność oraz możliwość podkręcania i utrzymania stabilności przy zmianie taktowania(wsparcie), wysokie taktowanie pamięci ram, lepsza jakość elementów, więcej gniazd na pamięć,usb, ładny wygląd, obsługa SLI na 2x PCI E. 3.0, niższe zużycie energii.

To wszystko składa się na końcowy wynik. Oczywiście musi też mieć troszkę szczęścia, bo np każdą sztukę procesora/pamięci kręci się inaczej.

Sam śmigam na Asrocku Z77 Extreme 6 + Asus GTX 570 Direct CU II i powiem szczerze że w Maxie udało mi się wyciągnąć bardzo dobre wyniki i na wersji 2013 nie wiem co to jest error :) Blender również śmiga jak trzeba, więc pewnie coś w tym jest.

Ważne aby sprawdzić sprzęt pod względem awaryjności + założyć 2-3 wiatraki do obudowy w trybie regulacji będą ratować kiedy zajdzie taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droższe płyty oprócz dodatkowych bajerów mają też inny mniejszy pobór energii, mniejszą temperaturę na sekcji zasilania oraz chipset'cie, większą przepustowość pamięci, lepsze możliwości podkręcania itd. Co za tym idzie cały komp działa wtedy stabilniej. Akurat mało osób przy kupnie zwraca uwagę na płytę główną, ale według mnie tutaj nie ma co oszczędzać i warto wydać tego tysiaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nawet nie tysiaka. Bardzo dobre mobo można mieć za 7 stów tylko trzeba poczytać. Dla porównanie składaki z serwisów są stawiane na głównych za 2 stówy (a dla nich w OEMie jeszcze taniej). Stąd te magiczne ceny.

 

Temporal- Na pewno nie mit, jak już to "sekret". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Temporal oczywiście że kupisz dobrą płytkę, ale lepszą kupisz już za 600-700zł.

Za 1K można kupić już coś wysokiej klasy i nie jest to kwestia przepłacenia, tylko odpowiedniego wyboru, bo nie każda za tą cenę jest dobra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli kupię kartę graficzną gtx 460 1gb, to nie będę musiał zmieniać zasilacza w tym zestawie??

PHENOM BLACK II X4 965 3,4 GHz 8mb Cache

Płyta główna MSI 760GM-P21 FX

Pamięć Ram 4GB DDR3 1600MHz

Zintegrowana karta graficzna ATI RADEON HD3000

Zasilacz 400W 80 mm

A jak bym dodał jeszcze 4gb ramu, to będzie trzeba zmieniać zasilacz czy nie?? Jak mam sprawdzić czy zasilacz podoła??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie korzysta się z kalkulatorów

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

są jeszcze inne trzeba poszukać

Co do pamięci raczej dużo nie pobierają.

Co do grafy oraz zasilacza. Wszystko zależy jaki to zasilacz i tu już nie ma kompromisów. Dobry zasilacz tzn konkretny model danej marki (OCZ, Antec, XFX, Fortron ...) to nawet 400W by "pociągnął" chociaż minimum do tej karty żeby nie zajeździć to 450W. Musisz zwrócić uwagę na max. obciążenie łączne linii +12V o ile dobrze pamiętam ;)

http://www.forum.tweaks.pl/FAQ-Wszystko-o-zasilaczach-jaki-wybra-itp-t35587.html

http://www.swistak.pl/poradniki/166-Jak-wybrac-zasilacz-do-komputera.html

 

P.S. Jest tu dział Hardware tam warto zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

albinoski1989: to zależy jakiej marki zasilacz, bo one są sobie nierówne. Swego czasu miałem dwie karty 460 i pamiętam, że musiałem wymienić zasilacz, bo komp nie wstawał (to był jakiś marketowy szajs). Jak zaczniesz renderzyć lub podkręcać to może być ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zasilacz będzie jakąś tandetą nieznanego producenta to nawet jak ma nalepkę 700w to może działać mniej stabilnie niż 400w markowe,

w najgorszym wypadku to plunie ci prądem i może pójść płyta główna i inne podzespoły

co do zasilacza to polecam poczytać ten wątek: http://forum.pclab.pl/topic/675856-W%C4%84TEK-ZBIORCZY-Lista-polecanych-zasilaczy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc taki zestaw będzie chyba w sam raz.

PHENOM BLACK II X4 965 3,4 GHz 8mb Cache

Płyta główna MSI 760GM-P21 FX

Pamięć Ram 4GB DDR3 1600MHz + 4GB DDR3 1600MHz

Zintegrowana karta graficzna ATI RADEON HD3000 + GeForce gtx 460 1gb

Zasilacz:http://allegro.pl/zasilacz-ocz-500w-corexstream-sli-psu-pfc-box-i2641390171.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności