Skocz do zawartości

Stacja robocza


MetAtroN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję kupić do firmy jakąś porządną stację roboczą. Przeglądałem różne gotowe zestawy, ale chyba taniej wyjdzie złożyć coś takiego na własną rękę. Specyfikacja jak poniżej:

 

płyta główna:

Intel D5400XS BOX

procesor [x2]:

Quad-Core Intel Xeon Processor Modular L5420 - 2,50 GHz; 12MB cache; Active

RAM:

Kingston DDR2 2x 2GB 800MHz CL5

karta graficzna:

PNY QuadroFX 570 PCI-Ex16

HDD:

Seagate 1 TB Barracuda 7200.11 (32MB, Serial ATA II)

zasilacz:

Chieftec (CFT-850G-DF) 850W

chłodzenie:

Thermaltake BigWater 760i

 

 

Pytania są następujące:

1. Ile tak właściwie są warte karty graficzne z serii QuadroFX? Czy faktycznie dają taką poprawę jak obiecuje Nvidia?

2. Z dyskiem twardym zastanawiam się nad 2x 500GB ale spięte w RAID

3. Chłodzenie - czy chłodzenie wodne takie jak tam podałem będzie dobre, czy będzie się je dało zaadoptować do chłodzenia dwóch procesorów? Czy może darować sobie i zainwestować w jakieś dwa lepsze radiatory? Ogólnie nie chciałbym, żeby komputer hałasował jak startujący Boeing.

4. Przy takiej ilości podzespołów 850W chyba wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wez 8 gb ramu, do 8 rdzeni w sam raz :) Nie wiem jaka ta plyta jest, ale mozesz sie tez rozejzec za pamieciami ecc (czy eec :) ).

Jesli pracujesz tylko w Maxie to quadro sa nic nie warte, jesli uzywasz wiecej aplikacji ktore wspieraja opengl to wtedy warto pomyslec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć pamięci DDR2 ECC Fully Buffered np:

http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/Kingston_2GB_800MHz_DDR2_ECC_Fully_Buffered_CL5_DIMM_Dual_Rank_x4/pelny,id,51501/

To quadro które wybrałeś jest tak badziewne że nie da się nawet porównac jego wydajności z żadną najgorszą karta geforce. Mam porównanie quadro 3500 z geforce 8800 gts. Zero różnicy. Vray i tak rozpiep... vieporty maxa i nic nie widać bo wszystko jest przepalone przez światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jeżeli myślisz o chłodzeniu wodnym to nie kupuj procesorów ACTIVE( choć w zasadzie w tym przypadku jest bez znaczenia czy zostaną ci w pudełku passive czy active coolery)

2.Masz doświadczenie w budowie chłodzenia wodnego? ( podstawka 771) bo to chłodzenie które wymieniłeś schłodzi ci tylko 1 PROCESOR ? ( w zestawie jest tylko 1 blok na procesor i w dodatku nie kompatybilny z podstawka 771)

3. Pamięci muszą być takie jak napisał Sanserif czyli FBDimm

4. zasilacz 850 W wystarczy ( choć ja co prawda wkładam zasilacze tylko 1000 i więcej wat.

5. Karta graficzna - nie będe napwet pytał w jakich aplikacjach siedzisz i od razu odpowiem nie kupuj najtańszych Quadro.

Kup przyzwoitą nvidię i będzie zdecydowanie lepiej.

6.Dyski ok - na pewno lepsza wydajność przy Raidzie 0 .

 

pozdrawiam

waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SansSerif >> dzięki, RAM dopasuję. Co do kart też mi się tak wydaje, że i tak zwykła karta będzie się zachowywać podobnie, więc nie ma co się szarpać. ew. kupić jakąś lepszą. niestety masz rację co do zachowania vray'a

 

mirach >> wybacz ignorancję, ale jak to się ma do renderowania? Mam quada w domu, max+vray śmiga jak marzenie.

 

wallop >> 1. chłodzenie wodne to tylko taki projekt, nie jest wymagane i na radiatorach może być

2. nie mam doświadczenia, wymienione chłodzenie zostało podane orientacyjnie, wiem że nie ma tam podtswki pod proc 771, ale to chyba da się zaadaptować, tak samo jak drugi procesor podłączyć.

3. przyjąłem, zastosuję się :)

4. OK

5. tak też myślałem, że najtańsze są raczej niewiele warte. mam Radeona 3870x2 i działa wyśmienicie.

6. OK

 

dzięki wszystkim za rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hciał bym zauważyć, że pomimo że płyta posiada gniazda socket 771 to otwory montarzowe są standardu 775 i należy stosować bloki wodne albo radiatory na 775. Mam tą płytę i ten sam procek i do chłodzenia używam tego chłodzenia: http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_modding/Zalman_CNPS_9700_LED/pelny,id,35198/ ustawionego na minimalne obroty i jest prawie niesłyszalny. Przy maksymalnych obrotach jest trochę głośny bo chłodenie radzi soie bardzo dobrze na minimalnych obrotach. Jeśli chcesz mieć cichy komputer to musiał byś coś zrobić z chłodzeniem chipsetu, bo jest zdecydowanie głośniejsze od chłodzenia procesora i nie wiem czy da się go wymienić na jakieś cichsze, a z blokiem wodnym też może być problem, bo będzie on raczej kolidował np. z kartą grafiki. Pomimo, że ten mały wentylatorek obraca się z prędkością ok 6000 obr/min (tak mi pisało w EVERESCIE) to nie jest przesadnie głośny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, do każdej.

Chipsety kazdej płyty opartej na Xeonach , niezależnie czy serii 5000 czy 5400 , wymagają do poprawnej obsługi FB-Dimmów

Gomez: odniosłem wrażenie że jesteś tym faktem niezadowolony... czemu? :)

Edytowane przez wallop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nosiłem się z zakupem takiego zestawu ale aktualnie to chyba najgorszy moment. Chodzi o i7 i to co pokazuje w testach właśnie w odniesieniu do aplikacji 3d gdzie wydajność bardzo wyraźnie poszła w górę oraz w oczekiwaniu na jego serwerowe odpowiedniki których ceny są już znane pytanie tylko kiedy pojawią się na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę rzeczy już wiadomo przede wszystkim to ze nieźle się kręci i najlepiej brać właśnie i7 920. Mnie osobiście wydajność w 3d trochę szokuje pytanie tylko jak to konkretnie wygląda w Mentalu, Maxwellu itd. Cała platforma nie jest tania ale w stosunku do rozwiązań serwerowych wygląda to inaczej. Ja na dzisiaj na pewno nie kupię starych Xeonów a tym bardziej Skulltrail.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra: ja mam już serwerowe odpowiedniki nehalema czyli Xeon X5570 ( w wersji ES zegar 2,93 Ghz) i ... nie licz na to że bedzie tanio .

cena od 1499USD /szt.;) ( przy zakupie min. 1000 szt) zaś w detalu okolo 1610 USD/szt.

 

pzdr

waldek

ps. niestety nie podam ceny płyt ale ta którą dostałem do testów (Supermicro) okolo 600 USD

 

i jeszcze jedno.... moja Babcia ( było to wiele lat temu bom człek wiekowy :) nie kupowała telewizora początkowo bo był mały ekran (połowa lat 60-tych) , potem kiedy pojawiły sie wieksze przekątne stwierdziła że e.... co z tego że duży ekran kiedy brak kolorów.....

pojawiły się pod koniec lat 80 kolorowe ( strasznie drogie z importu z ZSRR czyli Rubiny no i Babcia powiedziała że jeszcze troschę poczeka ąz stanieja,.....

Niestety ... Babcia zmarła....i to jako chyba jedna z nieklicznych która na tym padole ( muyślę o Polandii) nie miała nigdy własnego telewizora.

Mówienie że skulltraill jest stary.... eh... wymiana technologiczna trwa ale zakładanie że nowosć może być tak tania aby móc tłumaczyć powsciagliowsc w zakupach zapowiedziami ukazaniem się nowych lepszych modeli procesorów , płyt i pamieci jest dziwnym tłumaczeniem.

Zresztą za nim Xeony z seri X55XX stanieją do cen akceptowalnych przez większą rzeszę użytkowników na horyzoncie pojawia się nowsze procki i ... historia zatoczy koło....

Szczególnie w takim segmencie który służy do pracy pro...

pozdrawiam

waldek

Edytowane przez wallop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i to jest właśnie problem z komputerami - można czekać do śmierci z kupnem, bo przecież zawsze pojawi się albo coś tańszego albo coś lepszego.

 

Ale w takim razie w co inwestować teraz? Czy są w tej chwili płyty główne obsługujące dwa procesory Nehalem? żeby na tym zbudować stacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wallop: całkiem cię rozumiem bo z tego żyjesz a opchnąć Skulltrail to nie to samo co pojedyncze i7. Ale fakty są takie iż i7 już jest i mogę go kupić teraz.

Z testów wynika że z zegarem 4,2 – 4,3 mogę dogonić Skulltrail i to przetaktowane na 4 GHz więc chyba jednak można się zastanowić. Powtarzam nie wiem jak z wydajnością dla Mentala, V-ray itd. ale chyba nie powinno być źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm wiecie ja nie bardzo wiem jaki jest sens inwestowania w stacje robocza, nawet majac swoja firme (rozumiem ze gwarancje na sprzet itp), ale powiem tak, nie bardzo czuje roznice (oprocz czasow renderingu ;>) miedzy stacja hpeka, na ktorej robie w pracy, a moja domowa zwykla maszyna, powiem wiecej w domu mam 4 rdzenie, w pracy 8 a zbrush smiga po prostu o wiele lepiej ;) do tego to lipne quadro mniej trojkatow wyswietla niz 8800, ktore mam w domu, tak wiec jezeli mialbym wydac 15 klocow na porzadna stacje, a kupic zwyklego czterordzeniowca, biore 4 rdzeniowca.

 

Oczywiscie, zdaje sobie sprawe ze po prostu nie potrafie wykozystac maszyny, ale do moich zastosowan zwykla maszynka sprawdza sie rownie dobrze :) a pieniadz jest pieniadz ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra... absolutnie się mylisz..... zabawa w hardware to tylko sentyment do czegoś co kiedyś robiłem i czysta przyjemność i satysfakcja w przerwach pomiędzy moim zajeciem z którego zyję.Pracowałem w USA prawie 2 lata w BoxxTech ... pozostał sentyment i odrobina wiedzy, a znakomtą część dochodów stanowii praca jako specjalisty od pewnej platformy 3d ( albo raczej wiedzy o pewnym środowisku 3d które to środowisko dzieki pracy (a dokładnie zdobyciu dzięki niej finansów we wspomnianej f-mie ) mogłem dosyć dobrze poznac i stosowne certyfikaty zdobyć.

Nie próbuje również zachwalać platformy Xeonowskie w celach komercyjnych ( vide to że sprzedaje takie zestawy) , bo ona broni sie sama.... wydajnością.

Cena zaś to zupełnie inne bajka.

Co do wydajnosći i790 ( który to przeciez proponowałem jeszcze w dziale Ogłosznia sporo przed oficjalna premierą....)

Tu masz testy w Cinebench http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4601-25

jak widzisz po podkreceniu do 4 Ghz i790 w teście CinebenchR10 xCpu scena testowa renderuje się w 45 s ...

Ta sama scena w tym tescie na dwóch Xeonach z zegarami 3,6 Ghz renderuje sie w 33 s, zaś przy zegarach 4,6 Ghz (QX9775) W 20 s.

Nie mam za bardzo czasu na testy ale jeśli chodzi o mentalray są to podobne dysproporcje....

Na pewno zaś jest tak również w przypadku Air , Renderman,3dlight i BMRT.

Problem tkwi w tym że ty myslisz o zestawie jednoprocesorowym ( i o zakupie takiego mówisz) stawiajac tezę że bije ona platformę xeonowską nie tylko ceną ( tu absolutnie racja ) ale i mocą.

A to duż bład.....

aha... i jeszcze jedno... nie stwierdzam autorytatywnie że praca pro to tylko multiprocessoring.... Absolutnie NIE!!!.

Wybór sprzęto to kwestia rozsądku, możliwosci jego wykorzystania, koniecznosći sprostania oczekiwaniom klientów oraz... możliwosci finansowych ( rozumie przez to biznesową ocene inwestycji w sprzęt na zasadzie jak szybko to mi sie zwróci).

 

pzdr

waldek

upss.... i jeszcze jedno..

Metatron : nie ma jeszcze oficjalnie ani Nehalemów MP czyli Xeonów 5470 ani płyt pod nie , są tylko wersje ES czyli Engineering Samples ( do testowania).

W zasadzie , ponieważ obowiazuje mnie NDA i nie powinienem podawać żadnych danych technicznych ale powiem że 2 Xeony z serii 5470 plus nieoficjalna płyta Supermicro to przy zegarze 3 Ghz czas w Cinebenchu10x CPU okolo 25s.

Edytowane przez wallop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. wallop skoro rzucamy testami to proszę bardzo. Staram się nie wybierać tych wygodnych ale dedykowanych przede wszystkim dla tego forum. Kto umie liczyć niech liczy jaką wydajność wg. tych testów osiągnie i7 przy zegarze 4,2 – 4,5 GHz myślę że przy dobrym chłodzeniu wodnym nie powinno być problemu z takim zegarem.

Pewna dygresja na koniec - myślę że obecną platformę opartą na X58 można jednak nazwać przynajmniej pół-profesjonalną. Nie jest też tak tanio.

 

Skulltrail - http://www.tomshardware.com/reviews/intel-skulltrail-part-3,1770-11.html

I7 - http://www.tomshardware.com/reviews/Intel-Core-i7-Nehalem,2057-34.html

Podkręcanie - http://pl.ripping.org/database.php?cpuid=873

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz... ja mam pod ręką te platformy... zarówno Skulltraila w wersji Xeon oraz QX9775 jak i core i7 ( na marginesie wspomnę że jestem chyba jedynym w Polsce dostawcą platform na QX9775 z zegarem 4,5 Ghz dającym na nie pełną 24 miesięczna gwarancję ... a wspominam to po to aby zasygnalizować że 4 Ghz dla QX 9775 to nie jest zbyt imponujaca wartość tym bardziej że różnica 500 Mhz pomnożona prze 8 rdzeni daje dodatkowy procesor 4 Ghz).

 

Po prostu stwierdzam że zbyt szybko pochowałes platformy starszych Xeonów jako że jedynymi odpowiadajacymi ( raczej pod względem wydajności sa ... również Xeony tylko z nowszej serii ( Nehalem MP lub Dunnington ) .

W momencie w którym będa osiągalne oficjalnie ich cena jako zestaw tak samo będzie Cię szokowala jak dziś cena Skulltrailla.

Co do wychładzania Nehalema... potrzebne jest naprawde baaardzo wydajne chłodznie wodne i pisze to jako praktyk który takowe chłodzenie Nehalema zaliczył już. Muszę powiedzieć że gdybym miał dwa takie na płycie schłodzić woda to naprawde bardzo bym sie martwił.Intel bedzie musiał popracować nad TDP Nehalema

 

Moja konkluzja:

Ponieważ napisałeś w którymś z poprzednich postów powołujac sie na jakies testy z których wynika że pojedynczy I7 mozę pobić skulltraila ( mam na myśli platforme dwuprocesorową obsadzoną Xeonami ) czuje sie w obowiązku zabrać głos i zaprzeczyć temu stwierdzeniu mówiąc:

Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego, podkreslam żadnego procesora który jako pojedynczy procesor byłby w stanie powalczyć o palmę pierszenstwa w wydajności w stosunku do 2 Xeonów zwykłych ( oczywiscie wysokie zegary) czy tym bardziej 2x Qx9775 podkręconego do jak napisalem do 4 czy tym bardziej 4,5 Ghz co w moich zestawach ma czasem miejsce.

Nawet Xeony szesciordzeniowe - Dunningtony z serii Xeon7460 ( które również miałem okazję przetestować ) jako pojedyncze polegna w tej walce.

 

pzdr

waldek

ps. co do podkręcania--- w naszym fachu nie chodzi o pobicie rekordu chwilowego maksymmalnego wyżylowania ale o znalezenie częstotliowsci dajacej szansę na stabilna wielogodzinną ( wielodniową) prace zestawu. Mnie udało sie qx9775 podkręcać na wodzie nawet do 5,1 Ghz ( jednakże bez powodzenia na stabilną prace w zetawie)

Edytowane przez wallop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wallop:

Nie „jakieś” testy tylko te z tomshardware do których podałem linki to raczej solidna firma na pewno bardziej znana niż e-giełda do której ty sięgnąłeś. Oczywiście masz ten sprzęt więc wiesz lepiej a skoro masz i dajesz super gwarancje to pewnie chcesz sprzedać....więc wracamy do punktu wyjścia. A mówiąc poważnie z pewnymi faktami nie można dyskutować i7 z zegarem 2,66 jest szybszy od QX 9770 stąd automatycznie wypływa pewien wniosek podnosząc zegar pierwszego będę zyskiwał odpowiednio więcej i testy to potwierdzają. Powtarzam testy i mówię o tych dla 3ds max 9 jeśli są niewiarygodne to już nie moja wina ale innym chyba też tak wychodzi. Nie będę dyskutował z tobą bo ja nie mam żadnego zestawu a ty masz oba jednak powstaje pytanie jaką obecnie przewagę ma Skulltraill nad i7 czy aby nie dość bladą aby tyle za to płacić. Co do stabilności to akurat nie trzeba mi pewnych rzeczy tłumaczyć dlatego zawsze zwracam uwagę na to czym się chłodzi oraz napięcie procesora dlatego też podałem link więc można wyciągać wnioski. 2x 4,5GHz też będzie ciepło jak diabli ale za chwile przeczytam że chłodzisz boxowymi wiatraczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... w takim razie więc uznając że to moze ja czegoś nie rozumię albo niedopatrzyłem prosze Cie abys pokazał mnie gdzie w linkach które podałeś podane jest że POJEDYNCZY nehalem jest szybszy w Maxie, Cinemie czy w innch aplikacja 3d od Skulltraila opartegio na 2 procesorach qx9775 ?

Przecież o ile mnie oczy nie mylą ten sam test o nazwie: Rendering HDTV 1920x1080 na 2xQX9775 oc@4 Ghz trwa 16s a na jednym i7 965 oc@3,7Ghz 21s ?

z kolei w teście Cinema 4d polegajacym na przeliczeniu 50 klatek animacji

rzeczony Skulltraill robi to w 54s podczas gdy i7a w 1min 12s?

Wiem ... powiesz że nie ma problemu z podkreceniem corei7 do zegara 4 i więcej Ghz a wtedy to ho,ho.....

Jednakze ja odpowiadam że qx975 daje sie podkrecić (stabilnie ) do 4,5 ghz więc... ?

ogłosiłeś śmierć Xeona twierdzac że nie ma sensu pakować sie w platforme Skulltrail bo pojedynczy corei7 wg. Ciebie juz go dogonił....

Ja zaś twierdze ze na tym etapie rozwoju Nehalema wieść o śmierci Xeona jest stanowczo przesadzona.

Na pocieszenie powiem ci że w boju 1 na jeden Xeon przgrywa z Nehalemem... i gdybyś tak to nazwał to ok....Jednakże wyraźnie napisałeś że pojedynczy podkręcony icore7 rozkłada platforme Skulltrailla ( a więc w domyśle wszystkie procesory jakie mogą być w niej wykorzystane).

I własnie z tąd moje votum separatum w powyższej sprawie. :)

 

Jeszcze jedno....swoją może niezamierzoną złośliwość wobec mnie odłóż ad acta, ja w tym konkretnym wypadku podkreślając że ma to czy tamto nie chełpię się tym ani tez nie prowadzę działalności marketingowej...lecz daje Ci do zrozumienia ( w jak najbardziej delikatny sposób) że nie korzystam z tego co gdzieś przeczytam ( nawet na markowych portalach tematycznych) lecz bazuję na własnym doświadczeniu wynikającym z codziennego kontaktu o ten sprzęt, które to co tu dużo mówić... daje mi prawo do tego abym takie a nie inne wnioski wyciągał.

I tym oto optymistycznym akcentem pragnąłbym naszą dyskusje zamknąć.

 

pzdr

waldek

ps.podkręcone QX9775 chłodzę dosyć specjalna i kosztowną konstrukcją dwuobiegową i choć i qx9775 i corei7 maja podobne TDP to przy tym samym zegarze Nehalem jest zdecydowanie cieplejszy.

 

pzdr

waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam widzisz zmuszony jesteś do lekkich przekłamań otóż nie 16s ale 18s ...owe 16 jest do osiągnięcia właśnie przy owych 4,5 GHz które oferujesz.

Tu jednak głównie chodzi o to ile zyskuje Skulltraill przy podnoszeniu częstotliwości przecież ponosimy częstotliwość 2 procesorów a wypadku i7 tylko jednego mimo to uzyskiwany w ten sposób postęp jest większy w wypadku i7 w obu przypadkach. Jeszcze jeden szczególik otóż zwróć uwagę iż trzymając się obu porównań pojawia się różnica niekorzystna dla i7 o 1 sekundę porównaj wyniki pozostałych procesorów. Reasumując wychodzi na to iż przy zegarze 3.84 i7 po korekcie powinien mieć 20s natomiast Skulltraill 18s

Teraz zagadka – jaki będzie wynik jeśli przetaktujemy i7 do 4,2 Ghz. I tylko na bazie tej analizy napisałem iż można gonić Skulltraill jeśli pojawia się tu jakiś błąd logiczny po mojej stronie to proszę abyś go wskazał ale bądź bardziej precyzyjny. Ludzie już mają i7 kręcą go więc niedługo będziemy wiedzieć na co go realnie stać ale te 4,2 na wodzie nie jest chyba aż taką fantazją.

Wallop ludzie maja prawo analizować i się zastanawiać tym bardziej jeśli chodzi o ich pieniądze a wracając do głównego tematu to była chyba mowa o 2 Xeonach po 2,5 GHz a tu już na pewno warto się zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności