Skocz do zawartości

czarny emiter, przykładowa scena


tatoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od około 2 tygodni próbuję zrobić rendering na modelach jakie dostałem w STLu (które sprawdzić muszę) jednak po dodaniu materiału emiterów do powierzchni żarówek na renderingu są one całkowicie czarne. rendering ma być robiony tylko przy oświetleniu z dodanych emiterów wiec enviroment settings ustawiam na none lub sky dome i 0lm. na renderingu coś wychodzi tylko jak mam zewnętrzne oświetlenie dodane z enviroment. moje emitery są całkowicie czarne i nie oświetlają sceny (czyli zarazem cała scena jest nieoświetlona - czarna).

Jako, że powoli brakuje mi pomysłów co to może być mimo że przekopałem połowe internetu, przeczytałem większość dostępnych tutouriali i manuali to proszę by ktoś mi przygotował BARDZO prostą działającą scenkę bezpośrednio w maxwell studio. czyli np 2 sfery gdzie jedna jest emiterem a druga z jakimkolwiek materiałem jest oświetlana przez tą pierwszą i zapisany plik mxs z tym (najlepiej modele i pliki z materiałami do głównego C: dajcie żeby można było odpalić od razu).

Chciałbym sprawdzić czy to wina modeli jakie mam czy to wina ustawień w maxwellu. Będzie to bardziej pomocne niż szukanie po omacku w jakim ustawieniu mogłem się rąbnąć.

z góry dzięki

 

(dodam jeszcze, że z maxwellem wiele do czynienia nie miałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

daj emaila.

 

powodem, że nie masz światła w scenie mogę być :

 

geometria.

- normalne poligonów są zwrócone do środka przez co emiter świeci do wewnątrz żarówki i światło się nie wydostaje z niego .

 

ustawienia optyki

- czas naświetlania jest za krótki aby udało się zarejestrować jakiekolwiek światło.

trzeba ustawić długi czas naświetlania, przysłonę (F-stop)ustawić na 2 , iso też im większe tym lepsze. już w momencie renderingu można śmigać suwaczkami i sprawdzić czy to nie to

 

zła skala sceny.

 

możliwe że żarówki mają wielkośc 1 km i mają świecić 40 W , dlatego nie widać nic a nic światła. musisz sprawdzić czy skala sceny po imporcie z STL jest dobra.

 

usawienia emitera

 

ilość WAT jest kluczowa , może po prostu żarówki za słabo świecą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

 

ustawilem ISO na 1600 shutter na 1, f-stop na 2 i nareszcie cos widac w ciemności emiter robi się "bielszy" i coś podświetla. czyli jednak modele są ok a musze dojść do tego jakie powinny byc prawidłowe parametry. w ciemnościach 40W żarówka powinna bez problemu oświetlać elementy od których jest w odległości 40cm (wymiary są ok) a kamera w podobnej odleglosci więc pokombinuje z ustawieniami kamery.

dzieki - jestem krok w przód - teraz szukam dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo to dziwne, jesteś na 300% przekonany, że skala jest dobra?

wygląda na to, że cała żarówka emituje 40W z wydajnością około 18 (efficacy) to powinno być jasno.

 

To co opisujesz wygląda na to że żarówka wielkości 40 m emituje tylko 40 WAT i przez to jest taka blada.

 

ale skoro sprawdzałeś to nie wiem co to jeszcze może być. podciągnij liczbę WATÓW i renderuj z opcją MULTILIGHT to potem będziesz mógł jeszcze dodatkowo modyfikować natężenie światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki STL sprawdzałem w programie CADowskim i wymiary były ok. Jednak robiąc import do maxwell studio nie były wyświetlone jednostki tylko wartości i chyba błędnie założyłem, że to też w [mm] jest podawane. Dopiero po edit/scale scene i mniejszeniu wszystkiego zaczęło to jakoś normalnie wyglądać.

Czyli to jednak w [m] :/ ??

teraz nawet na ISO100 widać że coś tam jest. jeszcze parametry wymagają dopracowania ale już mi się coś renderuje więc jest bliżej jak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowymi jednostkami maxella są metry. tak tez żarówka o średnicy 50 mm po imporcie do maxwella miala 50 metrów i stąd te kłopoty.

 

Wymiary w studio można szybko sprawdzić odczytując jaki jest odstęp siatki, powinien się wyświetlać w którymś dolnym rogu. Nie jest to zbyt dokładne ale można poznać rząd wielkosci, czy jest to jakiś kolos czy liliput

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności