Skocz do zawartości

Zmuszenie karty graficznej do 100%-wego wysiłku w 3ds max'ie


Paq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie i Panie,

 

od dłuższego czasu borykam się z problemem karty graficznej, ale bezskutecznie. Proces konfiguracji z nią zajął mi w maju, tego roku, sporo czasu, ale do dziś nie uzyskałem satysfakcjonujących rezultatów.

 

Konfiguracja:

 

AMD Phenom X4 9550 @ 2.6GHz

2 GB Ocz 800MHz @ 960MHz

Radeon 3650 256Mb 128-bit @900/2000MHz

 

Koputer budżetówka - złożony w maju, do współpracy z 3ds max'em, na lepszego zabrakowało finansów, tańsza alternatywa dla Quada Intel'a.

 

Problem jaki mnie dotyka wygląda następująco: Karta graficzna nie jest obciążona w 100% podczas pracy w 3ds max'ie oraz Mudbox'ie, co przy trochę większych siatkach stwarza problem nie do przeskoczenia, obraz się tnie (np. 8PFS-ów), a GPU osiąga max 40 % wysiłku.

 

Początkowo winę wskazywałem na technologię ATi PowerPlay, która to wprowadza w 3 tryby grafikę, spoczynek - 110MHz, praca 2D - 300MHz, 3D - 725MHz. Karta pracowała na zegarach trybu 2D podczas włączonego Max'a, więc grzebiąc w sterownikach ustawiłem, alby na owym trybie 2D miała zegary na twardych 725MHz, czyli właściwy 3D. Nic nie pomogło. Grafika dlalej nie przekracza 40-50% swoich możliwości. Zastanawiam się dlaczego reszta mocy leży dołogiem? A może to wina Radk'ów? Dziwna sprawa, nie mogę sobie poradzić (sterownik obrazu DX9, na OpenGL podobnie, tylko jeszcze gorzej). A może to wina zwykłych grafik, nieprzystosowanych do podobnej pracy.. ale skoro to DX9, to powinno być ok... Sam nie wiem... Nie chcę wydawać 500zł na FireGL z 128Mb i 64-bitową szyną , albo Quadro, bo po pierwsze nie mam pienięddzy, po druie, wydajnościowo stoją na podobnym poziomie. Proszę o pomoc, z góry dziękuję wszystkim zainteresowanym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

U mnie na laptopie nie zauważyłem takiego problemu. Być może jakiś tam spadek wydajności w viewporcie jest, ale ciężko powiedzieć, bo nie mam żadnego odniesienia ;]

Co do zużycia gpu napisz czym to mierzysz, bo nigdzie nie mogę znaleźć żadnego sensownego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie GPU łatwo zmierzyć za pomocą Catalyst Control Center, pod warunkiem, że masz zainstalowane (zakładka pokręcanie) lub po prostu Everest (ale Ultimate), jest po zminimalizowaniu zakładka (GPU utilization). I tak dla przykładu, otworzyłem stary projekt felgi i dałem jej TurboSmooth'a z Interations nie 2, a 5 (w ramach testu), i już miałem 10FPS'ów, a obciążenie GPU wynosiło ok. 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikatory nakładane na obiekty są przeliczane przez CPU. Po dodaniu TS: 5 konwertuj obiekt do poly (lub mesh - operuje na trójkątach, więc też może mieć to wpływ na prędkość), spróbuj pokręcić viewportem i sprawdź czy fps będzie wyższy niż w przypadku obiektu z modyfikatorem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, to na prawdę było takie proste? No, no... Z 10FPS'ów przy TS: 5 na modyfikatorze, zrobiło się 60 FPS'ów w postaci Editable Poly/Mesh i obciążenie GPU sięga 94 %. A nie odkrył bym tego sam, ponieważ bezpiecznie jest trzymać obiekt na modyfikatorze, który w razie czego można usunąć. Rep dla Ciebie, dzięki wielkie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności