Skocz do zawartości

S1366 czy więcej ramu


leroo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! niedlugo skladam nowy komputer - przedewszystkim do grafiki - i mam dylemat:

 

jak wiecie chcac kupic najnowszego intela i7 trzeba wybrac plyte glowna obslugujaca socket 1366. ok nie ma problemu - tyle ze plyty z S1366 maja zawsze pamieci ddr3. Wszyscy wiemy ze do grafiki liczy sie bardziej pojemnosc pamieci niz ich superszybkosc tak wiec w cenie 2gb ddr3 mialbym 8gb ddr2. nie mam nieograniczonych funduszy dlatego prosilbym o poradę - co wybrać - Core i7 i mniej ddr3, czy slabszy procesor i wiecej ddr2? pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pierdoły gadacie panowie :)

Ile twoja płytka z ddr3 może pomieścić ramu? Jeśli 16GB a Ciebie na to nie stać, to czy nie lepiej kupić płytę z max 16GB obsługiwanej pamięci i zapełnić ją na maxa pamięciami DDR2? Wtedy dylemat rozbudowy odpada, masz szybszego kompa (2x więcej ramu) i kasa zostaje w portfelu.

Poza tym DDR3 to czysty marketing - popatrz na testy: http://www.frazpc.pl/artykuly/547/DDR2/vs/DDR3 , http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/ddr2_vs_ddr3/ . Mogą być taktowane 2x więcej niż DDR2, ale co z tego, skoro mają też 2 x większy czas dostępu do pamięci? W efekcie ich prędkość działania jest praktycznie identyczna z DDR2. To trochę jak z PCI Express i PCI Express 2.0, które różnią się tylko nieznacznie napięciem na szynie.. ale ile ta dwójka zarobiła! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, M@ti, tylko że kolega w tą swoją świetną nową starą płytę nie wsadzi nic mocniejszego od quada na s775. Innymi słowy - kupi sprzęt bez możliwości rozbudowania w przyszłości.

Będzie miał dużo ramu i proca dzisiaj szybkiego, ale czy za 2 lata będzie mu on wystarczał?

Decyzja należy do niego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie doświadczenie nauczyło (20 lat z pecetami), że nie warto kupowac sprzętu z możliwością rozbudowy - nie warto (poza złączem do grafy). Lepiej kupic raz dobre nie koniecznie najnowsze rozwiązanie, zapakowac ile się da i już. Potem i tak są problemy z rozbudową (np. po dwu latach). Przy obecnej szybkości zmiany typów socketów itd nie sposób kupic PC z "przyszłością".

Tyle od emeryta zaczynającego od PC XT 2MHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko się zdarza, ze rozbudowa wychodzi poza dokupienie RAMu :)

Mam podobne doświadczenia jak piksar.. z tym, ze nieco krótszy przebieg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, gdybyś miał zapełniony cały obsługiwany RAM to nie trzeba by dokupować :) A gdyby Q6600 nie był już tak mocno promowany to zapłaciłbyś za niego mniej :) Oczywiście wszystko jest względne - to zależy jak bardzo an topie chcesz mieć sprzęt... ale jak wiadomo topowy sprzęt kosztuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko luz, ale kiedy kupowałem C2D (jednego ze słabszych), kosztował on 950zł i nie stać mnie wtedy było na kupowanie quada za 2400.

Po jakimś czasie dopłaciłem 400 zł i zamieniłem go na quada.

Jeśli w tym momencie miałbym kupować sprzęt, kupiłbym i7 właśnie najsłabszego a po 1,5 roku zmienił go na mocniejszy za małe pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

jesli chodzi o kase, to w gre raczej nie wchodzi sprzecik na intelu i7. Co prawda sam procesor nie jest koszmarnie drogi ( niedawno kosztowal pk. 1100 - nie wiem jak teraz), ale plyta pod niego tez kosztuje prawie tyle ( absolutnie najtansza jaka wizdialem kosztowala 900 pln, ale obslugiwala maksymalnie 12 bg ramu).

Mam u siebie maszynke na quadzie - tym z 12 mb cache - procek daje rade, a plyta na chipsecie p45 obsluguje 16 gb ramu - wiec powinno wystarczyc . sprzecik jest bardzo ok. To najnowszy chipset dla socketqa 775. Nastepne to juz sa te 1366. Polecam.

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

tak naprawde, to zalezy od tego co dokladnie robisz i na jakim etapie/poziomie jestes , jaki ma teraz sprzecior, jak duzo jestes w stanie wydac, za jaki czas znowu bedziesz mogl sobie pozwolic - i na jak duzy wydatek. Troche nie wypada o to wszystko wypytywac - ale to wlasnie sa czynniki ktore sa tu kluczowe. Jak masz nadwyzke kasy, to sobie odloz - i za jakis czas zrobisz sobie upgrade sprzetu.

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ma byc dobra decyzja tak wiec napisze co nieco:

 

- komputer ktory zloze bedzie musial mi wystarczyc na jakies 4-5 lat

- fundusze jakie chce przeznaczyc to okolo 5000 złotych bez monitora

- komputer bedzie uzywany przedewszystkim do grafiki - max, ps, aae

- stopień zaawansowania... trudno okreslic, jednak dorabiam zleceniami

- nie ukrywam, ze czasami chetnie odpaliłbym sobie undercovera czy gothica:D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dwa punkty się wykluczają. Wyobraź sobie, że pięć lat temu kupiłeś jakiś mocny model Pentium 4. Niestety, dzisiaj byłby to szajs (przynajmniej w kwestii grafiki). O pierwszym punkcie możesz więc zapomnieć. Dalej, jeśli "tylko czasem dorabiasz" drobnymi zleceniami to pewnie nie są to jakieś super skomplikowane sceny z setkami drzew. Jeśli wciąż odkrywasz tajniki oświetlenia, tworzenia shaderów, etc. to nie potrzebujesz np. 8 GB RAMu. Nawet 4 wystarczą, byleby scenka z kolejnymi parametrami świateł szybko się liczyła. Mając szybki procesor nauka idzie łatwiej. Jeśli natomiast wiesz już wszystko, możesz określi ile pamięci pochłonie scenka z trzema tysiącami drzew w proxy,etc. to pewnie przyda ci się stacja z większą ilością RAM. W tym momencie ciężko będzie pogodzić to z punktem drugim bo jakoś nie ywobrażam sobie żeby ktoś potrzebował (tak naprawdę, nie tylko "bardzo chciał mieć") np. 16GB pamięci, a nie był w stanie wydać na całą stację np. 8 tysięcy.

Skoro nie orientujesz się czego naprawdę ci potrzeba, to najprawdopodobniej wystarczy ci zestaw na S1366 z np. 4GB RAM i niezłą kartą graficzną. Sam wyczujesz moment, gdy taka konfiguracja przestanie wystarczać (nie do grania, ale do zarabiania na kieliszek chlebka :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki "standard" to jedynie zawyżona potrzeba. Jeśli z głową operuje się dostępnymi narzędziami typu proxy, czy instancing to te 4GB pamięci spokojnie wystarczą do zgłębienia w/w zagadnień, jak i całej reszty. Gdy większa ilość pamięci staje się koniecznością - przy czym prze konieczność rozumiem stworzenie obrazu, za który ktoś zapłaci, a nie pracy do portfolio, czy obrazka dla dziewczyny - jesteśmy już, raczej, na takim etapie, że dokupienie kilku gigabajtów RAM można sobie spokojnie wrzucić w koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie - tak jak pisze serif jednak jest tez plyta intela (teoretycznie najwydajniejsza:)) ktora jest 4-kanalowa

Ta płyta jest trójkanałowa z dodatkowym slotem umożliwiającym zastosowanie pamięci dwukanałowych. Tylko po co wydawać kasę na dwukrotnie droższą od dotychczasowych platformę nie korzystając z pełni możliwości tej nowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sie ostatnio rozgladam za i7core, troche czytam tu i tam i od ladnych paru lat skladam PCty, to sie wypowiem:

- ten piekny plan kupna kompa na 5 lat nie wypali. Lepiej juz kupic kompa za jakies 3k, takiego ze sredniej polki, a za 2 lata kupic nastepnego za 3k ze sredniej polki. W studiu mamy pare BOXXow kupionych walsnie jakies 4-5 lat temu, w tym momencie glownie stoja i marnuja prad, ich wydajnosc w porownaniu z nowymi maszynami lezy i kwiczy

- dobrze powiadaja ludy ze platforma i7c ma wykozystywac DDR3 trojkanalowo. Dlatego o pamieci trza myslec bardziej w kategoriach 3, 6, 12 giga. Jednak z googli wynika ze ta 3 kanalowosc w renderach jakis mega wydajnosci nie daje.

http://www.trustedreviews.com/cpu-memory/review/2008/11/04/Intel-Core-i7-Performance-Analysis/p4 (chodzi mi o cinebench)

- jesli mi sie nic nie poplatalo, to i7c ma hyperthreading, czyli 8 bucketow w renderze :) Oczywiscie to nie bedzie to samo co 2 x quad, ale szpanowac mozna.

 

summa summarum, bo tak sobie pisac dlugo mozna :)

- pogooglaj nad testami wydajnosci, ostatnio jest wielki hype na i7c (sam w niego troche wpadlem :) ) i jest tego masa, w wielu z tych testow jest wlasnie o aplikacjach 3d.

- za te 5k to raczej nie bedziesz mial za duzego wyboru przy skladaniu i7c, zostaniesz na tym co bedzie najtansze. Teoretycznie i tak powinno to byc ciut wydajniejsze niz stare quady, ale ja glowy nie dam :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

mirach slusznie prawi. I powiem Ci, ze przy tym co opisaes, to nawet uz nie zerkaj w kierunku niczego na socket 775.

Komp na 4-5 lat to nierealna sprawa. - ale tym sie teraz nie przejmuj. Za 5 lat moc tego swojego i7 bedziesz mial w telefonie :d hehheh.

Podpowiem tez, ze staraj sie znalezc firmy/sklepy, ktore dadza Ci dluuuuga gwarancje na podzespoly - to sie przyda.

Odnosnie ramu, to faktycznie 4 gb powinno stykac .Chyba ze zaczniesz robic anmacje do hdtv - to wtedy i 12 gb , to niewiele -ale na to jeszcze przyjdzie czas.

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh a ja przekornie powiem, że za te 5 tysięcy kupiłbym dwie stacje na Quadach np 6600 czy troche nowszych, nie pamiętam jakie mają oznaczenia :P. Tylko, że w moim przypadku potrzebuje moc obliczeniową do renderowania głównie. Więc tak naprawde, z resztą tak jak ktoś wcześniej napisał, musisz wiedzieć do czego głównie potrzebujesz komputer.

 

i7core to dalej nowinka, która właśnie z tego względu jest droższa. Kupowanie komputera na 4-5 lat...Hmmmm no to sie kompletnie mija z celem. Może inaczej. Patrząc na to jak szybko zmienia się technologia to komputer, który kupisz teraz za mniej niż rok w większym czy mniejszym stopniu będzie przestarzały ;] Znam to z autopsji. Rok temu kupiłem komputer na Quadzie. Wydałem na niego jakieś 4 tysiące. Ostatnio ktoś bardzo podobną stację sprzedawał za ekhmm 800zł ;]

 

Więc podsumowując. Jeżeli potrzebujesz mocy do renderowania to ja bym kupił 2 stacje na Quadach z dużą ilością ramu. Jedną przeznaczył tylko do renderingu (czyli słaba grafika), drugą do pracy i rozrywki (czyli grafika mocna :P).

 

Tyle ode mnie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudy-> moj pokoj by raczej tego nie wytrzyma - chodzi o wydzielanie ciepła:) dlatego tez zapewne zdecyduje sie na i7 po obnizkach cen ktore maja byc w styczniu.

mam jeszcze taką watpliwosc - plyty na x58 sa przeznaczone na ram 3-kanałowe. czesto mozna spotkac zestawy gdzie sprzedaje sie ram 3x2gb. ale takie 6gb to sie obawiam ze moze byc pozniej malo, a fundusze pozwalaja mi na jakies 8gb. dlatego tez pytam czystaloby sie cos (jakies skoki wydajności, zmniejszenie wydajnosci itd) jeżeli na plyte x58 wstawil bym 4 kostki np po 2gb? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal do konca nie znam skali twoich projektow, ale tak dla przykladu. Na 4 GB ramu bylismy w stanie zrobic animacje bizness parku, z 8 wydetalowanymi budynkami oraz masa drzew i samochodow. Jesli robisz wieksze projekty, i nie stac cie na dokupienie ramu to cos jest nie tak :)

A tak jak pisalem wczesniej, to ze ram idzie 3 kanalowo, prawie nie ma wplywu na szybkosc renderingu. Widzialem ze sprzedaja i7c z 4 lub 8 gb ramu, wiec pewnie dziala.

 

PS. Znalazlem obrazek ze starych testow. Ta scenka to maaaasa drzew zrobionach na instance. Tez sie renderuje na 4 gb ramu.

w_cholere_poly.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co wybrać - Core i7 i mniej ddr3, czy slabszy procesor i wiecej ddr2? pozdr

 

Moim zdaniem placenie dwa razy wiekszej sumy za to zeby komputer byl 20% szybszy to lekka przesada.

W tej sytuacji kupilbym 2 xeony serii 54xx. Cena tez dwa razy wieksza ale przyrost mocy 90%.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności