Skocz do zawartości

CG Free Stuff, nowości w serwisie


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Już jakiś czas temu

pisaliście, że na łamach Max3D.pl przydałoby się jedno miejscu w

którym moglibyście dzielić się z innymi użytkownikami Waszymi

materiałami związanymi z grafiką. Do tej pory darmowe modele,

tekstury, brushe, mapy HDR były porozrzucane na foruDział Max3D.pl Free Stuff

 

Już jakiś czas temu pisaliście, że na łamach Max3D.pl przydałoby się jedno miejscu w którym moglibyście dzielić się z innymi użytkownikami Waszymi materiałami związanymi z grafiką. Do tej pory darmowe modele, tekstury, brushe, mapy HDR były porozrzucane na forum przez co ich znalezienie, przeglądanie było trudne.

Zapraszam do udostępniania materiałów w dziale Free Stuff. Przed zamieszczeniem materiałów w dziale Max3D.pl Free Stuff należy zapoznać się z regulaminem działu.

Osoby, które wcześniej zamieściły jakieś materiały na forum i chciałby przenieść swoje wątki do tego działu proszonę są o kontakt z administratorem/moderatorami. Należy jednak wcześniej taki wątek dostosować do wymagań regulaminowych.

Społeczności na Max3D.pl

 

Kilka dni temu silnik forum został zaktualizowany. Wraz z nowym silnikiem pojawiły się nowe opcje dotyczące „społeczności”.

Społeczności dostępne są już od jakiegoś czasu i nawet pojawiło się kilka grup. Jednak wydaje mi się, że dopiero teraz ich funkcjonalność wydaje się być dobra. Wszystkich inicjatorów grup, które już są na naszym forum zachęcamy do uzupełnienia informacji o grupach (chodzi mi tutaj przede wszystkim o ikonki grupy).

 

 

Zachęcam do tworzenia Waszych społeczności. Być może dobrym pomysłem będzie stworzenie społeczności znanych programów do 2d/3d, których używacie. Takie społeczności np. ułatwią znalezienie osób korzystających z tych samych programów.

 

 

Chcielibyśmy jednak uniknąć tworzenia grup nie związanych z grafiką (takie serwisy są w internecie). Trzymajmy się obszaru związanego z serwisem, grafiką.

m przez co ich

znalezienie, przeglądanie było trudne. Od dzisiaj takie materiały można udostępniać w dziale CG Free Stuff.

 

Pełna treść wiadomości znajduje się na

stronie głównej serwisu pod adresem:

http://www.max3d.pl/news.php?id=472

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja pomarudzę - ponieważ jesteśmy w Polsce, a forum generalnie jest adresowane do Polaków, dział mógłby się nazywać po polsku.

 

Ogólnie, dobry pomysł z tym działem.

 

Szukaliśmy takiej nazwy. I faktycznie, miałem nawet o tym napisać w komentarzach. Jeśli macie pomysł na nazwę polską, chwytliwą, krótką oddającą charakter działu - to napiszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poprosił o przykładowe "sceny" z ustawieniami oświetlenia i renderów, np. studia do renderowania samochodów ,baze sceny z ładnym daylightem itp.

Wszędzie dają tylko modele i textury , a rzadko można spotkać presety dla v-raya i mentala razem z przłykładowymi scenami.

A to sie przydaje.

Po pierwsze nie trza się męczyć z ustawieniami , gdzie taki kowalski zaczynający z 3d nie ma pojęcia co do czego jest .

Po drugie , często przesadzamy np. z jakością cieni, niepotrzebnie renderując na max, gdzie i tak nie uzyskujemy ładnego efektu końcowego bo emiter fotonów sie nie nadaje do wszystkich scen.

 

ps. I warto już teraz porobić subkategorie na forum ( a nie tylko w nazwie wątku ), bo jak tego przybędzie to może być problem ze znalezieniem czegoś ciekawego.

Edytowane przez tweety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślałem, że się już nie doczekam za życia :]

 

@NaviRetlav: ideą darmowych zasobów jest raczej oszczędzanie ludziom czasu niż odwalanie za nich roboty, której nie chce im się nauczyć z tutoriali (również obszerny dział na forum : ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arev teoretycznie z tutoriali można też sie też nauczyć modelować, robić textury itd.

W tutorialach zazwyczaj są podstawy które nie wyjaśniają wszystkich opcji i ich wpływu na render.

 

Ktoś kto dobrze modeluje wcale nie musi znać sie na dobrym oświetleniu sceny i ustawieniach renderu.

 

Dla doświadczonej osoby zrobienie kilku scen z presetami to 5 minut roboty, a ktoś kto sie nie zna będzie się męczył cały dzień a i tak będzie miał pixeloze w cieniu bo coś przeoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaviRetlav - z tym zastrzeżeniem, że modele, materiały, tekstury itd możesz w wielu swoich scenach wykorzystać, a setupu jednej sceny nie przeniesiesz do innej. Jeżeli ci na tym zależy, to lepiej zaapeluj do robiących tutki o oświetleniu i renderingu, żeby dali też gotową scenę.

 

Dla doświadczonej osoby zrobienie kilku scen z presetami to 5 minut roboty, a ktoś kto sie nie zna będzie się męczył cały dzień a i tak będzie miał pixeloze w cieniu bo coś przeoczy.

Ostro przesadziłeś... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szefo pozwoli to postaram umiescic troche modeli wytworzonych w robocie a nigdy nie wykozystanych w finalnym produkcie z powodu wybrzydzen klientow :)

 

Dla doświadczonej osoby zrobienie kilku scen z presetami to 5 minut roboty, a ktoś kto sie nie zna będzie się męczył cały dzień a i tak będzie miał pixeloze w cieniu bo coś przeoczy.

 

Tak, 5 minut na kilka presetow, no no, a cala wizka to dla kogos doswiadczonego jakies 7 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 5 minut na kilka presetow, no no, a cala wizka to dla kogos doswiadczonego jakies 7 minut.

 

 

Tak ogólnikowo podałem czas , bo jak sie robi to to wszystko tak nagle szybko mija :P

 

A jak już jesteś doświadczony , to ile ci to zajmuje , i czy dał byś coś od siebie ?

 

NaviRetlav - z tym zastrzeżeniem, że modele, materiały, tekstury itd możesz w wielu swoich scenach wykorzystać, a setupu jednej sceny nie przeniesiesz do innej.

 

Presety i ustawienia renderów można sobie normalnie przełączać między scenami.

A osoba modelująca np BMW z blueprinta będzie mogła odpalić cobie scenke "CarStudio" wybrać presecik np. "V-ray.MaximumDetails.noCasustic.dephOfF" i po skńczeniu modelowania zastąpić przykładowy box własnym modelem, wybrać jedną z dostępnych kamer , zrobić drobne poprawki i odpalić rendering bez zastanawiania się czy te 4h renderingu nie pujdą na marne.

 

Światła też jak by sie uprzeć to można pojedyńczo importować

A do tego można jeszcze podać szacowane czasy renderu i każdemu sie to przyda.

Edytowane przez NaviRetlav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaviRetlav - nie nalegaj. Jeśli ktoś nie udostępnił, pewnie ma ku temu powody. Samemu też można się nauczyć i to lepiej niż tylko oglądając cudze wizki. Co ci po ustawieniach, jeśli nie będziesz wiedział po co i do czego są? Uważasz, że po obejrzeniu scenu będziesz umiał zrobić równie dobrą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spox , nie nalegam , to tylko taka moja inicjatywa, dla tych co z maxem dopiero zaczynają i skupiają sie tylko na modelowaniu.

Nie ma tego na sieci , a jak nikomu sie nie będzie chciało , to nawet i ja coś od siebie dodam , mimo że moje doświadczenie nie jest imponujące.

 

ps. editnołem wcześniejszego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tja , miałem jedną cd evermotion.

Odpaliłem sę jedną scenkę , i na rendering czekałem ponad 8 godzin , po czym doszedłem do wniosku że podobny efekt można było by uzyskać w jakieś 2-3 , kosztem odrobiny jakości.

 

Nie potrzebne jest ludziom cała scena załadowana obiektami na full z najwyższymi ustawieniami.

Tylko kilka boxów i plane + jedno oświetlenie globalne , lub kilka punktowych, 1-4 kamerki . I do tego optymalizacja ustawień renderu tak by czas nie był kosmiczny ani jakość nie najgorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaviRetlav nie spinaj się dude tylko powiedz jakiej sceny potrzebujesz ?

studia ? interioru ? exterioru ?

podaj maila podeśle ci , oczywiście scena będzie gotowa wrzucisz tylko model do sceny i git będzie !

 

ps. a może frytki do tego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebne jest ludziom cała scena załadowana obiektami na full z najwyższymi ustawieniami.

Tylko kilka boxów i plane + jedno oświetlenie globalne , lub kilka punktowych, 1-4 kamerki . I do tego optymalizacja ustawień renderu tak by czas nie był kosmiczny ani jakość nie najgorsza.

 

wybacz, ale mam wrazenie ze nie wiesz za bardzo o czym mowisz. Materialy i obiekty stanowia czesc setupu. To ze swiatlo wyglada fajnie i szybko sie renderuje na kilku szarych boxach wcale nie oznacza ze bedzie dobrze wygladac kiedy wstawisz tam np samochod z czerwonym lakierem.

Nie ma magicznego przycisku "fajne studio z dobrymi ustawieniami" tak jak nie ma jednego przepisu na oswietlenie do wizki.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybacz, ale mam wrazenie ze nie wiesz za bardzo o czym mowisz. Materialy i obiekty stanowia czesc setupu. To ze swiatlo wyglada fajnie i szybko sie renderuje na kilku szarych boxach wcale nie oznacza ze bedzie dobrze wygladac kiedy wstawisz tam np samochod z czerwonym lakierem.

Nie ma magicznego przycisku "fajne studio z dobrymi ustawieniami" tak jak nie ma jednego przepisu na oswietlenie do wizki.

 

Wiem o czym mówię, i moim zdaniem jeśli byś np pierw przygotował sobie scene razem z modelem auta i lakierem dla niego , zrobił render setup a potem zamienił na boxa , by niepotrzebnie nie zaśmiecać sceny . To moim zdaniem dało by to mniej więcej 70-90% podobny wynik po zastąpieniu modelu przez gościa. Wynik nie musi być 100% idealny . A jak ktoś przesadzi z złożonością modelu to raczej odbije sie to na czasie a nie spadku jakości ostatecznego wyglądu. Gorzej wygląda sprawa z materiałami , bo źle przygotowany faktycznie może dać kosmiczny czas renderu i kiepski efekt. Ale materiałów dobrze zrobionych w sieci jest ogrom , i mając przygotowaną scenkę szybko se coś dopasuje.

 

Myślę że nie ma sensu teoretyzować , trza to sprawdzić w praktyce. Same presety renderingu i presety+sceny.

 

Bo dziurę to jak sie uprzeć we wszystkim można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo - to wykracza poza moje rozumienie działu free-stuff. To mają być materiały pomagające w 'procesie twórczym', a nie go zastępujące... bo dojdzie do tego, że ktoś weżmie modele z 3 wątków, setup sceny z innego (załóźmy nawet, że zadziała ot tak), a tekstury z jeszcze innego a ustawienia shaderów są na wielu innych stronach. PUF... gotowa scena... w 30 min do FW.

 

Osobiście nawet rendery studyjne zawsze ustawiam od zera, a bo tutaj troche w prawo światło, zeby refleks się lepiej układał, tu inny rozmiar area lighta (dopasowany do rozmiaru, kształtu obiektu, kąta padania światła), tu inne ustawienia cienia, bo optymalizacja itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zmiany są na duży plus, ale oczywiście, wszelkie gotowe materiały zamieszczone w nowym dziale, powinny być używane rozsądnie i myślę że będą kierowane głownie do osób które wiedzą jak ich używać.

 

Odnośnie małej sprzeczki powyżej na temat ustawień i innych, powiem krótko: Oprogramowanie i komputer to tylko narzędzie... Fakt posiadania pięknego obrazu i najlepszych pędzli nie uczyni z nikogo świetnego artysty. Jest jeszcze coś czego nie da się kupić ani dostać za darmo: wiedza i talent...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo - to wykracza poza moje rozumienie działu free-stuff. To mają być materiały pomagające w 'procesie twórczym', a nie go zastępujące... bo dojdzie do tego, że ktoś weżmie modele z 3 wątków, setup sceny z innego (załóźmy nawet, że zadziała ot tak), a tekstury z jeszcze innego a ustawienia shaderów są na wielu innych stronach. PUF... gotowa scena... w 30 min do FW.

 

A modele nie zastępują procesu twórczego ? -_-

Po co utrudniać ludziom life ?

Zobacz na takie VUE7 , tam wszystko jest w preserach albo kreatorach a nikt sie nie czepia.

W photoshopie od dawna ludzie zbierają kilkadziesiąt darmowych stocków sklejają w całość i też jest ok.

 

Jeden se pozbiera i zrobi super scenke w 30 minut, a inny wykorzysta setup by dobrze i szybko zaprezentować model nad którym spędził cały tydzień.

 

Max nie jest programem działającym tylko w trybie textowym, nie wymaga mega nakładów wiedzy i inteligencji , ale są takie jednostki w naszym społeczeństwie którym jedno idzie dobrze i tego sie trzymają ( np. modelowanie ) a inne przeraża i wolą sie trzymać z daleka ( render setup )

 

Niechcesz , to nie pomagaj , nie zmuszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A modele nie zastępują procesu twórczego ? -_-

Hehehe... wiedziałem, że przytoczysz na argument modele. Ale zauważ również, że rzadko (nawet bardzo) można spotkać hiper wypasione i dopracowane modele, ale raczej prace, których wykonanie zajęło danej osobie max kilka godzin. Jeszcze pare linijek niżej o tym pisze.

Zobacz na takie VUE7 , tam wszystko jest w preserach albo kreatorach a nikt sie nie czepia.

Ciężko byłoby mi nazwać kogoś autorem pracy, która jest tylko wynikiem działania kreatora. Natomiast jeśli elementy z vue byłyby wykorzystane jako tło dla sceny - jak najbardziej.

W photoshopie od dawna ludzie zbierają kilkadziesiąt darmowych stocków sklejają w całość i też jest ok.

Więc też weź kilkanaście znalezionych modeli i ustaj je ciekawie, dadaj ciekawy kąt kamery i klimatyczne światło - nie będę się czepiał

a inny wykorzysta setup by dobrze i szybko zaprezentować model nad którym spędził cały tydzień.

Widzisz - tu jest różnica, bo ty cały czas myślisz tylko nad studiem do prezentacji jednego modelu, a ja wybiegam dalej i myśle jak chcesz gotowe setupy w bardziej skomplikowanych scenach zastosować... poza tym, jak napisałem wcześniej, scena musi też być dostosowana do kształtu i materiału samego modelu. A co zrobisz jak coś nie zagra ? Nie będziesz miał pojęcia jak to naprawić i wrócisz na forum po pomoc. A modele ? Większość osób jak dostanie model który coś ma pokaszanione w siatce MA wiedzę jak to naprawić, ma również wiedzę jak taki model zrobić samemu.

 

A ton twoich wypowiedzi jest cały czas mnie więcej taki: "Nie umiem fajnie renderować, dajcie gotowe sceny, bo i ja chce robić wypaśne renderki"

 

Jeśli chodzi o proste studio do prezentacji pojedyńczego modelu ? Nie ma sprawy, w każdej chwili moge ci taką scenę (xsi + mr) podesłać z jakiegoś starego projektu. Ale jak się ją obsłużysz to już nie moja sprawa.

 

Niechcesz , to nie pomagaj , nie zmuszam.

Misiaczku - jako drugi udostępniłem swój 'stuff' w tym dziale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz - tu jest różnica, bo ty cały czas myślisz tylko nad studiem do prezentacji jednego modelu, a ja wybiegam dalej...

 

Podawałem to jako przykład.

Myślę też o presetach dla w miarę szybkich i ładnie wyglądających animacji i innych , bo dla każdego sie coś powinno znaleźć.

A to jak to komuś sie przyda pewnie nie raz by nas mogło zaskoczyć.( np. zdziwiony biped stojący w studio , sugerując że tu powinien stać piękny model BMW )

 

A co zrobisz jak coś nie zagra ? Nie będziesz miał pojęcia jak to naprawić i wrócisz na forum po pomoc.

 

Jak komuś coś nie zagra i wróci na forum bo nie bedzie umiał tego poprawić , to gdzieś tą odpowiedź w już istniejących wątkach znajdzie , albo ktoś go douczy, w końcu forum jest też dla tych co sie nie znają. Biedak nie musi na starcie umieć wszystkiego a z czasem sobie jakoś poradzi.

 

A ton twoich wypowiedzi jest cały czas mnie więcej taki: "Nie umiem fajnie renderować, dajcie gotowe sceny, bo i ja chce robić wypaśne renderki"

 

Nie robie tego dla siebie , tylko dla innych.

Ostatnio nawet sporo spędziłem czasu na grzebaniu i testowaniu różnych renderów. Tera nawet nie mam czasu modellować, ale jak bym miał coś wyrenderować to nie mam z tym problemów, ew. od tego ma jeszcze photoshopa.

 

... w każdej chwili mogę ci taką scenę (xsi + mr) podesłać z jakiegoś starego projektu. Ale jak się ją obsłużysz to już nie moja sprawa.

 

Ja korzystam z Maxa 2009 i FinalRednera , ale XSI jest dość popularne w tym połączeniu , więc może sie komuś przydać.

 

Jestem też ciekaw jak wygląda sprawa kompatybilności w przód i w tył?

Wiem że materiały z MR dla maxa 2009 nie działają na 8 , ale z 8 na 2009 nie jest tak źle. Jak to sie tyczy kopiowania ustawień presetów i całych scen ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i oczom nie wierze. Pomysl przykladowej sceny urosl do rangi jakiegos strasznego profanum. Panowie "PRO" - to moze zamknac w cholere ten dzial bo przeciez wszystkie gotowce sa bez sensu jesli przyjac wasze kryteria, co?

Przesadzacie :P Kilka presetow kamer i swiatla - samochod, portret, cala sylwetka pod turntable, jakies makro pod bizuterie powiedzmy... Zabije to kogos? Z pewnoscia nie (chyba, ze jakis PRO zejdzie na zawal widzac jak to sie swiat stoczyl i "do czego to, panie, doszlo..." LOL).

Przykladowa sytuacja - skonczylem padniety nad ranem jakis model w Zbrushu. Starczylo mi baterii jeszcze na normale i padam na pysk a klient bedzie mi nudzil od rana... Ale zaraz zaraz - moze nim Morfeusz mnie dopadnie zdolam jeszcze kilkoma klikami wgrac ta gotowa scenke, importnac model i zapuscic render? Efekt nie bedzie nadawal sie do Zlotej Galerii ale w 99.99% wystarczy zeby klient byl zadowolony.

Gadacie troche tak, jakby zupa z karpia zabitego wlasnorecznie byla bez wyjatku smaczniejsza od tej z karpia ktorego skrocil o glowe sprzedawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i oczom nie wierze. Pomysl przykladowej sceny urosl do rangi jakiegos strasznego profanum.

Chyba sacrum, bo nikt nie chce się nią dzielić :P

Panowie "PRO" - to moze zamknac w cholere ten dzial bo przeciez wszystkie gotowce sa bez sensu jesli przyjac wasze kryteria, co?

Od nazywania siebie 'pro' jestem bardzo daleki...

Przykladowa sytuacja - skonczylem padniety nad ranem jakis model w Zbrushu. Starczylo mi baterii jeszcze na normale i padam na pysk a klient bedzie mi nudzil od rana... Ale zaraz zaraz - moze nim Morfeusz mnie dopadnie zdolam jeszcze kilkoma klikami wgrac ta gotowa scenke, importnac model i zapuscic render? Efekt nie bedzie nadawal sie do Zlotej Galerii ale w 99.99% wystarczy zeby klient byl zadowolony.

Gadacie troche tak, jakby zupa z karpia zabitego wlasnorecznie byla bez wyjatku smaczniejsza od tej z karpia ktorego skrocil o glowe sprzedawca.

Chyba nie czytałeś co pisałem - ja zwracam uwagę na bezsens udostępniania takich scen, jako substytutu nauki renderingu (podstaw renderingu, bo żeby stworzyć proste studio to żadnej magii nie potrzeba), tak jak to cały czas przedstawia NaviRetlav.

 

I obiecana scena (beauty pass, bez dołożonego ao):

study_scene.jpg

Link: http://streaker.thetastudio.pl/xsi/study_scene.rar

 

i trochę info: w passie beauty mamy environment shader (w tej chwili pusty, czeka na hdr'ke), jest też mias_photographic_exposure (jako pass shader), są również skonfigurowane passy do ao i alphy (wystarczy wrzucić odpowiednie obiekty do partition'ów), jest też fxtree z złożonym ao i podstawowymi nodami do korekty (plus tint dla tła), użyty fg (zmieńcie use only fg points from file na override existing file, bo o tym zapomniałem ;) )

 

Ściągać, używać, modyfikować do woli, ściągać tylko via forum.

Hope you like it :)

Edytowane przez streaker
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streaker - nie chodzilo mi o strefy sacrum/profanum tylko po prostu profanacje, ale mniejsza z tym.

To ze taka scena nie zastapi nauki jest tak bolesnie oczywiste ze totalnie nie widze sensu roztrzasania tego tematu. Troche jak obwieszczanie swiatu, ze oto "woda jest mokra!".

Pomysl nie wydaje mi sie roznic od tych by zamieszczac jakiekolwiek gotowce.

Ale klotnie na bok. Dzieki za scenke - rep i pokoj miedzy narodami ;)

 

PS.

Z tym PRO to tak ogolnie rzucilem pijac do nieco napuszonego tonu postow, nie personalnie. I mean you no harm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności