Skocz do zawartości

Zestaw for hk! DYSKUSION


hkropinski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

 

Na samym początku chciałbym o sobie nieco przypomnieć, przypominając moje zapomniane i niedokończone bitwy:) Takie jak TU. Otóż powodem moich publicznych wstrzymań prac nad daną pracą nie jest lenistwo czy też brak ambicji a brak odpowiedniego sprzętu. Robiąc zlecenia oraz twory "tylko dla siebie" wykorzystuje od 5 lat mało modernizowaną maszynę - opartą na architekturze intela 875p z procesorem P4 3GHz oraz 1024 MB RAMu oraz geforce'm 7800GS. Tak, dzięki temu sprzętowi pocę się kiedy patrze po 80 godzinach na marny wynik renderu.

 

Tak więc pokrótce się naiwnie usprawiedliwiłem, jednak zamierzam przejść do sedna sprawy. Za niedługo. A teraz co pewnie wielu z Was wie - wspomnę o tym, że od zawsze byłem miłośnikiem działu zwanego Hardware. Dlaczego o tym wspominam? A dlatego, że poniżej zaproszę Was wszystkich do dyskusji na temat mojego nowego zestawu komputerowego. W mojej głowie mam mocno wypracowany obraz tego co chcę zakupić. Co dalej? Dalej chciałbym powrócić do tematu mojego zamiłowania do Hardware. Niestety od czasów chipsetu P45... no dobra... X48 nie miałem możliwości tak dokładnie i wnikliwie interesować się sprzętem jak to było wcześniej. Dlatego z pełną radością zwracam się tu, do Was abyście wyrażali swoje opinie/doświadczenia z elementami które wypiszę poniżej:)

 

Zacznę od sprecyzowania i określenia zestawu jaki mnie interesuje. Niestety konfiguracje wieloprocesorowe odpadają. Dlaczego? Od samego początku o nich nie myślałem, nigdy nie miałem z takimi do czynienia, więc nie wiem czego się spodziewać, no i ta niebanalnie wysoka cena... Liczę na to, że poniższe podzespoły w pełni wykorzystam, jeśli nie teraz to w najbliższym czasie. Tak więc przejdźmy do konfiguracji:)

 

Podstawą całego zestawu ma być procesor. To pod niego dobiorę płytę główną, kartę graficzną. Wszystko zależy od jego ceny, wydajności. I tu nasuwa się pytanie (na które już chyba znam odpowiedź) który procesor wybrać. Intel Core2 Quad QX9650 czy Intel Core i7 940. Co do QX9650 to miałem okazję go przetestować, naprawdę komfortowo się pracowało. Jednak to było dobrych kilka miesięcy temu. Dziś mamy czasy Nehalema i to właśnie i7 dyktuje warunki. W testach wypada dużo lepiej, nawet od QX9770, którego cena czasami dwukrotnie przewyższa QX9650. Do i7 przekonuje mnie poza ceną (około 1500zł) oraz równie doskonałą wydajnością fakt, iż wspiera HT. Osobiście składam się w kierunku Nehalema, ale chętnie rozważę każdą opinię, wkońcu w zależności od procesora będę wybierał kolejne podzespoły (S775 lub S1366).

 

Czas na płytę główną. W zależności od wyboru procesora będę miał wybór pomiędzy tymi, które są oparte o gniazdo S1366 oraz S775. Płyty na S1366 nie dosyć, że same w sobie są narazie bardzo drogie, to pociągają za sobą konsekwencje kupna odpowiednio droższych pamięci DDR3. Jednak jak już będę musiał zakupić taką płytę, zapewne zdecyduję się na konstrukcję Intela. Model Intel BLKDX58SO jest jedną z bardziej ubogich płyt na S1366. Nie oferuje żadnego kosmicznego chłodzenia, ani lampek ani innych magicznych narzędzi overclockerskich. Jednak nigdy nie byłem zwolennikiem ostrego podkręcania podzespołów (co nie znaczy, że nie podkręcałem) dlatego sądzę, że taka płyta mi wystarczy. Oferuje za to dużą stabilność i bardzo dobrą wydajność. Wśród użytkowników tego modelu nie spotkałem się z narzekaniem na tą płytę. Jeżeli jednak zdecydowałbym się na QX9650, jestem zmuszony zabrać się za starsze płyty na S775. W tej grupie komponentów dużo się pisze (mówi pewnie też) o płycie Asus P5Q. Nie mogę niestety powiedzieć, że wiem dużo o tej płycie. Jest oparta o chipset P45, a do wyboru mamy wiele wersji tej płyty (Pro, Deluxe...). W tym miejscu prosiłbym o szczególną pomoc, wiadomo, że Asus P5Q to nie jedyna płyta. Może ktoś proponuje inną, na pewno na forum są osoby posiadające ten popularny model i są wstanie doradzic mi jaką wersję wybrać, przedstawić wady/zalety.

 

Teraz pamięć RAM. Tu jest duży wybór, jednak zakres poszukiwań znacznie się zmniejsza kiedy weźmiemy pod uwagę, że minimalne pojemności kości jakie mnie interesują to 2GB dla DDR3 lub 4 GB dla DDR2. Przy pamięciach DDR3 mniejsze znaczenie ma CL, tak więc myślałem o modelu Corsaira dedykowanym pod Core'a i7. Jako, że architektura płyt S1366 przewiduje stosowanie 3-kanałowych modułów, na samym początku wystarczy mi 6 GB pamięci. W przypadku kiedy bym się zdecydował na S775 (obsługujące maksymalnie 4 moduły pamięci 2-kanałowych) i pamięci DDR2 musiałbym się zatroszczyć o to by nie zapełnić jak najszybciej wszystkich slotów. Dlatego też jedynym rozsądnym wyjściem byłoby na początek zamontowanie pamięci 2 x 4 GB. Tu zastanawiam się nad pamięciami od OCZ Technology, jednak powiem szczerze, że niepokoi mnie trochę to "Vista Upgrade" - kojarzy mi się to z bardzo pospolitymi pamięciami, mi chodzi o wydajność.

 

Karta graficzna. Tutaj niezależnie od wyboru płyty głównej (ale zależnie od procesora) mam kilka możliwości. Wybierając Core i7 preferowałbym coś ze stajni ATI. Niestety nie mam sprezyzowanego dokłanie producenta a jednynie model - 4870 X2. Z tego co ja się orientuję jednym z najwydajniejszych (lecz również nieco droższym) jest model HiS. Moim faworytem jest jednak Gainward (w wersji podstawowej) - z kartami tego producenta miałem do czynienia przez pewien czas, nigdy się nie zawiodłem. Praktycznie tą samą konstrukcją jest karta od ASUSa jednak jest nieco droższa - odpada. Decydując się na QX9650 wybrałbym kartę nVidii. Na pewno jeden z modeli z rodziny GTX 285. Modele ze stajni 295 oferują nieznacznie większą wydajność, jednak ich cena jest też wyższa, tak wydajnej karty nie potrzebuję. Wybierając 285 mam na myśli jeden z dwóch modeli - albo GTX 285 EVGA w wersji podstawowej albo GTX 285 POV. Co do tej pierwszej to widziałem jak się sprawuje, także w benchmarkach osiąga bardzo wysokie rezultaty przy w miarę korzystnej cenie. Wersja od Point of View jest jeszcze niedostępna jednak POV potwierdza, że ta karta ujrzy światło dzienne - ich konstrukcje zawsze były bardzo stabilne i wydajne, aktualnie jestem użytkownikiem ich karty.

 

Cała reszta. Tutaj jestem mniej sprecyzowany, mniej zdecydowany. W przypadku dysku - na chwilę obecną jestem przekonany do pary dysków WD - 500 GB. Waham się nad połączeniem ich w RAID0, nie wiem jednak co takiego może mnie do tego przekonać. Dlaczego WD? Chyba dlatego, że zawsze brałem pod uwagę dwie opcje: Seagate, WD. Aktualnie mam Seagate'a, który co prawda chodzi bezbłędnie, jednak z tego co wiem to ich nowe serie mają sporą ilość błędów. Napędów narazie nie biorę, trochę skąpię pieniędzy, jakiś DVD-RW na pewno wynajdę:) Obudowa i zasilacz. Tutaj w obu przypadkach myślę o Chieftec'u. OBUDOWA i zasilacz około 700W. Nie zależy mi na wyglądzie, ani nie wiem wogule czym się cechują obudowy poza ich chłodzeniem, dlatego też nie chcę wydawać majątku na obudowę. Może jakieś inne propozycje?

 

Tak więc Panie i Panowie właśnie zwierzyłem się ze wszystkiego co mi chodzi po głowie, prosiłbym o wszelkie porady dotyczące tego sprzętu, bardzo chętnie wysłucham osób, które mają do czynienia z tym sprzętem. Cena 6k.

 

Aha, i jak ktoś się wstydzi pisać na forum to może pisać na gadu: 2621125:*

 

Pozdrawiam wszystkich!

 

 

:::EDIT:::

Nie mam niestety teraz czasu odpowiedzieć na wszystkie Wasze komentarze, zrobię to wieczorem, jednak chciałem zwrócić uwagę na to, że za Core i7 zapłaciłbym około 1500 zł (nie 2600zł), zamierzam go ściągnąć z zagranicy. Pozdrawiam

Edytowane przez hkropinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No to prawa ... porządny post!!!

 

Ale ciekawi mnie też odpowiedź na pytanie czy już teraz warto kupować Intel Core i7. Czy przypadkiem jednak różnica w cenie z Quadem nie jest zbyt duża, a wydajnośc jaką zyskujemy zbyt mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski to RAID0 to przydatna sprawa - wszystko szybko się instaluje (vista u mnie 15-20 min sie instaluje) i jak wiadomo jest wyższa prędkość odczytu z dysku. Przydaje się szczególnie do visty. Sam mam (2x samsung 200gb) i się boję tylko, że jak jeden padnie to tracę wszystkie dane. Ram - i tak maxowi chodzi w 95% tylko o ilość :) Obudowa - kup sobie rackową :D albo pojedź do usa albo uk i kup to http://store.apple.com/uk/browse/home/shop_mac/family/mac_pro?mco=MTE3MDQ :D (i jakimś cudem przywieź to bydle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal nie jestem przekonany do Core i7. Za cene jednego takiego zestawu można złożyć praktycznie 2 zestawy z Quadem na pokładzie. Jak dla mnie to nadal zdecydowanie lepsza opcja, ale ja sprzęt głównie do wizualizacji wykorzystuję. Mając 2 jestem w stanie cały czas na jednym pracować, a na drugim renderować.

 

Tak szybko porównałem ceny. Pod uwage wziąłem procesor, płyte główną i ram. Tak naprawde to się tylko zmienia.

 

A więc. W przypadku zestawu z Core i7 cena 3400 (przy czym wziąłem najtańszą płytę Asusa pod i7 oraz 6GB Ram Corsaira, zestaw 3x2GB no bo procesor ten obsługuje pamięci trójkanałowe). Co do zestawu z Quadem cena 2100. (procesor Q9550, płyta główna Asusa, nie pamiętam dokładnie która, no i Ram 2x4GB OCZ). Różnica w cenie to 1300zł. Więc dla mnie przyrost wydajności musiałby być naprawde spory żeby się zdecydować na i7.

 

Edit:

 

teraz dopiero zauważyłem, że pod uwage bierzesz proceosry QX9650 (cena 4700zł) oraz Core i7 940 (2600zł)... Więc to sporo zmienia. I nasuwa mi się od razu pytanie, przynajmniej w przypadku Quada. Po co Ci taki procesor? Tak patrze teraz na komputronika i zwykłe Q9650 kosztuje 1500zł. Jakoś nie wydaje mi się żeby przyrost wydajności był warty 3000zł...No ale to Twój wybór.

 

Edit 2:

 

Kolejna EUREKA :P Zauważyłem teraz dopiero cene. a więc w 6k z QX9650 się na pewno nie zmieścisz ;]

 

Pozdrawiam

Edytowane przez chudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, te najmocniejsze quady są absurdalnie drogie. Zamówiłem właśnie zestaw z Corei7. Wolę jednak zainwestować w nowego socketa a procek wydaje się całkiem konkretny. Jak już troszkę go potestuję to napiszę jakie wrażenia :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, dzięki za odpowiedzi!

 

Z tego co widzę, to zdania są podzielone. Mam podobne zdanie jak Vorek, chyba nadszedł czas w którym należy przenieść się na i7. Dlaczego tak myślę? Ponieważ procesory z serii i7 nie prędko doczekają się następców. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, między innymi problemami Intela. Na obniżki cen procesorów też nie ma co liczyć. Kryzys na giełdzie, spadająca wartość złotówki sprawiają, że nawet ceny podzespołów komputerowych idą w górę. Poniżej przedstawiam kilka wykresów:)

 

A co z resztą podzespołów? hmm..

RAID0 - ciekawa sprawa, ale też drogi interes. Jest możliwość np zakupienia dwóch dysków po 120GB, połączenie je w RAID0 oraz dokupienia do tego trzeciego dysku pracującego normalnie o innej pojemności?

 

I jeszcze co do ceny procesorów:

i7 940 - 1500zł

QX9650 - 2000zł

 

f_Untitled3com_97dc6b5.jpg

 

f_Untitled1com_c574f3d.jpg

 

f_Untitled5com_2afcd3a.jpg

 

f_Untitled4com_a928dd7.jpg

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hkropinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAID0 - ciekawa sprawa, ale też drogi interes. Jest możliwość np zakupienia dwóch dysków po 120GB, połączenie je w RAID0 oraz dokupienia do tego trzeciego dysku pracującego normalnie o innej pojemności?
Jest taka mozliwosc, w konfiguratorze RAID plyty glownej wybierasz ktore kanaly SATA maja tworzyc macierz i jakiego typu, niewybrane kanaly beda obslugiwane jak zwykle dyski. RAID ciekawa sprawa, sam mam i chwale wydajnosc, szczegolnie jesli chodzi o operacje na duzych plikach. Komp chodzi u mnie czasem bez wylaczania po kilka tygodni i (odpukac) awarii zadnej nie mialem. Dyski to seagate i wszystko ladnie dziala.

 

RAID ma jednak tez swoje wady, nie wiem dokladnie jak to wyglada teraz, moze sie cos zmienilo, na topie nie jestem, ale napisze przynajmniej jakie ja zauwazylem minusy u siebie. Jedna z wad to taka, ze kontroler macierzy ktory jest zintegrowany z chipsetem zazwyczaj nie jest w 100% sprzetowy, chodzi tu o roznice w porownaniu do zewnetrznych kontrolerow na kartach PCI, takie kontrolery wymagaja dogrania sterownika (w XP np) (w sumie jak kazdy, nawet zewnetrzny sprzetowy, ale...), kiedys dogrywalo sie je z dyskietyki, teraz moze z pena USB, albo w ogole nie trzeba, np Vista czesc juz sama rozpoznaje (starsze chipy NV), nie wiem jak dokladnie jest z ICH10R pod intela, wyszedl chyba pozniej niz Vista :/, ale nawet jak poradzisz sobie z instalacja to pozniej sa problemy gdybys chcial zrobic upgrade. Wejda nowe procesory, bedzie trzeba zmienic np plyte glowna, znajdziesz ciekawa plyte ktora cie zainteresuje, i okaze sie ze jest na innym chipsecie, albo cos innego nie gra i bedziesz musial stawiac macierz na nowo, czyli bawic sie w zgrywanie danych itp, sam mialem taki problem. Gdyby RAID byl na zewnetrznym kontrolerze to poprostu wpinasz karte do nowej plyty i wszystko jest po staremu

 

Inna sprawa to linux, czesc producentow nie zapewnia sterownikow ktore w pelni dzialaja z kontrolerami zintegrowanymi z chipsetem w plytach dla uzytkownikow domowych, albo w ogole ich nie ma, albo jak juz jakies sterowniki sa (np dostarczone z linuxem) to dzialaja na zasadzie software RAID, nie wiem jak jest z wydajnoscia takiego systemu, awaryjnowscia itp... moga byc tez problemy jesli chodzi o technologie intel MATRIX, mi sie nie udalo postawic linuxa na RAID0 bo wciaz widzial dwa oddzielne dyski SATA jako SCSI, ale to bylo ponad rok temu :) mozliwe ze sie cos pozmeinialo ;P

 

Ogolnie polecam RAID0, fajna sprawa :) a jak chcesz zaszalec to mozesz polaczyc nawet 3, 4.. takie dyski

Edytowane przez Johny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dysków ja się przymierzam do kupna dysku SSD pod system. Podobno naprawde daje rade takie rozwiązanie. Patrząc na czasy dostępu i prędkości przesyłu zwykłe dyski wymiękają.

 

A co do ceny QX9650 to zastanawia mnie ten nagły spadek ceny na 1 dzień i następnie podwyżka. Troche to dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johny - do xp trzeba podać stery na dyskietce (z usb nie czyta) lub zintegrować je z instalką np. nlitem. 3 dysków chyba nie da się połączyć w jednego raida, tylko parzystą ilość. Sam chciałem zrobić raida na 3 dyskach 160gb i chciało tylko 2 brać - 3 już nie. chudy wg. mnie na ssd jeszcze za wcześnie. Za wysokie ceny w porównaniu z pojemnością i ew. awaryjnością. Poczekałbym trochę, bo intel, toshiba i corsair zaczynają wyścig i to będzie dla nas bardzo korzystne :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trosiek - da sie 3 podpiac w RAID0, wszystko zalezy od kontrolera, mozna nawet laczyc dyski o roznych pojemnosciach i szybkosci, np mozna uzyc 2x 160GB +120GB, wszystko polaczone w macierz, ale wtedy utworzona partycja bedzie miala 3x120GB = 360GB, zawsze bedzie ograniczona do dysku o najmniejszej pojemnosci, czyli czesc dyskow ktore maja po 160GB bedzie niewykorzystana :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, co do dysków jestem już zdecydowany - 2 małe dyski połączone w RAID0 oraz jeden większy. Co do dysków SSD tak jak napisał chudy to są one jak na razie zbyt drogie.

 

A co do ceny QX9650 to zastanawia mnie ten nagły spadek ceny na 1 dzień i następnie podwyżka. Troche to dziwne.

Tak mnie także to zastanawia. Na bieżąco sprawdzałem ceny tego procesora i prawie dwa dni utrzymywała się taka cena - nie było żadnej promocji, wyprzedaży.

A więc co z procesorami?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na testy, które pokazałeś to Core i7 chyba jest najrozsądniejszym wyborem. Owszem przegrywam z QX9650 w SuperPI i 3DMarkach, ale ma zdecydowaną przewage w Maxie, PSie i AE. Z tych dwóch, które brałeś pod uwage to Core i7.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Niestety muszę trochę odkopać wątek... Podjąłem ostateczne decyzje w sprawie procesora i płyty głównej:

 

Procesor: Intel Core i7 940 - 1450zł

Płyta główna: Microstar X58 Eclipse SLI - 1000zł

 

Teraz podzespoły co do których mam wątpliwości:

Karta graficzna. Tutaj niezależnie od wyboru płyty głównej (ale zależnie od procesora) mam kilka możliwości. Wybierając Core i7 preferowałbym coś ze stajni ATI. Niestety nie mam sprezyzowanego dokłanie producenta a jednynie model - 4870 X2. Z tego co ja się orientuję jednym z najwydajniejszych (lecz również nieco droższym) jest model HiS. Moim faworytem jest jednak Gainward (w wersji podstawowej) - z kartami tego producenta miałem do czynienia przez pewien czas, nigdy się nie zawiodłem. Praktycznie tą samą konstrukcją jest karta od ASUSa jednak jest nieco droższa - odpada. Decydując się na QX9650 wybrałbym kartę nVidii. Na pewno jeden z modeli z rodziny GTX 285. Modele ze stajni 295 oferują nieznacznie większą wydajność, jednak ich cena jest też wyższa, tak wydajnej karty nie potrzebuję. Wybierając 285 mam na myśli jeden z dwóch modeli - albo GTX 285 EVGA w wersji podstawowej albo GTX 285 POV. Co do tej pierwszej to widziałem jak się sprawuje, także w benchmarkach osiąga bardzo wysokie rezultaty przy w miarę korzystnej cenie. Wersja od Point of View jest jeszcze niedostępna jednak POV potwierdza, że ta karta ujrzy światło dzienne - ich konstrukcje zawsze były bardzo stabilne i wydajne, aktualnie jestem użytkownikiem ich karty.

 

I w tym momencie - po trzech miesiącach od założenia tematu mam tylko coraz większy kłopot. Karty 4870X2 nie są już niczym egzotycznym a ich cena wciąż jest ogromna. Co więcej - nie można liczyć na szybkie pojawienie się na rynku kolejnego flagowego modelu od ATI. To wszystko skłania mnie do innego wyboru - mam tu na myśli model GeForce'a 285 od EVG'i - [LINK] - cena wydaje się być w miarę przystępna bo wynosi około 1500-1600zł.

 

Teraz pamięć RAM. Tu jest duży wybór, jednak zakres poszukiwań znacznie się zmniejsza kiedy weźmiemy pod uwagę, że minimalne pojemności kości jakie mnie interesują to 2GB dla DDR3 lub 4 GB dla DDR2. Przy pamięciach DDR3 mniejsze znaczenie ma CL, tak więc myślałem o modelu Corsaira dedykowanym pod Core'a i7. Jako, że architektura płyt S1366 przewiduje stosowanie 3-kanałowych modułów, na samym początku wystarczy mi 6 GB pamięci. W przypadku kiedy bym się zdecydował na S775 (obsługujące maksymalnie 4 moduły pamięci 2-kanałowych) i pamięci DDR2 musiałbym się zatroszczyć o to by nie zapełnić jak najszybciej wszystkich slotów. Dlatego też jedynym rozsądnym wyjściem byłoby na początek zamontowanie pamięci 2 x 4 GB. Tu zastanawiam się nad pamięciami od OCZ Technology, jednak powiem szczerze, że niepokoi mnie trochę to "Vista Upgrade" - kojarzy mi się to z bardzo pospolitymi pamięciami, mi chodzi o wydajność.
Teraz DDR2 już raczej odpada, tak więc ma ktoś jakieś doświadczenia z pamięciami Corsaira, o których wspominam wyżej?

 

 

Dzięki wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee powiem tak... Za długo kupujesz ten komputer :) Bo w taki sposób co chwile będzie się pojawiało coś nowego.

 

A tak już na temat. O tym GeForce'u słyszałem dużo dobrego. Tylko czy na pewno Ci potrzebna karta za 1500zł. Co do pamięci. Z ręką na sercu moge polecić OCZy. Z Corsaira miałem do czynienia osobiście tylko z zasilaczami. Ale jeżeli jakościowo są na tym samym poziomie to ja bym brał bez zastanowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hk po co przeplacac ? na towim miejscu wziolbym radka 4870 a zaoszczedzona kase upchalbym raczej w procka, plyte, pamieci, lub lepszy zasilacz. Co do procka mam Core 2 Quad Extreme 6700 2,66. Jak kupowalem proca wart byl 3800zl ;) oczywiscie mialem sprowadzaony za 1/3 ceny rynkowej z korei :P nienarzekam mam go do dzis choc jakbym jeszcze raz mial kupowac sprzet raczej poszedlbym w xeony. :)

Edytowane przez Predator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hkropinski z własnego (i nie tylko) doświadczenia wiem że inwestowanie w nowości, po raz, jest bardzo kosztowne, po 2 nie zawsze to czego oczekujesz dostaniesz. Na Twoim miejscu poczekał bym jeszcze z zakupem I7 ;), jeśli już "uparłeś się" przy I7 to poczekaj do wakacji ceny spadną na rynku pojawią się prawdopodobnie nowe modele, więc radzę rozsądek, jeśli już chcesz zainwestować w maszynkę kup Quad'a pod jakiegoś nie wypasionego Asusa z obsługą DDR2 lub DDR3 min 8GB, max do 16GB, do tego postaw RAID na w miarę szybkich dyskach, i na koniec wstaw kartę z przynajmniej 1GB ramcu i styka ;). Maszynka wypas a jeszcze sporo złociszy w kieszeni zostanie.

//pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudy, Predator, miriam - dziękuję Panowie za odpowiedzi!

na i7 rzeczywiście się trochę uwziąłem ale skłonił mnie do tego fakt, że mam możliwość żeby zakupić i7 940 za 1400zł. Wychodzi też na to, że platforma na dobrym procesorze s775 będzie podobna cenowo do mojej. co do karty graficznej to co myślicie o [TAKIM] Radeonie? Bardzo tani a zbiera liczne dobre recenzje. Wychodzi mi koszt komputera bez procesora - około 3300zł. Liczę, ze jeszcze postaram się zakupić monitorek - np della 2407wfp albo w porywach moze nawet 2408. Miał ktoś doświadczenia z tymi dwoma monitorami? Czy jest wyraźna roznica i warto dopłacać zeby miec 2408?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hkropinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak znam to ale dzieki:D hmm... już dzisiaj chciałbym zamówić część podzespołów ale nasuwają sie kolejne wątpliwości;> brac procesor w wersji oem (za nowy model jestem 800zł do przodu)? z tego co czytam to czesto box nie ejst warty swoich pieniędzy, a wentylator i tak bym wymieniał... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jako, że wcześniej nie do końca mogłem się zdecydować, teraz nie mam już wyboru...:/ mam tydzień na zakup komputera i ostatecznie (prawie:)) zdecydowałem się na taki zestaw:

 

f_Untitled3m_7ef7520.jpg

 

Procesor: tu wybór się zmienił, uważam że 920 w zupełności wystarczy ponieważ architekturą nie różni się od 940/950 a zawsze można podkręcić. Oszczędzam jakieś 500-600zł

 

Płyta główna: chciałem mieć MSI Eclipse SLI ale jej cena poszła o kilkaset złotych w góre więc wybrałem ASUSa. Ewentualnie mogę zmienić decyzję jeżeli znajdę taniego Eclipsa^^

 

Karta graficzna: jestem niezmiernie ciekawy co o tym myślicie. w cenie radeona którego dałem do zestawu jest geforce gtx260. ale nie stary 260 tylko nowy, 55nm, który ma 1700mb pamięci... wiem że 260 to nie odpowiednik 4890, ale cena podobna, a na papierze także wygląda lepiej....

 

co myślicie? (poza tym że bardzo długo składam ten zestaw):D

 

Pozdarwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na pewno biore raid 0 tylko dysk dla mnie to najmniejszy problem i dla orientacyjnej ceny wstawilem sobie 640

 

EDIT: co do procesora, bo kilka osób odezwało się na gg z głosami że w 920 nie warto inwestować. Procesor jaki zamierzam kupic jest z najnowszej rewizji d0 i odsyłam do artykułu:)

 

http://www.frazpc.pl/artykuly/707/INTEL/CORE/I7/920/(D0)/Zapowiedz/zmian

 

I dla przykładu jeden z testów:

CBR10.png

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało mi sześć dni do zakupu^^ więc wybór MUSI być dobry:D

Ktoś ma doświadczenia z ASUSem P6T Deluxe?

 

Karta graficzna: jestem niezmiernie ciekawy co o tym myślicie. w cenie radeona którego dałem do zestawu jest geforce gtx260. ale nie stary 260 tylko nowy, 55nm, który ma 1700mb pamięci... wiem że 260 to nie odpowiednik 4890, ale cena podobna, a na papierze także wygląda lepiej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem ostatnio taki zestawi i go sobie bardzo chwalę.

 

Procesor: Intel Core i7-920 (D0)

Chłodzenie procka: Scythe Mugen 2

Ram: 6GB (OCZ DDR3 3x 2GB 1333MHz CL7 Platinum Triple Channel) - kolejne 6 jest w drodze

Dysk #1 i #2: 2x Western Digital 640GB WD6400AAKS (Raid 0)

Dysk #3: Western Digital 640GB WD6400AAKS (na backup danych)

Grafika: GeForce GTX 260 Gainward GoldenSample

Obudowa: Antec Performance One P183

Dodatkowe wentyle w obudoweie: 2x Noctua NF-P12-1300

Zasilacz: Be-quiet Dark Power P7-PRO-650W

Płyta główna: Gigabyte GA-EX58-UD4P

 

Procek wykręciłem jak na razie na 3,5GHz, praktycznie bez żadnej zmiany napięcia na Vcore. Tylko od razu radzę kupić jakieś lepsze chłodzenie bo box'owe się nie nadaje. Nawet na tym moim procek nie jest jakoś strasznie chłodny...

Jakbyś chciał się czegoś szczególnego dowiedzieć o konfiguracji to pisz. Postaram się pomóc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha nie już za długo to trwa dzisiaj kupuje procka i płyte skoro nikt nie ma zastrzeżeń co do P6T;p pozdrawiam, i jeszcze jak mozecie to powiedzcie mi co z tą kartą!;*

 

Karta graficzna: jestem niezmiernie ciekawy co o tym myślicie. w cenie radeona którego dałem do zestawu jest geforce gtx260. ale nie stary 260 tylko nowy, 55nm, który ma 1700mb pamięci... wiem że 260 to nie odpowiednik 4890, ale cena podobna, a na papierze także wygląda lepiej....
EDIT:

Od tej chwili prosiłbym nie narzekać na nowe i7 920 z rewizją D0 oraz na ASUSA P6T Deluxe ponieważ właśnie je kupiłem i już nie ma odwrotu

 

EDIT2:

zdecydowalem sie na radeona 4890 od hisa w wersji turbo - http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC/Radeon_4890_HIS_1GB_2xDVI_PCI_E_Turbo/pelny,id,70691/

 

Teraz mam pytanie co do zasilacza. Który polecicie? moze inny?

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC/Chieftec_CFT_600_14CS_600W/pelny,id,60524/

 

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC/Cooler_Master_Real_Power_M700_700W_Modular/pelny,id,66527/

 

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC/Tagan_U33__II_SuperRock_Series_600W/pelny,id,61716/

 

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC/OCZ_ModXstream_PRO_600W/pelny,id,60292/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tez mialem cooler mastera i bylem zadowolony, a ten niewiele droższy od tych pozostalych i jeszcze 700w i modular:) to tak: zastanawiam sie jeszcze nad ramami i karta graficzną... po raz trzeci już to wklejam:) sorki ze ciagle odkopuje ale do niedzieli mam czas zeby to wszystko załatwić...

 

Karta graficzna: jestem niezmiernie ciekawy co o tym myślicie. w cenie radeona którego dałem do zestawu jest geforce gtx260. ale nie stary 260 tylko nowy, 55nm, który ma 1700mb pamięci... wiem że 260 to nie odpowiednik 4890, ale cena podobna, a na papierze także wygląda lepiej....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie post pod postem ale cisza nastała tutaj!:)

Karta graficzna zakupiona - Radeon 4890 HIS Turbo

 

Mam pytanie co do zasilacza. Myślałem o takim - http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC/Cooler_Master_Silent_Pro_M600_600W_Modular/pelny,id,66529/

Cena 450zł i moc 600W.

 

Na allegro znalazłem z tej samej serii(?) zasilacz o większej mocny w cenie 350zł(!).

http://www.allegro.pl/item669476400_nowy_zasilacz_cooler_master_silent_pro_m700_840w.html

I tu rodzi mi się pytanie. Zasilacz m700 ma 700W, sprzedawca pisze ze ma 800. Jeżeli rzeczywiście wszystko jest w porządku to jeszcze pytanie wiążące się z rachunkami^^ czy zasilacz niezależnie od pojemności pobiera tyle prądu ile potrzebuje? czy jak mogę tanio dostać te 700-800W to nie mam się co martwić bo i tak w spoczynku bedzie pobierało kilkaset W mniej? Pozdarwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jak mogę tanio dostać te 700-800W to nie mam się co martwić bo i tak w spoczynku bedzie pobierało kilkaset W mniej?
Pobiera tyle ile potrzebuje, czyli nie martwisz się o koszta.

 

Karta graficzna zakupiona - Radeon 4890 HIS Turbo
Ja bym wziął 4890 toxic :P zresztą w przeciągu dwóch tygodni będę go brał

 

 

Jakby co, Cooler Master to dobra firma, zasilacz możesz brać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do podawanej mocy zasilacza to podawana jest maxymalna moc jaką może dostarczyć.

 

co do karty graficznej. kilka radeonów miałem w swojej karierze i zawsze brałem HISa. Nic się z tymi kartami nie działo. Naprawde dobry sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hkropinski teoretycznie nie, praktycznie jest bądź problem lutu elementu na pg, lub o ile slot "nie siedzi" stabilnie uszkodzenie mechaniczne (co raczej jest mniej prawdopodobne). O ile karta na nim będzie działać praktycznie masz nikłe szanse na wymianę.

 

//Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudy, miriam -> dzięki za pomoc, z tego co się dowiedziałem to nie powinno byc żadnych problemów

 

OBUDOWA

 

Antec Nine Hundred czy NZXT Tempest czy CM dominator czy Thermaltake V9? Może jakaś inna w cenie około 400 zł?

 

Antec Nine Hundred (420zł)

+ duża wydajność chłodzenia

+ 3 wentylatory

+ okno w bocznej ścianie

- głośne wentylatory

 

NZXT Tempest (450zł)

+ duże rozmiary

+ 6 wentylatorów

+ okno w bocznej ścianie

+ największa ilość pozytywnych opinii

 

CM Dominator

+ niska cena

+ 3 wentylatory

- CIĘŻKO DOSTĘPNA

 

Thermaltake V9

+ niska cena

+ 2 wentylatory – 230(!)mm, 120mm

 

 

...:::EDIT:::...

Teraz znalazłem ciekawą ofertę na pamięć RAM. Od początku myślałem o pamięciach OCZ Platinum - LINK - w cenie 520 złotych. Dzisiaj pojawiła się okazja bym kupił Corsair'y z chłodzeniem DHX [LINK], które ogólnie są zdecydowanie droższe, jednak znalazłem je w cenie 530 złotych. Ma ktoś doświadeczenia z tymi pamięciami? Rzeczywiscie są warte swojej ceny?

 

...:::EDIT2:::...

W końcu! Wątek został rozpoczęty w styczniu. Dziś zamawiam ostatnie części do zestawu, który ostatecznie zbudowany jest z elementów poniżej:) Nie było przeciwwskazań odnośnie Corsair'a, nie było propozycji obudowy tak więc wybrałem tą która miała najwięcej plusów:)

 

FINALNY RENDER:)

f_ZESTAWm_f339b01.jpg

 

...:::EDIT4:D:::...

A jakby kogoś to interesowało to zamiast NZXT Tempest wybrałem CoolerMasterka 690:)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hkropinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej hkropinski ja mialem zamowioną obudowe Cooler Mastera elite 355 a podczas montazu zestawu te na bazie i7 920 okazało sie ze obudowa ma jakieś dziwne wyprofilowanie i plyta główna dotyka metalu, wiec trzeba bylo wymienić, co prawda nie znam sie na obudowach i pewnie to są dwie inne klasy ale tak ku przestrodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FINALNY RENDER:)

f_ZESTAWm_f339b01.jpg

 

...:::EDIT4:D:::...

A jakby kogoś to interesowało to zamiast NZXT Tempest wybrałem CoolerMasterka 690:)

 

JmTm00 -> też wybrałem w końcu cooler mastera tyle ze 690 i z pewnością zwróce na to uwagę, chociaz przeglądając opinie nie spotkałem sie z czyms takim:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wszystko jest zlozone, po przesiadce z p4 postanowilem wybrac jeden z 64bitowych systemow. padło na windowsa 7. i od samego początku zaczęły się problemy. Sama instalacja, wszystko trwało bardzo długo, ale działało. okej/ pierwsze uruchomienie i patrzę a w folderze computer tylko jeden dysk twardy jest wyświetlany - powinny być dwa. mówię sobie, ze pobiore sterowniki do płyty itd - będzie dobrze. niestety mojego modemu nie idzie zainstalować na windowsie7 takze internetu brak. co robić... postanowiłem zobaczyć jak sytuacja wygląda na xp64. uruchamiam dysk wybieram formatowanie i kolejny problem - nie może sformatowac dysku... poniżej screeny... zaznaczam że dyski sata są bez problemu widziane w biosie...

 

edit: dyski sprawdzałem równiez narzędziem diagnostycznym od wd - wszystko w porządku:/

edit2: sprawdzilem everestem. dysk logiczny widzi tylko jeden, fizyczne dwa z tym ze przy tym glownym sa wszystkie informacje zaś przy drugim jest pusta strona...

 

f_IMG0016m_c861de0.jpg

 

f_IMG0017m_b898214.jpg

 

Ktos wie co moze byc przyczyną?

Edytowane przez hkropinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm wygląda na to, że drugi dysk nie jest wogóle sformatowany. Musiałbyś stworzyć najpierw partycje. Jeżeli nie da się sformatować to włącz jakieś narzędzie do tworzenia partycji, usuń wszystkie jakie masz zrobione i stwórz je od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed paroma dniami też składałem nowego kompa i również mam dysk 500GB od WD, tyle że z serii Blue i żadnych problemów z partycjami nie miałem. Mobo to P5Q SE. Na Twoim miejscu spróbowałbym na razie podłączyć jeden dysk i sprawdzić, czy pójdzie na tym jednym, chyba, ze robisz z tego RAID'a jakiegoś? Jeśli RAID, to czy masz wszystkie sterowniki wgrane? I ostatnie pytanie, czy windows z SP2 choćby?;)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak... za pomocą partition managera dla dysku ktorego nie widzi system stworzylem partycje a nastepnie sformatowałem. jednak wszysko trwalo kilka sekund wiec oczywiscie tak jak myslalem nic nie pomoglo. wymyslilem jednak inny sposob, przy pomocy dysku xp64 wybralem miejsce do instalacji - drugi dysk, a nastepnie trzeba go oczywiscie sformatowac. i coz... narazie idzie niezle, formatowanie uruchomilo sie i chyba jest wszytsko w porzadku bo narazie po 30 minutach jestem na trzydziestym % i moje zalozenie jest takie ze uruchomie windowsa xp z drugiego dysku a wtedy dam rade sformatowac ten na ktorym jest 7 i wtedy bede mial xp64 i dwa dyski logiczne. co z tego wyjdzie? opisze pozniej

 

ps. wybaczcie brak ogonkow ale pisze z laptopa i nie nawidze tego robic gdyz alt jest tu w zupelnie innym miejscu:/

 

pozdr

 

 

EDIT:

wiec tak... mam dwa dyski. ale sa tez dwa systemy... dysk c - windows 7, dysk d - windows xp... kiedy próbuję formatowac dysk z windowsem 7 z poziomu windowsa xp wyskakuje mi komunikat - windows was unable to format disk...

 

edit2: moze moglbym usunac te kilka gigabajtow plikow recznie?

 

ktoś zna przyczyny/rozwiązania?

 

KOLEJNY POSTEP

za pomoca partition manager dokonalem formatowania dysku gdzie byl windows 7. nie podoba mi sie jednak przestrzen - unallocated (7mb). w obawie ze moze miec to wplyw na wydajnosc dysku chcialbym miec dwa dyski takie jak widzicie pod BASIC HARD DISK1 - jak zrobic cos takiego?

 

f_IMG0018m_595b31f.jpg

Edytowane przez hkropinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nvidia - właśnie że nie:) jednak już wszelkie problemy rozwiązane! Odłączyłem dysk na którym był system, a pusty od nowa sformatowałem z poziomu instalatora systemu. Kiedy wszystko zostało zainstalowane pomyślnie, bios wybrał dysk z którego robi boot'a, wtedy podłączyłem ten drugi dysk. za pomocą programu do partycjonowania sformatowałem go tak więc mam jeden dysk systemowy+10mb unallocated:) oraz drugi, kompletnie pusty dysk, wszystko chodzi bezbłędnie.

 

Pozdarwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jednak jak się okazuje nie wszystko jest w porządku,ale teraz to już bardziej przyziemne problemy - mianowicie z maxem/vrayem:) Chciałem sobie sprawdzić wydajność komputera popatrzeć na więcej niż dwa buckety itd a tu psikus. Ustawiam scenę, czajnik, plane, vraylight, reszta wszystko na standard, nic nie ruszane. I jakież moje zdziwienie kiedy przy każdej próbie renderingu wszystko się zatrzymuje kiedy dochodzi do obiektu który ma renderować. Jak to mniej więcej wygląda możecie zobaczyć na zdjęciu. Ktoś wie co może byc tego przyczyną? Pierwszy raz pracuję u siebie na 4rdzieniowym procesorze itd więc nie ukrywam że nie wiem co pozmieniać...

 

f_untitledm_49a1786.jpg

Edytowane przez hkropinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności