Skocz do zawartości

Ładne oświetlenie


zylka87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich userów.

 

Jestem początkującym użytkownikiem Maxwella, do tej pory ograniczałem się do eksportu z Sketchupa i bezpośredniego renderingu, jednak, jak sami pewnie wiecie, efekt takiej operacji pozostawia wiele do życzenia.

 

Wiem, że nie mam dużo czasu około tygodnia, żatem nie liczę na jakieś super efekty; mam do oddania projekt z projektowania, więc zależy mi na kilku parametrach:

 

1. szkło, ale to jush doczytałem, więc mam nadzieję, że sobie poradzę

2. materiał ściany - zależy mi na tym, by był choć trochę zblizony do faktury tynku, jak uzyskać taki efekt

3. chyba najważniejsze, czyli światło, nie wiem, jak ustawić oświetlenie w tych opcach environment, aby padało mi akurat na tę elewację, którą chcę zrenderować

 

No i ostatni problem to ziarno; chcę otrzymać renderingi, które będę mógł wydrukować przy 300 dpi rozmiar ok. 30cm szerokości; jak długo powinien trwać taki render dla użyskania dobrej jakośći, ew. czy są jakieś parametry, które bezpośrednio wpływają na wielkość tego ziarna

 

 

Chyba wszystko, jeśli pytam o coś, co jest w tutorialach, to z góry przepraszam, ale niestety czas mnie trochę goni

 

Pozdrawiam wszystkich użytkowników i dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

czesc zylka

 

2. material sciany - poszukaj na mxmgallery jak nie znajdzisz daj znac

3. najprosciej wustawic w studiu bo tam masz w environemnt model ziemi i ustawiasz

jesli bedzisz chcial z pod oprogramowania to musisz poprostu suwtaic odpowiednio dzien gtodzine i czas GMT

 

jeslic chodzi o dobra jakosc rendera proponuje wyrenderowac w wiekszej rozdzielczosci a nastepnie zmiejszyc do wymaganej w twoim przypadku 30 cm szerekosci

 

parametry wplywajace na jakosc render to podstawa: skala, paramatrey i oswietlenie

 

jak bedziesz mial z czyms problem to pisz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

2. możesz podać linka do tej galerii...

3. wiesz, właśnie mam problem, jak tym globusem obracać, żebym miał akurat światło ładne na tym obiekcie, który chcę wyrenderować;

 

czy jeśli wybiorę lokalizację np. Warszawa to po prostu ustawić ten globus tak, aby światło padało na okolice Warszawy i czas np. 12 w południe??

 

jeszcze takie pytanka, wrzucilem sobie jakies tam materialy w sketchupie i teraz chcialbym tym materialom przypisac jakies te z maxwella i nie wiem jak, jak przeciągałem coś na ten materiał to on mi go dodawal jako nastepny??

 

i dwa, mam to okno renderingu, właczyłem sobie widok z przodu i jak to ustawić, żebym mial ten budyneczek na środku??

 

załączam obrazek

 

97cb8b2b2b775598m.jpg

Edytowane przez zylka87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że chodzi Ci o zaznaczenie i przeciągnięcie?? ok, tylko zawsze mi tam cos zostaje nieprzeciągnięte, ale zrobiłem próbny render i wygląda ok, więc chyba nic się nie poprzesuwało

 

TrojkaT stronkę znalazłem bardzo fajna i z pewnością sporo mi, jako początkującemu userowi, pomoże

 

Póki co muszę się zapoznać z ich bazą materiałów, ew. jeśli będzie coś bliskiego temu co będę chciał uzyskać, to będę pytał, co zmienić

 

dzięki za wszystkie odpowiedzi

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli wydruk ma mieć 30cm szerokości i być w 300 DPI to wychodzi około 3600 px . przy tej rozdzielczości widoczność szumu (noise) nie powinna być widoczna zbyt mocno już przy stosunkowo niskim Sampling Level, bo charakterystyczne jest to, że im większa rozdzielczość renderu, tym lepszy efekt wyjściowy, bo na każdy wynikowy pixel wpływ ma mniej elementów.

 

Paradoksalnie obrazki w małej rozdzielczości szybko się liczą, ale mogą się nigdy nie wygładzić na tyle aby można to było pokazać światu, przyczyną jest choćby kaustyka, która reprezentowana przez 2 pixele pozostanie tylko noisem, a przy reprezentacji przez 40 pixeli zaczyna już wyglądać jak p.Bóg przykazał i nie przeszkadzać pikselom-sąsiadom.

 

ale podejrzewam, że i tak bedzie się musiał render smażyć przez minimum 24h , wszystko zależy od tego jakim dysponujesz sprzętem.

 

Konkludując - jeżeli masz termin za tydzień to już zapuszczaj rendery, bo czasu jest niewiele.

 

przy oświetlaniu słonkiem, przydaje się opcja GROUND ROTATION, można kręcić kierunkiem północy bez konieczności obracania całej sceny, jeżeli znalazłeś już wymarzony kolor światła i kąt padania promieni, zmień rozdzielczość renderu na 64X64 i kilka szybkich renderów ułatwi dopasowanie oświetlenia.

jest też stronka z presetami sky&sun dla maxwella, coś podobnego jak ta z materiałami.

poszperaj na stronce maxwella, bo nie pamiętam adresu.

 

a co do materiały ścian to można zacząć od materiału ARCHWALL - usera Mihai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ta scena renderuje się bez problemu z poziomu pluginu do sketchupa ?

 

jeżeli w keczupie się renderuje a przy exporcie wywala to najszybciej co możesz sprawdzić to odhacz użycie instancji, mi to wywalało sceny przy exporcie z maxa .

 

mozesz tez podac tekst błędu jeżeli masz możliwość go przeczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety bezpośrednio z pluginu też wyskakuje bug sketchupa przy eksporcie sceny

 

i niestety przycisk ze szczególami błędu jest nieaktywny i nic się nie pokazuje

problem pojawil się w momencie, kiedy spróbowalem do skeczapowskich tekstur przypisac jakies materialy maxwellowskie

 

no nic, jest tak, że udalo mi się jeden plik wyeksportować i mi się w maxwellu otwiera, w opcjach kamery mam ustawienia front, back, left, right, więc elewacje sobie zrenderuję

 

jak włączam widok 3d no to mam ten model w takim ustawienie, jak wyeksportowałem, jak ten widok obrócić, żeby pokazać budynek z innej strony??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw sklonuj kamerę abyś nie zepsuł tego co już masz potem kamera02 możesz przesuwać wciskająć alt+ lewy prawy i środkowy guzik myszki

 

tym samym sposobem możesz dopasować widoki F L R T tylko bez możliwości zmiany kąta widzenia (co jest logiczne)

 

do renderowania ze studio elewacji użyj opcji BLOW UP render i zaznacz okienkiem co ma renderować, to będzie szybciej

Edytowane przez zdeno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki wszystkim za porady projekt udało się zaliczyć na 4.5 w dużej mierze dzięki Waszej pomocy; jeszcze raz wielkie dzięki

 

teraz moja kolejna prośba do Was; chciałbym poznać maxwella, ale chciałbym zacząc tak od podstaw, zrozumieć znaczenie poszczególnych opcji i w ogóle zasadę działania tego programu; co mi polecacie na pocztek?? osobiście z chęcią zapoznałbym się z jakimś omówieniem poszczególnych opcji tego programy, bo wiele opcji nnic mi nie mówi na pierwszy raz, taki może slowniczek czy coś w tym stylu

 

czekam na Wasze porady

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mam nadzieję, że u Ciebie z angielskim jest ok, bo jeżeli ojczysty Jamesa Bonda u Ciebie kuleje to może być ciężko.

 

Na początek polecam tutoriale z tego działu i lekturę manuala. w sumie maxwell nie jest skomplikowany, jedynym balastem intelektualnym jest koszmarnie nietypowy system tworzenia materiałów.

 

Co do manuala to najlepszy był chyba do maxwella 1.0 bo dużo było wyjaśnione o samej idei transportu światła przez świat.

 

a potem to tysiące testów i przesiadywanie po nocach na forum maxwellrender.com i szperanie w archiwum za wartościowymi wątkami.

 

walcz jak lew. raczej wszystkiego nie da się nauczyć przez postowanie na forum, ale jak będziesz miał konkretne pytania to wal jak w dym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności