Skocz do zawartości

Stacja 3D dla początkującego


Gość mendyczek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mendyczek

Witajcie.

Mam pytanko.

Wraz z kolegą chcemy zabrać się za 3ds Max`a.

Napiszcie prosze kilka propozycji co do sprzętu.

Mamy z tym problem dlatego ze raz proponowano nam serwer z PNY Quadro 1700 za łączną kwotę około 10000, a innym razem mówiono ze wystarczy stacja z kartą nVidia 285 lub 290 i prcesorem QUOOD.

Wybaczcie ze nic nie proponuje bo nie chce sugerowac odpowiedzi.

Pomóżcie jeśli mozecie.

Glównie mamy zamiar rozpocząc zabawę z renderingiem postaci itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

serwus :)

ale na jakim poziomie jestescie ? zaczynacie zabawe z 3D ? czy macie kilka lat doswiadczenia ?

Jesli zaczynacie to absolutnie nie kupowac zadnego PNY, tylko zwykle kompy, a nadwyzke kasy odlozyc - przyda sie na kompa ,ktorego bedziecie w stanie jakos obciazyc sensownie.

Powaznie mowie. Kupno kompa za 10 tysiecy dla poczatkujacego to PRAWDZIWA STRATA kasy, bo nie jestescie go w stanie obciazyc.

Wazne jest to , na jakim etapie jestescie. I mowie to powaznie, nawet jesli to żart.

Dajcie wiecej szczegolow :)

A do renderingu animacji to sie montuje renderfarme.

 

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mendyczek

No to się przyznam :-)

Jeszcze nigdy nie robilismy nic w 3D. Pracowalismy w photoshopie cs3 ale czas pojsc do przodu i zrobic cos w 3d.

Jestesmy na etapie nauki 3d maxa. Jednakze nie chcemy kupowac czegos najtanszego bo ja jak ja, ale kolega to zawodowy grafik, bardzo kumaty. Ja przy okazji skorzystam z kompa. Wiem, ze jemu nauka pojdzie duzo szybciej niz mi dlatego szukam czegos optymalnego na dluzszy czas.

W zalozeniu sa animacje, rendering, teksturowanie itp.

Wiem, ze to strasznie laickie wywody ale nie bede ukrywal ze poki co jestem na poziomie stawiania "kreski i kropki" w 3D.

Niestety nie moge nigdzie znalezc faktycznych wymagan do 3D maxa ale z zalozeniem wykorzystania programu w pelni jego mozliwosci.

Prosze jeszcze raz i jakas przykladowa konfiguracje.

Slyszalem ze potrzeby jest mocny CPU, np Quood. Slyszalem rowniez o PNY Quadro.

Ale jak to sie ma do rzeczywistosci?

Napisze prosze

Jeszcze raz dzieki za pierwsza odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie moge nigdzie znalezc faktycznych wymagan do 3D maxa ale z zalozeniem wykorzystania programu w pelni jego mozliwosci.

Prosze jeszcze raz i jakas przykladowa konfiguracje.

Slyszalem ze potrzeby jest mocny CPU, np Quood. Slyszalem rowniez o PNY Quadro.

 

Faktyczne wymagania są takie że ile mu dasz mocy tyle "zeźre". Im mocniejszy procek (Quad to podstawa) i więcej ramu tym lepiej. Ja na waszym miejscu również bym nie kupował stacji, ponieważ niestety i tak nie wystarczy wam na dłuższy czas - po prostu za szybko się zestarzeje... Za różnice w cenie między stacją a DOBRYM składakiem możecie mieć sporo ramu dodatkowego na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupcie normalnego dobrego kompa za 4k zł z quadem 8GB ramu i dobrą kartą graficzną od NVidii ;) będzie aż nadto dla początkującego.

Ja w pracy mam quada 6600 i 4GB ramu i nie narzekam a robię sporo renderingów.

Do samego robienia postaci to wystarczy tani komp za 2k zł,no chyba że chcesz dorzucić do workflow zbrusha ale jak na razie to mówimy tylko o maxie chyba.

Do modelowania i texturowania na prawdę nie trzeba jakichś super stacji graficznych.

Zwykły dobry komp. I wierz mi twojego skilla nie określa sprzęt na jakim pracujesz :P

Możesz robić świetne rzeczy na pentium2 a albo na quadzie robić ziemniaki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ex3 ma rację, Hynol i Kannu również. Ja jade od 2 lat na dual core z 2Gb RAMu i zyję, a mam prawie 5 lat doświadczenia w pracy w 3D.

Mówisz, że interesuje Was aniamcja postaci. Prawda jest taka, ze akurat animacja postaci jest najtrudniejszą mozliwą rzeczą w 3d, moim zdaniem trudniejszą nawet od wszelkich symulacji fizyki. Oczywiscie mówie o dobrej animacji. Żeby taka zrobic, nalezy świetnie znac wszystkie narzędzia do pracy na poszczególnych etapach tworzenia, czyli umieć dobrze modelować organikę (organika sama w sobie jest trudna, wymaga wyczucia plastycznego, o skillu juz nie mówiąc. Modeluje się na wyczucie, ale w oparciu o wiedze o anatomii i o konstrukcji siatki modelu na użytek animacji), następnie mapowanie, teksturowanie, (może być poprzedzone lub połączone z dodatkowym dodlubywaniem detali w jakimś sofcie skulptującym typu Z-brush lub Mudbox), potem riggowanie (tu masz do dyspozycji albo tworzenie kości od zera, albo używanie bipeda maxowego lub bipeda z pluginów typu CAT). Kolejny etap to skinnowanie przy którym na pewno wymyslisz kilka nowych przekleństw, gdyż te, jakie znasz na bank okażą się za mało wyraziste. Noi potem juz animacja, która wymaga wprawy, wprawy, wprawy, wprawy i jeszcze raz wprawy. A potem oswietlenie, rendering (tu masz do dyspozycji kilka rendererów: scanline (olej, wazne, byś wiedział, że istnieje ale prawie nic nie może), Mental Ray (bardzo dobry), V-ray (tez bardzo dobry), Maxwell i Fry Render (bardzo, bardzo wypaśne, ale wymagaja super kompów, bo liczą światło fizycznie), i jeszcze kilka innych rendererów).

 

Własnie Ci opisałem program nauki na najbliższe dwa lata. I to na dodatek program nauki który możesz spokojnie zrealizować nawet na takim muzealnym sprzęcia jak mój. :)

 

Enjoy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chłopaki, moi poprzednicy mają racje, ja dopiero po 2 latach ostrego siedzenia w 3d wiem co mi by się przydało i jak wykorzystać moc komputera. Wcześniej nawet gdybym miał lepszego kompa to i tak bym nie wiedział jak ustawić Vraya i animacje aby to wyglądało fajnie, nie umiałbym wymodelować nic ciekawego i oteksturować.

 

Polecam średniego-dobrego kompa tak do 4 tyś a kasę odłożyć do czasu jak wasze komputery będą chodziły miesiąc non stop [tak jak mój teraz] i wtedy będziecie mogli naprawdę kupicć dobre sprzęty a może i zarobić na waszej pracy, technologie pójdą do przodu i będą to na pewno lepsze kompy

 

tyle odemnie

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij pracować na podstawowym sprzęcie, jak ogarniesz dobry poziom to przejdź na lepszy. lepiej zaczynaj na słabym niż na mocnym - to potrafi Was nauczyć optymalizacji scen i obiektów - abyście nigdy nie przepłacili z tym sprzętem bo dosięga wszędzie czas i nieprzewidziane zdarzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie odlożoną kasę, to raczej zbierajcie i inwestujcie w legalny soft. To Wam się dużo bardziej opłaci. Wielu poważnych klientów nie podejmuje nawet rozmowy z kimś, kto robi na lewym sofcie. Żeby daleko nie szukać to na przykład TVN tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mendyczek

Bardzo wszystkim dziekuje za tak szeroki odzew. Prawde mowiac nie spodziewalem sie tego :)

A przy okazji, co myslicie o konfiguracji:

(tylko wstepna)

Platforma i7

CPU i7 920

Płyta gl. DFI LanParty JT X58- T3H6

16GB Ram 3 (jeszcze nie wybralem ktore)

500GB HDD SATA (np. WD Caviar RE3 500 GB WD5002ABYS 16MB cache SATA-II)

Obudowa NZXT (tez jeszcze nie wybralem)

Grafika np. GeForce with CUDA GTX 295 BFG 1792MB 2xDVI&HDMI (PCI-E)

lub

GeForce with CUDA GTX 295 EVGA 1792MB 2xDVI&HDMI (PCI-E)

 

Bede poraz ostatni wdzieczny za jakies sugestie :-)

Pewnie mecze, ale nie chce wpakowac sie w zbyt duze koszty

Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mendyczek: złóż sobie zwykłego kompa na którym płynnie pójdzie Crysis czy Mirrors Edge i styknie. Nie inwestuj w sprzęt z którego przez najbliższe 2 lata nie wykorzystasz w całości :) Wydaj na kompa max 5000 zł. Nie więcej. Po pewnym czasie zobaczysz, że wydatek na ultra super nowoczesny sprzęt był w zupełności nie potrzebny. Kiedy większość forumowych wyjadaczy zaczynała swoje boje z 3D, panowały czasy Pentium II i 32MB ramu, Dopiero teraz pracują na Quadach, 8GB ramu, karty wypasione etc. Ale zaczynać możesz spokojnie ze zwykłym kompem jaki kupiłbyś sobie aby płynnie popykać w najnowsze gierki. Za kilka lat i tak czeka Cię wymiana sprzętu. Może wtedy będziesz już wiedział czy potrzebujesz więcej mocy obliczeniowej (rendering) czy też może lapszy tablet bo jest Zbrushowcem i uwielbiasz rzeźbić bryłki i malować teksturki. Póki co wydaj rozsądnie pieniądze. Resztę odłóż na konto, niech procencik leci a za 2 lata wyciągniesz kaskę na kompa którego użyjesz w więcej niż 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności