Skocz do zawartości

Core2 Q9400 plus....hmmm...


Gość Delita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kupuję sobie nowego kompa. Mój budżet to około 3k. Sprzęt będzie służył do pracy w 3ds plus programy do postprodukcji. Proszę o rady i komentarze odnośnie mojego zestawu:

 

proc Core2 Q9400

płyta Asus P5QC lub Gigabyte GA-EP45-DS3LR DES

dysk Seagate 500GB SATAII 32MB Cache 7200 obr./min. (ST3500320AS)

RAM PDP Patriot 4 lub 8 GB DDRII 1066 Viper CL% ELK

grafa Gigabyte 9600GT 512MB 256bit PCI-e Zalman

zasilacz Chieftec 450W GPS-450AA-101A

 

Do tego obudowa, dvd jakiś wiatraczek i wychodzi około 3k. Karta graficzna to niemal strzał w ciemno, nie wiem też czy zasilacz 450 wystarczy. A może coś jest tu niekompatybilne? Wielkie dzięki za pomoc! Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

kup na razie 4 GB RAMu jeśli kupujesz 32-bitowy system, bo widzi tylko 3,25 gb ramu. Jak chcesz miec lepszą wydajność i pełne wykorzystanie RAMu w 3D- to windows/linux 64-bit (zależy, jakich programów chcesz używać)

karta za słaba, kup nieco nowszą (mocniejszą) i wyposażoną w 768 mb - 1GB pamięci. (mam nvidie gtx 260 896 mb, cena mniej niż 990 zł) jeżeli jednak obstajesz prz 9600 GT. licz się z koniecznością mocnej optymalizacji wyświetlania scen, jeśli masz zamiar dużo rzeczy modelować w viewporcie 3ds maxa.

Zasilacz 450 za słaby. u mnie słabo chodzilo przy 450 więc najlepsze jest kupic 500-watowy.

Procesor w porządku, wcale nie taki zły do robienia wizek(sam mam Q9300, z 6 mb cache L2)

 

ja kupiłem dobry sprzęt za niestety więcej niż 5000 zł, więc zaoszczędź trochę. Co z klawiaturą i myszą? :)

 

Jeśli jesteś poczatkującym uzytkownikiem, taki bardzo mocny sprzęt nie jest dobry dla ciebie, trzeba uczyć się na słabszym niż na mocnym bo to Cię wiele nauczy. Myślę że chyba jednak masz swój dobry poziom w 3d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

Poczytałem sobie opinie o dyskach Seagate... Faktycznie lipa jakaś, strasznie awaryjne..., dlatego planuję zainwestować w WD Caviar Black 500GB WD5001AALS 32MB cache SATAII.

Planuję zainstalować XP 64bit, stąd pomysł na 8 GB ramu, ale na razie chyba pozostanę przy 4GB. W razie czego później będę mógł dokupić. Może Kingston HyperX DDR2 2x2GB 1066MHz CL5? Może to znowu niepotrzebny wydatek... Ale może w przyszłości zrobię mały overclocking, dlatego ram z większą ilością mhz by mógł być przydatny. Chyba...

Zasiłkę zmieniam na Chiefteca 550W (GPS-550AB-A). Z kartą graficzną jest już gorzej bo nie mogę sobie pozwolić na taką za 1000pln. Wręcz zeskoczyłem o stopnień w dół - do GeForce CUDA 9500 GT 512RAM. Jeśli miałbym wydawać więcej kasy na sprzęt to chyba zacząłbym od zmiany procka na Q9550. Myślę że jednak słabsza karta graficzna nie będzie mi przeszkadzać. Optymalizacja scen nie jest mi obca, gdyż do tej pory pracowałem na karcie 128Ram i procku PIV 2,4GH (!!!) :) Tak słaby sprzęt bardzo ograniczał i psuł całą radochę z zabawy, stąd inwestycja w nowego potworka.

 

PS. Klawiaturka, mycha i LCD będą od starego kompa. Do nowego kupuję jeszcze pudło Chiefteca BG-02B-B-SL - bez zasilacza ofkoz. Aha, jeszcze nie wiem czym chłodzić procka - Artic Cooling Freezer 7 Pro może? Choć wolałbym jakiś tańszy wiatrak. Co proponujecie?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karta za słaba, kup nieco nowszą (mocniejszą) i wyposażoną w 768 mb - 1GB pamięci. (mam nvidie gtx 260 896 mb, cena mniej niż 990 zł) jeżeli jednak obstajesz prz 9600 GT. licz się z koniecznością mocnej optymalizacji wyświetlania scen, jeśli masz zamiar dużo rzeczy modelować w viewporcie 3ds maxa.

 

nie przesadzaj. Polowe wizek z mojego folio jest robionych na gf 7600, druga polowa na gf 8800. Tak czy siak przy modelowaniu ukrywasz rzeczy nad ktorymi nie pracujesz bo tylko przeszkadzaja, wiec nie wiem po co odrazu kupowac grafe za 1k.

 

Co do overclockingu i ramu. Szybszy ram nie robi prawie zadnej roznicy w renderingu. Wiec jak chcesz oszczedzac to mozesz spokojnie zostac na wolniejszym.

W ogole co do overclockingu to dosc osobista decyzja. Kuszace nie powiem, ale wieksze sceny i tak zostawisz na noc do renderingu, i lepiej zeby rano nie znalesc przegrzanego kompa z bluescreenem :) Nie chce demonizowac oczywiscie, bo jak sie nie przegina to mozna wycisnac ze swojego procka calkiem sporo bez strat stabilnosci. (Tylko na chlodzeniu to wtedy raczej nie oszczedzaj :) )

 

pozdrawiam

 

edit: z dyskami to opinie sa strasznie rozne (nawet na tym forum co uzytkownik to inne zdanie). W studiu na ktorym pracowalem prawie wszystko bylo na segatach, lacznie z 5 dyskowymi serverami RAIDowymi. Jedyny przypadek uszkodzonego dysku to byl za to Raptor, ale on przyszedl uszkodzony z nowa maszyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam q6600 2.4ghz podkręcony na 3.3ghz i ramy 800mhz pracujące na 732mhz (1:1 z prockiem) więc nawet nie osiągnęły pełnych 800mhz, ale q6600 to troche starszy procek pracujący na niższej magistrali, kręcąc dalej pamięciami do 900mhz nie widziałem zadnego przyrostu wydajności w maxie, owszem pewnie benchamrki wykazały by jakiś przyrost, ale nie w maxie.

 

Na twoim miejscu brał bym 2x4gb 800mhz, najtansze moduły spokojnie wystarczą i pewnie nawet do lekkiego overclockingu.

Na fabrycznym taktowaniu q9400 2.66ghz ma fsb 333 (333x4=1333) ramy ustwione na 1:1 mają 666mhz, po overclockingu procka na 3.2 (fsb= 400mhz) ramki bedą miały dopiero 800mhz.

No chyba że chcesz jakoś extremalnie kręcić to wtedy bierz tamte ramy.

Edytowane przez Filip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

dysk Seagate 500GB SATAII 32MB Cache 7200 obr./min. (ST3500320AS)

Odradzam, miałem kupiony dokładnie ten sam, spalił się po dwóch miesiącach i wszystkie dane poszły w .... ;]

akurat te dyski seagate to tz. czarna seria, około 30% idzie z dymem ;]

ja już nigdy nie kupię dysków seagate i Ci także radzę ich nie kupować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fabrycznym taktowaniu q9400 2.66ghz ma fsb 333 (333x4=1333) ramy ustwione na 1:1 mają 666mhz

 

Moze tak kiedys bylo, np podkrecajac magistrale podkrecalesc calego kompa... i pamiec i sloty PCI, dzisiaj wszystko ma oddzielny mnoznik. Ja mam u siebie magisrale 1066, czyli 200cos x4 ale pamiec chodzi caly czas na 800 i moge to modyfikowac niezaleznie

 

co do karty graficznej, wcale nie musi byc to topowy model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tak kiedys bylo, np podkrecajac magistrale podkrecalesc calego kompa... i pamiec i sloty PCI, dzisiaj wszystko ma oddzielny mnoznik. Ja mam u siebie magisrale 1066, czyli 200cos x4 ale pamiec chodzi caly czas na 800 i moge to modyfikowac niezaleznie

 

co do karty graficznej, wcale nie musi byc to topowy model

 

Masz rację, ale cpu i ramy są najwydajniesze jak są 1:1 a inne magistrale np pci, pci expres najlepiej ustawić na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności