Skocz do zawartości

ZBrush 2.0


Batou

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio bawiłem się zbrush`em 1.55. Naprawdę bardzo fajny programik do modelowania. Dosyć dziwny w obsłudze, ale warto go poznać. Dodatkowo sam mapuje obiekty co jest bardzo pomocne przy skomplikowanych modelach. Można sobie potem taki modelik + teksturkę wyeksportować w obj razem z koordynatami uv.

Na pewno plusem tego programu jest to, że łatwo i bardzo szybko się w nim modeluje obiekty organiczne o ogromnej liczbie poly. Minusem jest to, że po eksporcie obiekty takie są cholernie \"ciężkie\" i trudno się je animuje.

 

Jednak najnowsza wersja tego programu (2.0) likwiduje ten problem. Po wymodelowaniu obiektu HP zamienia się go na lowpoly i tworzy się do niego automatycznie teksturkę displacement. Piękna sprawa :). Można sobie od razu taki model oteksturować i wszystko to wyeksportować. Naprawdę polecam, jeśli komuś nie odpowiada klasyczne, żmudne modelowanie. Świetna zabawa i ogromne możliwości programu. Ja już zacieram rączki na wersję 2.0.

 

Polecam obejrzeć ten filmik. Trwa 20 min i pokazuje możliwości programu przy modelowaniu ultra szczegółowej postaci.

http://www.cgtalk.com/showthread.php?threadid=134807

 

A tu kilka prac wykonanych na wersji beta (był już nawet news o tym na max3d.pl):

http://209.132.68.66/zbrush2/Z2Home.html

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na pewno bardzo przydatne narzedzie. Jednak modelowanie postaci odbywa sie na bardzo zageszczonych siatkach, wiec jaki sprzet (karte graficzną) trzeba miec zeby chociaz w miare plynnie obracac obiekt juz nie mowie o samym modelowaniu, czy tez zbrush w jakis sposob eliminuje ten problem? A propo czy podobnym narzedziem nie jest czasami darmowy Paintdeform (wiem ze duuuuuuzo uboższy) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bardzo rozdmuchana marketingowo \"rewolucja\"... Tak naprawdę od dawna można było swobodnie rysować takie mapy po obiektach (co jest szybsze i mniej wymagające sprzętowo niż z deformacjami) chociażby w BodyPaint 3D... A w sprawie map displace tak w ogóle... To przy przyzwoitej jakości są po prostu koszmarnie wolne w renderowaniu.

 

Hmmm, to w sprawie \"rewolujci\". A co do samego Zbrusha to jest to bardzo ciekawe narzędzie a oglądanie Martina Krola przy modelowaniu to jest i zawsze była przyjemność. Tyle ode mnie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewolucja to to może nie jest, ale program jak dla mnie jest bardzo wygodny w obsłudze, znacznie ułatwiający modelowanie postaci. Tworzenie tekstur jest również bardzo przyjemne, a brak konieczności mapowania jest jak dla mnie błogosławieństwem. Pewnie że np. maya ma podobne narzędzia, czy też body paint. Jednak zbrush mi zdecydowanie bardziej przypadał do gustu. Jest doskonałym uzupełnieniem dla xsi. Łatwy, wygodny i szybki :)

 

Dido: ja mam athlona 1800 i 256 mb drr i spokojnie modeluję na obiektach liczących ok miliona poligonów. Jeśli jednak program zaczyna zwalniać ukrywa się niepotrzebne segmenty czy też poligony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Batou, mam identyczny sprzet jak ty wiec spróbuje sie tym pobawic :D. A propo skoro Zbrush potrafi nakladac textóry bez mapowanie to czy są jakies programy/pluginy do nakładania tekstór bez koniecznosci mapowanie i bez użycia zbrusha ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z_brush posiada dobrego helpa, odpala sie go w postaci skryptow wiec możecie dokładnie przesledzic co się dzieje, w dowolnej chwili przerwac i dokonczyc zadanie samemu. Sporo można sie dowiedziec przekopujac forum strony firmowej programu:)

Z_brush ma interface i logike działania iny niz max i tego typu programy, wiec pierwsze podejscie moze byc bolesne. W/g tego co zrozumialem Zbrush jest programem rysującym w 2.5 D:P czyli kazdy piksel ma dodatkowo podaną głebokosc i kilka innych bajerów dzięki czemu np. kierunek padania swiatla ma znaczenie, edycja 3d jest tak jakby dodatkiem. Najbardziej bolesne jest że po wyjsciu z edytowania obiektu nie mozna do niego wrocić normalny sposób- zostaje on automatycznie spłaszczony z resztą obrazka, trzeba się bawic w podpinanie markerów i takie tam cuda. W sytuacji kiedy większosc osób wykorzystuje go nie do twozenia ilustracji tylko do robienia/uszczególowiania obiektow 3d wydaje mi się to bez sensu:/

Z_brush jako nazedzie do modelowania -TAK Z_brush jako nazędzie do robienia scen - stanowczo nie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ikim nie rozumiem dlaczego modelowanie 3D w ZBrush jest bez sensu, rozumiem gdyby nie dawalo to rzadnych efektów ale przecież rezultat jest piorunujący ktorego nie da sie uzyskac podczas standardowego modelowania. Twoja wypowiedz ma chyba tylko sens w oczach konserwatystów którzy uważają że program 2D powinien byc uzywany jedynie do celów mu przypisanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę chyba nie zrozumiałeś co Ikim miał na myśli ;), a tak swoją drogą od dawna na wiele sposobów dostać się do takich efektów... a w Maxie od dawna są takowe narzędzia... Ale Zbrush po prostu jest szybszy i chwała mu za to ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotham, Z brush tez nie jest programem ktory powstal wczoraj, ma juz swoja historie, edycja 3d od wersji 1.55 nie jest juz takim znowu dodatkiem do reszty, a co do tego ze w maxie tez mozna... heh w teorii w maxie rozne cuda da sie zrobic, tylko w praktyce wymagaja rownie teoretycznego sprzetu... wiec niebardzo jest jak porownywac maxa z zbrushem w malowaniu po obiektach, btw. to przecierz jeszcze wczesniej byl majowy artisan:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigi- Nie wiem skąd wyczytałeś moje stwierdzenie że nagle się pojawił... A w sprawie maxa chodziło mi o zestaw narzędzi do wypalania map displace po prostu. Więc modelowanie od low-poly do hi metodami zbrushowymi jest w pełni dostępne. Czasy też nie są złe... Ale fakt że nie ma szans na pracę z milionami faców.

 

Artisian? Taaak, przy nim max to sprinter ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest mozliwosc takiego modelowania w Max3d ??

Bo z tego filmiku co Batou to system modelowania jest bardzo interesujacy gdyż bardzo przypomina modelowanie w glinie itp. Latwiej cos modelowac jak juz widzi sie tego efekt, a trudniej jak trzeba siedziec nad siatka i dlubac..:)

Nadal czekam na ten j**** kod :(

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten poprzedni post byl moj...

 

Batou: To twoja wina...Zaraziles mnie tym programem, wiec bedziesz mi musial w nim pomoc :D:D:D.

Nawet mam konkretne pytanie:

Gdy zrobie postać z \"kości\" i zamienie to na polygony to jak sprawic aby zagescic siatke. Bo jak narazie to wyglada jak z kwadratowych lusek :)

 

Pozdrowienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak robisz adaptive skina na z_spheres masz parametr density ktory odpowiada za gęstosc siatki. Po konwesrji na siatke mozesz ja zagęszcac bodazje opcją divide w tools>>geometry. Proponuje równiez zebys przerobił tutka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności