Skocz do zawartości

Indigo z Blenderem


Rogal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dzisiaj dwa pytania w sprawie blendera.

 

1. Macie może jakieś ciekawe tutki o Indigo w Blenderze. Najlepiej coś od samego początku.

 

2.Domyślnie w blenderze jest szary interfejs. Zobaczyłem, że niektórzy mają taki czarno pomarańczowy. Czy możecie mi powiedzieć co trzeba zrobić, aby zamienić ten domyślny na ten czarno pomarańczowy. Jeżeli trzeba wgrać jakąś łatke czy coś w tym stylu to poprosze link do tego. :) Wesołych Świąt :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dobra, zainstalowałem już Indigo i exporter. Ustawiam sobie scene http://ifotos.pl/uploaded/97842.JPG w taki sposób. Wchodze w File > Export > Blendigo > Export Scene. Coś się dzieje, a potem wyskakuje błąd "Scene must contain at least one light source" Na mojej scenie przecież są dwa źródła światła więc o co chodzi?

 

Edit: Mam jeszcze jedno takie pytanie, co zrobić, aby po kliknięciu File > New, nie wyświetlał się ostatni zapisany projekt, lecz zupełnie nowa scena. W tej chwili wyświetla mi się to co ostatnio zapisałem, a chce żeby pojawiałą się nowa scena z jednym cube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami Indigo olewa światła wstawione przez Blendera w scenie i trzeba je wklepać ręcznie do xml'a sceny. Ja to przeważnie robiłem tak, że wstawiałem w blenderze jakiś plane, specjalnie go nazywałem żeby szło znaleźć w .xml i tam zamieniałem go z siatki na rectangular light o tym samym położeniu po prostu :) niestety to było dawno temu i szczegółów nie pamiętam, poczytaj dokumentację indigo to coś na pewno znajdziesz. Upewnij sie też że używasz najnowszego (1.18) bo może te bugi są już poprawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo:

maczuga, wprowadziłeś nieco w błąd. Indigo przyjmuje jedynie światło typu "Sun", a więc edycja xml'a jest trochę wyważaniem otwartych drzwi. Zmień typ światła na "Sun" i wszystko będzie dobrze. Dodatkowo exportując musisz mieć zaznaczony jeden obiekt, bo inaczej także wyskakuje błąd.

 

A jeśli chodzi o tą scenę, to rozwiązaniem jest:

 

File > Load factory settings

 

Za każdym razem ładuje Ci tą scenę, ponieważ pewnie kliknąłeś [ctrl] + U, które sprawia, że obecny stan staje się domyślnym. Obecna scena zapisywana jest wtedy do pliku B.blend, który zawiera właśnie ustawienia ładowane na początku.

 

Jeśli chcesz, aby np. styl rounded był domyślny i widoczny za każdym razem, to postąp tak:

1. Uruchom Blendera,

2. Jeśli wszystko jest na swoim miejscu, to wybierz styl,

3. Nie zmieniając innych rzeczy kliknij kombinację [ctrl] + U

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo:

maczuga, wprowadziłeś nieco w błąd. Indigo przyjmuje jedynie światło typu "Sun", a więc edycja xml'a jest trochę wyważaniem otwartych drzwi. Zmień typ światła na "Sun" i wszystko będzie dobrze. Dodatkowo exportując musisz mieć zaznaczony jeden obiekt, bo inaczej także wyskakuje błąd.

 

hmm nigdy nie używałem nawet blenderowego suna :)

 

jeszcze inne rozwiązanie to powrzucać meshlighty, ale ja jakoś nigdy nie mogłem zmusić ich do porządnego świecenia więc nie będę się podłączał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne pytanie :P

Na stronie głównej indigo, w dziale download ściągnąłem indigo i blendigo, w obu przypadkach wersja 1.0.9 . Tutaj pojawia się moje pytanie, słyszałem coś o blendigo for 1.1.14 a nawet o indigo 1.1.18. Skąd mogę to pobrać? Z góry dzięki za odpowiedzi. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Jutro wszystko przetestuję.

I mam kolejne pytanie, a mianowicie:

W jaki sposób uzyskujecie efekt ogniskowej obiektywu w indigo? Chodzi mi o "ostrość" ustawioną na określoną odległość, lub obiekt(y). Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bardzo ciężka, bo nie potrafię zrobić przejrzystego szkła czerwonego i granatowego, ale ogólnie to ładnie renderuje to indigo ;) Mam nadzieję, że szkło o tych kolorach jest w bazie materiałów indigo, albo, że najnowsza wersja je obsłuży bez problemu.

-- Edit --

Pobrałem nowe blendigo, ale nie mam czasu na testy. Na razie widzę jednak, że pojawiło się sporo nowych suwaków i przełączników - stąd pytanie: znacie strony z dobrymi tutorialami do blendigo? :)

Edytowane przez Menzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Asharon

Witam :)

Ja mam trochę inny problem ;/

Zacznijmy od tego Blender 2.49, python 2.6, Blendigo 1.0.9, indigo 1.1.18

Po wypakowaniu indigo i instalacji blendigo, wchodzę sobie do blendera i pierwsze co rzuca się w oczy, to gdy chcę załadować blendigo w enport pojawia mi się tylko

 

VRML 1.0

DXF

STL

 

Blendigo v 1.0.9 (.igs)

 

Nie ma możliwości exportowania w innych formatach, to samo jest w import

Wybieram Belndigo i pojawia mi się taki komunikat

 

Error:

Python script error: check console

 

Konsola wygląda tak

error1_by_AsharonDrakan.jpg

 

Kiedyś brat cioteczny pomógł mi to rozwiązać, działało, ale nie mogłem exportować plików ani importować, bo były tylko trzy opcje

 

VRML 1.0

DXF

STL

 

Może ktoś wie, jak to rozwiązać

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz OS? Ja zauważyłem że u mnie pod win7 64 bit skrypty pythona sie krzaczą. Z wersją 32 bitową z kolei nie ma problemów.

 

Konsola mówi, że coś w linijce 96 skryptu jest nie tak, dobrze by było gdybyś ją wkleił z kilkoma liniami wcześniejszymi i późniejszymi. Jak?

 

W blenderze zamiast 3d view ustawiasz sobie text editor, ładujesz skrypt, potem alt + P (albo prawym i execute script) i na czerwono zaświeci ci się linia, która powoduje błąd. Skopiuj i się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Asharon

Działam na XP Home Edition

 

Pythona Instalowałem już nie raz, z resztą już nie raz miałem ten problem, ale wcześniej go olewałem, a tym razem postanowiłem to rozwiązać jakoś :)

 

96 # To Do

97 #---------------------------------------------

98 # - right convertion of emitters

99 # - check with Nick for the file extension for include files

100 # - check auto exposure (can someone provide me the formulas to check this feature?)

101 # - check curve without extrude

102 # - edit box for filename replaces "default.igs"

103 # - fix dupli-verts when child-object is non-uniform scaled (perhaps bug in blenders-python-api)

 

gdy biorę execute script przeskakuje mi aż do tych wierszy

 

2359 print ""

2360 print "----------------------"

2361 print "BLENDIGO v1.0.9"

2362 print "----------------------"

2363 # print "rel-path %s"%(relpath("c:\\indigo\\", "C:\\myxxx\\this.jpg"))

2364

2356 #TODO

2366 #[16:42] You should use forwards slashes for path separators

2367 #[16:42] e.g. for nkdata

2368 #[16:43] and u need to make sure all filenames are case sensitive

2369#[16:43] e.g. for nkdata

2370

2371 linux = 0

2372 if sys.platform[:3] == 'win':

2373 print " Windows-platform: "+sys.platform+" os.sep: "+os.sep

2374 else:

2375 linux = 1

2376 print " Linux-platform: "+sys.platform+" os.sep: "+os.sep

2377 # get blenders 'bpydata' directory to locate 'IndigoWrapper.conf'

2378 iwfilename = os.path.join(Blender.Get("datadir"), 'IndigoWrapper.conf')

2379 if os.path.exists(iwfilename):

2380 f = open(iwfilename,'r')

2381 indigopath=f.readline().strip()

2382 f.close()

2383 if indigopath[-1:] != os.sep:

2384 indigopath = indigopath + os.sep

2385 if os.path.exists(os.path.join(indigopath,"indigo.exe")):

2386 indigofile=os.path.join(indigopath,"indigo.exe")

2387 print " indigo path: %s"%indigofile

2388 elif os.path.exists(os.path.join(indigopath,"indigo_console")):

2389 indigofile=os.path.join(indigopath,"indigo_console")

2390 print " indigo path: %s"%indigofile

2391 else:

2392 indigofile=os.path.join(indigopath,"indigo.exe")

2393 print "can't locate indigo path \""+indigofile+"\"! please correct your \""+iwfilename+"\" file."

2394 Draw.PupMenu("can't find Indigo at \""+indigofile+"\"! please check installation%t|OK%x1")

2395 else:

2396 print "can't find file \""+iwfilename+"\"! this file must contain the path to the Indigo directory."

2397 Draw.PupMenu("can't find file \""+iwfilename+"\"! please check installation%t|OK%x1")

 

a podkreśla to

 

2378 iwfilename = os.path.join(Blender.Get("datadir"), 'IndigoWrapper.conf')

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności