Skocz do zawartości

Surface Baker


emmilius

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań odnośnie pluggina do "wypieków" bo dawniej raczej tylko próbowałem jak to działa a teraz jestem do tego zmuszony.(LW v.9.0)

1.Czy wam też się wypie....zawiesza, czasem.

2.Czy często potem poprawiacie tekstury w jakimś programie 2d(rozdziałka głównie)

3.Czy zdarza się że tekstura źle się łączy po wypaleniu i nałożeniu

4.O czas renderingu nie pytam bo to chyba wszędzie długo.

Dodam tylko że miałem włączone occlusion i radiosity.

Jak to tam u was jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. Raczej nie, ale od czasow lw9 wole surface beker camera do wypalania uzywac.

2 i 3. Czasem jest to konieczne na krawedziach mapy UV. Czesto pomaga ustawienie poprawnego UV border. Innym sposobem jest nie tyle pozniejsza edycja samej tekstury co mapy UV. Co masz na mysli piszac o rozdzialce?

4. Naraz? Nie lepiej na oddzielnych passach policzyc occlusion i GI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. A o tym piekarniku nie słyszałem. Dawno z LW do czynienia nie miałem a tu nagle prezentacja. Człowiek trochę do tyłu jest.

ad2. Rozdziałka czyli po prostu powiększenie wyrenderowanej tekstury w programie2d. Jak ustawiam 2kx2k to nie dość że liczy za długo to w 90% przypadków się wywali.

ad4. Będe musiał spróbować. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj policzyc z surface baker camera. Jak Ci sie nie wylozy render na perspective camera, to na baker camera tez nie. Zreszta jak chcesz pare passow wypalac to i tak tylko ta ostatnia wchodzi w gre. Nie musisz tez kazdego passa wypalac w tej samej rozdzialce. GI czy occlusion zazwyczaj nie wymagaja tej samej rozdzialki co np. color i diffuse. Samo wypalanie ma sens jak przygotowujez model pod openGL lub DX. W przypadku lw 9.5 i 9.6 czesto sie okazuje ze bake radisity scene liczy szybciej niz trwa wypalenie tekstur, szczegolnie ze o ile radiosity w lw jest naprawde szybkie przy standardowej kamerze to przy wypalaniu tekstur radzi sobie nie najlepiej. W animacji najlepiej pobawic sie linkowaniem swiatel i polaczyc to z AO niz walczyc z wypalaniem tekstur.

Edytowane przez Alibaba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widziałem że w 9.6 są różności dodane i między innymi jakieś nowe radiosity. Mam patcha ściągniętego ale robota w toku i nie wiem czy się opcyje po zainstalowaniu nie poprzestawiają bo nie mam czasu szukać. Aż taka duża różnica z czasem renderingu radiosity w lw9.6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porownaniu do osemki czy nawet dziewiatki jest sporo szybciej, ale najwiekszy plus to sporo zwiekszone mozliwosci konfiguracji. Glownie chodzi mi o setup per object, radiosity bake i secondary bounce rays. Z tym ze tez bym nie instalowal nowej wersji w trakcie zlecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich uwag dotyczacych wypalania lightmap :)

 

Nigdy nie uzywaj wypluwania lightmap w postaci plikow jpg, zawsze tga lub png, unikniesz dzieki temu brzydkich krawedzi na lightmapie. Dla uv atlasow lm, experymentuj z ustawieniami "Relative Gap Size" w celu uzyskania jak najwiekszych odstepow miedzy kawalkami uv a jednoczesnym otrzymaniem dobrej jakosci lm. Do podgladu nalozonej lightmapy zawsze wylanczaj w viewporcie mipmapping.

 

Jesli masz dostep do 3dsmaxa, zainteresuj sie specjalnym skryptem(napisanym przez Polaka :)), automatyzujacym tworzenie lightmap dla duzych geometrii z zachowaniem ich swietnej jakosci. Tutaj mozesz zassac triala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności