Skocz do zawartości

Fotografia: Ciagle testuje


THE MANYSH TRAFO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Własciwie to nie jestem nawet amatorem fotografii,wiekszosc zdjec w jakie zrobiłem w zyciu przypominała raczej chinskiego turyste, tzn robiłem zdjecia z telefonu, compaktu itp i wszystko sie zmieniło gdy nabyłem Nikona D80 odkryłem ze to całkiem inna liga :) Aparat ma tyle opcji ze im dłuzej go uzywam tym bardziej jestem zagubiony. Własciwie to chciałem zapytac o jakies porady, jak skutecznie robic zdjecia wieczorem przy trudnych warunkach oswietleniowych bo strasznie sie z tym motam 1 na 15 fotek w takich warunkach to sukces jak dla mnie :)

 

oto kilka moich fotek

 

1 lampa

13744407.jpg

 

http://img15.imageshack.us/img15/8140/dsc0003vrs.jpg

 

2 śpiace kaczory

50969441.jpg

 

http://img15.imageshack.us/img15/4903/york258.jpg

 

3 Szalony Eddie 1

69076485.jpg

 

http://img15.imageshack.us/img15/8325/dsc0163hyo.jpg

 

4 Kaczor na służbie

56211275.jpg

 

http://img12.imageshack.us/img12/6494/york284.jpg

 

5 Kaczor

71419504.jpg

 

http://img12.imageshack.us/img12/651/york614.jpg

 

6 Eddie

70739026.jpg

 

http://img12.imageshack.us/img12/2071/kwiecien3042.jpg

 

7 Ptaszor na lampie

23201077.jpg

 

http://img12.imageshack.us/img12/9632/pochleb2630.jpg

 

8 Szalony Eddie 2

28736940.jpg

 

http://img12.imageshack.us/img12/5964/foto607.jpg

Edytowane przez THE MANYSH TRAFO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hehe 1 na 15 fotek to ogólnie niezły wynik ;) nocne fotki.. statyw, długi czas naświetlania... manual... niskie ISO i wysoka przysłona. koniecznie format RAW i późniejsza mozolna obróbka w lightroomie i PS.

 

Póki co masz u mnie jednego faworyta:

 

 

bardzo fajnie uchwycony moment i takie to ładne po prostu. Może poza tłem gdzie brzydkie drzewa wbijają się na nieco zbyt przepalone niebo... ale jak na pierwsze fotki całkiem nieźle.

 

Powalcz z Lightroomem i Photoshopem. Piesek ma za dużo kontrastów, trochę za duża imo saturacja no i przydała by się mniejsza GO ;)

 

Taka moja wersja jeśli mogę:

http://img520.imageshack.us/img520/6420/aaaypf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imo - in my opinion taki skrót internetowy :)

 

GO - głebia ostrości: wikipediowy link

 

a co do statywu: na początek każdy wystarczy, velbon są fajne. nie pakuj się w manfrotto czy inne strasznie drogie sprzęty. na tym etapie to się nie opłaca.

ważne, żeby statyw miał szybko złączkę czyli stopkę szybkiego zdejmowania i zakładania aparatu na statyw. ważne, żeby statyw był dość wysoki (tak ze 170cm wysokości po max rozłożeniu). no i ważne, żeby był pokrowiec do przenoszenia. niby pikuś ale jednak szalenia ułatwia sprawę kiedy targa się sprzęt ze sobą gdzieś w teren ;)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilny, więc nie za lekki. Mój pierwszy był jakiś aluminiowy, leciutki, co prawda poręczny, jednak bałam się zostawiac na nim aparat. Myślę, że taki tańszy velbon będzie super, koszt to ok 100zł.

Mi najbardziej podoba się ósme zdjęcie przez naprawdę szalony wygląd Szalonego Eddiego, ale i kolory, geometrię otoczenia psa. Tylko uważaj na pierwszy plan, bo bardzo tu spsuł on dół zdjęcia.

6. nie ucinaj języka psu

Poczytaj sobie w sieci o fotografowaniu, nie będziemy tu pisac przecież o zasadach, lecz jedynie staramy się wychwycic, co umknęło przy robieniu zdjęcia, gdy już ma się podstawy. Jeśli to naprawdę pierwsze próby, to nie będzie źle, bo szitu tu nie zarzuciłeś.

Póki co przeciętne są kaczki i lampa, ale nawet jak Ci ktoś napisze, że oklepane, to co z tego? Trzeba cwiczyc na wszystkim, co się ma pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przede wszystkim po statyw wybrałbym się osobiście, wziąść do ręki, rozłożyć, sprawdzić czy wszystko chodzi jak powinno. No i strzeż się wszelkich rachitycznuch konstrukcji z nóżkimi grubości długopisu. Sam mam w domu właśnie Velbon kupionego na promocji w Media Markt'cie (!!!) za jakieś 110 zł bodajże i sobie chwale.

 

GO ? To ja już wole się posługiwać angielskim DOF - tutaj 90% stanu miała styczność z 3D, więc i z tym pojęciem powinni być zaznajomieni ;)

 

A tak ogólnie co do zdjęć, to jakoś nieciekawie kadrujesz, zbyt ciasno lub zbyt szeroko (nie wiadomo na czym się skupić) i często z zbyt wysoka (np. kaczor na służbie, gdybyś tutaj przyklęknął i zrobił zdjęcie z jego wysokości byłoby dużo lepiej).

 

Z tych wszystkich to ja również wybrałbym do kategorii udanych szalonego eddiego1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dostałem mały OPR ( taki skrót ) od mojej pani ,ze złe foty dałem :) wiec bedzie update jak znajde troche czasu. Wracajac do tematu stojaka to zapomniałem dodac ze mam kamere i chciałbym współdzielic stojak miedzy kamera a aparatem. Niestety nie moge podotykac stojaczka bo interesuje mnie zakup przez internet.. wiec tu prosba, znalazłem kilka moze jakies polecicie

 

http://www.amazon.co.uk/velbon-tripod-Electronics-Photo/s/qid=1240905017/ref=sr_pg_1?ie=UTF8&rs=560798&keywords=velbon%20tripod%20&bbn=560798&rh=n%3A560798%2Cn%3A%21560800%2Ck%3Avelbon%20tripod%20&page=1 budżet max 70 poundów

 

Dodam ze chciał bym kupic cos dobrego raz , aby nie kupowac ponownie bo bogaty nie jestem

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Ćwiczyłem troche :) i oto update

 

9 Somalijscy piraci

 

somalijscypiraci2.jpg

 

http://img151.imageshack.us/img151/5857/somalijscypiraci.jpg

 

10 Eddie z badylem

 

eddie22.jpg

 

http://img151.imageshack.us/img151/606/eddie.jpg

 

11 Freedom

 

eddie2a.jpg

 

http://img151.imageshack.us/img151/9173/eddie2.jpg

 

12 Kaczka

 

kaczka2.jpg

 

http://img151.imageshack.us/img151/8793/kaczka.jpg

 

Z góry dziekuje za opinie i podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest lepiej :)

 

9: dość pusto, nudno się robi po kilku sekundach patrzenia. może z chmurami byłoby lepiej ;)

 

10. kadruj nieco niżej. strasznie blisko krawędzi jest. ale ogólnie na plus. bardzo ładnie wyszła sierść psiaka

 

11. gdyby nie ten nieszczęsny krzak... centralny kadr też trochę wadzi. lekko z prawej i było by ok.

 

12. kaczka! to jest kaczka :) winietka za mocna tym razem. ale ładne kolorki wody. znowu centralne kompo, ale tutaj jakośsięto broni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10. skoro już kadrujesz ciasno, to nie tylko od dołu - tutaj zkadrowałbym jeszcze trochę od góry i lewej, tak żeby eddie znalazł by się na 1/3 szerokości kadru + 1/3 ekspozycji do góry i będzie super

 

11. to jest fajne, szkoda tylko tego wspomnianego krzaka, bo przy pierwszych spojrzeniu koncetrujemy się właśnie na nim, ale nie właściwym temacie zdjęcia. Osobiście podbiłbym tutaj trochę kontrast.

 

12. kaczka jak kaczka... kolorki niby też fajne, refleksy też... ale co z tego jak takich zdjęć widziałem już setki i przy kolejnym po prostu wieje nudą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest lepiej :)

 

No to juz duzy plus :)

9: dość pusto, nudno się robi po kilku sekundach patrzenia. może z chmurami byłoby lepiej ;)

Niestety chmur nie dało tego dnia :( tzn była jedna wielka mleczarnia angielska na niebie

11. gdyby nie ten nieszczęsny krzak... centralny kadr też trochę wadzi. lekko z prawej i było by ok.

 

no niestety. psiak ma A.D.H.D, wiec nie mogłem go upozowac tak jak bym chciał :)

 

Dzieki za porady :) Długi weekend sie zbliza wiec bedzie lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Po-weekendowy Updejt :)

 

13 Mieszczuch

15359012.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/9822/91311306.jpg

 

14 Mieszczuchy 1

53707876.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/1940/48643115.jpg

 

15 Mieszczuchy 2

32192559.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/2312/63752441.jpg

 

16 Klify 1

77329614.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/8315/60397937.jpg

 

17 klify 2

50613151.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/3582/53599474.jpg

 

18 MicroWodospad

88947057.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/6972/56176485.jpg

 

Tematyka mało ambitna :) ale z góry dzieki za porady

Edytowane przez THE MANYSH TRAFO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz w dobrym kierunku :)

Przy gołebiach dobrze, że ustawiłeś kamerę tak nisko, z ich (gołębi) perpektywy, przy dłuższej ogniskowej i co za tym idzie krótszej głębi ostrości daje ciekawy efekt.

13 - tu kadr powinien być przesunięty w lewo - pierwszoplanowy 'bohater' odwrócony jest w prawo, czyli z prawej strony kadru powinno być więcej przestrzeni

14, 15 - zbyt szeroki kadr jak dla mnie

18 - to mi się szczególnie podoba, krótka głębia ostrości, żywe kolory i lekko przekrzywiona kamera dodająca dynamiki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo czaje o co chodzi dokładnie z tym kadrowaniem :) tak zle tak niedobrze :) ale cóż :)

 

Mam pytanie czy istnieje jakas mozliwosc aby winxp widział pliki Raw jako fotki tzn zeby je mozna było podgladac bez ładowania do photoshopa itp tak jak inne jpg,gif itp ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy istnieje jakas mozliwosc aby winxp widział pliki Raw jako fotki tzn zeby je mozna było podgladac bez ładowania do photoshopa itp tak jak inne jpg,gif itp ???

Że niby w eksploratorze windows ? To ktoś tego jeszcze używa ? Use Bridge (piszesz, że masz PS'a, to masz i Bridge'a).

 

Kadr - no niby jest tu zawsze duża dowolność, byle ciekawie uchwycić zdarzenie/osobę. Byle starać się pamiętać o tych paru uniwersalnych zasadach jak na złoty podział, mocne punkty obrazu, czy choćby żeby zostawić więcej przestrzeni z strony w którą patrzy bohater zdjęcia (to odnośnie 13 - mimo, że gołąb ma oczy z boku głowy ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że niby w eksploratorze windows ? To ktoś tego jeszcze używa ? Use Bridge (piszesz, że masz PS'a, to masz i Bridge'a).

.

Ja.Przegladarka windowsowa jest mi w zupelnosci wystarczajaca, do przegladania na szybko jest wrecz idealna. Nie potrzebny mi kolejny program, ktory ma kilka opcji wiecej :) bridge mi nie lezy!

 

Styczen dzieki znalazlem dziala znakomicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam foto zrobione w tym samym miejscu co 22 :)

Nawet w tym samym miejscu stałem co Ty.

heheh emigrant czy turysta ?

Z tym że Twoje jest o wiele lepsze :)

No dziekuje :) w koncu jakaś dobra opinia

 

The Shambles w Yorku to dosc trudne miejsce do fotografowania, mój Nikonowy Kit ma dosc duze problemy, bo ta ulica jest zbyt wąska i zatłoczona ludzmi, Historia mówi ze w najwęższym miejscu ludzie podawali sobie linkę z praniem przez okno :)

 

99187229.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi ten krzak nie przeszkadza jakoś mocno, aczkolwiek fajnie byłoby psa wyciągnąć kontrastami (najlepiej przyciemnij trawę), ale gdyby był ciut na prawo, to kurcze, miodne zdjęcie i tyle :) świetny model.

no i gołębie - moje małe zboczenie, przyjemnie się prezentują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że ogólnie mówiąc centralne kadrowanie jest nudne i w miarę możliwości należy go unikać albo stosować tam, gdzie jest to celowy zabieg i ma jakiś głębszy sens (np. pionowy kadr i perspektywa żabia - wiadomo, że tutaj nie będziesz próbował uciekać z kompozycją na choćby 1/3 tylko zostanie centralnie).

 

Tutaj wygląda jakbyś po prostu złapał ostrość na centralny punkt AF i tak już zostało. To samo zrobiłeś z kaczką (nr 19), mimo, że ma łeb w prawo zwrócony, a już wcześniej ci pisałem, żeby zostawiać ten tzw. 'look space'

 

A jeszcze co wcześniejszych to podobają mi się nr 22 (ulica) i The Shambles z postu #21 - tylko szerokiego kąta ci brakuje (tzn. to jest szeroki, ale czegoś ultra-szerokiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streaker znowu sie czepiasz ;) gdyby tak przybic ta wiewiórkę gwozdziami do jakiejs deski, to pewnie mozna sie pobawic, ale sworzenie jest ruchliwe strasznie wiec nie bardzo sie da. co do centralnej kompozycji no to juz tak mam, i nie widze w tym nic złego, bo ja nie jestem artysta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tych trzech wywaliłbym tylko środkowe zdjęcie. strasznie naćkane jest tam wszystko, nudno i... brzydko ;)

 

latarnia daje rade. pokusiłem się o mały retusz:

 

latarnia_ret.jpg

 

zmiana kolorystyki i poprawka przekrzywionej latarni (dużo imo daje). kadrowanie centralne... nie jest takie złe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweety, obróbka czaderska, ale co do kadru to IMO nie był to dobry pomysł - z prawej strony zdjęcie jest bardzo ciężkie, a z lewej maksymalnie lekkie. Przesunąłbym bardzie latarnie w prawo żeby dodać lekkości na większości zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo zostawiłem podział w połowie. Góra pnąca się po prawej i łagodnym łukiem zjeżdżająca na lewo. Imo nie wali się tak strasznie na prawo.

 

Więcej z tego nie da się wycisnąć. Chyba, żeby wyciąć latarnię ale.. to już zadanie THE MANYSH TRAFO ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tych trzech wywaliłbym tylko środkowe zdjęcie. strasznie naćkane jest tam wszystko, nudno i... brzydko ;)

 

latarnia daje rade. pokusiłem się o mały retusz:

 

latarnia_ret.jpg

 

zmiana kolorystyki i poprawka przekrzywionej latarni (dużo imo daje). kadrowanie centralne... nie jest takie złe :)

 

 

tweety super jak zawsze ale gdzie moje schodki ?? własciwie to chciałem je ujac :) Czy mozesz mi napisac jak ty to robisz. tzn jak zrobiles te kolorki jakas maska itp ??? mozesz zrobic mały tutorial tak na chłopski rozum :) co do ostatniego zdjecia to jakies porady ?? wydaje mi sie ze pomimo ze ciagle czepiam sie centrala to jest mały postęp:) no niestety artysty nie wyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolorki?

 

Całość pokręciłem levelsami. Wydobyłem więcej kontrastu.

 

Potem zająłem się niebem: levelsami pokręcić (dalej kontrastujemy),

potem HueSat na blue: dla samego blue: lightness w dół (trochę przyciemniasz), potem saturation z niebieskiego lekko w lewo (mniej nasycenia).

 

Potem winieta na samo niebo na overlayu (czarny) i na multiply ciemnogranatowy

Potem dość mocny kontrast maskowanie samej latarni. Dzięki temu nie jest taka blada. Ma więcej światłą na sobie.

Potem na latarni na nowej wartwie w trybie overlay, maluję ciemne partie na czarno na jakieś 20% opacity a jasne partie na biało na jakieś 10% opacity i tez na overlay.

 

Na sam koniec, lekki glow w miejscu gdzie słonce przebija się przez łąkę... i już :)

 

Ale można tutaj poszaleć więcej. To z ręką na sercu zajęło mi mniej 10 minut roboty, włącznie z napisaniem posta i zapisaniem na ftpie pliku ;)

 

Jest git, tylko więcej pracy w psuju ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciagnac kolorki itp i tak nie umiem tak jak on

Nauczysz się ;) A najlepiej nie wchodź od razu do ps'a tylko pobaw się przy wywoływaniu raw'a, lightroom czy camera raw dają tutaj duże możliwości 'wyżycia' się.

 

Ale przede wszystkim przy każdym zdjęciu po spojrzeniu na nie musisz wiedzieć, co chcesz z niego wyciągnąć, bo mam takie wrażenie, że po prostu powielasz na każdym zdjęciu rady tweetiego, nieważne co na nim jest.

 

1. O tym napiszę tylko z tego powodu, że ma skopany balans, jest imo zbyt 'zimne' i z tintą ku magencie.

5. To mi się najbardziej podoba, fajna niska perspektywa, odpowiednio skrócona głębia ostrości, nie ma centralnego kadru ;)

7. To też fajne, ale aż się prosi, żeby coś więcej w nim zePSuć, może b&w z mocnym kontrastem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam swoje 5gr.

Nie zgodze sie,ze "przy każdym zdjęciu po spojrzeniu na nie musisz wiedzieć, co chcesz z niego wyciągnąć". A moze zaczac TAK robic zdjecia aby nie musiec z nich nic wyciagac,lub przynajmniej robic to naprawde delikatnie.

Moja rada. Kup analoga i poogladaj prace w studiu foto.

 

serdecznosci,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze zaczac TAK robic zdjecia aby nie musiec z nich nic wyciagac,lub przynajmniej robic to naprawde delikatnie.

Ale ja wcale nie wykluczam takiej możliwości. Bo właśnie ta delikatna korekta może być tym, co chce osiągnąć :) Z tych zaprezentowanych w ostatnim poście najbardziej przypadło mi do gustu nr 5 - gdzie tak na moje oko jest najwyżej kontrast trochę zwiększony i saturacja (no jeszcze winieta )

Kup analoga i poogladaj prace w studiu foto

Tu ja się nie zgodzę, ale tylko z pierwszą częścią dotyczącą analoga - cyfra imo jest lepsza do nauki fotografii. Dlaczego ? Bo można eksperymentować do woli i od razu widzimy rezultaty naszych działań, można pominąć cały żmudny etap wywoływania (nawet nie wiem czy to jest poprawne pojęcie, czy tylko potoczne ;) ), naświetlania etc., tylko kabelkiem do komputera i już widzimy co mamy. Nie wiem nawet jak wygląda taki proces, ale na pewno są jakieś wytyczne, gdy chcemy jakiś konkretny charakter nadać zdjęciu, lub skorygować pewne parametry, przy cyfrze ogranicza się to często do przesunięcia suwaczka. No ogólnie mówiąc cały proces PO zrobieniu zdjęcia jest uproszczony.

 

To mówiłem ja - dziecko cyfry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sprzeczac mi sie tu !! :D

 

i dzieki za komentarze :) co do zdjecia nr 5 tez mi sie wydawało ze dobrze wyszło :P Co do obróbki, to jak narazie najpierw lightroom, bo tam wszystko jest wygodnie, a pozniej PS ale ciagle sie ucze, nie mam obcykanych zadnych patentów do kazdego zdjecia musze podchodzic indywidualnie co jest meczace.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, alez nikt sie nie sprzecza :D

ja szanuje tutaj wszystkich, no oprocz "komara666" on wie za co >:]

 

Co do aparatow i metod, to ta sama spiewka co softem 3D :) 'neverending story'

Tyle tylko,ze moj ponad 30letni analog mnie nigdy nie zawiodl...a cyfrowki padaja w tropikach tak samo czesto jak moskity. Analog daje mozliwosc poznania fotografi od srodka. Sprawdzisz 5x zanim pstrykniesz i zapamietasz, bo blad duzo kosztuje...no i nie ma tego podgladu.Uczysz sie szybko!

Ja takze jestem dzieckiem cyfrowek,lecz analog zawsze jest gdzies pod reka.

serdecznosci,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arrgggghhh.. 3 i 5 mi najbardziej się podobają :)

Jak jesteś tam cały czas to polecam Ci wycieczkę na wrzosowiska w okolicy Whitby :)

O tej porze roku powinieneś tam mieć ogromne fioletowe pola wrzosów. No i samo Whitby jest klimatyczne. Od Yorku samochodem jakieś 2-3 godzinki a miejsca niezapomniane.

 

Co do dyskusji Analog vs Cyfra to ja na swoim przykładzie powiem że zacząłem od analoga, na początku było ciężko :) potem jak już załapałem to się okazało że koszty są dla mnie za wysokie ( tak, tak, ludzie mnie tu ostrzegali przed tym ). Kupiłem cyfrę, pstrykam teraz na potęgę ale żeby się czegoś nowego nauczyć to powiem że średnio. Teraz noszę ze sobą zawsze cyfrę i analoga :) i jak wypatrzę jakiś fajny statyczny kadr to robię sobie cyfrą, sprawdzam ustawienia, przepinam szkło na analoga i robię finalne zdjęcie na filmie :)

Edytowane przez Ex3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

THE MANYSH TRAFO: jest lepiej, to fakt. Zaczynasz kombinować z kolorkami. Próbowałem coś podciągnąć w zdjęciu nr 4 ale brakuje mi już informacji w cieniach i highlightach. Pokażesz oryginał? Ciekaw jestem ile z tej mgiełki było naprawdę ;)

 

 

 

A co do dyskusji... mi się nie chce ostatnio targać ze sobą analoga... w niedalekiej przyszłości szykuje mi się wymiana na jakiegoś manualnego Canona czy Nikona, może średni format... ale to już osobna historia... może wtedy coś się ruszy. Analog to pierwszy aparat jaki miałem w łapie. Wujowa praktica do dzisiaj budzi we mnie szacunek. Regularnie serwisowana, czyszczona, zawsze w pokrowcu, zawsze przygotowana do strzału...

 

Cyfra ma tą jedyną przewagę nad analogiem: widzisz na bieżąco co ustrzeliłeś. Nikt już nie jest na tyle cierpliwy, żeby zastanawiać się nad kadrem czy parametrami. Ludzie wolą wyjąć, strzelić, obejrzeć, poprawić, strzelić znowu i tak w kółko aż te 16GB pamięci się zapełni :)

 

Ale tutaj plusy cyfry się kończą. Jakościowo nadal analog króluje. No i to co napisał Adam: w ekstremalnych warunkach analogi są niezniszczalne. Dzisiejsze lustrzanki mają matryce, elektronikę, wyświetlacze, guziczki... A stare analogi? Metal, metal, kawałek może plastiku... Jedna podróż z cyfrą gdzieś w dzicz na 2- tygodnie to potem serwis, czyszczenie matrycy, obiektywów, wymiana uszkodzonej elektroniki. Nie jest tak zawsze ale takie przypadki zdarzają się dość często.

 

Poza tym analog to sprzęt w miarę tani. Nie będzie szkoda, jak upadnie, zamoczy się, zasypie go kurz czy piach. Możemy więc ryzykować, szukać niekonwencjonalnych kadrów nie myśląc wciąż o tym czy nasza lustrzanka nie jest za blisko wody/błota/małych hipopotamów ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arrgggghhh.. 3 i 5 mi najbardziej się podobają :)

Jak jesteś tam cały czas to polecam Ci wycieczkę na wrzosowiska w okolicy Whitby :)

O tej porze roku powinieneś tam mieć ogromne fioletowe pola wrzosów. No i samo Whitby jest klimatyczne. Od Yorku samochodem jakieś 2-3 godzinki a miejsca niezapomniane.

 

mam obcykane te klimaty ;)

 

 

THE MANYSH TRAFO:....Próbowałem coś podciągnąć w zdjęciu nr 4 ale brakuje mi już informacji w cieniach i highlightach. Pokażesz oryginał? Ciekaw jestem ile z tej mgiełki było naprawdę ;)

 

prosze orginał :) zmieniłem tylko rozdziałke

dsc0306t.jpg

 

dsc0303b.jpg

Edytowane przez THE MANYSH TRAFO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Technicznie zdjęć nie będę oceniał, idziesz w dobrym kierunku jeśli chodzi o jakość fotek.

Powiem za to kilka słów o kadrowaniu albo jak kto woli ujęciach, które przestawiasz na fotkach. Popracuj więcej nad estetyką zdjęcia, bo na razie fotki są nieskładne.

1. jeden z baranów przesłonięty przez trawy, jakieś skrawki rozmazanych krzaczorów na dole zdjęcia, których nie powinno być w kadrze.

2. za mało dołu, gość ledwo uniknął pocięcia.

3 i 4. widoki, ale oba bez mocnego punktu, nic na nich specjalnie nie przyciąga wzroku.

5. znowu rozmazane krzaczory na dole.

6. podobnie jak na 5. w "złotym punkcie" zdjęcia jest dupa barana.

7. te krzaczory w dolnym rogu są już masakryczne.

8. zdjęcie zrobione pod słońce, na którym biały baran i zielona trawa stały sie czarne.

 

Widać postępy w twoich fotkach ale staraj się pracować od razu nad całością a nie nad wybranymi elementami zdjęcia, typu kolor, niebieskie niebo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności