Skocz do zawartości

4GB Ram - Bios wykrywa tylko 3GB (XP64)


Lucas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, laptop w końcu wrócił z serwisu, mam 4GB, wcześniej był Windows XP 32bit więc wykrywał tylko 3GB czego byłem świadomy dokładając więcej pamięci.

 

Teraz zainstalowałem XP 64bit więc właściwie cała pamięć powinna być wykrywana. Niestety tak nie jest a co gorsze BIOS (Phoenix 1.00.09CH) również wykrywa tylko 3GB.

 

Płyta główna to VIA VT8237A i wg. wszelkich danych obsługuje do 4GB. Naprawdę nie wiem w czym tkwi problem...

 

W sieci wyczytałem kilka przypadków, gdzie wystarczyło w ustawieniach BIOSu włączyć jakąś zaawansowaną opcję dotycząca adresowania pamięci. Problem w tym, że u mnie oprócz kolejności bootowania, daty i np. alarmu baterii nie da się nic więcej zmienić:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

miałem kiedyś podobny problem, należało włączyć remapowanie pamięci na północnym mostku. W ustawieniach chipsetu->north brigde->remap memory. Co do problemu z brakiem opcji to niestety nie mam rozwiązania. Może update biosa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podobne rzeczy wyczytałem o tym północnym mostku, tylko jak się to tego dostać?

Bios chyba akurat mam najnowszy, w serwisie na pewno wgrywali nowszy, bo jest inaczej niż było, zresztą wersja u mnie jest nawet wyższa niż aktualizacja dostępna na stronie producenta laptopa:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekiwałbym, że na każdej płycie będzie dostępna ta opcja. Jesli w specyfikacji ma obsługę do 4GB to zapomnij, że zobaczy cały RAM. Do tego musiałaby obsługiwać 8GB.

 

Czy to znaczy, ze jeżeli płyta ma w specyfikacji obsługę 16 GB RAM to zobaczy tylko 8 GB?:p

Bo np. moja ma w specyfikacji 16GB i widzi 16 GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie:) Mimo wszystko nawet pomniejszone o pamięć karty graficznej itp to myślę, że powinno być więcej niż te 3GB. No nic, najchętniej sprawdziłbym te ustawienia w Biosie, jeśli okaże się, że faktycznie nie mam do nich w żaden sposób dostępu to i tak lipa... Dziwi mnie tylko, po co producenci podają w specyfikacji "do 4GB" skoro w praktyce choćby nie wiem jak się starać i tak się tego nie osiągnie:/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to znaczy, że widzi 16 pomniejszone o pamięć karty graficznej, bufory dysków, etc. ;)

 

Nie. Widzi pełne 16 GB. Tyle np. udostępnia do zaadresowania Windowsowi. Oczywiście 64 bitowemu. To w przypadku softwaru 32 bitowego w ogólną wielkość pamięci wlicza się pamięć karty itp. Hardware to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności