Skocz do zawartości

Laptop HP - RAM mi się zmniejszył:/


Kulki

Rekomendowane odpowiedzi

A było to tak..

Kupiłem sobie 4GB RAMu (dwie kości o identycznych parametrach jak dotychczasowe oryginalne 2GB również w dwóch kościach) i wpakowałem do mojego HP i było piękne 4GB.

Było tak do czasu nowej instalacji systemu (ten sam co poprzednio oryginalny z partycji systemowej lapa) i mam 3GB:/

Pomyślałem ok trudno.. Założyłem z powrotem stare 2GB zainstalowałem jeszcze raz system i po instalacji znów włożyłem nowe 4GB a wykrywa mi 3GB - nie wiem o co chodzi nie grzebałem w żadnym BIOSie itp.. Normalnie pomyślałbym, że poprostu kości nie są kompatybilne no ale przecież za pierwszym razem wykrywał mi 4GB.

Jak myślicie o co chodzi? Może muszę poczekać aż nowa instalka ściągnie sobie update, który coś naprawi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

No to więcej mieć nie będziesz niestety (przynajmniej na pewno nie aż 4Gb), było parę wątków na ten temat, nie znam się na tym zbytnio więc nie będę rozwijał tematu by nie napisać jakichś głupot:). Wiem tylko, że by móc efektywnie korzystać z tych 4GB i więcej, trzeba sprawić sobie system x64.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkowany mase razy na forach internetowych. Vista x86 będzie widzieć 4gb, ale faktycznie będzie używać mniej (zobacz w menedżerze zadań ile jest dostępnych) - najprawdopodobniej ok. 3,2-3,4gb. To wina właśnie bitowości - 2^32 to 4294967296 bajtów czyli 4gb. Z tego część ramu idzie na przestrzeń jądra - obszar ramu, na którym operacje zapisu jak i odczytu wykonuje tylko jądro systemu. Reszta to przestrzeń użytkownika. Są różne odchyły od tych zasad, ale to najczęściej systemy serwerowe, które mają różne modyfikacje. Możesz też zainteresować się funkcją PAE (poszukaj w googlach) - powinno dać Ci możliwość rozszerzenia na 32 bitach do pełnych 4gb. A co do łatek microsoftu to service pack 1 visty zmieniał tylko to, że w informacjach o komputerze wyświetla się 4gb zamiast 3gb - nadal nie potrafi zaadresować poprawnie 4, więc zmiana prawie żadna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności