Skocz do zawartości

Rendering a grzanie procka?


Temporal

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka mam taki maly problem: gdy renderuje i procek chodzi na 100% to popewnym czasie z kompa dochodzi sygnal dzwiekowy taki pisk (domniemam ze to alert z biosa ze cos jest nie tak). Juz kiedys mialem doswiadczenie z takimi fajnymi dzwiekami np raz plyta glowna zaczela powoli siadac ale tym razem sytuacja jest taka ze komp wkoncu sie uruchamia i sygnalik jest tylko przy mocnym obciazeniu proca no i dzwiek tez taki nietypowy jakby pila w akcji.

 

Tak sobie pomyslalem ze proc sie moze zabardzo grzeje no to instaluje pierwszy lepszy program od temperatur no i widze ze temp potrafi dochodzic do ponad 80 stopni celcjusza. Ogolnie jak laze po systemie to mam tak z 45 a przy renderingu powoli z kazda seskunda rosnie i rosnie. Czy to normalne? Jaka wy macie temp podczas renderingow? Czy musze zaopatrzyc sie w jakies lepsze chlodzenie?

 

Zawsze renderzylem i nigdy nie mialem takich problemow. Gdyby w spoczynku byly wysokie temperatury wtedy byloby dla mnie normalne ze przy renderze jeszcze skoczy ale tak to roznica jest bardzo wielka. Co robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

troche duzo, w Biosie pewnie masz ustawiony warning na 76 st C i dlatego ci pika,

 

mi kilka razy sie zdarzylo ze procek zaczal sie przegrzewac, powod byl prozaiczny,

radiator byl zawalony kurzem i siedzial w "puchu" tym samym nie oddajac ciepla

 

moze czas na male odkurzanie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie jakie masz bezpieczne temperatury i porównaj do tego jak masz ustawione wyłączenie i alarm w biosie.

 

Sprzątanie to też dobry pomysł, ostatnio chciałem sobie pograć i z początkowo niewiadomych przyczyn komputer mi się wyłączał, jak włączyłem ccc to dopiero zobaczyłem, że gpu rozgrzewa się do 120st i działa awaryjne wyłączenie :) Szybkie przedmuchanie sprzężonym gazem i w tych samych warunkach jakieś 45-50 st. mniej ! I o dziwo kurzu nie było dużo, sam się strasznie zdziwiłem efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po napisaniu tego topica wlasnie odrazu w biosie przestawilem alerta na 90 C (najwiecej ile sie da) ale mysle ze jednak to nie jest do konca rozwiazanie :P A jak tam u was z temperaturami bo jestem ciekaw. Wiem ze rendering daja moncego kopa prockowi no ale mysle ze i tak troche zaduzo tych stopni jest. Nie chce pewnego dnia odpalic kompa a tutaj proc spalony :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temporal, przede wszystkim pochwal się jaki u Ciebie siedzi procesor. Quad czy dwa rdzenie? Intel czy AMD? To ma zasadnicze znaczenie.

 

Przestawienie alertu na 90 stopni w ogóle nie jest rozwiązaniem, bo prędzej czy później usmażysz procesor. Zdrowa, uśredniona granica temperatury dla 65 i 45 nm to mniej więcej te 70 stopni (z lekką zwyżką dla 65nm). Powyżej zaczyna się przyspieszony proces śmiertelności procesora. Przede wszystkim wyczyść radiator z kurzu. Jeśli nie masz sprężonego powietrza, posłuż się odkurzaczem i pędzelkiem. Chłodzenie BOX'owe czy coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiem, że jak na X2 5200+ delikatnie rzecz ujmując bardzo niepokojąca temperatura. Sprawdź jeszcze czy radiator jest dobrze zapięty na mobasie, czy dobrze dociska powierzchni procesora. Koniecznie go wyczyść. Wtedy napisz jak ma się procesor w stresie, bo aż niemożliwym jest uzyskanie takiej temperatury na X2, chyba, że nie masz żadnego wentylatora wyciągającego gorącego powietrza z obudowy i mnóstwo brudu wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, trochę mało tych coolerków w obudowie. Na dłuższą metę taka temperatura (73), dalej jest niesprzyjająca, po drugie, kiedy pojawi się trochę kurzu w obudowie, nawet nie zorientujesz się kiedy wróci 80 stopni. Komputer do renderingu powinien być trochę lepiej wyposażony, mam na myśli chłodzenie. Ja np. nie wyobrażam sobie pracy z moim procesorem na box'owym chłodzeniu (AMD Phenom 9550 @ 2.65GHz). Kiedyś namotałem coś w opcjach GI i zostawiłem komputer, chciałem mieć HQ obraz, procesor liczył 7 godzin, a na default'owym chłodzeniu chyba by się upiekł, bo to straszne grzałki (wysokie TPD).

 

Proponuję abyś skoczył do sklepu i kupił sobie wentylatorek 120mm, chyba, że Twoja obudowa pomieści tylko 80mm. Zamontuj go, w miejscu gdzie wyciągał będzie gorące powietrze z obudowy (plecy obudowy, okno zaraz pod zasilaczem), a temperatura spadnie o kilka stopni. Swoją drogą nie chcę zastanawiać się nawet z jakimi Celsjuszami boryka się Twój zasilacz, ponieważ przy obecnym ustawieniu to tylko on zajmuje się wyrzucaniem ciepła na zewnątrz. Ma 85 stopni? 90?

 

Jeżeli nie masz specjalnych funduszy na zakup jakiegokolwiek lepszego chłodzenia procesora, proponuję zakup taniego coolera, o którym wspominałem i opcjonalnie wymień pastę termo-przewodzącą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słabe jak na swoją cenę. Produkty Arctic Cooling, które chłodzą CPU w stosunku cena/jakość plasują się marnie. W tej samej cenie jest Pentagram Freezone Alpaya. Produkt, który wyszedł na rynek stosunkowo niedawno, a już okazał się najwydajniejszym produktem w średniej półce cenowej. Jeżeli masz pieniążki na Karakorum to w tej cenie również nie znajdziesz nic lepszego. Wszytsko zależy od Twoich funduszy. W każdym razie, którego chłodzenia byś nie zakupił, poczujesz znaczącą ulgę, a przede wszystkim Twój procesor. Kto wie, może i na małe OC znajdzie się zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam, a właściwie od października będę znał ból życia studenckiego. Hobby zawsze może przerodzić się w zawód. Kto wie?

 

Jeżeli zdecydujesz się na zakup chłodzenia, zajrzyj tutaj i pochwal się lub wyżal jak wypadło chłodzenie w porównaniu z Box'em. Mam nadzieję, że zdecydujesz się w porę, bo zakup nowego procesora będzie większym orzechem do zgryzienia. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chcialbym robic w grafie ale jak cos to mam alternatywe jeszcze :P

 

No by dluzej nie meczyc mojego proca zrobilem mala rundke po miescie i wpadlem do pare sklepikow komputerowych no i widze ze bieda z systemami chlodzacymi.

Zarowno na miejscu jak i na zamowienie trudno cokolwiek dostac.

 

Udalo mi sie znalezc w jednym ze sklepow takie cos: "Coolermaster Vortex 752". Dobre to czy jakas tandeta? Warto takie cos zakupic czy jednak lepiej zamowic sobie tego pentagrama?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na siłę, lepiej poczekać i nie żałować produktu. Ciężko porównać gamę wszystkich coolerów na procesor, bo wybór jest bardzo duży. W cenie proponowanego Cooler Master Vortex 752 jest Cooler Master Hyper TX 2. Dodam, że sam go używam i spisuje się bardzo dobrze. Fakt, w lato mam nawet 57 stopni (w stresie), ale to i tak dobry wynik jak na ciepłego Phenoma pierwszej generacji. W każdym razie, jest sporo wydajniejszy od Vortex'a.

 

Gdybym miał wybierać, skłaniałbym się jednak ku Pentagramowi, jednemu i drugiemu, w zależności od funduszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temporal Powiem tak, jeśli masz małą budę to szczerze mówiąc nawet jakbyś wstawił hiper OC na procka będzie się grzał bo ciepło nie jest dobrze odprowadzane.

Warto sprawdzić obieg powietrza w obudowie, pospinać kebelki, ew. zainwestować w dodatkowe/y cooler 90/120/250 mm na ściance obudowy.

Lub jeśli masz odpowiednią ilość kasiorki zainwestować w WC, z solidną chłodnicą od malucha :).

 

//pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde fajnie tylko ze jednak we wszystkich znanych mi miejscach nawet na zamowienie nie ma pentagramow zapasy wyczerpane heh :/ nie rozumiem polityki tych sklepow

 

Co do obudowy to to jest taki stary szit ktory zostal od poprzedniego kompa nawet nie bardzo jest jak tam wsadzic dodatkowe wentyle ale na "sile" moze cos by sie zrobilo :P kurde juz przez was nie wiem w co lepiej inwestowac czy w chlodzenie proca czy calej obudowy czy w jedno i drugie :P

 

niby kase na cale przedsiewziecie mam tylko nie chce kupowac czegos co pozniej sie okaze ze nie bylo potrzebne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temporal a od czego bracie głowę masz :), jeśli nie masz dedykowanego miejsca na dodatkowy wentyl, bierzesz w rękę wiertareczkę i piłkę do blachy i jadziez z koksem potem tylko pilniczkiem dookoła ;) i mocujesz wentyl nawet 250mm z podświetlaniem jeśli chcesz;).

 

//pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a podswietlenie po co? rozumiem ze wiesniacki tuning jest modny w autach ale czyzby przerzucilo sie to na kompy? ja lubie praktyczne rzeczy a nie bajery i gadzety

 

tak czy siak kupilem tego vortexa bo nawet na zamowienie w sklepach trudno o te pentagramy zawsze moze przez neta ale plus przesylka dojdzie czekania a ja juz sil nie mam :P

 

zaraz zamontuje i zobacze czy cos to dalo a pozniej jeszcze pomysle o wentylach z przodu i z tylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam, że taki 250mm wentylator nic nie daje. Przede wszystkim robi dużo hałasu i wpływa destrukcyjnie na prawidłowy obieg powietrza w obudowie. Szczerze odradzam zakup/montaż podobnego na bocznej ściance obudowy. Sam takiego potwora posiadam, jest odłączony, bo przy małych obrotach nie wpływa w ogóle na tempraturę wewnątrz, przy wysokich robi duży szum, a pożytek z niego znów mierny. Wydajniej byłoby zrobić tunel prowadzący bezpośrednio na cooler procesora, tani koszt, a w obecnej sytuacji Temporal'a wyjdzie lepiej.

zaraz zamontuje i zobacze czy cos to dalo a pozniej jeszcze pomysle o wentylach z przodu i z tylu
Najlepsza opcja. Z przodu 120mm wrzucający chłodne powietrze do środka. Gdybyś kupił na tył, też dobrze, ale ta opcja wypada wydajniej w przypadku chłodzenia ustawionego prostopadle do podstawy chłodzenia np. Pentagram. Wywiewane powietrze przez taki cooler wyłapywane przez wentylator wyciągający bardzo dobrze wpływa na temperaturę. W przypadku Vortex'a, którego kupiłeś, powietrze rozprowadzane jest po powierzchni mobasa i ciężko wyrzucić je całe na zewnątrz. W skrócie tak jest najzdrowiej:

14170441.th.jpg

Najważniejsze, że chłodzenie BOX'owe w Twoim przypadku idzie do lamusa. Cieszę się, że zdecydowałeś się na wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś wcześniej napisał, ja bym zaczął od wytarcia starej pasty z proca i posmarowanie nową np. Arctic Silver 5. Na 100% obniży to temperature bardzo możliwe ,że to pomoże. Koszt 15zł a efekt będzie zauważalny. Standardowa pasta na prockach jest dużo gorszej jakości. Naprawiam komputery na co dzień i w wielu przypadkach wystarczyło tylko pastę zmienić. A jak to nie pomoże to dopiero inwestować w chłodzenie.

 

P.S

 

ARCTIC COOLING FREEZER to dobre chłodzenie. Miałem takie z amd jak i z intelem i radzi sobie dużo lepiej niż ten z boxowego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARCTIC COOLING FREEZER to dobre chłodzenie

radzi sobie dużo lepiej niż ten z boxowego zestawu.

Tak? Szczerze mówiąc, wypadałoby, żeby chłodzenie procesora za przeszło 70zł chłodziło lepiej niż BOX, ale w swojej cenie jest nieatrakcyjny. Dlaczego? Poczytaj testy, w sieci tego mnóstwo.

Standardowa pasta na prockach jest dużo gorszej jakości.
Z tym się zgadzam, ale jeżeli pasta nie zestarzała się, to jej wymiana jest bardziej plastycznym zabiegiem. Gwarantuję Ci, że na Vortex'ie, który zakupił Temporal, będzie pasta termo-przewodząca dużo lepszej jakości niż na defaultowym chłodzeniu i po wymianie na Arctic Silver 5 różnica będzie wynosiła 1-2 stopnie Celsjusza. Warto?

Naprawiam komputery na co dzień i w wielu przypadkach wystarczyło tylko pastę zmienić.
Nie kwestionuję Twoich napraw komputerów, ale czy uważasz, że wymiana pasty w przypadku gdy procesor osiąga lekką ręką 80 stopni jest dobrym wyjściem? Moim skromnym zdaniem, nie za bardzo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paq czasem tak jest bo jeszcze dochodzi kwestia docisku a często zmieniamy pastę i dopiero porządnie po kimś montujemy chłodzenie ;) Nie czytałem całego tematu więc spytam czy Temporal coś kupił, podjął działanie ? http://www.gral.pl/preview/OCZ_Technology/OCZ_Vendetta_LGA775_754_939_AM2_63.html jakieś 40zł droższe od tego co planowałeś ale imo warto, może taniej da się wyrwać. Do tego to co ja bym zrobił na twoim miejscu to rozebrać całego kompa i go ładnie złożyć. Jeśli masz stare typowe taśmy to można je przerobić łatwo -- >

Pamiętaj, że im więcej w budzie przestrzeni tym lepsza cyrkulacja powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, czasami pasta jest źle rozprowadzona albo jest jej za dużo. Wystarczy ,że jeden bolec od coolera wyskoczy i już jest problem z dociskiem.

 

Widzę ,że Paq podważył każde moje zdanie. Nie muszę czytać testów w necie na temat coolerów bo sam miałem kiedyś Freezera na intelu dual core 1,8 który został podkręcony do 3,0 i temperatura w stresie wynosiła nie więcej niż 65 stopni a na takie wnikliwe badanie chłodzenia można chyba założyć osobny wątek ;) Wyrażam swoje zdanie ale to Temporal wyciągnie wnioski i lepiej mu nie mącić bo chłodzenie kompa to jest temat rzeka i niech zastosuje podstawowe rozwiązania a dojdzie do przyczyny przegrzewania procesora.

Edytowane przez Blowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałem, żeby Temoporal sprawdził docisk;).

 

Tak, Temporal kupił CoolerMaster'a Vortex. Nie to co chciałem, ale i tak nieźle. Vendetta już przekraczała chyba budżet, bo w tej cenie proponowałem Karakorum (15 zł taniej od OCZ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minal juz tydzien od zalozenia vortexa (pasta chyba doszla juz do siebie :P) i temp podczas jednego testu renderowania skakala 61-60C a drugi raz 64-62. Wsumie teraz troche inna pogoda i wogole jest chlodniej bo w te cieplejsze dni proc sie tez wmiare szybko nagrzewal. Caly czas mysle o wiatrakach przod i tyl niestety nie wiem czy ciac to moja gowniana obudowe czy kupic nowa z przeznaczonymi miejscami dla takiego montazu.

 

Najbardziej mnie wkurza to ze trudno cos w sklepach na miejscu dostac a nawet na zamowienie nie kazdy towar mozna dostac :/ Czy to ten kryzys czy to normalka? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalka, sprzętu komputerowego nie kupuję nigdy na miejscu, bo nigdy nic nie ma. Wszystko z Allegro. Co do kryzysu, to nie można nim tłumaczyć braku szerokiej oferty w lokalnych sklepach; większa fama, niż właściwe załamanie się gospodarki. Jeżeli masz ochotę, możesz ciąć budę, jeśli masz pieniądze, kup coś większego z miejscami na wentylatorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o obudowę z miejscami na dwa wiatraki (przód-tył), mogę z czystym sumieniem polecić Cooler Mastera Centurion 590, którego jestem posiadaczem. Pomimo dosyć wysokiej ceny (dwa miesiące temu dałem za nią 240 zł), nie mam żadnych podstaw by narzekać na temperaturę pracy komputera.

W zestawie są dwa wentylatory 120mm, jeden zamontowany z tyłu na wysokości procesora (w obudowie tej zasilacz znajduje się na dole, wiatrak od zasilacza skierowany jest w dół i zasysa powietrze z pod obudowy co teoretycznie kłóci się trochę z przyjętą koncepcją projektowania obudów, bo niby podgrzewa on resztę skrzynki, ale w praktyce jednak tak nie jest - powietrze oddawane jest przez tylną ściankę obudowy), a drugi na prowadnicy do dysków którą można przesuwać na całej wysokości obudowy - dzięki takiemu rozwiązaniu zasysane powietrze najpierw chłodzi dyski twarde, potem przechodzi przez karty rozszerzeń i procesor, by wreszcie być wyciągnięte przez tylny wiatrak.

W obudowie są również miejsca na 2 wiatraki do 120mm na górze i 2 na ściance obudowy, jakby ktoś chciał stworzyć dodatkowy tunel powietrzny przechodzący przez procesor.

Na Intelu C2D 3GHz BOX nominalna temp. to ok 30~32 stopnie C, a w stresie doszła mi max do 50~53. Przy czym procesory te mogą spokojnie pracować do 75 st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności