Skocz do zawartości

Przezroczystość/odbicia w podglądzie 3d


skides

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Mam pewien problem... Mianowicie nie wiem jak można "uruchomić" przezroczystość i odbicia w widoku 3d... Materiał jest ok, gdyż render renderuje z przezroczystością i odbiciami... Viewport shading jest ustawiony na textures, więc nie wiem co jest problemem...Zapewne to kwestia jednego przycisku, ale jednak nie wiem gdzie owy może się znajdować...

Mam blendera 2.49.2

Czekam na odpowiedź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Z materiałem nie ma to nic wspólnego.

 

Tekstura musi mieć kanał alpha. Upewnij się czy go naprawdę ma (jeśli nadałeś teksturę w materiale, to w podglądzie pod F6 włącz przycisk Alpha, powinna się pojawić kratka w przezroczystych miejscach). Ja używam do tego najczęściej tekstur w formacie .png (nie każde png ma ustawione alpha, ewentualnie musisz ją edytować w programie 2d)

 

Teraz żeby stała się widoczna w viewporcie:

1. musisz mieć tą teksturę ustawioną w UV edytorze dla obiektu.

2. przełąćz widok na solid.

3. włącz pod View > View properties > solid textures. Tekstura (nieprzezroczysta) powinna stać się widoczna w viewporcie.

4. w edit mode pod F9 > Texture face > Active face alpha blending > przełącz na Alpha lub Clip Alpha.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnej textury nie dodawałem... Tylko odbicia zrobiłem (ray mirror, ray trans, IOR= 1.17, Ray mir 0.17) i to właśnie chciałem mieć w viewporcie. Zrobiłem F6 i kliknąłem w alpha, teraz tam są te "kratki" oznaczające alphę.

Co do tego, aby było to w viewporcie (czyli to na czym mi zależy...) to muszę zaznaczyć obiekt i zrobić unwrap? Tak zrobiłem i w UV/image editor mam mój obiekt, ale pozostają jeszcze odbicia... Jak je uruchomić w viewporcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sceny gdzie są odbicia w viewporcie...

Druga sprawa - game engine

Game engine wyświetla to co masz w viewporcie, więc jeżeli nie da się w viewporcie zrobić odbić to żadna gra robiona w blender game engine takich mieć by nie mogła, a jednak jakoś można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reflec.png

Gdy przesunę kamerę to refleksje odpowiednio się zmieniają. Właśnie zauważyłem, że tutaj refleksje nie są zrobione przez ray mirror, ray trans, IOR= 1.17, Ray mir 0.17

Tylko jakoś zupełnie inaczej...

Oto link do modelu już nie potrzebny link ^^

Edytowane przez skides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są prawdziwe odbicia. To jest tekstura nadana dla obiektu (jak UV) tylko z opcją w UV/Image editor (okno) w menu Image masz opcję Real Time Texture Mapping / Reflections. Zupełnie nie rozumiem po co ci ten bajer, skoro to się nie wyrenderuje.

Pozdrowionka.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jak dac77 pisze. Efekt fajny, nie wiedziałam przedtem że tak się da.

 

A wyrenderuje się jeśli się ustawi Map Input na Refl, ale rozumiem że tu chodzi o game engine a nie o normalny render.

 

edit:

Radzę przełączyć Blendera na język angielski, bo to co napisał dac77 i ja jest po angielsku, możesz mieć problemy ze znalezieniem. Oprócz tego większość tutoriali (także tych polskich) odnosi się do angielskiej wersji.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę się pomyliłem. To może być przydatne jak w Rhinocesos. Można w ten sposób oglądać reflection i to daje pojęcie o krzywiznach. Gdzie jest wypukłość a gdzie wklęsłość. Zrobię sobie ograzek z zebrą i będę miał zebra-mapping.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem język na angielski, a opcji Real Time Texture Mapping / Reflection nie widzę...

Edit: Znalazłem tą opcję po dodaniu jakiejś textury, lecz tak czy siak nie mam refleksji...

Edit2: Po kilku kombinacjach udało się! Są reflekcje takie jak w samochodzie czyli takie "pseudo".

Jeżeli ktoś zna się trochę na game engine to może napisać jak zrobić bardziej "normalne" refleksje.

Tymczasem dziękuję Ani i Dac77 za pomoc.

Edytowane przez skides
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem język na angielski, a opcji Real Time Texture Mapping / Reflection nie widzę...

 

Musi być w aktualnej wersji. Podziel sobie widok 3D na dwa i zmień jeden na UV/Image Editor. Wejdź w edycję mesha (nie może być nurbs) i daj mu jakiś UV przez klawisz U. Teraz wybierz obrazek w edytorze UV/Image Editor (na dole) i tam na pasku menu tego edytora (nie głównym) jest menu Edit, w którym poniżej "wężyków" jest ta opcja.

Napisz czy znalazłeś.

 

No właśnie po dodaniu tekstury dla UV-ałki zmień we viewport wyświetlanie na textured. Tekstura do odbić musi być w miarę różnorodna.

Edytowane przez dac77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności