Skocz do zawartości

Animacja - blender


Graficzny

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ustaw pod F10 format (np. quicktime, h264) oraz pod F10 output dokąd ma zapisywać (to górne).

Na podgląd kliknij z wciśniętym Ctrl tą ikonkę pod viewportem (render this window, taki obrazek, całkiem z prawej). Wyrenderuje ci do katalogu który ustawiłeś jako output.

Ctrl F12 wyrenderuje ci do tego samego pliku, ale już z materiałami, światłami itd, więc potrwa dłużej (tak bym renderowała końcową animację).

Można też Alt A w viewporcie, ale jak komputer jest wolny albo scena duża to się będzie zacinać (na cuba co się obraca raczej starczy).

 

Edit: Blade, to z GLSL u mnie strasznie się zacina, czy na to trzeba jakąś super mocną kartę graficzną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na radeonie 9600 xt 256 mb ramu na windowsie szlo ok, na linuksie nei chciało. teraz mam gf 9800 gt matrix z lekko podniesionymi zegarami i nic mi sie nie tnie, działa płynnie nie narzekam, a przeciez to nie jest karta na wypasie. a co do linuksa... to lepiej na nim działają gf'y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja prosiłem o pomoc ale tego właśnie szukałem. Dziękuję Ci Aniu za ten szczegółowy opis, bo niezwykle mi to pomogło.

A przy okazji skoro wepchnąłem się do tematu: możecie mi pomóc z moim kłopotem?

Jak to się robi, żeby ta zapisana animacja np. w Quick Time się powtarzała kilka razy? Choci mi o to, że mam planetę, która krąży wokół słońca. Zrobiłem jeden obrót, a chciałbym mieć np. 4. Da się to jakoś skopiować, czy trzeba ręcznie powtarzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz w IPO krzywą obrotu, E > extrapolation

Końce krzywej przedłużą się w nieskończoność, i będzie się obracało cały czas.

 

A jak jest już gotowa, to można w Sequencer skopiować gotowy .mov kilka razy i dać jedną za drugą, i wyrenderować jeszcze raz z włączoną opcją Sequence pod Anim. (do tego typu obróbek, jeśli to nie są jakieś próby, zazwyczaj bierze się serię np. .png, a nie .mov, z powodu kompresji)

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra działa to co napisałaś, tylko że pojawiło się drugie pytanie:

Czy taki ruch obiegowy (planeta "biegnie" po okręgu) wykonuje się po prostu ustawiając wielokrotnie pozycję kuli i wciskają loc tak na oko, czy może istnieje jakiś prostszy sposób na wykonanie dokładnego obiegu po wyznaczonej trasie, a nie takiego kanciastego?

Bo jeżeli trzeba tak krok po kroku, to nie mogę tej E- opcji wprowadzić. Powoduje to nieskończone przedłużenie jednej prostej, a przeciesz chodzi o to, żeby zaczęła się ta następna :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób, o którym piszesz, nie da ci dokładnej animacji. Są na to inne sposoby i jeśli obiekt ma po prostu poruszać się po okręgu to możesz to tak osiągnąć:

1. w centrum okręgu dodaj obiekt EMPTY (SPACE->ADD->EMPTY)

2. zaznacz (prawy myszką) swój obiekt (planetę, cuba, etc.) i dodaj do tego zaznaczenia (SHIFT + prawy) obiekt EMPTY

3. wciśnij CTRL + P i potwierdź "make parent"

4. odsuń swój obiekt na krawędź okręgu

5. zanimuj obracanie się obiektu EMPTY

 

To jest podstawa, aby uzyskać dodatkowe efekty, trzeba jeszcze co-nieco dodać.

Pytaj, jak masz więcej pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki.Teraz to trochę lepiej wygląda. Dopiero zaczynam z Blenderem więc moje sposoby animacji są bardzo prymitywne :).

Jeżeli mógłbyś mi jeszcze z tym pomóc to byłoby miło:

Próbuję modelować w trybie edycji, żeby stworzyć coś w rodzaju ludzika. Problem jest taki, że nie wiem jak modelować siatkę, żeby była wypukła. Normalne przeciągnięcie za jeden z punktów tworzy szpikulec. Jak "wybrzuszyć" jakiś obszar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wciśnij lewy CTRL+Tab. W okienku, które się pojawi wybierz Faces. W ten sposób przejdziesz do edycji face'ów:) Odznacz wszystko (klawiszem "a"), zaznacz jednego face'a prawym klawiszem myszki, i wciśnij klawisz "e". A następnie pociągnij myszką. Ta funkcja nazywa się extrude i służy właśnie do "wyciągania" kształtów :) Nie wiem, jak to inaczej nazwać. Jak załapiesz, o co chodzi, to później jakoś pójdzie. Podobnie zamiast face'ów możesz wybrać Edges, i extrudować krawędzie. Żeby wyextrudować w jednym konkreetnym kierunku, możesz po klawiszu "e" wcisnąć odpowiedni klawisz do kierunku, w jakim chcesz wyciągnąć krawędź, czyli "x", "y", lub "z".

Żeby zmieniać kształt bez wyciągania krawędzi i polygonów (face'ów) możesz używać przemieszczania (klawisz "g"), skalowania (klawisz "s") lub obrotów (klawisz "r"). Za każdym razem jak chcesz dokonać zmian wzdłuż jednej z osi, wciskasz odpowiedni klawisz, i następnie klawisz osi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności