Skocz do zawartości

Profile, downlighty.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ktoś się orientuje kto, oprócz LUG, zajmuje się w PL produkcją profili pod oświetlenie typu downlight w tym stylu jak poniżej:

 

architektura_wnetrz_34_02.jpg

 

(wizka i projekt SansSerif http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=45793

 

Chodzi mi oczywiście, łopatologicznie, o ten podłużny otwór w suficie. Czy może macie jakieś inne rozwiązania na wykonanie czegoś takiego(tylko nie chałupnicze proszę)?

 

Z góry dzięki za wskazówki.

 

Pozdrawiam

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

czyli rozumiem, że w gk nie chcesz tego wykończyć i wstawić downligh'ów , czemu? za wąski otwór by wsadzić dłoń?

Może jakiś profil aluminiowy gięty o jakimś ciemnym RAL np 7022 lub ciemniejszy, mocować do podkonstrukcji sufitu i łączenia ukryć pod gk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest robione od zera, szerokośćotworów zależy ode mnie. Chodzi o to jak to się dalej wykonuje, tzn jak to jest montowane patrząc od strony wykonawcy? I rozumiem, że jeśli bym to robił w płycie g-k to musiałbym zamo wnętrze otworu pomalować na czarno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sufit podwieszany mocujesz do stropu za pomocą wieszaków, wystarczy że ustawisz odpowiednia długość. Znaczy się ze na rzucie sufitu pokarzesz rzędną wnęki i rzędną sufitu gk, i tak samo na przekroju przez tą wnękę, taki lapidarny detal, a wykonawca sam już będzie musiał pogłówkować jaką długość wieszaku ustawić by dopasować się do Twoich rzędnych. I tyle, i wystarczy pomalować ciemną farbą wnękę i zamocować oprawy oświetleniowe, ale.... dowiedz się najpierw czy ten sufit, jest wstanie "udźwignąć" tą lampkę, ale najczęściej taki sufit jest wstanie utrzymać od 1,5-3 kg, to zależy od producenta.

 

Tu link by zrozumieć zasadę mocowania, lecz pamiętaj, Ty nie musisz rysować podkonstrukcji pod ten sufit, tak normalnie to robi się co ok. 60 cm, ale to już wykonawca wie i stresuj się tym.

 

http://solidnydom.pl/cv_537_9149,sufity_podwieszone.htm

 

Detal, jaki daje wykonawcą do swoich projektów, nigdy nie było problemu ze zrozumieniem. /tylko ładnie narysuj w autocadzie, i tylko nie podawaj długości wieszaków tylko rzędne sufitów i jest git/

 

sufitk.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, bardzo fajnie przedstawione, dziękować, rep poszedł. Mam tylko taki problem: pomieszczenie ma wysokość 270cm, okna 240cm, jak widać, przestrzeń między stropem, a oknami ma tylko 30cm, czy w takim wypadku jest w ogołe możliwość zrobienia czegoś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że jest możliwość. :) byle się profil do gk zmieścił. część niższą montujesz na wieszakach (na profilach oczywiście też można, ale to troche sztuka dla sztuki) a część wyższą, całe wgłębienie, jeżeli wieszaki się nie mieszczą mocujesz na profilach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz dać wysokości pom. 240 cm, uduszą się tam min. wg warunków technicznych i prawa budowalnego to 250 cm dla pomieszczeń mieszkalnych - tu chodzi o wentylację powietrza.

http://www.a-ronet.pl/a_prawo/zagospodarowanie/index4.htm#d3r5

 

Więc masz tylko 20 cm... ale nie wiem czy chcesz downlight'y wbudowane czy jakieś natynkowe. Bo jeżeli natynkowe to jest super bo robisz sufit podwieszany do h=250 a, w miejscu tej wnęki nie robisz sufitu podwieszanego tylko malujesz goły strop na czarno i mocujesz downlight natynkowy np to:

http://www.fagerhult.com/shop/produkt.asp?sprak=909&kategori_id=3&serie_id=50&produkt_id=300

 

W Informacjach technicznych podane jest że ma to 166 mm,

 

Ale jeżeli nie chcesz by było widać oprawę to masz tylko ok 15 cm, ponieważ odjąć trzeba na płytę gk i podkonstrukcję to muszisz szukać w czymś takim:

http://www.oswietlenie.pl/elgo-oprawa-architektoniczna-downlight-epos-10p-o_l_379.html

 

ten ma ok 110 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej napisac PM`a do Sansa ? On raczej bedzie wiedzial, bo wkoncu to jego projekt :)

 

Mam 5 dni na zrobienie "na gotowo" mieszkania 120m2, przy czym jeszcze nie ruszyłem go w ogóle, troszkę mi na czasie zależy, ale dzięki, napiszę. ;)

 

Co do mojego pytania to widzę, że albo tutaj ludzie nie znają albo faktycznie w Polsce o to trudno.

 

stp65090copy.jpg

 

Jak widać powyżej profil taki potrzebuje do montażu bardzo niewiele, niecałe 3cm, dzięki czemu reszta zależna jest tylko od oprawki downlight, dzięki czemu możemy zejść do śmiesznych wręcz wymiarów między stropem, a sufitem podwieszanym, i zastanawia mnie, ponieważ Viabizzuno nie ma jeszcze jako takiego oficjalnego przedstawiciela w PL, czy jest ktoś, kto się zajmuje czymś takim obecnie?

 

Co do tego konkretnego pomieszczenia, to problem mi się sam, zdaje się, rozwiązał. Inwestor podał złą wysokośc pomieszczenia, ma ona 262cm, gdzie okna mają 240cm. Jak łątwo zauważyć na cokolwiek związanego z sufitem mam tylko 12cm...

 

Pozdrawiam

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee no jak dla mnie wcale nie musisz wykorzystywać takiego profilu. Wystarczyłaby dobrze obrobiona płyta GK. Przecież ten profil sam w sobie nic nie wnosi przy suficie z GK. I tak jest zasłaniany gipsem.

 

ja bym się bardziej martwił doborem samych lamp. bo masz bardzo mało miejsca na nie.

 

pozdr.

Edytowane przez chudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ee... no tego systemu nie znałem, ale z tego co widzę działa na zasadzie sufitu modułowego, do którego wpinam płytę gk lub inna płytę np. laminowaną, ale pewnie koszty duże. Warto to stosować w mieszkaniu, ja bym poszedł bardziej tradycyjnie w gk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie z tego co widać na zdjęciach to nie jest nawet system modułowy. To sam profil jest do wnęki na oświetlenie, przynajmniej w przypadku GK. Wygląda jakby płyta była zwyczajnie przykrecana do profilu i później obrabiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenie ma wysokość 270cm, okna 240cm, jak widać, przestrzeń między stropem, a oknami ma tylko 30cm, czy w takim wypadku jest w ogołe możliwość zrobienia czegoś takiego?

 

Wszystko zależy od tego jakich opraw oświetleniowych użyjesz.

Kompletne systemy, np takie jak Kreon, z gotowym profilem tworzącym wnękę mają zaporowe ceny. Podobny efekt można uzyskać budując wnękę z płyty GK i montując w niej tanie oprawy natynkowe. Aquaform ma takie małe kubiki. Poszukaj na ich www. Do tego wystarczy sufit obniżony o 12-15cm.

 

Problem się pojawia jeśli chcesz mieć oprawy kierunkowe. Mi nie udało się znaleźć ładnych małych opraw o podobnej formie z ruchomym odbłyśnikiem. Podobne oprawy na duże halogeny powinien mieć nawet Brilux. Ale dla mnie osobiście ich forma jest za duża przy takiej wysokości sufitu.

 

Obniżając sufit jeszcze niżej można zrobić szerszą wnękę z mniejszym otworem i spotami na szynoprzewodzie. Ale takie rozwiązanie zabiera dużo miejsca i głębiej schowane źródła rzucają nieciekawe cienie przez mały otwór.

 

Obniżanie wysokości pomieszczenia 270 -30cm tylko z powodu ciekawych opraw jest irracjonalne. Nawet wizualnie to wielka strata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jakich opraw oświetleniowych użyjesz.

Kompletne systemy, np takie jak Kreon, z gotowym profilem tworzącym wnękę mają zaporowe ceny. Podobny efekt można uzyskać budując wnękę z płyty GK i montując w niej tanie oprawy natynkowe. Aquaform ma takie małe kubiki. Poszukaj na ich www. Do tego wystarczy sufit obniżony o 12-15cm.

 

Problem się pojawia jeśli chcesz mieć oprawy kierunkowe. Mi nie udało się znaleźć ładnych małych opraw o podobnej formie z ruchomym odbłyśnikiem. Podobne oprawy na duże halogeny powinien mieć nawet Brilux. Ale dla mnie osobiście ich forma jest za duża przy takiej wysokości sufitu.

 

Obniżając sufit jeszcze niżej można zrobić szerszą wnękę z mniejszym otworem i spotami na szynoprzewodzie. Ale takie rozwiązanie zabiera dużo miejsca i głębiej schowane źródła rzucają nieciekawe cienie przez mały otwór.

 

Obniżanie wysokości pomieszczenia 270 -30cm tylko z powodu ciekawych opraw jest irracjonalne. Nawet wizualnie to wielka strata.

 

Witaj,

 

dzięki za wyczerpujące info. Postanowiłem rozwiązać problem troszkę inaczej. Ogólnie okazało się (gdy już deweloper raczył zajrzeć do projektu), że pomieszczenie ma wysokość 260cm, zatem obniżam sufit 10cm i w nim montuję system szynowy, ewentualnie w niektórych miejscach wycięte otwory, w nich strop malowany na czarno i oświetlenie kierunkowe nastropowe.

 

Niestety zwróciłeś tutaj uwagę na bardzo bolący mnie również fakt. Wszystkie oprawy kierunkowe są... no mówiąc szczerze, ogromne, i w niższych wnętrzach, a to takie będzie, wyglądają strasznie. Pozostaje czekać, aż ktoś wymyśli coś mniejszego.

 

Pozdrawiam

Szymon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności