Skocz do zawartości

Blender, dłuższe nazwy


człowiek

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem drobny kłopot z blenderem. Jak zrobić, żeby pisać dłuższe nazwy obiektów niż 20 znaków? Jest mi to niezbędne, do opisu obiektu, którego nazwy nie mogę już bardziej skrócić, bo to opisowa nazwa obiektu mechanicznego. I tak już skróciłem o kilkanaście znaków, ale nadal brakuje mi kilku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

mandragora masz na myśli dodanie tekstu, który byłby na planie i można go wyrenderować? Jeśli tak, to odpada, bo liczyłem na dostęp spod listy. Chodzi o to, że mając element mechaniczny jeden z kilkudziesięciu różnych, ale o zbliżonym wyglądzie, to ciężko jest połapać się który jest który bez ich nazwy w liście. Zaś nazwy też muszą być jakieś konkretne, a nie zbyt skrócone, żeby to było czytelne, a nie poszukiwanie... liczyłem, że w blenderze da się jakoś z tymi nazwami... swoją drogą to dość dziwne ograniczenie. Co to jest 20 znaków? Nie, wiem, "Miś uszatek" ma 11 :P. Jak doliczyć 4 znaki rozszerzające (numerujące np. ".001") to już jest 14. Mój tekst to miał być "DIN????_?.?x?.?/?.?" gdzie "?" oznacza cyfrę. Taki zapis się zmieści, ale już z numeracją nie ma szans :(. Szkoda trochę. Nie macie kontaktu z autorami blendera? Może by przekompilowali w nowej wersji do 50 znaków albo i jeszcze więcej? To ograniczenie przypomina trochę czasy ZX Spectrum :P... hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś może http://wiki.blender.org/index.php/Attic:Manual.pl/PartII/Tryb_Obiektowy wątek o śledzeniu, wtedy może wprowadzisz tekst jako oddzielny obiekt ale zauważyłem że są problemy. Kurde zapomniałem że nie musi tekst śledzić ruchu kamery 3d to najlepiej jak wprowadzisz normalny tekst jako obiekt to wtedy zawsze będziesz mógł edytować to co wprowadziłeś.

Edytowane przez mandragora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu... to jest w takim razie dla mnie największa wada blendera. Jeszcze nic wielkiego nie zrobiłem, a 10-tki godzin rysowania mam za sobą. Głównie to obiekty mechaniki, więc nie musi to być nazbyt realistyczne i cudowne. Raczej ma odzwierciedlać to co potem będzie w rzeczywistości. No i właśnie taki napotkałem problem. Tego to się nie spodziewałem, niestety. Trochę dziwi mnie tak nieludzkie ograniczenie. Chciałem pogrzebać w kodzie, bo znam C, ale nie cierpię jak mi wywala błędy kompilacji i to jeszcze w części dot. audio (o ile dobrze pamiętam, bo już nie mam otwartego okna). Jakieś problemy z plikami. Pewnie zapisane jest gdzieś w postaci stałej, ale tego już się nie dowiem... eh... 20 znaków (21 dokładnie). Jak na ZX Spectrum.

 

PS. Ania właśnie to jest najgorsze, że najczytelniej będzie jak DIN znajdzie się w nazwie obiektu, bo to w zasadzie część rozpoznawcza danego obiektu, gdyż jest kilka podobnych różniących się "tylko" cyframi w znakach zapytania, które oznaczają długości poszczególnych części. Jak wrzucę do nazwy mesha, to co wpiszę w obiekt, skoro nazwa musi mieć jakieś elementy rozpoznawcze.? :( Inaczej bez wymiarów w obiekcie w życiu nie odnajdę pośród 100 elementów tych, które są potrzebne :(. Czytelność wymusza na mnie znalezienie takiej nazwy obiektu, która będzie coś mówiła. Niestety trudna nazwać w skrócie np. "wkręt do drewna z łbem stożkowym DIN7997_3.0x50/47". To i tak po skróceniu zostanie zbyt wiele. A jeszcze w większości mam wymiary z ułamkiem we wszystkich trzech liczbach, więc jest jeszcze więcej... no i jestem w kropce. :( Muszę coś wymyślić.

Edytowane przez człowiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w audio są bugi, spotkałam się z nimi... :(

 

Inaczej bez wymiarów w obiekcie w życiu nie odnajdę pośród 100 elementów tych, które są potrzebne
O jakie odnajdywanie chodzi? A.) Masz model złożony z tych elementów i chcesz któregoś poszukać? Czy B.) budujesz model i chcesz dobudować następny element? Bo w wypadku A jest problem, ale w wypadku B - wstawiasz boxa i mu zmieniasz mesha na odpowiedni typ, moim zdaniem byłoby to nawet wygodniejsze niż operowanie obiektami.

 

Możesz jeszcze skreślić z nazwy DIN, jeśli wszystkie są DIN.

 

Sprawdzałeś czy w 2.5 to samo? (ale nie wiem na jakim etapie jest modelowanie w 2.5)

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie wszystko jest DIN, niektóre są PN :), a niektóre w ogóle bez.

 

Jeśli chodzi o projekt, to wygląda to tak, że jest wiele elementów. Norma nie określa ich długości, średnicy i możliwości skrócenia, więc to wszystko trzeba jakoś opisać. W takim układzie zdarzają się elementy, które mają takie same wymiary (średnica, długość, skrócenie) ale są innej normy. Jednocześnie zdarzają się też takie, które są tej samej normy a różnią się wymiarami. No i oczywiście wiele jest takich samych, więc przydałaby się jeszcze numeracja w stylu .001, .002 etc.

 

Na obrazie można je oczywiście odróżnić, tyle tylko, że podstawą pracy jest nie to co już jest a to co dopiero będzie budowane z tych elementów, a co za tym idzie 99% przypadków to bazowanie nie na na widoku 3D a na liście obiektów :(.

 

Czytałem w wielu miejscach, że to jest ograniczenie i że oni sobie dobrze o tym wiedzą. Swoją drogą uważam, że jest to największa porażka z możliwych. Ograniczyć nazewnictwo do 21 znaków :P.

 

PS. chyba nikomu nie trzeba pisać ile początkujący musi się namęczyć, żeby potworzyć mechanikę w blenderze, a tutaj taki ZONK :P Trochę to dziwne, że tak dali ciała z tym nazewnictwem. Może by ktoś napisał do kogoś rozumnego i zapytał dlaczego i czy to zmienią w najbliższym czasie. Teoretycznie to powinna być poprawka w parę minut jeśli kod jest logicznie ułożony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności