Skocz do zawartości

Ściany z żelbetu


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Witam.

Temat ostatniego czasu mi bardzo bliski..Podczas (ciągnącego się projektu domu J/R), więc jakieś tam minimum wiem..;)

Istotą rzeczą jest czy dom jest parterowy czy piętrowy..Mianowicie łączenie stropów w takiej technologii ( odcisk szalunku po stronie zewnętrznej jak i wewnętrznej plus sufit) jest bardzo skąp likowany i kosztowny a co gorsze polskiej firmy nie znalazłem do wykonania tego.. (Najlepiej szukać po stronie niemieckiej – kolonia) strona zewnętrzna to 26cm plus 15cm ocieplenie (i nie jest to styropian czy wełna standardowa) 15 środek (na delikatnym ruszczcie o ile nie pełni funkcji Kon.).Struktura wewnętrzna ścinany ma całkiem inny skład chemiczny mieszanki oparte tylko na 8% wody w mieszance B. reszta to chemia, oleje, uszczelniacze itp. Struktura zewnętrzna również ma zupełnie inny skład mieszanki niż typowe zaprawy szalunkowe (B20. B25.), co strasznie, ale to naprawdę strasznie podraża roboty budowlane.(Pomijając ze trzeba wykonać dodatkowo osobny projekt rysunku układania szalunku..Czasami nawet się wykonuje formatki na zamówienie odpowiednie patynowanie ich..)Pomijając etap lania..:) Częsta wymagania ciągłość lania zaprawy, by zachować kolor jednakowy..Wibrowanie też wygląda zupełnie inaczej:) niż standardowo jak to u nas się wykonuje..Rak goni raki:)

Układ konstrukcyjny najczęściej jest stalowy (nie widoczny dla oka) poprzez umiejscowienie słupów w ścianach. Oczywiście przy małych rozpiętościach (600cm -800cm) ściany zewnętrze/wew. mogą pełnić funkcję podpór itp. (kwestia doboru przekroju prętów głównych i ich zagęszczenia), I tu się zaczyna sposób wiązania ścian ze stropami (mostek termiczny goni mostek)..To tak w MEGA skrócie.. Elektryka to też osobny temat:)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki arch515 z odpowiedź. Mógłbyś powiedzieć jeszcze jaką grubość należy załozyc w projekcie jeśli chodzi o zewnetrzne konstrukcyjne - środkowa wylewka o grubości 20 cm wystarczy do oparcia stropu do 8m ? Jak wyglądają podciągi ? Ewentualne linki do stron z opisaną technologią/stron wykonawców takich ścian ? (Budynek 2 kondygnacyjny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

środkowa wylewka o grubości 20 cm wystarczy do oparcia stropu do 8m ? Jak wyglądają podciągi ?

to pytanie raczej do konstruktora, teoretycznie możesz przyjąć 20 (15 to chyba najcieńsza ściana uznawana za nośną). Wszystko zależy ile zbrojenia władują do środka. Warstwę zewnętrzna w betonie (nie architektonicznym) z tego co pamiętam najcieńszą dało się zrobić 8cm.

Odnośnie technologii wykonania jest sporo informacji na necie. wystarczy w google wpisać "technologia wykonania + beton architektoniczny".

np: http://www.palisander.com.pl/dopobrania/PalinfoNr7.pdf

 

Arch515: nigdy nie robiłem więc masz większe doświadczenie ale dziwne to co piszesz o wykonawcach, ja bym szukał w nagrodzonych w konkursie polski cement w architekturze. wśród laureatów są firmy co robiły domki z betonem więc pewnie coś by się znalazło.

Edytowane przez peter_muler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki arch515 z odpowiedź. Mógłbyś powiedzieć jeszcze jaką grubość należy załozyc w projekcie jeśli chodzi o zewnetrzne konstrukcyjne - środkowa wylewka o grubości 20 cm wystarczy do oparcia stropu do 8m ? Jak wyglądają podciągi ? Ewentualne linki do stron z opisaną technologią/stron wykonawców takich ścian ? (Budynek 2 kondygnacyjny)

 

Tego typu pytanie to tak jak pisze Peter_muler do konstruktora..Postaraj się oprzeć to na słupach, jakimś w miarę dosadnym rozkładzie..Przy rozpiętości 8m. możesz się obejść bez podciągów.9Górna półka jak i górna są bardzo podobnie zbrojone oczywiście kotwienie jest znacznie głębsze do środka płyty stropowej..Masz tu dwa obrazki rozwiązania ścian..(Nie są to ściany nośne, lecz pełniące wyłącznie funkcje osłonowe /termiczne itp. Reszta oparta na Kon. Słupowej.

mocowaniepref96.jpg

 

sciana.jpg

 

wybaczyć za rozmiar :)

 

Peter_muler – Doświadczenie to ty masz:) ja jeszcze student hahah:D powiem ci..Ze były jakieś tam podrygi z firmom poznańska (płyty na poligrafie w wawie wykonywali ponoć..)..Wszystko pięknie do momentu..Uściślenia ich roli i zaczęły się..Schody..A ze nie odpowiadają.Za to i tamto..A cena. O 25E m2 nisza niż niemiecki producent jakiś..Na razie temat. Jest odłożony..:( Na lepszą koniunkturę, po za tym bardzo dziękuje za materiały, jakie kiedyś mi podesłałeś..Były naprawdę pomocne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności