Skocz do zawartości

Dyskusja: Filmowanie lustrzanką?


bev

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie na forum.

 

Natknąłem się właśnie na wiadomość o filmie "36 Stair", który jest kręcony Canonem 5D. Od kilku miesięcy sam jestem fanem tego aparatu a kupiłem go wyłącznie z uwagi na jego filmowe możliwości.

 

Swoimi spostrzeżeniami dzielę się na blogu oraz forum dla filmujących lustrzankami. Widziałem w komentarzach, że kilka osób było zainteresowanych tą tematyką. W razie pytań chętnie pomogę :)

Edytowane przez bev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam, witam

na bloga trafiłem już wcześniej z forum Canon Board :)

Większość ludzi wyśmiewa pomysł używania lustrzanek jako sprzętu rejestrującego obraz. To błąd. Głupi przykład: coraz więcej słychać doniesień o "kamerzystach" ślubnych przesiadających się na Canona 5D z podpiętymi mikrofonami i zapiętymi na steadycam'ach :) Jest taniej, lepiej, ładniej. Przecież mając C5D ma się też bardzo plastyczną optykę do tego aparatu a co za tym idzie... miłe bokehy, ładna GO, przyjemne kolorki...

 

Nie jest to może coś taniego, ale mając porównanie z kamerą RedOne czy Phantomem, to jakość obrazu imo bije na głowę tego drugiego a pierwszemu na pewno dorównuje. Zwłaszcza, że do pracy z Phantomem potrzeba zasilania, Cinemag'u i masy okablowania. A do pracy z C5D tylko dobre chęci, kartę CF 16GB i jakieś szkiełka.

 

Do tego dochodzi cena: za dobry zestaw C5D + kilka obiektywów Canonowskich L zapłacimy pewnie tyle samo co za samo "body" Reda :]

 

Ale z drugiej strony zakup "opakowania" dla naszego canona:

http://inspiredbylife.pl/wp-content/uploads/5d-wypas.jpg

 

plus całej masy innego sprzętu jest dość kłopotliwe. No i póki co w świecie filmowców nie jest pro ;)

 

Trzymam kciuki za bloga.

 

Pozdrawiam

 

 

edit:

przeniosłem wątek do działu fotografia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W blogu się właśnie zaczytuję (też trafiłem przez canon-board), a na 5D będę mógł sobie pozwolić już za kilka miesięcy, więc się przyda :) 5D W dużym stopniu właśnie dla możliwości filmowania.

Większość ludzi wyśmiewa pomysł używania lustrzanek jako sprzętu rejestrującego obraz. To błąd. Głupi przykład: coraz więcej słychać doniesień o "kamerzystach" ślubnych przesiadających się na Canona 5D z podpiętymi mikrofonami i zapiętymi na steadycam'ach

Ale w jakich konkretnie zastosowaniach ? Bo to ważne. Na pewno do załatwienia całego ślubu się nie nadaje, bo brak autofocusa, bo krótka głębia ostrości (i przez to kłopoty z trafieniem w punkt), niewygodny uchwyt dla filmowania (chyba że się zaopatrzymy w cały zestaw sprzętu, z wizjerem na czele, a i tak nie będzi tak komfortowe w użyciu jak zwykła kamera). Ale natomiast do kręcenia plenerów, gdzie mamy czas na zaplanowanie ujęcia, gdzie krótka GO zrobi największy efekt - jak najbardziej. Sam chcę takich rzeczy spróbować i jakąś krótką etiudę zmontować (w zestawie 5D + 24-70 L + statyw, może kiedyś w przyszłości steady).

 

Nie ma co ukrywać - obrazek 5D wypluwa piękny :D

 

No i póki co w świecie filmowców nie jest pro

A wspomniane kulisy produkcji 36 stairs ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streaker: ale odezwij się kiedyś z tym do jednego czy drugiego operatora... śmiech na sali hehe ;)

To zależy - miesiąc temu byłem na planie filmowym z domem produkcyjnym papaya films. Kręciłem tam making off właśnie 5D. Właściwe zdjęcia nagrywane były Red One, a chłopaki odnosili się do 5D z respektem :)

 

Powoli świadomość ludzi się zmienia a 5D - które głównie wykorzystywane jest przez niezależnych filmowców - coraz częściej znajduje zastosowanie także w komercyjnych projektach.

 

Rok 2010 zapowiada się ciekawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streaker: ale odezwij się kiedyś z tym do jednego czy drugiego operatora... śmiech na sali hehe ;)

IMO - operatorski beton ;) Ja wiem, że 5D to nie Red (kwestia funkcjonalności), ale możliwości ma duże, szczególnie za takie pieniądzę. Oglądałem niedawno na vimeo porównianie 5D z Redem - i w złych warunkach (nocne sceny na mieście) na niektórych scenach obrazek z 5D podobał mi się bardziej od Reda (czystszy, mniej szumów), na innych, również nocnych, porównywalnie (więc pewnie kwestia ustawień).

 

A opowieści o 'ślubokrętach' z 5D możemy miedzy bajki wsadzić ;) Chyba że mamy dwóch operatorów/kamerzystów (jakkolwiek ich nazwiemy) - jeden z normalną kamerą, drugi jako uzupełnienie z 5D. A tylko i wyłącznie 5D na ślubie ? Operator musiałby być czarodziejem, a nie człowiekiem ;) Akurat jestem tutaj w temacie i wiem co mówię :)

 

I tak ogólnie mówiąc - brawo dla Canona za odsadzenie Nikona w tej kwesti, chcąc poważnieo o filmowaniu myśleć to mamy tylko 5D2, 7D i 1D4 z możliwością kręcenia FullHD i na pewno sporo klientów tym złapią.

Edytowane przez streaker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shot on Canon Eos 5d Mark II and 1ds Mark III

 

Cortney Tidwell - Watusii

 

[edit]

dopiero teraz przeczytałem post Dziadka. wyszedłem na pozera;)

 

[edit2]

o kurcze. na youtube wyglądało jak nakręcone. ale teraz widzę że to poklatkowe wideo. to już w ogóle się wygłupiłem:( chyba wracam spać.

 

[edit3]

ale sam fotoklip genialny. i kawałek dobry.

cześć

 

[edit4]

gość ma świetne portfolio. na jedno kopyto ale jakże pomysłowe. nie wyobrażam sobie ile to wszystko kosztowało pracy. zapaleniec

Edytowane przez polka dot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. ja z kolei jestem dość sceptycznie nastawiona do filmowania 5D.. Nie wiem, czy wszystkie modele tak mają, czy tylko te ze Stanów, ale 30 kl. na sekundę to trochę za dużo jak na Europę, nie sądzicie? A przy montażu obrazu z 5D i normalnej kamery filmowej można się pociąć czerstwą bułką... nie mniej obrazek jest wspaniały. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zapytam w temacie. Mial ktos okazje trzymac w łapach Lumixa GH1? Poziom moze nie do konca taki jak 5D, ale zdecydowanie tansza bestia. Z czytania grupy vimeo (i ogladania ich wyczynow) widac ze da sie w tym zrobic sporo dobrego. Zastanawiam sie czy ktos tu na forum mial okazje testowac GH1 przy jakiejs, chocby malej, produkcji.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat filmowania Lumixem GH1 jest na forum:

 

http://videodslr.pl/gh1-czy-warto-t65.html

 

Stosunek jakości do ceny naprawdę bardzo dobry. Dodatkowo GH1 ma coś, czego nie mają Canony - płynny autofocus podczas filmowania.

 

Zobacz jeszcze film porównujący Canona 5D, Red One i GH1 - różnicy nie widać:

 

 

dzieki za linka z videodslr, nie wiedzialem ze taka strona istnieje. To vimeo widzialem, wlasnie ono mnie zachecilo do powaznego rzucenia okiem na gh1.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od niedawna posiadam GH1 i sprzęcik do filmowania nie jest zly. Jeszcze sie z nim oswajam, ale mam nadzieje ze niedługo wykorzystam do czegoś poważniejszego.

Z wad trybu filmowego mogę wymienić kitowy obiektyw 14-140 f4 który jest za ciemny do filmowania w pomieszczeniach (ale za to mega rewelacyjny w plenerze) no i szumy i banding w niedoświetlonych obszarach sceny (ale podobno wszystkie CMOSy tak maja).

 

Od razu polecam dokupić obiektyw 20mm f1.7 bo to co to maleństwo potrafi urywa łeb razem z kaskiem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda dziadku. Jak wygląda taki film po zrzuceniu z aparatu? Zapisuje w jakimś skompresowanym formacie standardowo? Bo chyba nie w sekwencji RAWÓW:) ten film jest z jakimś postpro? Obraz jest dość ostry i kolorki jakby wieczór więc wnioskuję że nie ma jakichś strasznych problemów na dużych przysłonach? Jak działa autofocus przu kręceniu filmu? (Wiem że może lamerskie pytania ale pstrykam od miesiąca dopiero:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lucek

...to są normalne MOV-y.... 1920x1280... tu 24kl/sek. Kolor jest podciągnięty do marsjańskiego w AE, ostrość jest naturalna... no pożądna rozdzielczosć i dobre szkiełka...:))). Autofocusa automatu nie ma, tylko wstępny przed ujeciem, ale za to jest ręczna kontrola ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności