Skocz do zawartości

Sposób na uzyskanie odległości od kamery


Gość bisclavret.tk

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bisclavret.tk

Witam.

Piszę pracę dyplomową ze stereowizji polegającą na obliczaniu map odległości na podstawie zdjęć z dwóch kamer. Do testów algorytmów potrzebuję tzw. ground truth data - tj. odległości od kamery do każdego punktu na obrazach. Aby pominąć niedoskonałości kamer testy przeprowadza się zazwyczaj na wygenerowanych obrazach. Do tego celu wybrałem program Lightwave 3D 9.6. Od razu zaznaczę, że program znam bardzo słabo, ponieważ nie jest to przedmiotem mojej pracy.

 

Czy mógłby ktoś mi poradzić czy i jak mogę automatycznie pobrać potrzebne mi dane? Tj. odległość dla każdego punktu modelu od kamery (a najlepiej tylko tych widocznych punktów)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Do tych celow sluzy mapa glebokosci. W LW mozesz ja zapisac do takich formatow jak chociazby psd, exr czy rla. Te formaty moga zapisac wiele kanalow w jednym pliku wiec sie nadaja najlepiej. Mozesz tez uzyc Buffer export z listy Image Filter by zapisac Depht do dowolnego formatu, ale stosowanie formatow 8-bitowych mija sie moim zdaniem z sensem. Najlepsze sa wiec te formaty ktore zapisuja w formanie float, ewentualnie 16-bitowe. LW normalizuje kanal glebi do przedzialu float 0..1 dla najdalszych i najblizszych punktow obrazu, wiec dwa obiekty z ktorych jeden ma glebokosc 1m a drugi 2m beda mialy identyczny zakres glebokosci. Do twoich celow potrzebujesz raczej absolutnych glebokosci, wiec tego typu mapy sa malo przydatne. By tego uniknac mozesz w scenach testowych wstawic dwa obiekty w najblizszej i najdalszej uzywanej przez Ciebie odleglosci, a obiekty testowe wstawiac miedzy nimi. Dzieki temu mapy glebokosci beda skalowane zawsze do odleglosci najdalszego i najblizszego obiektu, ktore dla kazdego testu beda stale.

 

PS. Fajny temat sobie wybrales, daj znac jak Ci idzie.

PS2. Plugin Ocula przeznaczony do programu Nuke robi dokladnie to o czym piszesz, tzn tworzy mape glebii na podstawie stereopary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bisclavret.tk

Hey! Dzięki. Czy mógłbym jeszcze prosić o łopatologiczny opis gdzie znajdę opisywane przez Ciebie opcje? Wiem, że pytanie jest dość idiotyczne, ale naprawdę mam mało czasu na poznawanie tego programu (praca zarobkowa i malutki synek skutecznie ograniczają dostępny na pracę dyplomową czas) :).

 

Praca powoli posuwa się do przodu. Właściwie mam już większość kodu napisanego w matlabie i przede mną czeka właściwa i najgorsza część pracy - właściwy temat to optymalizacja algorytmu dla struktur FPGA i na dniach powiniennem zacząć przepisywać moje algorytmy do Veriloga :). No i oczywiście najnudniejsza, czyli pisanie teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomoca ctr+F8 wchodzisz do menu effect/processing. Wszystko co Cie interesuje masz w Add Image Filter. Jest sporo opcji ale na twoje potrzeby wystarczy wybrac Render Buffer Export. Tam jako Source wybierasz Depth. Jako ze glebokosc w LW zawsze jest znormalizowana mozesz zignorowac Normalize. Negative odwraca zakres wartosci glebokosci, co moze sie okazac potrzebne bo standardowo najdalszy punkt przybiera wartosc 1. Potem jako destination wybierasz Image file i w Image type format jaki chcesz uzyc. Przydatne moze byc takze dodanie z tej samej list pluga Buffer view. Dzieki niemu po nacisnieciu F9 w Image Viewer procz kanalow rgb i alpha pojawia ci sie tez dodatkowe wybrane przez Ciebie kanaly.

 

Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności