Skocz do zawartości

Mental Ray vs. V-Ray


avik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam nadzieję, że tum wątkiem zainteresuje się dość spora ilość ludzi. Chodzi mi o porównanie mentala z vrayem. Nie jestem biegły w tych sprawach, natomiast, chciałbym wiedzieć, jaka jest między nimi różnica, na którym warto renderować, który polecacie. Jeśli ktoś się zna, choć trochę... będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pod jakim katem ? Prędkości ? stabinosci ? iloscia materialow pomocniczych ? Ogólnie do czego potrzebny ci renderer ? Dyskusji na temat vray vs mental było naprawdę dużo i w sumie wszystko co godne uwagi zostało powiedziane na temat tych 2 systemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak ( zostało powiedziane ) to bardzo przepraszam, ale chciałby skupić to wszustko w kupie jeszcze raz. Jeśli chodzi o materiały, to wiem, że tutaj góruje v-ray, co do reszty to chodzi mi o rendery exteriorów ( intreriorów też, ale o wiele rzadziej) stawiał bym na jakość, ale i żeby to nie było za wolne ( mówie w granicach do 4 h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli poznasz MentalRay to naprawdę można nim zrobić ciekawe rzeczy jego plusem jest to że jest dołączany np. do 3ds Max i Maya, Softimage no ale mniejsza, Sądzę że jest wolniejszy od V-Ray ale nie jakoś tragicznie przy dobrych ustawieniach MentalRay działa porządnie no i ma dużą zgodność z pluginami różnej maści, w tym V-Ray wypada troszkę gorzej ale za to ma po prostu jakoś bardziej zrozumiałe i uporządkowane UI i jest dużo tutoriali do niego. Wydaje mi sie że MentalRay jest bardziej stabilny ale może to moje złudzenie... A V-Ray chyba najczęściej wybierany przez projektantów exterior and interior

 

 

Oba mają podobną jakoś renderingu wydaje się że MentalRay lepiej wypada ale to dopiero po wniknięciu głębiej w ustawienia, V-Ray ma bardziej przejrzyste wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o materiały, to wiem, że tutaj góruje v-ray

 

naprawde? pod jakim wzgledem?

 

ale i żeby to nie było za wolne ( mówie w granicach do 4 h)

 

i mentala i vraya da sie ustawic tak zeby renderowal ponad 4h, nawet prostego boxa ;)

 

Tak jak hamek powiedzial, vray stal sie narzedziem pracy wiekszosci wizkowcow, glownie przez to ze w porownaniu ze starym mentalem byl o wiele przyjemniejszy w obsludze i dawal szybsze efekty. Ale od wersji maxa tak 2008-2009 mental stal sie o wiele bardziej vizko przyjazny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i szykuje się kolejna wojna o silniki renderujące. Ech... Żaden nie jest lepszy czy gorszy. Ograniczenia w jednym i drugim wystepują tylko przez brak umiejętności obsługiwania tych silników. Jednym słowem: mało wiesz o mentalu a więcej o vray, mental wyda Ci się kiepski i do bani. I na odwrót.

 

Swego czasu renderowałem głównie w mentalu. Ilość kombinacji materiałów, dobre światła, umiejętność uzyskania dobrego efektu bez użycia GI/FG dawały sporą przewagę nad vrayem. Głównie w jakości renderowanego obrazka nie czasu renderu, chociaż i to dawało się obejść na różne sposoby.

 

Potem z racji przejścia do pracy nad komercyjnymi rzeczami, tak na poważnie pojawił się w mym światku vray. Szybkość obliczania GI w porównaniu do tamtejszego mentala była dużym ułatwieniem. Zwłaszcza wtedy kiedy efekt musiał być widoczny na już. Proste i łatwe w ustawianiu shadery też były sporym plusem. Ogólnie pracowało się na tym po prostu szybko i efekt podobał się klientowi

 

Teraz patrząc na to z perspektywy czasu wiem, czego brakuje vrayowi a czego mentalowi. Vray ubogi w materiały i dobre shadery zostaje daleko w tyle za mentalem głownie poprzez metale, szkła i SSS.

Vray z kolei bije nadal mentala w szybkości obliczania ładnych scen z dobrym GI. I tyle zasadniczo.

 

Gdyby ktoś połączył plusy z obu silnlików ucieszyłbym się jak dziecko na widok Mikołaja.

 

Al póki co porównywanie jednego silnika z drugim nie ma sensu. Zwłaszcza tutaj gdzie są zwolennicy i mentala i vraya. Jedni nie lubią drugich, uważają, że ich silnik to zło i do niczego się nie nadaje ;)

 

Nie jestem biegły w tych sprawach, natomiast, chciałbym wiedzieć, jaka jest między nimi różnica, na którym warto renderować, który polecacie.

 

Każdy silnik jak Ci wpadnie w łapki i każdy który umiesz ustawić. Bo w renderingu nie chodzi o zabijanie komputerów czasami renderów dla uzyskania dobrego obrazka. Chodzi tutaj o umiejętność renderowania z głową, pomyślenia przed wypuszczeniem czegoś na farmę czy wciśnięcia F9.

Ilość opcji w sinikach jest gigantyczna. Najważniejsze to znaleźć kompromis pomiędzy "ładnością" renderu a czasem mielenia tego przez CPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Więc Podsumowując większość wypowiedzi, dotarło do mnie, że na pewno co do materiałów się myliłem. Co do możliwości oby silników nie mam najmniejszych złudzeń. Dobrze wiem, że oba wiele potrafią, natomiast zdziwiłem się, gdyż przeglądając, np. "złotą glarerię 3D", czy wizki z działu " architektura", głównie trafiałem na rendery robione przy pomocy vraya. Myślę, że gdybym głębiej poszukał, to trafiłbym i na dobra rendery po mentalu. Na nieszczęście jeszcze nie trafiłem żadnej wizki z tego silnika. Byłbym wdzięczny, jeśli ktoś takowe by mi wskazał.

 

V-Ray wypada troszkę gorzej ale za to ma po prostu jakoś bardziej zrozumiałe i uporządkowane UI

 

Bardzo możliwe. Ja jestem dopiero początkujący i dla mnie jest tego trochę .... za dużo.

 

 

A V-Ray chyba najczęściej wybierany przez projektantów exterior and interior

 

Chyba...

Mam zamier rederować właśnie domki exterior. Czy warto jednak przerzucić się na vraya, czy, dobrze znając mentala, uzyskam podobny ( fajnie byb było jeszcze lepszy) efekt.

 

Będę wdzięczny za kolejne wskazówki.

 

Pzdr

Avik

Avik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze troche renderow z mentala:

http://www.mentalimages.com/gallery/architecture.html

 

moim zdaniem mental wygrywa bo jest dolaczony do maxa, troche bzdura jest dla mnie wydawanie kupy kasy na maxa po to zeby kupic vray'a zanim pozna sie mentala, przynajmniej zaatakuje sie ten silnik :)

 

zgadzam sie, ze ogolnie vray jest prostszy w obsludze, szybciej mozna uzyskac zadowalajace efekty, wlasnie przez proste i szybkie GI. Mentalem mozna zajsc po prostu duzo dalej w nietuzinkowych efektach. Z tego co wiem mental jest duzo czesciej uzywany w highendowym renderingu kinowym / telewizyjnym niz vray, nim jakies tla ewentualnei sa liczone, pierwszy plan, postacie to raczej mental (jesli nie jakis dedykowany renderer napisany przez szpecow danej firmy :) albo jakis renderman).

 

skoro piszesz, ze chcesz renderowac domki, to proponuje vray'a, szybciej i prosciej dojdziesz do efektow ktore beda zadowalajace.

 

pozdro

arturro

 

 

edit:

wez tez uwage, ze sporo wizek ktore ogladasz jako te najwypasniejsze sa mocno post procesowane w photoshopie, bardziej naturalistyczne efekty, swoista surowosc, mocniejsze czernie, dobre balansy bieli to cos co czesto jest robione w post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę, że zmierzamy ku końcowy tematu ( chyba, że ktoś chce coś jeszcze dodać). Rozumiem, że mental, w wielu sprawach bije vraya, ale jeśli chodzi o wizki exterior to lepiej wybrać vraya. Tyle zrozumiałem.

 

Natomist parząc w link, który podał kolega powyżej, uważam, że rendery i z mentala są w stanie zaspokojić klienta i ... satysfakcję.

 

Dla mnie i szybkość ma znaczenie, ale jako, że na początek zacząłem interesować się mentalem, w miare ( jak na początek) mogę zrobić dobre , dla mnie, rendery w dośc krótkim czasie ( 10 - 15 min). Kiedy zainstalowałem vraya, z pozycji deafultowych renderyował on mi kosmicznie długo, dlatego moje pierwsze wrażenie było raczej negatywnie.

 

Rozumiem, że kwestia czasu renderowania jest całkowicie uzależniona od ustawień, ale , jak już wcześniej pisałem, jak na początek jest tego dla mnie nieco za dużo. i Właśnie pod tym względem jest on dla mnie nieo łatwieszy. Z tym pewnie większość się nie zgodzi, twierdząc, że vray jest lepiej poukładany, ma więcej funkcji i jest bardziej "ogarnięty".

 

Nie zaprzeczam, ale myślę, że na razie (przy początkach nauki) zostane przy mentalu.

 

A tak z innej nieco beczki. Gdybym już mieł na celu " naukę " vraya, to jak? Czy są jakieś tutoraile, poradniki. Miło widzanie polskie wersje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej nieco beczki. Gdybym już mieł na celu " naukę " vraya, to jak? Czy są jakieś tutoraile, poradniki. Miło widzanie polskie wersje.

 

 

Hmm, netsprint.pl czy google pl będzie lepsze do wyszukania tej informacji?

Edytowane przez PICsell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę to że w mental rayu robiono efekty specjalne do filmów takich jak "Matrix" czy "Hulk". W mental rayu można uzyskać naprawdę wspaniałe efekty,lecz to jaki efekt uzyskasz zależy i wyłącznie od ciebie zależy,ponieważ oby dwa silniki mają naprawdę wielkie możliwości.Więc to czy render "będzie lepszy" zależy tylko i wyłącznie od ciebie od umiejętności, treningu i wyobraźni pozatym mental ray jest jako nie liczny fizycznie poprawny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofam to co ... napisałem. poprzeglądałem trochę więcej prac z mentala i porównałem je z vrayem. No jest kurcze skok w jakości. Chyba mam nowe zajęcie....

 

Może i tak, jeśli chodzi o animację, ale ja raczej gustuję w renderach bardziej ... statycznych.

 

Aha, byłbym zapomniał. Co do tej poprawności fizycznej, to czy chcesz przez to powiedzieć, że vray jest niepoprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofam to co ... napisałem. poprzeglądałem trochę więcej prac z mentala i porównałem je z vrayem. No jest kurcze skok w jakości. Chyba mam nowe zajęcie....

 

Może i tak, jeśli chodzi o animację, ale ja raczej gustuję w renderach bardziej ... statycznych.

 

Aha, byłbym zapomniał. Co do tej poprawności fizycznej, to czy chcesz przez to powiedzieć, że vray jest niepoprawny.

 

Nie ma skoku jakosci, tylko wiecej osob robi wizki w vray'u. Po prostu. Zatem statystycznie wiecej powstanie lepszych prac. Nie zapominaj, ze wiekszosc jak nie wszystkie sa mocno postprocesowane, a efekt koncowy rozni sie znacznie od renderu.

 

Co do poprawnosci fizycznej to tak, mental jest bardziej poprawny, byc moze dlatego czesciej wystepuje w renderingu filmowym. Vray daje ladne efekty, ale nie koniecznie 100% poporawne fizycznie. Jak posiedzisz w wizkach to bedziesz w stanie z 8)% skutecznoscia stwierdzic ze wizka jest z vraya.

 

Glowna przewaga mentala to shadery i mozliwosc pisania swoich dedykowanych do konkretnych zastosowan. To poza fizycznoscia glowna przyczyna filmowosci mentala. Jako ze chcesz robic wizki, to tak jak pisalem vray bedzie lepszym rozwiazaniem.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że względy ekonomiczne i wydajnościowe są w przewadze, jeśli chodzi o wybór silnika renderującego. Ludzie z branży doskonale więdzą czego używać. Jeśli pewnego dnia wszyscy przesiądą się na Maxwella to też tak zrób.

W jedym zdaniu: obserwuj branżę, bo oni najlepiej wiedzą co dobre, a w tym przypadku dobry jest V-ray.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co o tym myślisz Zdeno? ;)

 

a jakoś mi się nie chce myśleć ;)

wszystkie wojny silnikowe sprowadzają się do konkluzji, że w każdym sofcie można zrobić czary z mleka.

Czy to będzie vray, mental, brazil , scanline czy też kredki świecowe to i tak końcowym wynikiem jest tablica pixeli, którą nasz mózg interpretuje i przetwarza na sygnały na synapsach dobry/zły.

 

Widziałem spierniczone haniebnie wizki w maxwellu i widziałem wypasy naklikane w mspaincie.

 

Tak też znika kryterium ogólne "który silnik lepszy" tylko pozostają szczegółowe.

 

który szybszy - vray

który tańszy - mental (w założeniu, że i tak kupujemy maxa)

który najdokładniejszy fizycznie - maxwell, fry, indigo i inne.

 

a i tak na koniec przychodzi photoshop i wywala na kopach wszystkich z lasu.

 

dajcie lepiej jakieś ładne obrazki do oglądania zamiast bić pianę o tym samym od 10 lat. obraziłem się ostatnio na maxwella to nie będę rwał kaftana jak rejtan ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma skoku jakosci, tylko wiecej osob robi wizki w vray'u. Po prostu.

 

Ok. Rozumiem. Kwestia popularności w branży. Załapałem też, jeśli chodzi o post processing (na pewno się pobawię). Z tego co tutaj się prezentuje na łamach tego wątku można się dowiedzieć iż po prostu vray daje w krótszym czasie nieco lepsze efekty ( bo potem to i tak photoshop ). Jednak pozostaje kwestia ustawienia. Jest bardzo rozbudowany, ma wiele funkcji przez co jest nieco trudniejszy do zrozumienia. Bo z tymi silnikami jest jak z matmą - Jak zrozumiesz, to ci się wydaje łatwa. Jak osobiście, zaraz po instalacji vraya i zobaczenia jego wnętrza poczułem się nieco " przygnieciony", ale to na pewno kwestia kilku kursików i tutoriali.

 

PS Czy do wizek jest jakoś szczególnie potrzebna ta poprawność fizyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze kumasz :) fizyczność nie jest potrzebna, ba, często jest niechciana... ma być ładnie i ma być wrażenie poprawności. Czy jogurty owocowe które kupujesz mają w sobie takie ładne kawałki owocków jak te same jogurty na reklamie :) ?

 

pozdrawiam

arturro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla początkującego ważnym kryterium jest prostota i dostępność materiałów pomocniczych.

Tutaj vray ma przewagę. Mental jest mniej przystępny choć imho lepszy.

 

Co do dostępności materiałów to się może zgodzę, ale czy vray jest prostszy. No czy ja wiem. :)

 

Co do tematu jeszcze. MentalRay nie lubi displaceów. Ooooo bardzo nie lubi :) Jeżeli liczymy z samym FG to czasy są jeszcze znośne. Niestety GI często powoduje straszne wydłużenie czasu renderowania. Szczególnie we wnętrzach. Żeby nie było jakościowo tu i tu uzyskasz ten sam efekt. Ale V-Ray da ten sam efekt jednak w krótszym czasie.

 

Co do przewag V-Raya jeszcze. Mówię oczywiście o wizualizacjach. Jest sporo więcej plug-inów pisanych pod tym kątem. Chociaż dla mentala też coraz więcej się tego pojawia.

 

Jeszcze co do materiałów. To mental ma jednak sporą przewagę. Ale :) sporo shaderów, nie wiadomo dlaczego, po instalacji jest zablokowana :P Po przesiadce na V-Raya pierwsze wrażenie jakie miałem w materiałach, to że ustawia się je jak standardowe :) W sumie to chyba plus jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mental z racji tego, ze jest poprawny fizycznie daje bardziej naturalne randery ale wiecej tez wymaga wiedzy.

 

Jesli chodzi o exteriory zapewne wygrywa z vrayem, we wnetrzach szybszy jest vray.

Edytowane przez gonzo71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mental z racji tego, ze jest poprawny fizycznie daje bardziej naturalne randery ale wiecej tez wymaga wiedzy.

Jesli chodzi o exteriory zapewne wygrywa z vrayem

 

Tak, tak... strasznie poprawny fizycznie ;) I pewnie dlatego wygrywa z vrayem jeżeli chodzi o exteriory ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, thx. Poczułem się po prostu nieco zdezorientowany, bo przez pewien czas czytałem tu same superlatywy w kierunku vraya (w tym to, że jest polecany do renderów "domków") a tu nagle coś takiego.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektywnie i efektownie pracujesz w vray-u? Ucz się go, a w ramach pracy domowej baw się od czasu do czasu mentalem i vice versa (o ile masz wtedy dostęp do vraya).

Oba silniki są tak samo dobre i tak samo złe, w zależności od typu pracy raz jeden daje popalić, raz drugi. Z odrobiną chęci w obu zrobisz to samo i nie trzeba się specjalnie na siłę czepiać jednego, bo ktoś powiedział, że jest do czegoś lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności