Skocz do zawartości

Evga Classified SR-2


Spyra

Rekomendowane odpowiedzi

Na rynku pojawiło się coś co delikatnie mówiąc mocno miesza w kwestii wyboru optymalnych opcji cena vs wydajność w zawsze nienasyconym 3d. Miesza dlatego iż można na tym podkręcać nowe Xeony również te z 6-rdzeniami. Jednak nie bardzo wiem jak to można robić za pomocą tej płyty i na ile realnie można podkręcić poszczególne modele – więc jeśli natraficie na bardziej konkretne informacje to wzbogaćcie ten wątek.

http://www.frazpc.pl/news/29925-Debiut_super_plyty_Classified_SR2_(2x_LGA_1366)_EVGA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 418
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Poruszyłeś tu temat bardzo ciekawej płyty, którą w sumie w ciągu miesiąca zamierzam nabyć. Jej cena będzie oscylować w okolicach 2000zł. Dostawa do Polski ma wjechać pod koniec kwietnia.

Możliwości rozbudowy są genialne bo nie trzeba od razu montować 2 procków tylko można zamontować najpierw jednego, a za jakiś czas dokupić drugiego. To samo z zestawem ram. Najpierw kupuje się np. 3x2 + 1 procek i później kolejne 3x2 + 2 procek.

Ważne jest to, zeby zwrócić uwagę na procki. Mimo gniazda socket 1366 płyta nie obsłuży np. 2 x i7-920. Dlaczego? Dlatego, że wszystkie procki z serii "i" są prockami domowymi, które nie są przewidziane do takich zadań. Problemem tutaj jest pojedyncza szyna QPI. Jeśli chcecie montować 2 procki to trzeba się zaopatrzyć w Xenony serii 55xx lub 56xx - one posiadają podwójną szynę QPI. 1 szyna komunikuje się normalnie z chipsetem a druga szyna komunikuje się z drugim prockiem. Właśnie tej szyny nie posiadają zwykłe procki stąd inne konfigi niż z tymi xenonami nie zadziałają.

Płyta ma też oferować możliwość kręcenia i to bardzo dobrego xenonów. Tak naprawdę skrót SR oznacza Super Record czyli max OC;)

Płyta obsługuje też 2 typy pamięci: albo standardowe albo ECC (jeśli ktoś ma wiecej kaski...).

Kart graficznych też można wsadzić kilka więc spokój na kilka lat.

Płyta jest generalnie mega stabilna - dużo dodatkowych faz zasilających, każde z gniazd na procka może wytrzymać obciążenie nawet 500W! Pomyślcie sobie tylko ... xenon ma np. 130 W poboru prądu, po podkręceniu niech dojdzie nawet do 200W to ile Wam jeszcze zostaje ? :)

 

Płyta w sumie jest mega wypaśna i idealna dla grafika tylko jest jedno ALE...Problem z gabarytami. Płyta jest po prostu ogromna !! Nie mieści się praktycznie do żadnej obudowy. Jeszcze nie znalazłem takiej na rynku polskim w rozsądnych pieniądzach, żebym miał 100% pewność, że ten potwór się zmieści.

Tak czy inaczej na 90% kupię tą płytkę za miesiąc, do tego jak na razie planuję zakupić jednego xenona E5620 za około 1500zł a pod wieloma względami przewyższający i7. Do tego na początek 3x2gb ramu 1600 mhz cl7 no i mocno się zastanawiam nad nowym geforce GTX 480. Do tego 1-1,2 kW zasilacz i będzie git! Płyta ma też już gniazda SATA III i USB 3.0 więc jest mocno przyszłościowa. Są już dostępne w cenie około 420zł dyski WD Caviar Black 1 TB 64mb cache SATA III i takie 2 w macierz wrzucę.

 

Z czasem jak wyjdę z długów po zakupie tego zestawu to zacznę co jakiś czas dokupywać kolejne bebechy czyli 2 procek, kolejny zestaw ramu, kolejnego GTX 480 w SLI (to pewnie za jakiś rok jak będzie powszechniejsze renderowanie przez GPU). Czego chcieć więcej ?

 

Jeśli chcecie jakieś info na temat tej płyty to piszcie bo chyba stosunkowo dużo o niej wiem.

 

ZASTANÓWCIE SIĘ NAD NIĄ BO TO BARDZO DOBRA PODSTAWA !!

 

http://www.evga.com/articles/00537/

http://www.evga.com/products/moreinfo.asp?pn=270-WS-W555-A1

Edytowane przez Mansoner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podjęcie wątku. Skoro będziesz miał te płytę to nic tylko czekać, szkoda tylko że z jednym prockiem.

Ciekawe co na to Intel ... chyba ich szlag trafia biorąc pod uwagę politykę cenową dotyczącą Xeonów, ale dobrze im tak.. obecnie na przykład nie bardzo jest sens kupowania jakiegokolwiek procesora 6-rdzeniowego pod konfigurację jednoprocesorową - tak to sobie skalkulowali.

Interesujące są realne możliwości podkręcania w konfiguracjach dwuprocesorowych tam chyba muszą być stosowane ECC i to one będą ograniczać realne możliwości oc poszczególnych procesorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowych wątków więc wrzucę pod tym tematem coś co również miesza w wydajnych opcjach wieloprocesorowych pod 3d. Są też płyty z jednym gniazdem pod te procesory... więc może Intel spuści z tonu. A już prawie zapomniałem co to AMD.

http://www.heise-online.pl/newsticker/news/item/Nowe-12-rdzeniowce-AMD-966689.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak czy inaczej na 90% kupię tą płytkę za miesiąc, do tego jak na razie planuję zakupić jednego xenona E5620 za około 1500zł a pod wieloma względami przewyższający i7. Do tego na początek 3x2gb ramu 1600 mhz cl7 no i mocno się zastanawiam nad nowym geforce GTX 480. Do tego 1-1,2 kW zasilacz i będzie git! Płyta ma też już gniazda SATA III i USB 3.0 więc jest mocno przyszłościowa. Są już dostępne w cenie około 420zł dyski WD Caviar Black 1 TB 64mb cache SATA III i takie 2 w macierz wrzucę.

 

 

Mansoner, do jakich zastosowań szykujesz swój sprzęt ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuback - sprzęt swój szykuję pod wizualizacje i animacje (3dsMax, Maza, Z+brusch, Endorphin...). Będę chyba jednak brał 2 xenony E5620 (2,4ghz, 12 mb cache, 32nm) z racji tego, iż później mogę mieć problem z dostaniem tej samej rewizji, a wtedy będzie lipa. Xenony nie leżą w sklepach na półkach tak jak normalne i7 więc to może stanowić duży problem.

Zastanawiam się jeszcze tylko co zrobić z ramem. Czy kupić zwykłe kingstony ECC (bez radiatorów) 1333mhz, cl9 czy wziąść sobie np. non ecc OCZ Platinum 1600mhz, cl7 ? Cenowo OCZ wychodzą trochę drożej. Płyta obsługuje ECC i zwykłe kości (do wyboru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zużycia energii to bardzo ciekawa sprawa np. dwa 12-rdzeniowe Opterony 2,2 Ghz zużywają mniej energii niż jeden 6-rdzeniowy i7-980X podkręcony do 4,7 Ghz. Różnica dla całego zestawu pod pełnym obciążeniem wynosi ok. 90W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

 

Jeszcze nie kupiłem tej płyty ale cały czas badam sprawę;) Problem był tego typu, że akurat EVGA przenosiła produkcję tej płyty z Niemiec do chyba Holadnii i przez to wszystko się opóźniło. Najpierw przez długi czas płyta miała status "powiadom mnie o dostępności", dopiero pod koniec maja status zmienił się na "przedsprzedaż" a teraz jest już status "kup teraz" (od kilku dni). Na polskim rynku powinna się pojawić lada chwila i od razu ją zamawiam, więc dam Wam znać na bierząco co i jak ze skłądaniem stacji roboczej. Będę robił z tego składania i podkręcania dokumentację tekstową i zdjęciową celem zrobienia tutka gdyby ktoś miał wątpliwości chcąc złożyć podobny konfig jak mój.

PS

Trzymajcie kciuki, żeby dolar i euro spadły bo ostatnio skoczyły na złość do góry :/ Szkoda mi wywalać dodatkowo 200-300 zł z racji wyższego kursu walut :((

 

Sorka, że trochę uciechłem ostatnio ale za 3 dni mam obronę mgr - akurat jak się obronię będę miał więcej czasu i składanie nowego workstejszona. Wtedy wszystko Wam ładnie opiszę co i jak - łącznie z wynikami testów i odczuć osobistych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiam do kupienia dwóch procesorów. Zakup i testowanie z jednym prockiem tej płyty to w sumie jakieś grube nieporozumienie. Ona daje bardzo konkretne korzyści w relacji cena –wydajność, ale właśnie z dwoma procesorami. Na dzisiaj można kupić dwa Intel Xeon E5620 Westmere 2.4GHz które razem są tańsze od jednego Intel Core i7-980X i to ponad 200usd w USA oczywiście, a na starcie masz 8 rdzeni i 4,8 GHz a nie 6 i 3,33 GHz. Jak zaczniesz kręcić to i7-980X wypadnie całkiem blado..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czekam na wszelkie info o tej płycie i Twojej nowej stacji roboczej.. Pisałeś na początku tego tematu że ten Xeon który planujesz znacznie się różni od serii i7. Możesz napisać konkretniejsze o tym info czym się tak różni? Wiem że to nowa seria Xeonów od poprzedniej 55xx różniąca sie głównie mniejszym procesem technologicznym. Oraz ogólnie Xeony powinny sie jeszcze lepiej kręcić niż np. taki i7 920, z racji "wyższej klasy krzemu" ze środka wafla krzemowego (podobno)....

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra - będę kupował 2 procki (najprawdopodobniej Xeon E5620) i podkręcę pewnie w okolice 3,5-4,0 ghz w zależności od temp. na noctuach NH-D14. Boję się jedynie o grafę bo zamierzam wsadzić pojedynczego gtx 480 i on może mi znacznie podnosić temp. w budzie. Jeśli nie wpłynie on w dużym stopniu na temp. to będę kręcił w okolice 4 ghz. Chcę zostawić zapas na wysoką stabilność.

 

A czym się różni i7 od Xeonów 56xx ?

i7 ma 8mb cacheu/TDP 130W/45nm/przepustowość szyny QPI 4,8GT/s /pojedynczą szynę QPI - nie ma możliwości pracy w konfiguracji 2-procesorowej, gdyż druga szyna QPI jest wymagana do komunikacji dodatkowo między prockami.

 

5620 ma 12mb cacheu/TDP 80W/32nm/5,86GT/s /podwójną szynę QPI - wymagana do platfromy 2-prockowej

 

Tutaj macie dokładne porównanie parametrów:

http://ark.intel.com/Compare.aspx?ids=47925,41447,

 

 

Są też inne różnice w konstrukcji wewnętrzej na korzyść Xenów ale w znikomym stopniu wpływają już na wydajność.

Skoro więc 5620 jest około 400zł droższy od np. i930, zużywa mniej prądu, mniej się grzeje, jest stabilniejszy, wydajniejszy, lepiej się kręci stąd uważamgo go za bdb wybór do platformy 2 x CPU i zdecydowanie warto również się zastanowić nawet do platfmormy 1 x CPU.

 

PS

Płyta EVGA SR-2 ma być dostępna u EVGA Europa pod koniec czerwca-na poczatku lipca. W USA jest już dostępna od początku czerwca.

 

PS 2

Na tej płycie głównej ustalono już 4 rekordy świata w 3dmarkach - wiem, że to nie to samo co obróbka 3d ale coś jednak sugeruje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mansoner

Jesteś skromny i dobrze - lepiej się miło rozczarować, ale moim zdaniem na takim chłodzeniu nie powinieneś mieć problemu ze stabilnym 4,5 Ghz. 6 rdzeni chodzi przy lekkim podniesieniu napięcia ponad 4Ghz i to na nieco gorszym chłodzeniu. Ale czy nie będziesz miał problemu ze względu na pamięci tzn. nie wiem jaką masz swobodę w stosowaniu pamięci przy dwóch procesorach jeśli będziesz musiał zastosować serwerowe to mogą być problemy pokręcania z 2,4 do ponad 4Ghz, jednak nie wiem dokładnie na co ta płyta pozwala w szczegółach i jak to wychodzi w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mansoner. CO do tych różnic to chodziło mi jak już to porónanie do nowej 32nm serii i7 czyli 980x :) Ma 6,4GT/s i też 12MB Cacheu.. ALe myśle że właśnie pare usprawniień w arch. różni domowe procki od Xeonów + 2x QPI właśnie..

 

Spyra no piękna wydajność.. Jeszcze słąbo podkrecone je miał. A wynik potężny. Na moim obecnym sprzęcie(E2160@3Ghz) mam 1.53pkt w tym teście :D. Więc po przejściu na SR-2 odczuję "małą" różnicę ;)

 

Ciekawe filmiki>

 

 

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra - chcę zastosować pamięci (łącznie 12 GB, po 6GB na CPU):

OCZ DDR3 3x 2GB 1600MHz CL7 Platinum Triple Channel

lub

Kingston DDR3 2GB 1333MHz ECC CL9 with Thermal Sensor

 

Mam możliwość przetestowania pracy na obu modelach więc jeśli pamięci ECC nie będą ograniczały mi OC to wezmę ECC ale jeśli będę miał problemy z kręceniem to zdecyduję się na OCZ bez ECC. Jeśli na ECC dobiję do ponad 3,5 ghz to pewnie zostanę przy ECC.

 

Jeśli chodzi o podkręcanie to wszystko zalezy od temperatur przy pełnym obciążeniu. Nie chciał bym aby w stresie proce przekraczały 60-65 stopni.

 

MaxymilianMax - 980x na pewno bym nie brał bo kosztuje jakieś 4300zł, a 2 x Xeon E5620 kosztowały by mnie jakieś 3300zł więc nie dość, że mam 2 rdzenie fizyczne więcej to jeszcze jest to Xeon a nie "zwykły" i7 i do tego 1000zł w kieszeni.

 

Wallop na pewno będize budował zestawy na tej płycie ;] Stracił bym do niego szacunek jeśli by tego nie uczynił ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Poszukuje Mistrza Wallopa - Jeśli ktoś Ma namiary do tego Pana to poproszę. :cool:

 

Przedstawię swój problem.

Muszę Mieć Płytę Evga Classified SR-2

 

Składam Nowego Kompa. Od 2 miesięcy przychodzą do mnie części:

 

- 2x Intel Xeon X5680 3,33

- 18 Gb Ram Intel 1333

- Quadro Fx3800 ELAC

- SSD Intel 80 GB (na system)

- 2T Samsung 7200

- Be quet PRO 8 1000W

- Win 7 64Bit Ultimate

- całość Pakuje do LIAN LI X-2000FB

 

BRAKUJE MI PŁYTY GŁÓWNEJ - CZy Pan Wallop - może mi to cacko załatwić w dobrym terminie ?

 

Bardzo Proszę o Pilne info na GG: 5896141 bądź telefonicznie 502-260-900

 

Z góry dziki za wszelką Pomoc

pozdrawiam

 

Keep

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem info, że EVGA SR-2 ma być dopiero w PL w połowie lipca. Ja też niestety czekam:/ Jeszcze mi obudowy brakuje:(

 

BDW Keep nie chcę Cię martwić ale prawdopodobnie nie zmieści Ci się ta płyta do tej budy (chyba że użyjesz boszówki do wycięcia dziury). Obudowa ma w środku 340mm miejsca na szerokość, a potrzeba 381mm.

 

Tutaj są wymiary wnętrza Lian-Li:

x2000f-28.jpg

 

A tutaj masz wymiar mobo evga:

http://eu.evga.com/products/moreinfo.asp?pn=270-WS-W555-ER&pwindow=specs&family=Motherboard%20Family

 

Form Factor

HPTX Form Factor

Length: 13.6in - 345.4mm

Width: 15in - 381mm

 

Oprócz tego ten model obudowy ma 7 śledzi pci-e, a producent zaleca minimum 9:

Important note: a case with 9 or more expansion slots is required, 10 for 4-Way SLI.

 

W takim wypadku braknie Ci miejsca w pionie i płyta będzie nachodzić na zasilacz, który mieści się na dole.

 

Moja rada: wybierz inną obudowę, bo żeby ta płyta Ci tam weszła to będzie ją trzeba mocno poprzerabiać.

 

Poza tym radził bym zastosować dyski WD Caviar Black 1TB WD1002FAEX 64MB cache SATA III

5 lat gwarancji, najwydajniejsza seria ze standardowych WD, 64mb cache, 4ms czasu dostępu i masz SATA III. Możesz zkupić takie 2 dyski i zrobić macierz bo płyta posiada właśnie 2 gniazda sata 3.

 

Co do obudowy to jedyną słuszną jaką znalazłem, w którą ta płyta wejdzie na styk to:

http://lian-li.com/v2/en/product/product06.php?pr_index=131&cl_index=1&sc_index=25&ss_index=61&g=spec

 

Posiada 10 slotów pci-e, i ma 390mm szerokości w środku czyli masz jeszcze 9mm luzu;)

Oczywiście jak pisałem wyżej nie do dostania w tej chwili na polskim rynku. Ostatnie info głosi, że u niemieckiego dystrybutora ma się pojawić w okolicach 10.07.2010.

 

Niestety nadal trzeba czekać (jak ja tego nienawidzę;P)

Edytowane przez Mansoner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co mnie cieszy to częste aktualizacje BIOSu do niej. Widać się starają.. PO tym jak widać jak jej popularność rośnie(m.in. na Youtube) Jestem pewien że inne firmy też już nad podobną płytą pracują.. Ogólnie płyta wzbudza wśród "wtajemniczonych" wiele emocji. Ludzie wrzucają nawet filmiki do sieci z "procesu" rozpakowywania swojego nabytku ;), robią prezentacje, opisy w formie video itd.. :)

 

Ciekawy filmik opisujący jej bajery ;)

 

 

 

oraz filmik ukazujący zdjęcia z bicia rekordu na tej płycie przez mistrzó świata w podkręcaniu

 

 

oraz inny mocny filmik z jej udziałem ;)

 

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mansoner za dobre info co do dysku.

 

W sprawie obudowy znam temat brakującego miejsca. Jednak Mam gościa któy profesjonalnie przeraia Budy od LIAN LI. Buda Lian li X-2000FB Jest o 1 cm większa rozmiarowo niż Lian Li X-2000B - do tego trzeba zdemontować jeden z koszyków na dole i mamy zapakowaną Płyte EVGA SR-2 do środka.

 

Czekam na obudowe już 1,5 miesiąca, no i niebawem bedzie.

 

Najwazniejsza teraz Płyta - Jakbym ktoś coś wiedział ,lub zamawiał w Pewnym źródle to Proszę dajcie mi zanć. Chętnie Kupie sztukę - GG 5896141 bądż kom - 502-260-900

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxymilianMax

To co było by naprawdę ciekawą alternatywą dla SR-2 to płyta pod 12-rdzeniowe AMD serii 6100 z opcją podkręcania, a to dlatego że AMD stratują ze stosunkowo niskich zegarów natomiast potencjał podkręcania jest prawdopodobnie bardzo duży co widać po AMD Phenom II X6 1090T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxymilianMax.Zgadza się wypadają lepiej ale do pewnego momentu natomiast w OC potencjał AMD wydaje się większy i wtedy Intel pozostał by w tyle np. dla CINEBENCH 11.5 64-bit wynik 2xIntel Xeon X5670 2,93 GHz jest porównywalny z 2xOpteron 6174 2,2 GHz ale procentowo AMD można podkręcić bez porównania lepiej ponieważ ma niższy zegar a mniej więcej wiadomo jak się podkręca po wynikach AMD Phenom II X6. Ale największy smaczek to fakt że procesory AMD mogą pracować w konfiguracji 4-procesorowej. Ceny są dosyć ciekawe - http://www.newegg.com/Product/ProductList.aspx?Submit=ENE&N=2010340727%201652756958&name=Socket%20G34 . Ale to wszystko rozważania teoretyczne bo podkręcać nie ma na czym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do AMD 6-rdzeniowego vs. Intele 4-rdzeniowe z HT to w sumie jest to ciekawy temat bo z moich testów przy pisaniu pracy mgr. wyszło, że tak jak mówi MaxymilianMax lepszy uzysk z 1 rdzenia wychodzi w przypadku procesorów ze stajni Intela. Testy robiłem w zastosowaniach rzeczywistych (np. 3dsmax, photoshop...) oraz w programach syntetycznych (cinebench, 3dmarki...) i wychodzi tak, że najlepsze wyniki oczywiście wychodzą w testach rzeczywistych i tam zwyciężają procki intela o nawet gorszych parametrach niż AMD. W niektórych syntetycznych testach jak cinebench wychodzi wszystko też ok i wygrywają Intele natomiast inne programy jak 3dmark potrafią np. dać 3 x tyle punktów intelowi i7 920 w stosunku do trochę starszego Quada z serii Q8xxx co w żaden sposób nie ma odwzorowania w rzeczywistości.

 

Z drugiej strony AMD wygrywa tym, że w cenie intela 4-rdzeniowego z 8 wątkami AMD proponuje procka 6-rdzeniowego. Lepiej więc mieć 6 rdzeni logicznych niż dodatkowe 4 wirtualne. Z moich testów wynikało, że przyrost mocy z rdzeni intelowskich to:

 

0,9 mocy rdzenia logicznego + około 0,25 przyrost dzieki 2 wątkom na rdzeń = 1,15 x 4 rdzenie = 4,6 "punktów mocy" x taktowanie procka

 

AMD ma "tylko" 0,9 + 0 bo nie ma 2 wątków na rdzeń = 0,9 x 6 rdzeni = 5,4 "punkta" x taktowanie procka

 

Stare Quady AMD wypadały słabiej niż Quady intela bo miały tylko 0,9 x 4 rdzenie = 3,6 x taktowanie więc intel zyskuje praktycznie moc 1 rdzenia więcej z tego samego taktowania i tu rację miał MaxymilianMax.

 

Przeliczając to wszystko wychodzi na to, że AMD 6-jajowy w mojej teorii powinien być wydajniejszy. Pozostaje teraz jedynie kwestia ile się da podkręcić Intela, a ile AMD.

 

Dlaczego liczę 0,9 rdzenia, a nie 1.0 ? Przy tych procka wielordzeniowych mniej więcej tyle mocy się traci na komunikowanie się rdzeni ze sobą, w celu ustalenia, który co robi i jest to +/- 10 %. Nowego AMD nie testowałem ale najnowszy 4-rdzeniowec AMD i i7 tak właśnie się zachowywały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że uzysk z rdzenia Intela jest zdecydowanie lepszy tu nie ma dyskusji ale mówimy o 12 logicznych rdzeniach w jednym procesorze i niskim zegarze na starcie z czego też wynika duży potencjał OC. Z tego co się orientuję to nowe 12-rdzeniowe Opterony są w istocie dwoma sklejonymi AMD Phenom II X6 stąd też można się "domyślać" potencjału OC. Chyba tylko jeden gość je podkręcał, ale posiadał jakieś wersje przedprodukcyjne i zrobił to na powietrzu bez specjalnych wysiłków. http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Magny_Cours_dobrze_sie_kreci.-24573.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra - jeśli już mowa o platformie 4-procesorowej to chyba tylko szafa rackowa bo przy tej płycie 2-prockowej już są spore problemy z umieszczeniem jej w obudowie to nie wyobrazam sobie problemów z płytą na 4 CPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to wkleje Wam testy owych procków z testowej sceny z nowego RF. Testy = realcje różnych userów odpalajacych na swoich kompach ten sam test.

 

- Intel i7 [email protected] - 12 Gb RAM (Win7 64 bit) = 1h20min

- Intel i7 [email protected] - 12Gb Ram (WinXP64) = 1h22min

- Intel i7 [email protected] - 12Gb Ram (WinXP64) = 1h29min

- Intel i7 [email protected] - 12Gb Ram (WinXP64) = 1h36min + (surfing at internet...)

- Intel i7 [email protected] - 12Gb Ram (WinXP64) = 1h38min

- Intel i7 [email protected] - 12GB Ram (Win7 64bit) = 1h40min

- Intel Skulltrail - 2xCore 2 Extreme X9775@4ghz (8 CPUs total) - 16GB Ram (WinXP64) = 2h15min

- 4 x Opterons [email protected] - 64Gb (Win Server 2008 R2 HPC Edition Beta) = 2h34min ...I know it is not logical - but that is truth!

- Intel Xeon (Dual Quad) [email protected] - 12GB Ram (OS N/A) = 2h39min

 

 

 

Specyfikacja tego kompa na opteronach

 

1x Supermicro H8QGi-F

4x Opteron 6174

16x Kingston DDR3 RAM for 64 total

4x Dynatron A6

Cheapo nVidia Card

OS: Windows Server 2008 R2 HPC Edition Beta

 

 

7axk7m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję nie wklejać czegoś co nie prezentuje odpowiedniego stopnia optymalizacji dla rozwiązań wieloprocesorowych na wysokim poziomie. Tu jest świetne porównanie różnych platform i co więcej mamy dzięki użytkownikowi Wallop czas dla SR-2 który wynosi 2min39s dla dwóch 6-rdzeniowych Xeonów podkręconych do 4,6 GHz - http://www.benchwell.com/. Generalnie poruszyłem temat AMD jako ciekawą alternatywę ale z opcją podkręcania, której chyba na dzisiaj nie ma.. może EVGA coś wymyśli. Ale gdyby nie istniała SR-2 ja wybrałbym na dzisiaj prawdopodobnie AMD... ale SR-2 istnieje. 4 procesory to dodatkowe problemy z systemem operacyjnym tym niemniej trzeba pamiętać że to jednak pewien ewenement cenowy ponieważ zazwyczaj procesory które mogą pracować w konfiguracjach powyżej 2 procesorów trochę odjeżdżają cenowo. Co do wymiarów to można tu zerknąć http://www.supermicro.com/Aplus/motherboard/Opteron6100/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym teście co dałeś, według wyników ładnie wychodzi że 32 rdzenie fizyczne AMD liczą to 3.23s a 8 fizycznych rdzeni Intela 4.36 , czyli tylko 30% dłużej, Jest mała różnica zegarów(2.8 vs 3.33Ghz) , ale nawet. DO grafiki wybieram Intela 2 procki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabliczka mnożenia się kłania nie 32 ale 24 rdzenie. Na koniec liczy się to ile płacisz za procesor i jaka jest jego wydajność, a nie to że masz mniej czy więcej rdzeni. Gdyby mniej rdzeni oznaczało niższe zużycie energii to ma sens ale o czym już wcześniej wspominałem dwa 12-rdzeniowe Opterony 2,2 Ghz zużywają mniej energii niż jeden 6-rdzeniowy i7-980X podkręcony do 4,7 Ghz a wydajnościowo jednak im nie podoła więc nie wiem czemu na silę zachwalać mniejszą ilość rdzeni. Można kupić dwa procesory Intel Xeon X5680 Westmere 3.33GHz albo cztery AMD Opteron 6168 Magny-Cours 1.9GHz które będą tańsze. Można różnie kombinować ale nie o to tu chodzi. Przypominam że to ja uruchomiłem ten wątek i to nie pod kątem zachwalania AMD jednak faktem bezspornym jest iż w momencie stworzenia SR-2 dla AMD Intel miał by jednak pewien problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra.. Faktycznie 24 rdzenie 4 po 6 rdzeni, po prostu juz mi się mylą te procki 4, 6, 12 rdzeniowe u AMD ;) CO do Twojej wypowiedzi a złaszcza początku to właśnie ma duże znaczenie ilość rdzeni. BO bardzo ważna jest wydajności 1-wątkowa (jedno-rdzeniowa) czyli to ile wydajności jest udostępnione znakomitej więszości funkcji OS jak i nawet 3ds Maxa, PS i wielu innych wykorzystjąca w dalszym ciągu tylko jeden wątek do liczenia. Czy to modyfikatory, moduł teksturowania, obróbka modeli itd, które dalej są jednowątkowe i od procesora zależy ile będziesz na zastosowanie danej funkcji czekał. Więc czym mniej rdzeni tym lepiej przy zachowaniu danej wydajności i nie ważne że jakiś tam xx rdzeniowy procesor całościowo ma trochę większą wydajność, bo user takiego kompa na procesach jednowątkowych( czyli większość z jakimi ma się do czynienia przy pracy z kompem) będzie sporo stratny w obec tego pierwszego .

 

Jeśli taki komp miały być tylko do renderingu to taka płyta 4x 12core AMD będzie wydajniejsza i oszczędniejsza niż EVGA 2x6Core Intel + overclock. Intel tez ma 12sto rdzeniowe proce ale o wieeele większej cenie i innej arch. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż tematyka forum do czegoś zobowiązuje i jednak rendering w całej zabawie wysuwa się na pierwszy plan. A co do wydajności jednowątkowej to nie takie proste bo zazwyczaj podczas pracy na komputerze więcej się dzieje i zawsze jest robota dla kilku rdzeni. Intel chyba nie ma 12-rdzeniowców ma 8-rdzeniowce drogie jak diabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CHodziło mi o to że wiele procesów podczas np. modelowania, teksturowania jest jedno wątkowych. Oraz właśnie kwestia poruszona pare wypowiedzi wyżej, że jakoś tak się składa że wiele graficznego oprogramowania szybciej działa na procesorach Intela mimo że w sysntetycznych testach zrównuje się ich wydajność czy nawet gdy AMD wygrywa. Może to przez lepszą optymalizację pod architekturę Intela może przez coś innego.. CHodzi głównie o ostatnie serie procesorów z wbudowanym kontrolerem pamięci. Widać te różnice czy to w powyższym RF czy w testowych scenach(benchmarkach) tutaj na forum i czasach renderingów(VRay, Mental...) Pamiętam że mi zawsze przyjemnie się pracowało na AMD, wysoka responsywnoćc systemu itd. Ale jeśli chodzi o zaoszczędzenie czasu na maszynie do pracy(nie tylko renderingu) to korzystniejszy(nie tańszy) wyjdzie komp z nowoczesnym intelem. Ale taką małą renderfaremkę opartą na kilku 4ro procesorowych płytach + 12core Opteron bym sobie z chęcią w piwnicy zmontował. WYszło by raczej znacznie taniej niż intelowska platforma o zbliżonej wydajności, choćby ze względu na cenę samych Xeonów MP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jesteśmy w d...:/ Okazuje się, że kręcenie tańszych Xeonów na tej płycie w cale nie jest takie proste i przyjemne. Spyra pisał o 4-4,5ghz... LIPA !!

Fart będzie jak na tanim E5620 @2,4ghz uzyska się 3,5-3,7ghz.

 

Otóż problem tkwi w mnożniku, a dokładniej mówiąc jest on zbyt niski (18x). Standardowo 2400mhz / 18 = szyna 133mhz. Okazuje się, że chipset stawia mur w okolicach 200mhz, czyli x 18 = 3600mhz. Jeśli nawet jakimś fartem uda się uzyskać stabilne 210mhz, co podchodzi już pod rekord na tej płycie to i tak mamy „tylko” 3780mhz. Będąc już w 100% urodzonym pod szczęśliwą gwiazdą + wypasiony czepek uzyska się stabilność bez wyłączania trybu turbo, czyli dochodzi mnożnik x1 dając łącznie 210mhz x 19 = 3990mhz.

 

Można powiedzieć więc, że dla „przeciętnego” użytkownika stabilne taktowanie otrzyma się w okolicach właśnie 3,5-3,7ghz chyba, że ktoś zastosuje wypasione chłodzenie wodne to ma szansę dobić w okolice 4,2-4,3ghz.

Spokojne wycieczki powyżej 4ghz stają się możliwe przy posiadaniu proca z mnożnikiem powyżej x20. Nawet na x5650 może być to bez wody problem. Fakt – z wodą, dobrym procem i świetną znajomością tematu OC można przekroczyć nawet 4,5ghz. Trzeba się więc liczyć z wydatkami minimum 4-5 tysa na proca zamiast 1550 ale koszty kompa będą już masakryczne i większość z nas może sobie pomarzyć…

Aby dobić do tych 3,7ghz trzeba się już nieźle nagimnastykować w biosie i wziąć pod uwagę kilka czynników, uważając przy tym, żeby czegoś nie spalić przy zbyt wyżyłowanym napięciu.

 

Wielu użytkowników ma problemy z przekroczeniem nawet 3,4ghz bo nie wzięli pod uwagę jakiejś jednej opcji w biosie, która powoduje niestabilność.

 

Tak czy inaczej jeśli miało by się 8 rdzeni na 3,5ghz to narzekać też nie można ale… Problem widzę głównie przy wydajności w aplikacjach 1-wątkowych. Wtedy przydał by się drugi tani komp z najtańszym Intelem i3 i podkręcenie go na dobrym powietrzu do 4,0-4,2ghz.

 

Posta napisałem na podstawie kilku godzin spędzonych podczas nudów w pracy na forum EVGA.

 

Ja niestety załapałem po czytaniu tego forum lekkiego doła:(

Pocieszeniem może być myśl, że może amerykanie są zbyt tępi i nie umieją podkręcać za to „Polak potrafi”;)

 

Inną pozytywną myślą może być to, że w ciągu 1-2 miesięcy EVGA wydała już 4 aktualizacje BIOSu, czyli więcej niż Asus wydał przez 2 lata do mojej płytki na s775. Może kolejne aktualizacje poprawią możliwości OC procka? Na chwilę obecną udało im się poprawić OC RAMu + jakieś inne poprawki.

 

Kolejną kwestią, na którą od razu zwrócę uwagę to chipset i jego temperatura, bo to ona jest ograniczeniem w podkręcaniu. Ktoś na forum EVGA wspominał o założeniu bloku wodnego na chipset, ale do tej pory żaden producent takiego bloku nie wyprodukował i nie wiadomo czy wyprodukuje. Przyszedł mi jeszcze do głowy pomysł, aby spróbować w jakiś bezpieczny sposób zdjąć chłodzenie chipsetu i chociaż przesmarować go porządną pastą termoprzewodzącą, bo już widziałem w takich miejscach różnego rodzaju wytwory fabryczne, podobne do gumy do żucia. Tak, tak… nawet na płycie głównej EVGA za 1000zł pod s775 w kompie brata – masakra! Tylko oby się dało to zrobić bez śladu, aby w razie czego serwis się nie pokapował jeśli płyta padnie, że coś było majstrowane. Taki zabieg mógłby obniżyć temp. chipsetu o kilka stopni, co dałoby możliwość podniesienia częstotliwości o kolejne kilka mhz. Można też kombinować z umocowaniem w jakiś sposób chociaż małego 40mm wiatraczka wolnoobrotowego na tym chipsecie.

 

Generalnie trzeba będzie się trochę namotać, aby uwolnić potencjał tej płyty. Nie będzie to na pewno bułka z masłem. Jak tylko dostanę tą płytę w ręce to zdam dokładne relacje co i jak. Jeśli ktoś się waha z jej zakupem a teraz już całkowicie namieszałem Wam w głowie to niech się wstrzyma, bo na pewno będę zdawał dokładne relacje w pierwszych dniach po otrzymaniu tej płyty i opiszę dokładnie rezultaty oraz rozpiszę szczegółowo przewodnik po BIOSie co trzeba przestawić aby uzyskać konkretne taktowanie na danym procu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxymilianMax

Cały twój wywód trochę bez sensu ponieważ ten wątek dotyczy podkręcanej płyty dwuprocesorowej gdzie tylko cena procesorów powoduje że użytkownicy nie wykorzystają od razu dwóch 6-rdzeniowych procesorów czyli 12 rdzeni i 24-wątków. Tłumaczenie przy tej okazji wydajności z jednego rdzenia i faktu iż wiele aplikacji z tego korzysta a inne nie potrafią odpowiednio wykorzystać wielu rdzeni chyba mija się z celem. Proponuje uruchomić nowy watek 2-rdzeniowy procesor podkręcony do 5GHz vs. 4-procesorowa płyta z 48-rdzeniami 2GHz. Pewnie znajdziesz całą masę aplikacji które będą zdecydowanie lepiej działały na 2-rdzeniowym procesorze ale kogo to obchodzi przy okazji dyskusji nad tą płytą i kto kupi taką płytę mając za główny cel korzystanie z tych aplikacji. Pewne różnice które wychodzą w benchmarkach a o których wspominasz są absolutnie pomijalne podczas normalnej pracy i kupienie dysku ssd lub odpowiedniej karty graficznej będzie miało większy wpływ na szybkość i komfort pracy niż procesor natomiast w prawdziwym liczeniu nie ma litości i chodzi o grube godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mansoner

Bardzo przepraszam ale co do "mojej lipy" to niejaki użytkownik Wallop zamieścił na tym forum ofertę sprzedaży z dwoma procesorami 6-rdzeniowymi podkręconymi do 4,6 Ghz a startującymi z 2,66GHz i podał jeszcze różne wyniki na takim zestawie. Natomiast ja od początku zastanawiałem się nad możliwością podkręcania poszczególnych modeli ze względu na pamięci więc o precyzję proszę. Natomiast potencjał OC konkretnego procesora to osobna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ciebie Spyra nie mam żadnych pretensji - może tą lipę źle ująłem i źle to zabrzmiało. Chodziło mi o to, że bardzo bym chciał, żeby tak to wygladało jak opisujesz ale się trochę rozczarowałem.

 

Co do Wallopa i jego wyników to mam pewne wątpliwości:

 

1) Gdzie kupił płytę skoro nie ma jej w ogóle w EU, a jego oferta już jest na forum jakiś czas?

 

2) Przy 4,6ghz na tym procku i wodnym chłodzeniu byłby overclockerem na skalę światową bo chyba 4,6 widziałem jako max co osiągnięto na tym procku na wodzie - tym bardizej niewiarygodne, zeby to było stabilne przy długim renderingu.

 

3) Wyniki podane nie są jego wynikami tylko wynikami osiąganymi teoretycnzie przez innych użytkowników. Nie widzę tam screenów z jego wynikami tylko linki podane do innych stronek i wyników innych ludzi.

 

Prawdodpobnie więc szanowny Pan Wallop nawet nie stał obok tej płyty EVGA, a zamieszczone ogłoszenie sprzedaży widnieje sobie jako reklama jego możliwości (niekoniecznie rzeczywistych) i bardzo wątpię, że chociaż 1 osoba w PL kupiła od niego ten zestaw. Skoro byłby to taki rewelacyjny zestaw i płyty byłyby do zdobycia w EU to nikt by tu nie teoretyzował jak ja tylko podawał rzeczywiste wrażenia z użytkowania tej płyty, a tego jakoś dziwnym trafem nie widzę?

 

Obym w tym wszystkim się mylił. Wiem co sam się dowiedziałem na podstawie wielu opinii innych użytkowników, którzy już mają tą płytę lub opinii samych pracowników EVGA, którzy też wypowiadają się na forum.

 

Co do wydajności na 1 rdzeniu to jest to przynajmniej dla mnie ważna sprawa bo chciałbym złożyć uniwersalną maszynę skoro wydaje już tykle siana, a nie żeby byle jaki komp za 3-4 tysa miał lepsze wyniki w aplikacjach 1-wątkowych niż ten. Wiem, że tak może być i dlatego mnie to wkurza trochę bo myślałem, że uda mi się bez większych problemów dociągnąć na E5620 do tych 4ghz, a na to się zbyt prędko i łatwo nie zapowiada:/

 

Spyra - co chcesz wiedzieć o pamięciach ? Też proszę o sprecyzowanie pytania - postaram się odpowiedzieć co wiem. Może w czymś pomogę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mansoner

Chyba trochę nie przemyślałeś wszystkich za i przeciw jeśli chodzi o tę płytę. Z tego co wynika próbujesz stworzyć uniwersalną maszynę ale nie sposób tego do końca zrobić. Wątek który tu założyłem dotyczący SR-2 odnosi się bezpośrednio do 3d i renderingu gdzie zyski są jasne i konkretne - zazwyczaj dobre silniki wykorzystują moc wszystkich rdzeni na full. Natomiast mocno podkręcona płyta z dwoma procesorami na której będziesz się „zbawiał” z innymi aplikacjami to średni pomysł choćby ze względu na zużycie energii które wyraźnie rośnie przy mocno podkręconych procesorach również w idle. Co do procesorów to ludzie kręcą Intel Core i7-980X dosyć łatwo ok. 4,5 Ghz. Jeśli płyta sprawia problem aby z niskich częstotliwości procesorów wchodzić na bardzo wysokie to inna sprawa, ja się w jakimś sensie spodziewałem tego od początku ale wiązałem to bardziej z pamięciami. Biorąc pod uwagę ceny Xeonów to nawet lekkie podbicie Ghz daje bardzo duże zyski dla kieszeni ale tylko pod warunkiem konkretnych zastosowań.

Może warto dodać orientacyjne ceny niech sobie każdy przeliczy...najtańszą "zwykłą" płytę pod 2 Xeony można kupić za ok. 260 USD wszystko w USA gdzie jest wyraźnie taniej.

Xeon X5680 (six cores, 3.33GHz, 130W, 6.40GT/s QPI): $1,663

Xeon X5670 (six cores, 2.93GHz, 95W, 6.40GT/s QPI): $1,440

Xeon X5660 (six cores, 2.80GHz, 95W, 6.40GT/s QPI): $1,219

Xeon X5650 (six cores, 2.66GHz, 95W, 6.40GT/s QPI): $996

Xeon E5640 (four cores, 2.66GHz, 80W, 5.86GT/s QPI): $774

Xeon E5630 (four cores, 2.53GHz, 80W, 5.86GT/s QPI): $551

Xeon E5620 (four cores, 2.40GHz, 80W, 5.86GT/s QPI): $387

Xeon X5677 (four cores, 3.46GHz, 130W, 6.40GT/s QPI): $1,663

Xeon X5667 (four cores, 3.06GHz, 95W, 6.40GT/s QPI): $1,440

Xeon L5640 (six cores, 2.26GHz, 60W, 5.86GT/s QPI): $996

Xeon L5630 (four cores, 2.13GHz, 40W, 5.86GT/s QPI): $551

Xeon L5609 (four cores, 1.86GHz, 40W, 4.80GT/s QPI): $440

Edytowane przez Spyra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pamięci to nie opłaca się kupować szybszych niż 1600mhz jeśli nie przekroczy się prockiem 4.0ghz. Dopiero powyżej można myśleć o 1800-2000mhz. Ludzie piszą, że nawet jeśli posiadają pamięci 2000mhz to puszczają je i tak np. na 1900mhz bo nie ma potrzeby bardziej ich kręcić gdyż i tak procek nie wyrabia, a RAM ma zapas mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do pomysłu Mansonera, to niezbyt dobrym pomysłęm jest dokupować do takiej maszyny jeszcze jednej z tanim prockiem podkreconym do 4Ghz by byc te 500Mhz "do przodu" w jednowątkowych sprawach, względem głównego kompa z ta płytą EVGA i Xeonami @ 3.5Ghz .

I nie ma co łapać doła, z powodu o 1/8 (3.5Ghz vs. 4.0Ghz) mniejszej od spodziewanej mocy finalnego kompa :)

 

 

Ogólnie było wiadmo od początku, że ta płyta i platforma na niej oprata to już zabawa dla bardziej zamożnych grafików ;) ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta jest tania jak barszcz biorąc pod uwagę to co robi ze strategią Intela i cenami Xeonów ale również i7 980x. OC to choroba i człowiek łatwo popada w skrajności i niezadowolenie mając przed oczyma kolejne GHz ale prawda jest taka że 2 x Xeon E5620 podkręcone do 3,5 Ghz to już masakra tak wydajnościowa jak i cenowa. Gdybym szukał bardziej uniwersalnej maszyny i tak nie podkręcałbym procesorów do skrajnych możliwości nawet gdyby takie istniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tej wydajności przy 1 rdzeniu bo przy obrabianiu bitmapek schodzi mi na obliczenia ponad 10 min na C2D E8300 @ 3,5ghz i jak mam 300 takich bitmapek do obrobienia to schodzi ładnych pare dni nie mówiąc o reszcie projektu/animacji. Procek wtedy ma na 1 rdzeniu cały czas 100% obciążenia CPU.

Przy renderach i w samym maxie to wiem, że nie mam się o co marwić. Może po prostu za bardzo marudze ;) Te 4.0 ghz to tak już do pełni szczęścia by mi się przydało.

 

Ostatnio jeszcze zastanawiałem się nad zwodowaniem tych xeonów + woda na chipset ale muszę przeliczyć to jeszcze kwotowo czy mi się opłaci zamiast 2 x Nocuta

 

Z nieoficjalnego źródła wiem, że kolejna dostawa płyt evga do EU powinna wjechać w ciągu 6-14 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności