Skocz do zawartości

Czy zastanawiales sie kiedys...?


Obywatel

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zastanawialiscie sie kiedys dlaczego wydaje sie nam ze kola samochodu przy duzych predkosciach kreca sie do tylu? ;p

 

Tak sobie rozmyslalem jakis czas temu i doszedlem to takich wnioskow:

 

 

motion1.jpg

 

Jak wiemy oko odswieza pewla ilosc klatek na sekunde (dzieki temu TV istnieje ;p). Kiedy auto jedzie powoli oko wychwyca przemieszczenie felgi tak jak na rysunku 1. Kiedy zas kolo kreci szybko wdzimy obraz jak na rys. 2. ;]

 

Doszedlem tez do wniosku, ze \"zebranie\" obrazu z oka trwa tez jakas chwile, przez co mamy motion blur. Zachodzi podobne zjawisko jak przy skanowaniu kartki ktora jest w ruchu.

 

Jak macie jakies podobne spostrzezenia to chetnie sie z nimi zapoznam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ale wy wszyscy jestescie cyniczni :|

 

mi to przypomina moje badania naukowe nad zjawiskiem dyskomfortu pracy przy odswiezaniu monitora ponizej 100hz podczas jedzenia orzeszkow ziemnych solonych. hmm wystepuja arteafkty w odbiorze.

nie wierzycie to sprawdzcie sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale sami mądrale tu na forum.

gratuluje wszystkim, ktorym z braku lepszych zajec chcialo sie gnoic kogos kto mysli i analizuje zjawiska ktorych jest swiadkiem!

 

WSTYD PANOWIE!!!!

 

to ze wy to wiecie, nie znaczy ze wszyscy to wiedza. A nóż (widelec), ktos kto nigdy sie nie zastanawial ( ewentualnie autor \"wykladu\"), nad tym czemu kola wydaja sie krecic do tylu zajrzy na ta strone forum i bedzie to punktem wyjscia do jakichs ciekawych przemyslen?

na przyklad takich: http://www.voytek.pl/horyzont/horyzont.htm

(ogolnie zachecam do przejrzenia zawartosci calej strony)

przeciez od zawartosci pierwszego posta do zawartosci z linku jest tylko krok!

 

tylko nie mowcie ze to tez wiedzieliscie bo i tak nie uwierze ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest to samo zjawisko men! :) Ech... nie wierzę że to piszę :) Też chyba z nudów... no ale sprostowanie się wam należy...

Efekt cofania się koła związany jest przecież z iloscia danych jakie oko może w czasie przyswoić, co w efekcie daje taka własnie skokową percepcję....

A łyżka to klasyczny powidok... mozna to porównać do smugi, która zostaje na siatkówce po uderzeniu fotonów..

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem oko ludzkie potrafi \"odczytywać\" max od 30 do 60 \"klatek\" na sekundę...

Niby już 30 wystarczy do przesyłania \"płynnego\" obrazu, ale tak jak to potwierdzają piloci szkoleni na symulatorach, 30 fps\'ów na ekranach symulatorów powoduje zawroty głowy po oglądaniu już przez kilka godzin. Po zwiększeniu fps\'ów z 30 do 60 i wyżej piloci już nie odzczuwali tych zawrotów...

Łatwo z tego wywnioskować, że oko ludzkie więcej niż 60 razy na senkundę nie jest w stanie zarejestrować obrazu...

 

Pozdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DruG w 4 klasie podstawowki? Nie moze byc, jestem w 1 klasie liceum i jeszcze nic nie bylo...

 

coza mastah

 

\"jestem zbyt malo profesjonalny aby postowac na tym profesjonalnym oraz nie_prymitywnym forum o grafice trojwymiarowej.\" - Ja tez ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, ja dzis w szkole na fizyce miałem o róznych efektach przy prędkościach bliskich prędkości światła. ogólnie fajne i ciekawe rzeczy, ale zupełnie niepraktyczne ;)

ale analiza wierszy na polskim jest jeszcze gorsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falcrum--> Zara cię maznę w dziób :D. Gdzieś wyczyał takie rzeczy?? Oko powyżej 25 fps nie ma prawa widzieć jakichkolwiek skoków, a co do tych pilotów to nie chodzi o fps tylko o częstotliwość odświeżania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ja napisałem, że widzi jakieś skoki ?? TO co napisałem jest taką zagadkę...\"jak to jest, ze odczuwany różnicę między 30, a 69 fps ??)

Oglądałem taki program na Discovey....opisywali tam właśnie pilotów w symulatorach....choć to dziwne odczuwali oni różnicę między 30, a 60 klatek...

 

To czy to jest prawdą to nie mnie stwierdzać...:P

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boze! ludzie co wy za bzdury piszecie!!!! koło sie cofa bo:

jest kręcone na kamerze 24 albo 25 albo 30 (albo inne) na sec więc jak szprycha robi pełen obrot w czasie jednej np. 1/24 sec czyli wraca do ponkto wyjscia to na tasmie filmowej bedzie stała w miejscu jak zrobi troche mniej niz jeden obrot to bedzie wrazenie cofania sie. a łyzka sie nie wygina! rozmazuje sie jedynie. bo są owe powidoki o ktorych wspominał kriss. wygina sie tylko jak robimy to przed telewizorem bo ten ma z kolei skanowanie z gory do dołu linia po linii i powidoki ..

rozciągają sie wg tych przesunięc. kurde

 

co wy za glopoty piszecie z tymi klatkami ! 24 to granica czołosci oka, na upartego mozna 30, wiecej to bezsens. w kamerach sie robi tylko po to by pozniej zrobic slow motion czyli kręcic 90 fpd i zwolnic do 30 i mamy 3x wolniej.

 

skokow nie ma opwyzej 24 fps;...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec chyba wlasnie napisales mniej wiecej to samo ale inaczej co erb

 

a co do powidokow, to sie cholera nie zgodze i juz! co ma rozmazywanie do powidokow?

zgodnie ze stanem mojej wiedzy mamy dwa rodzaje powidokow:

-pozytywowe

-negatywowe

lopatologicznie rzecz ujmujac:

powidoki negatywowe powstaja dlatego ze elementy swiatloczule oka musza, po pobudzeniu, sie \"wyzerowac\" i przez chwile nastepuje \"przegiecie\" w druga strone (stad ich negatywowosc - jesli cos widzielismy zoltego to po zamknieciu oczu widzimy niebieskie etc.)

 

-powidoki pozytywowe natomiast powstaja na skotek \"przeladowania\" elementow swiatloczulych energia. innymi slowy na skotek zbyt duzej ilosci swiatla. powidokiem pozytywowym jest na przyklad to co widzimy, po zwroceniu wzroku na slonce albo na zarowke (zapalona zeby nie bylo watpliwoci :P)

 

pozdr

 

 

kru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie moiwimy tu o powidokach związanych z wygaszaniem komurek swiatłoczołych czy tez z ich przeładowaniem, tylko z szybkością wygaszania. jest wolniejsza niz roch łyzką i dla tego łyzka sie rozmazuje. to jak z czasem expozyxji w aparacie czy kamerze. jak dacie 1/2 sec to samochod jadący bedzie jedną wielka plamą rozmazaną. powiedzmy ze oko ma 1/500 sec. tak na oko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Drug... nie uciekaj się do popracia ludzi, bo widac \"wszyscy\" to dla Ciebie ludzie o tym samym zdaniu. Jak zwykle splaszczysz temat. Nie mialem wcale zamiaru dokonywac zadnego odkrycia tylko uzmyslowic pewna rzecz ktora jest oczywista, tak oczywista, ze az jej niedostrzegamy. Mialem na celu (tak jak pisalem w 1 poscie) tylko pobudzic do dyskusji, bo lubie wiedziec wiecej. I Ty musiales sie wypowiedziec, a ze w koncu jestes tak wyksztalcony musiales powiedziec swoja, jak ze gleboka mysl (przeciez to, co powiedzialem jest dla Ciebie tak oczywiste jak 2 + 2). Proponuje przejzec ponownie thread zanim znowu powiesz, ze wszyscy mnie \"zjechali\". Jaz z reszta widzisz uzytkownic forum podjeli dyskusje (o to mi przeciez chodzilo) lecz juz ze skwaszonym nastrojem Twojej wypowiedzi.

Nie ukrywam, ze nie toleruje Twojej osoby, sugerujac sie Twoimi wypowiedziami. Szkoda tylko, ze myslisz, ze te 2k postow pod Twoim nickiem zezwala Ci na to co robisz...

Zaszczycony Twoja obecnoscia w tym topicu bardzo Cie prosze o dalsze nie udzielanie sie w watkach zalozonych przezemnie. Odwdziecze sie tym samym.

Aksdn do Ciebie kieruje taka sama prosbe.

 

Peace & love

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za doglebna psychoanalize.

 

W 4 klasie pani powie Ci, ze ilosc postow nie ma zadnego znaczenia, bo o niczym nie swiadczy.

 

\"prosze o dalsze nie udzielanie sie w watkach zalozonych przezemnie\"

 

Nie obiecuje.

 

Piss & love

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eRB: niestety jestem moderatorem tego dzialu i moim obowiazkiem jest czytanie wszystkich postow w `wolnych dyskusjach`, rowniez twoich. nie sadzilem ze moja wypowiedz moze kogokolwiek urazic. sorry.

dzial ten jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest dla wolnych dyskusji wiec powinienes sie spodziewac rownie wolnych wypowiedzi innych dyskutantow, takze tych ktorzy nie widza sensu robienia z forum graficznego konkurencji onetowi :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ERB: jest jedna odpowiedź \"...dziwny jest ten świat...\"

eh, po co rozważać takie rzeczy , jest bo jest i już....

nic nie mam do rozmyślem i przemyśleń ale to troszq przesada...

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, trafiłem na dosc dziwny fragment w tekscie, do ktorej link dał Batou - \"Liczbę pi poznajemy jako pierwszą w szkole\".

wiec dziecko najpierw sie uczy co to jest pi, a potem dopiero uczy sie liczyc? ciekawe... pewnie autorowi chodziło o pierwszą liczbe niewymierną, ale troche zbyt duży ten skrót myslowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ERB: jest jedna odpowiedź \"...dziwny jest ten świat...\"

eh, po co rozważać takie rzeczy , jest bo jest i już....

nic nie mam do rozmyślem i przemyśleń ale to troszq przesada...

tym cytatem dowaliles... nie wiem co on ma z tym wspolnego.

gdyby ludzie mieli taki poglad: jest bo jest, to nie wyszlibysmy z kamienia lupanego... baaa nawet nie doszlibysmy do tego jak krzesac ogien...czekalibysmy na burze, bo on sie wtedy pojawia i tak musi byc. paranoja ;).

 

jezeli dla ciebie to jest przesada, polecam lektury bardziej akademickie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności