Skocz do zawartości

Rozkmina ─ i7 a Xeon


kuback

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przedstawiono mi dwa zestwy do grafiki 3d, renderowanie w maxie przede wszystkim. Jedno zestawienie na i7, drugie na Xeonie. Różnica w cenie pomiędzy i7 a xeonem jest dwukrotna.

Moje doświadczenie odnośnie zestawów jest dość skromne, stąd pytania do Was jako fachowców brzmią:

a) czy warto zainwestować w xeona?

b) jaka jast różnica wydajności pomiędzy przedstawionymi poniżej zestawami ?(ile zyskam na czasie renderowania)

c) na jak długo Waszym zdaniem wystarczą te zestawy? (postęp technologiczny)

d) jakie ewentualne zmiany w konfiguracji?

 

Bardzo proszę o Wasze uwagi, spostrzeżenia i odpowiedzi.

 

ZESTAW 1

Microsoft Windows 7 Professional PL OEM 64Bit

Procesor:Intel Core i7 960 3,20 GHz BOX

Płyta główna:Asus P6T Deluxe V2 Intel X58

Pamięć RAM:Corsair DDR3 6x 2GB 1600MHz CL9 Core i7

WD Caviar Black 1TB WD1002FAEX 64MB cache SATA III

Corsair CMPSU-650TXEU - 650W

Obudowa:Antec Gamer Three Hundred Case - bez zasilacza

Karta graficzna:PNY QuadroFX 1800 PCI-Ex16

 

ZESTAW 2

Microsoft Windows 7 Professional PL OEM 64Bit

Dwuprocesorowa stacja robocza Tower WS-606 v5 zbudowana na platformie Intel S5520SC

Procesor:2x Nehalem Quad-Core Intel Xeon Processor 5520 - 2,26 GHz

Pamięć RAM:6x Kingston 2GB DDR3 ECC-R

Dyski twarde: 2x Fujitsu 73.5 GB, SAS 3Gbps, 15.000 RPM

Płyta główna: Intel Server Board S5520SC - 12 DIMMs, 2 x PCIe x 16, 6xSATA

Karta graficzna:PNY QuadroFX 1800 PCI-Ex16

Obudowa: Intel SC5650 WS

 

Pozdrawiam/kuback

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

tak wg mnie to z tych zestawow i7core powinien byc szybszy. Pracowalem na xeonach, teraz siedze na i7core, jak dla mnie inwestycja w xeony to przedewszystkim inwestycja w stabilnosc. Maszyny na ktorych pracowalem byly online przez pare miesiecy bez restartow, renderowaly czasem pare dni bez przerwy i wszystko dzialalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przesiadłem się z 2 letniego xeona (z serii chyba 5400) na i7 920. Co do stabilności to nie za bardzo w to wierzę bo mój xeon sie wieszał średnio raz na parę dni, w dodatku jego uruchomienie lub restart to kilka minut czekania. Zależy jaki to będzie xeon, trzeba by porównać np na frybenchu prędkości. Na pewno patrząc na stosunek prędkości do ceny wygra i7, ale jak cena nie gra roli to dobry xeon będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno patrząc na stosunek prędkości do ceny wygra i7, ale jak cena nie gra roli to dobry xeon będzie lepszy.

 

6-7k dopłaty do xeona to chyba dość dużo z tego co piszecie. Wniosek, że czasem renderowania nie odpracuje tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie podałeś cen tych zestawów. Ja kupiłem serwer intela z tą samą płytą i obudową 12gb ram, 2 xeony 5630 ale jeden dysk twardy 500GB i karta 260GTX. Dałem niecałe 10.000 tys. Trochę głośniejszy niż mój starszy komp, startuje długo a frybench wyszedł mi 4:02 po konfiguracji tego wszystkiego. Plus jest taki, że mogę wrzucić bez problemu do tego 6-jajeczne xeony a to już porządne przyspieszenie.

 

PS.Tak już poza renderami przetestowałem też jak taki Crysis Warhead leci i w 1600x1200 na najwyższych ustawieniach ale z wyłączonym rozmyciem leci, że aż miło bez zająknięcia. To samo DIRT2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie chodzi i7 920 (ten najtanszy) na 4,1GHz i jest to w pelni stabilne, w miare stabilny był 4,3-4,4GHz ale czasem zaliczał zwieszki. A wszystkie banki pamieci mam obsadzone, co jest ważne na tej plycie (mam taką samą). Także nie wiem czy jest sens wywalać 2 tysiące za i7 960 bo wiele wiecej nie pojdzie.

Jeżeli chodzi o xeony.... ja tam nie wiem czy jest sens tyle placic, w cinebenchu moj i7 podkrecony wyszedl prawie jak te dwie 5520.. (oficjalna tabelka http://www.cbscores.com/) i nie wiem tez czy jest sens doplacac do quadro, chyba nic ponizej 4800 nie warto, geforce 280/285gtx beda tak samo szybkie w maxie. no ale mniejsza z tym ;)

 

pozdro

M

 

ps. apropos quadro to kolega wallop na pewno może coś powiedzieć ponieważ handluje nimi ;) i na pewno uczciwie może doradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Xeonów to lepiej dobrą płytę i7 i wsadzić tam x6. Powodem niestabilności jest ZAWSZE przegrzewanie lub słabe zasilanie, nie ma żadnego znaczenia czy to Xeon, Opteron, Phenom czy Core. Opłaca się zatem choćby dla pewności inwestować te półtorej stówy na chłodzenie.

 

i nie wiem tez czy jest sens doplacac do quadro, chyba nic ponizej 4800 nie warto, geforce 280/285gtx beda tak samo szybkie w maxie. no ale mniejsza z tym

 

To może mały teścik: http://www.tomshardware.com/reviews/quadro-fx-4800,2258-10.html

 

Fakt, Quadro jest 4 razy droższe ale i 4 do 10 razy szybsze. Do tego znowuż pewniejsze z powodu lepszej jakości wykonania (poszukajcie sobie ile kosztują GeForce'y od PNY) i niższych taktowań - mniej się grzeją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuback - ceny nie najniższe. Zapytaj wallopa czy ci nie zaproponuje czegoś w dobrej cenie. Zna się na sprzęcie i daje długą gwarancję. Zresztą jest tu w ogłoszeniach kilka jego zestawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

specviefperf jest nic nie warty jezeli chodzi o viewporty w maxie ;) powinienes wiedziec ;) odpowiednikiem modelowym gfx280 jest bodajże quadro 4800 albo 5800, nie jestem pewien, tylko ma wiecej ramu etc, i miedzy tymi kartami rzekomo jest 2x szybszy vieport w maxie, przy zastosowaniu maxtreemów. Jezeli chodzi o quadro 1800 to raczej nie zobaczysz róźnicy w szybkości miedzy gtxem 280/285, a spodziewałbym się że byłaby nawet wolniejsza. Dodatkowo jeżeli weźmiesz pod uwagę CUDAczne obliczenia to quadro 1800 kosztujace ok 2k (czyli tyle co fermi) bedzie wolniejsza od GTX285 który jest sporo tańszy, a przynajmniej w gry bedzie można na nim pograć ;)

 

Zamiast Xeonów to lepiej dobrą płytę i7 i wsadzić tam x6. Powodem niestabilności jest ZAWSZE przegrzewanie lub słabe zasilanie, nie ma żadnego znaczenia czy to Xeon, Opteron, Phenom czy Core. Opłaca się zatem choćby dla pewności inwestować te półtorej stówy na chłodzenie.

 

Ale tu masz rację, i nawet więcej niż półtorej stówy, plus naprawdę dobry zasilacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te 4 tyś zł to 2 Xeony x4 rdzenie, nie jestem zorientowany w cenach ale to by były jakieś najniższe, 2 GHz czy koło tego. A Gulftowna podkręcisz na luzie trochę i zje te Xeony, do tego wygodniej się pracuje na kompie który ma większą wydajność jednordzeniową.

 

Co do Quadro - to w takim razie ten SPECviewperf to jeden wielki pic na wodę, albo inaczej woda na młyn dla Quadro? :P To jaki test wiarygodnie oddaje różnice między kartami?

 

BTW, w blenderze FX1700(9500GT DDR2) jest szybsze od 8800GTS, i FX1400(6800GS) szybsze od 7900GS, w benchmarku wbudowanym (gdzieś w internecie znalazłem).

 

W maxie nigdy nie pracowałem (wogóle w 3D narazie mało robiłem, czekam na wakacje i na pieniądze żeby skończyć stację roboczą) stąd moje doświadczenie z tym programem równa się 0.

 

FX3800 to GTX260 tylko z interfejsem 256 bit i 1 GB RAMu

FX4800 to GTX260 z interfejsem 384 bit i 1,5 GB RAMu

FX5800 to GTX285 z 4 GB RAMu i obniżonymi zegarami

 

Za 150 zł (a nawet 130) jest SilentumPC Fortis który w zastępstwo BOXa do i7 nadaje się idealnie. A odpowiednie do OC to faktycznie tak 300-400 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x6 = 6rdzeni = i7 980x = 999$ = ~4000 PLN w Polsce

 

Wnioskująć to lepiej zainwestować w i7 z możliwością późniejszego przejścia na i7 980 (jeśli cena spadnie) oraz zamiana quadro na GTX285.

 

Jaką wg Was płyte najlepiej zastosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ostateczny zestaw który wysyłam do firm z prośbą o wycenę:

 

Microsoft Windows 7 Professional PL OEM 64Bit-> downgrade XP 64

Procesor:Intel Core i7 960 3,20 GHz BOX -> zamiana z czasem na i7 980x

Płyta główna:Asus P6T Deluxe V2 Intel X58

Pamięć RAM:Corsair DDR3 6x 2GB 1600MHz CL9 Core i7

WD Caviar Black 1TB WD1002FAEX 64MB cache SATA III

Corsair CMPSU-650TXEU - 650W

Obudowa:Antec Gamer Three Hundred Case - bez zasilacza

Karta graficzna:geforce285gtx (odrzuciłem PNY QuadroFX 1800 PCI-Ex16)

 

Skoro już tyle pomogliście (za co serdecznie dziękuję) sprawdźcie czy błędu gdzieś nie popełniłem, i jakie chłodzenie dorzucić?

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAM może być OCZ i o ile mnie pamięć nie myli zestaw 2x2 1600 CL7 kosztował koło 500 zł, zawsze to ciut szybciej.

 

Obudowę brałbym NZXT Gamma lub CM Dominator, ale jeśli ten Antec Ci się bardziej podoba to też nie ma nic przeciwko, w sumie to różnice żadne.

 

Jeśli zamierzasz podkręcać to zasilacz lepiej 750W, jeśli nie to pomyśl pod kątem rozbudowy czy mocniejszy się nie przyda.

 

No i to chyba na tyle. Chłodzenie jeśli ma być super hiper to Noctuę NH-D14, Prolimatech Megashadow oraz Thermalright IFX-14 (i wentylatory Noctua do nich) , z tańszych to Silentum PC Fortiss, Zalman CNPS 10X Performa. Z czegoś pośrodku to Thermalright 120 Ultra, Prolimatech Megahealms i Scythe Mugen II. Jeśli nie podkręcasz to każdy będzie dobry, jeśli chcesz trochę podkręcić bierz te średnie a jeśli mocno to te najdroższe i masz spokój nawet po wymianie procka na x6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję mathieu za podpowiedź, bardzo się przydała.

 

Myślałem, że to już koniec ale ...... mam jeszcze jedno zapytanie. Czy wymienić geforce285gtx na -> GeForce with CUDA GTX 470 Gigabyte 1280MB 2xDVI&mHDMI (PCI-E) ?? Warto ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie się to opłaca, chyba że korzystasz dużo z Cuda, wtedy ewentualnie jest sens, tak to GT100 to średnio dużo daje jeśli nie chodzi o gry, no i warto zaczekać aż dopracują technologię w nowszych chipach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do Was a nie znam się na tym kompletnie.

 

Poza renderowaniem używam również archicada11, który nie jest optymalizowany wielowątkowo. W laptopie posiadam Intel Core 2 duo T7700 2,4 GHz. Teraz pytanie, gdzie archicad będzie szybciech chodził? W laptopie czy na nowym kompie i7 920 kręconym na 4,3 (8 wątków)?? Czy to się liczy 2,4 / 2 i 4,3 / 8 ??

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do Was a nie znam się na tym kompletnie.

 

Poza renderowaniem używam również archicada11, który nie jest optymalizowany wielowątkowo. W laptopie posiadam Intel Core 2 duo T7700 2,4 GHz. Teraz pytanie, gdzie archicad będzie szybciech chodził? W laptopie czy na nowym kompie i7 920 kręconym na 4,3 (8 wątków)?? Czy to się liczy 2,4 / 2 i 4,3 / 8 ??

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Retoryczne pytanie. No jasne ze na laptopie, przecież to dwurdzeniowy cód techniki.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuback dobrze napisał. 4.3/8 to wychodzi niewiele ponad 500mhz na procesor. Oplaca sie 8rdzeniowy dopiero przy podkręceniu do 12ghz. Ale i tak lepiej ustawic dwa laptopy ekranami do siebie, by jeden liczyl model a drugi patrzał i dodawał bardziej skomplikowane efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuback: Wg. twojej teori nie opłaca się kupować procesorów 4 rdzeniowych i więcej bo przecież 2,6Ghz/4 to mniej niż 2,6Ghz/2 ... Zastanów się trochę po co są rdzenie. Taktowanie procesora to taktowanie układu a nie rdzeni. Nic się nie mnoży ani nie dzieli bo jest to za duże uogólnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przewidziałem tego. Zmieniłem sprzęt na i7 920 4,3 GHz i w archicadzie11 podczas pracy w 3d muli niesamowicie a scema mega prosta. Na laptopie śmiga aż miło :/.

Zmiana oprogramowania to teraz dodatkowe 4-5 k :/

 

Kuback: Wg. twojej teori nie opłaca się kupować procesorów 4 rdzeniowych i więcej bo przecież 2,6Ghz/4 to mniej niż 2,6Ghz/2 ... Zastanów się trochę po co są rdzenie. Taktowanie procesora to taktowanie układu a nie rdzeni. Nic się nie mnoży ani nie dzieli bo jest to za duże uogólnienie.

 

To nie moja teoria a pytanie kogoś kto się nie zna. Zastanawia mnie jak działają na wielordzeniowych programy, które nie są do nich dostosowane.

Edytowane przez kuback
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mówię ci, że aplikacje jednowątkowe będą bardzo słabo działały na procesorach wielordzeniowych, gdyż zajmie się tą aplikacją tylko jeden wątek. Czasem Pentium 4 3,8Ghz jest szybszy w niektórych programach od np. Q6600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności