Skocz do zawartości

Problem z oddziaływaniem elementów na siebie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z odpowiednim oddziaływaniem na siebie elementów urządzenia.

Mianowicie chciałbym aby przy poruszaniu wysięgnikiem tłoczka ruszało się ramię i odwrotnie, przy ruszaniu ramieniem poruszał się wysięgnik.

Znalazłem parę podobnych tematów na forum ale żaden nie rozwiązał mojego problemu, tzn. potrzebowałbym wiedzieć co trzeba zastosować aby to wyszło (jak się da to od początku do końca).

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

według mnie powinieneś zlinkwoac poszczególne elementy do siebie zaczynajac od elementu zielonego do czerwonego itp.

no i nie obejdzie sie bez uzycia wire parameters (stosunek obrotu do pozycji)elementu zielonego i czerwonego względem fioletowych.

moze pomoze ci pocja linked xform?

 

wiem ze to troszke zametnie pisane ale musis sam spróbować - oprócz tego juz był taki sam problem i ktoś zrobił tutka na ten temat :)

Jak znajdę to ci przekaże

 

pozdr

giorgione

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i niestety nic nie udało mi się uzyskać.

Tak że czekam na dalsze sugestie ;-)

Dzięki

Mam jeszcze pytanko odnośnie bones:

mam bone podlinkowane do czegoś i chcę zmienić długość bone. Jak to zrobić bez odlinkowywania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby zmienic bone idz to Character>Bone Tools>Bone Edit Mode

uwazaj jak tego uzywasz, teoretycznie nie powinno sie zmianic bones bo czasami dziwne zeczy sie dzieja.

 

mozesz zamiescic model .max tego uzadzenia ? Jak przyje do domu to sie pobawie i zobacze co da sie zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dokladnie zrozumialem co chcesz osiagnac, ale zrobilem to tak ze jednym kontrolerem ( czerwony kwadrat \' Main Control\' ) ruszasz calym ramieniem i cylinder sie chowa/rozklada.

zalaczam plik maxa z tym, jezeli oto chodzi to napisz a ja usiade na chwile i napisze dokladniej jak to zrobic, teraz juz niemam czasu.

 

jedna uwaga, jak planujesz cos animowac to nie uzywaj Scale na calym obiekcie..w subobject mozesz (zaznaczajac wszystkie verts i scale) albo uzywajac XForm, innaczej wszystko sie sypie po zlinkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik sobie ściągnąłem i w domu zobaczę co i jak. Dziękuję.

A co do Twojej uwagi to faktycznie, zachodziłem w głowę dlaczego mi się wszystko sypie jak podlinkuję ;-)

A jest jakiś sposób, żeby to naprawić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;-) To jest dokładnie to co chciałem uzyskać. Dziękuję.

Jeżeli możesz to opisz proszę jak to zrobiłeś.

Załączam plik w którym próbowałem zrobić coś na Twój wzór ale w pewnym momencie się zawiesiłem. Sam zobaczysz.

No i oczywiście znowu mam ten problem z przeskalowanymi obiektami. Napisz też jak możesz jak się tego pozbyć. Próbowałem tego co pisałeś ale cosik nie zadziałało.

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Zanim zrobisz Reset X-Form, odlinkuj wszystko od siebie, nic nie moze na sobie oddzialowywac. Potem pojedynczo Reset XForm, i skolapsoj stack kazdego obiektu do Editable Poly.

 

Potem polinkuj obiekty wiedlug tego rysunku (zolte i pomaranczowe kreski to linki, biale NIE, o nich nizej..)

, ta kulka na koncu ramienia jest poto zeby IK dobrze dzialalo, jak dolaczysz tam cos jeszcze to mozesz ja wywalic, to tak zwana End Node/Bone. jak juz glowne elementy sa zlinkowane to beda sie jak kosci zachowywac wiec mozesz dolaczyc do nich IK, od pierwszego elementu do kulki.

 

teraz cylindry.

poto sa te wszystkie punkty podolanczane.

Upewnij sie ze kazda czesc cylindra ma Pivot Point tam gdzie powinna.

zaznacz jedna czesc cylindra, i menu Anmation/Contrains wybierz LookAt Constrain, i (wedle tych bialych strzalek na rysunku) nacisnij na point w drugiej czesci cylindra.

 

Jak Ci ta czesc odskoczy, to na rysunku zaznaczylem co masz zaznaczyc (Keep initial Offset). no i tak dla kazdego cylindra.

 

Powinno wszystko dzialac, jak nie to daj znac jakos innaczej to napisze :)

Milej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mówiłeś.

Wszystko działa jak trzeba ;-)

Dziękuję bardzo.

Tylko mam kolejne problemy ;-)

Mianowicie nie mogę sklonować tego mechanizmu, tzn. klonuje się ale przy przesuwaniu tych elementów sklonowanych nie przesuwają się równolegle do elementu klonowanego tylko końcówka elementu jest tak jakby przyklejona do orginału.

Mówi Ci to coś??

A drugi problem to znowu oddziaływanie elementów na siebie.

Chciałbym zrobić żeby kręcąc jedną zębatka poruszała się druga.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zębatek to faktycznie pomogło wire parameters. Dziękuję.

A co do moich problemów z klonowaniem to sobie sam poradziłem.

Napiszę co było nie tak, może komuś się to przyda.

Przyczyną tego, że obiekty sklonowane nie chciały się przesuwać, obracać i skalować były zaznaczone ptaszki przy move, scale i rotate w zakładce hierarchy/link info/lock.

Obiekty były poprostu zablokowane.

Trzeba zazanczyć element, przejść do tej zakładki, odznaczyć i po kłopocie.

Pozdrawiam i do następnego postu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności