Skocz do zawartości

Stacja robocza czy render farm'a?


sledzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nie mogę się zdecydować, a w zasadzie nie wiem jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Po zapytaniu dr. google'a i nie uzyskaniu konkretnej odpowiedzi pytam tutaj.

 

Aktualnie posiadam laptopa (MB Pro C2D 2.4, 4Gb ram). Zastanawiam się nad sprzedażą i wymianą na coś innego. Nie wiem czy mam zakupić stacje roboczą i na niej pracować. Czy np. zostawić notebook'a i dokupic dwa komputery, ktore by robily za renderfarme.

 

Jeżeli chodzi o renderfarmy to jestem zieloniutki w temacie. Popatrzyłem na ceny w hurtowniach i mniej więcej taką konfigurację:

 

Procesor: INTEL XEON X3440

PG: INTEL S3420GPLC

Pamięć: 2xDDR3 2GB 1333MHz ECC Kingston CL9 (Thermal Sensor, Intel)

Obudowa (zasilacz): CHIEFTEC 19" 2U (UNC-210S-B) 400W

 

Można zakupić za około 3 tys. zł Czy połączenie dwóch/trzech takich maszynek sprawdzi się jako render farma?

 

Wydaje mi się, że mój laptop wystarczy do samego dłubania, a rendery bym puszczał na farmę. Czy jednak się mylę i taka konfiguracja renderfarmy nie byłaby tak wydajna jak mocniejsza stacja robocza? A może lepiej zbudować renderfarme na i7?

 

Jeżeli ktoś mógłby mi doradzić i przedstawić jakieś konkretne za i przeciw.

 

Jeżeli chodzi o budżet to powiedzmy, że nie przekroczyłby on 8-10 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

8-10tys? Zagadałbym z wallopem jak wygląda sytuacja 2procesorowej płyty dla i7. Albo złożyłbym dwa dobre zestawy + OC z i7. Jeden do renderowania mógłby być nawet oprarty na 980X intela mimo, że nie opłacalny to jednak zmieści się w twoim budżecie.

 

Zdecydowanie wygodniej pracuje się na stacji roboczej z dobrym procem i kartą niż laptopie.

Ja bym widział to tak, że jeden komp to:

(Do modelowania itd. do renderingu też się b. dobrze sprawdzi)

 

i7 920

GTX 260

6GB RAM

 

Drugi:

(renderuje w czasie gdy pracujesz na 1, przełączanie poprzez zdalny pulpit, do tego switch i możliwość renderingu sieciowego na 2 kompy przy mocniejszych scenach)

i7 980X

12GB

karta graf najtansza

 

Rozwiązania Xeon są b.dobre (stabilne, wydajne- ale akurat nie ten model) i bardzo drogie. Wręcz jak dla mnie nie opłacalne jeśli nie interesuje nas płyta wieloprocesorowa albo szafa z serwerami U2-3.

 

Post na szybkiego, zaproponowałbym więcej ale właśnie jestem w trakcie robienia aktualizacji poradnika na naszym forum . Mam link w sygnaturce. Jutro może znajdziesz coś dla siebie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jutro napewno zajże.

 

Czyli, jedna maszyna na 980X spisze sie lepiej niz dwie oparte na tym konkretnym Xeon'ie?

 

Ten model jest jednym z tanszych, ale ma HT takze dwie maszynki to teoretycznie 16 rdzeni. Czy sie myle?

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.cbscores.com/index.php?sort=rend&order=desc

 

i7 980X jest prawie tak szybki jak dwa mocne xeony 4 rdzeniowe. Warunkiem jest OC na poziomie 4ghz. Nie mówię, że warto kupować procesor który kosztuje co zestaw przez Ciebie podany, ale jest to napewno warte świeczki przy takim budżecie. i7 920 + i7 980X z OC będzie szybsze niż 3x Xeon (12rdzeni, 32 watki ).

 

Innym pomysłem to może być zestaw 3x i7 920. Na pewno najwydajniejsze (jeśli oc) ale i najbardziej prądożerne.

 

Inną alternatywa jest płyta dwuprocesorowa.

Możliwości jest wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak Xeon'y kuszą tą stabilnością razem z Ram'em ECC. Trochę można się wkurzyć jak po kilku godzinach coś się wysypie.

 

Mogę zacząć od 2-3 stacji na słabszych Xeonach z serii 5xxx, a za jakiś czas dostawić kolejne maszynki.

 

Cena dwuprocesorowej stacji na xeonach to jakieś 6 tys. Do tego stacja robocza na jakimś i7 i powinno być ok.

 

W co ty byś zainwestował mając taki budżet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renderfarma to raczej jak robisz duże filmy/animacje, kilka komputerów renderuje po jednej klatce jednocześnie i wychodzi x razy szybciej. Dla pojedyńczych scen chyba nie warto się w to bawić (a może się myle, zależy jakiej wydajności się wymaga). Jeśli klasyczna renderfarma to z kolei na jak najtańszych podzespołach, żadne Xeony itd. Co trzeba jeszcze liczyć to gigabitowego switcha, a te trochę kosztują.

 

Jednak Xeon'y kuszą tą stabilnością razem z Ram'em ECC. Trochę można się wkurzyć jak po kilku godzinach coś się wysypie.

 

Jeśli będzie się przegrzewać to na nic ECC się zda, kluczową kwestią dla zachowania stabilności jest temperatura i stabilne zasilanie, co można osiągnąć przez lepsze chłodzenie niż boxowe i dobrą płytę główną. I tu leży pies pogrzebany. Ewentualnie dochodzi kwestia oprogramowania.

Edytowane przez mathieu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za wszystkie odpowiedzi. Głównie zależy mi na tym, żebym nie musiał czekać na render zanim zaczne pracować dalej. Dlatego zależy mi na dwóch komputerach. Na jednym bym pracował, a na drugim renderował.

 

Podsumowując wszystko, chyba lepiej będzie złożyć dwie podobne maszynki na i7 z dobrym chłodzeniem i zasilaniem tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie spoko zestawy, ale jedna wazna rzecz, drugi komputer do renderenowania powinien miec tyle samo lub wiecej pamieci ram niz ten na ktorym pracujesz. Czesto jest tak ze mozna sie zapomniec i nie sprawdzic a pozniej przy przesylaniu zonk bo druga stacja nie chce wystartowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Słuszna uwaga. Można dokupić jeszcze raz zestaw 2x2 i zapełnić 4 banki pamięci. wtedy druga stacja będzie miała 8gb. Lub dokupić 2x1GB albo 1x2Gb ( mniej polecane bo stracisz DC ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za te zestawy Nvidia. Rozumiem, ze praca na AMD, a render na i7 tak? Zreszta chyba budzet mocno spadnie bo zupelnie nie pomyslalem o tak istotnym elemencie jak monitor, ktory wypadaloby wymienic, a upatrzylem sobie Dell'a 27" za 3200 zł. Także chyba z i7'emkowego potworka bede musial zrezygnowac, na rzecz mniej jędrnego braciszka, 930 np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak zamiast potwora 930, to pracuj na tym i7 930 a renderuj na Phenomie lub jednym i drugim. Zainwestuj moze w jakiegos switcha albo kabel krosowy. Przyda sie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7 do pracy a phenom do renderowania, w tym wypadku od razu do Phenoma 8 GB i starczy na jakiś czas. No i wtedy do Phenoma jakiegoś GTS250 czy coś bardziej "energooszczędnego" i przy okazji tańszego - GTX by się tam nudził przy renderowaniu, ale zawsze warto mieć możliwość wogóle jakiejś pracy w viewportcie, co zapewni GTS (a może nie warto, i starczy lecieć na integrze - to indywidualna kwestia). I jakieś chłodzonko do tego Phenoma to od razu się ustawi sensowniejszy zegar (w granicach rozsądku) pozatym będzie bardziej profesjonalnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności