Skocz do zawartości

Animacja WiP: Kręgle


Nimrod

Rekomendowane odpowiedzi

Dłubie sobie ostatnio takie o to kręgle i mam parę pytań problemów (sorry, że Interia, ale mam jakiś problem z lycosem :/, zreszta obrazek nie ma tu nic do rzeczy...)

 

07.jpg

 

1. Chcę zrobić animację z użyciem reactora. Czy możliwe jest zrobienie za jego pomocą całej animacji (tj bez mojej ingerencji), tzn że kula spada toczy się w kierunku kręgli i rozbija je, czy będę musiał częśc robić ręcznie a część reactorem?

2. Próbowałem już trochę sam dłubać w reactorze jednak to co wychodzi na prostych modelach 100-200 poly (robilem akurat spadek kuli uzywajac SB Collection + SoftBody dla kuli później toczenie się helperem reactora Motor), przy modelach tych których chę użyc strasznie się wszystko kaszani, nie wiem w czym problem...

3. Po za tym jeżeli nawet dam kuli SB przy spadku zmienia swoją postać, chyba że ustawię stiffness na 100 i więcej, czy da się jakoś to ominąć by kula była po prostu \"sztywna\"?

4. Pytanie trochę z innej beczki: gdy chcę przegrać pliki na ftp w lycosie (używam Total Commandera) nawet nie zaczyna ich kopiować, z innymi ftpami nie miałem takich problemów np. Interia. Ktoś ma jakiś pomysł, lub zna jakiś dobry darmowy klient ftp?

 

Na razie tyle, choć sądzę, że pytan będzie więcej. A i używam reactora w 3ds maxie 5 i przejrzałem tamtejsze tutoriale, które też są tylko na prostych obiektach :(. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość User190

Niooom - ładne, łądne, tylko rowki zbyt kwadratowe!! :)

Co do pytań - da się wszystko zrobić za pomocą reactora, można ustawić kulę jako obiekt sztywny i teoretycznie jak dobrze poustawiasz opcje to nawet an takich obiektach wszystko powinno działać bez zarzutu... sorki, że bez konkretów, ale z reactorem miałem do czynienia chwilkę temu i nie pamiętam co i jak tam było, a teraz jest wcześnie rano i nie chce mi się włączać maxa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że sięda reactorem:) Ja bym to zrobiłe mniej więcej tak:

1. tworzymy kolekcje Rb, dodajemy tam tą kulę, kręgle i podłoże

2. Tworzymy ręcznie kawałek (3-5 klatek) animacji, dzięki której kula ma rotacje i porusza się w odpowiednią stronę:)

3. W zakładce properties reactora (menu utilities) ustawiamy dla kuli mase i współczynnik tarcia (pewno jakiś malutki). Potem to samo dla kręgli. Następnie zmianiamy dla nich metode wykrywania kolizji na mesh (dla kuli \"bounding sphere\").

Jeśli o niczym nie zapomniałem (w co szczerze wątpie ;P) to powinno zadziałać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Jak znajdę trochę czasu to wypróbuję...

 

A co do modeli, to na razie większość tylko prowizorka, jedynie kręgle są już w wersji ostatecznej.

 

Jak tylko coś mi się uda osiągnąć to na pewno tu wrzucę, tylko muszę jeszcze się z tym lycosem uporać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to tylko brasilowy sky light, bo na razie nie to najważniejsze...

 

Dzięki kozioo jakoś sobie poradziłem. Wprawdzie oprócz RB Collection dodatkowo do ruchu kuli użyłem Motora, czyli bez ręcznej animacji o której pisałeś.

 

Jest jeszcze tylko jeden mankament. Otóż zanim kula doleci do kegli kręgle same się przewracają zawsze w tą samą stronę. Na początku jakby lekko odskakują od podłoża i się przewracają. Grawitacje mam ustawioną tylko w dół, i próbowałem manipulować różnymi opcjami ale nadal jest to samo... Może to coś z środkiem ciężkości ale nie wiem gdzie go ustawić, jeżeli jest coś takiego... nie wiem. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem. Chodzi o wykrywanie kolizji. w opcjach adwenced

w reactorze możemy ustawiać skale 1m(rzeczywisty)=x metrów(maxowych)

{mam nadzieję że rozumiesz}. Trochę wyżej znajduje się liczba przedstawiająca minimalną odległość obiektów w celu wykrycia kolizji. I teraz najważniejsze. JEŻELI OBIEKTY, W TYM WYPADKU KRĘGLE I PODŁOŻE, ZNAJDYJĄ SIĘ BLIŻEJ SIEBIE NIŻ MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ WYKRYCIA KOLIZJI PRZELICZONA PRZEZ SKALĘ MAXA, TO MAXIK ZACZYNA WARIOWAĆ. TO ZNACZY PODŁOGA JAKBY WYPLUWA Z SIEBIE KRĘGLE. Więc wystarczy że podniesiesz trochę kręgle lub zmniejszysz wartosć odległości wykrycia kolizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animka gotowa :), nie jest idealnie, ale to tylko ćwiczenie, kto chce obejrzeć zapraszam tutaj (998 KB) KRĘGLE

 

Komentarze mile widziane.

 

PS. Zdaję sobie sprawę z kilku błędów, a z kilku pewnie nie, mimo to raczej już nie będe nic zmieniał, zabieram się za coś innego

PS 2. Sorry za Interie :/ może niedługo znajde trochę czasu to zmienię na coś lepszego.

 

[Wyedytowany dnia 29-6-04 > Kłobuc]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy jeszcze to czytasz ... jestemlama , ale zauważ: kregle są lekkie jak cholera (mozna takie wyrazy pisać ?? ) . Gdy ciężka kula uderzy odpowiednio w ten pierwszy on zapieprza gdzieś na stronę najczęściej , poza tym kręgle robią fikołki i w ogole, a nie tylko nawzajem się rozpychają. A to ... taki inny detal , dziurki w kulce są nie głębokie , i na taką prędkość powinny znacznie szybciej się okręcać (pojawiać do kamerki) Sorki jak cos powtóżyłem ... nie czytałem całego .. jak to sie nazywa .. topic , post ? Yo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności