Skocz do zawartości

Wybór sprzętu dla początkującej


Gość Sihaja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sihaja

Witam

 

Znalazłam wątki odnośnie początków sprzętowych, jednak nie najnowsze, a chciałabym zapytać co teraz byłoby dobre do kupienia. Lubię robić zdjęcia, nie robię ich jednak profesjonalnie, co mam nadzieję, choć w kilku procentach zmienić.

 

W tej chwili mam Olympusa mju 700, ale kupiony był na 2 roku studiów (a teraz je kończę) i już widać znaczne pogorszenie jakości (zwłaszcza po 2 naprawach w Media Markt). Powoli zatem zaczynam się rozglądać za czymś innym i myślę, żeby kupić coś więcej.

 

Nie będę mieć dużo pieniędzy na początek (max 2k), więc nie będzie to wypas sprzęt, zresztą, wydaje mi się, że na razie takiego nie potrzebuję. W razie potrzeby potem chciałabym rozbudowywać wszystko. Na razie chciałabym mieć po prostu lepszy aparat do focenia i uczenia się.

 

Portrety, krajobrazy, trochę reporterki. No i ważne - robię biżuterię, którą fotografuję, więc będę potrzebować czegoś co dobrze zrobi temu zdjęcia.

 

Nie musi to być sprzęt nowy (może ktoś z Was będzie miał coś na sprzedaż dla początkującej).

 

Za każdą poradę bardzo dziękuję.

 

Od razu też witam wszystkich, mam nadzieję, że sporo się od Was nauczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Za max 2k to masz dwa wyjścia

a. Lustrzanka - Pentax Kx - lepszej jakości obrazu nie znajdziesz za tą cenę

b. Kompakt - Canon G11 - ludzie mówią że to najlepszy kompakt na rynku

Ale z tego co piszesz to chcesz się uczyć to bierz Kx`a i będziesz miała aparat do wszystkiego.

Jak dokupisz do niego obiektyw M50/1.7 ( na allegro za ok. 150zł ) i pierścienie pośrednie za 40zł będziesz miała zestaw idealny do robienia fot biżuterii.

 

P.S. Witam na forum

Edytowane przez Ex3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2k na body + szklo, to niestety dosc skromny budzet. Generalnie wybor jest dosc ograniczony.

 

- Pentax K-x

- Nikon D3000

- Canon 1000D (wyjatkowo kiepski plastik fantastik)

 

Tak, ale jeżeli chodzi o jakość to jedynie Pentax K-x ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli nie zależy Ci na gwarancji kup używkę:

używany canon 30D (1300zł) + kit (300 zł) albo 50 1.8 (ok300zł) choiaż z tym drugim szkłem może być czasami za ciasno zwłaszcza przy reporterce.

w tej samej cenie na allegro można wyszperać czasami ładne perełki, poszukaj poszukaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400D body (używany) + karty pamięci itd 800zl

Tamron 17-50 (używany) 700zł [portret, krajobraz, reporterka]

1500zł

 

A do biżuterii:

1)

Tessar 50mm 2.8 (na gwint m42, oczywiście używany) 80zł

mieszek makro (m42) 80zł

przejściówka m42/ canon 40zł

200zł

= 1700

ALBO

2)

pierścienie pośrednie do canona (nowe) 180zł + canon 50mm 1.8 (używany 300zł) [do portretu też będzie dobry]

480zł

=1980

ALBO

3)

pierścienie pośrednie do canona (nowe) 180zł + wyżej wmieniony Tamron

=1680

 

1) Bardzo solidna kontrukcja i optyka, ale zabawa w całkowitym manualu.

2) 50mm dobrze działa w makro, bardzo dobrze przy portrecie ale może Ci się niepotrzebnie dublować (miałabyś tę ogniskową z nieco gorszym światłem w Tamronie)

3) 300zł w kieszeni, w makro będziesz przymykać obiektyw więc 1.8 nie jest potrzebne, a w portrecie 2, też daje radę. Dlatego ja bym wybral 3 opcję :).

Body prędzej czy później zmienisz więc lepiej dołożyć do szkła, a focić przy wciąż dobrym moim zdaniem 400D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował jakiegoś niepełnoklatkowca (Canon 400D/450D, któryś ze starszych Nikonów chociaż nie mam przekonania do tych starszych) plus jak kpulka pisał ruski mieszek macro i obiektyw na M42 (no Sonnar 135/3.5). Do macro polecam aparaty z podglądem typu LiveView. W macro i tak nie korzystasz z AF i przesłonę można też ustawiać ręką. Poza tym ten Sonnar jest znakomity też do portretu. A jak Ci się znudzi manual to faktycznie 50/1.8 jest dobry za tą cenę.

Poza tym biżuteria to mnóstwo zabawy światłem i obróbka PSem, ale forum graficzne więc to już z definicji wiadomo :)

Trochę moich biżuterii tutaj http://slawekjankowski.com/index.php?par=17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę uważacie że lepiej kupić 4 letnie body z 30k zdjęć za pasem z super szumiącym max iso 1600 (tak wiem w 30D jest software`owa opcja HI3200 ) ?

Tylko dlatego że mają napis Canon na obudowie?

Co takiego mają te body czego nie ma K-x?

 

Tak wiem jestem fanbojem Pentaxa i dobrze mi z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam ze to wcale niezgorszy pomysl...

 

... osobiscie znam kilka osob ktorzy odkupili PRO body od fotografow ktorzy natrzaskali duzo wiecej niz 30K zdjec i aparaty zupelnie wystarczaja na okres "nauki" sprzetu i jego mozliwosci... a i zdjecia robia calkiem spoko.

 

po tym okresie posiadasz doswiadczenei, ktorego zawsze Ci brakuje kiedy wybierasz pierwszy aparat.

 

Kiedy juz wiesz czego chcesz - zawsze zostaja Ci obiektywy jezeli idziesz w ten sam system - jak nie - to odsprzedajesz je za te sama cene (!) bo obiektywy Canona/Nikkora jezeli sa przyzwoite to zawsze trzymaja cene lub drozeja (!)

 

tak czy siak - kupic cos taniego uzywanego na start... czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale jeżeli mam do wyboru 4 letnie "PRO" body a nowiutki starter o lepszej jakości zdjęć to się nie zastanawiam.

Tym bardziej że to do nauki.

Czy kupując komputer kupujesz 4 letniego PRO czy nowego startera ?

Za aparatami jest podobnie. Technologia mocno poszła do przodu w kwestii jakości i szumów a imho kupowanie starego, zużytego aparatu to cofanie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, padło tutaj sporo dziwnych rzeczy panowie :) Mój post to tylko sugestia a nie "zrób tak bo to canon a inne aparaty śmierdzą" :]

 

Czy pentaxy-sraksy czy nikony-srakony czy canony-pisiony wszystko mejd in tajwan, więc odrobina luzu i przysłona w górę.

 

Dlaczego kupiłbym dzisiaj używanego canona 30D zamiast czegoś z serii 450D,350D czy nikonów d70/80 etc? Głownie dzięki wygodnej obudowie, szybkości obsługi puszki (drugie pokrętło to chyba najlepszy patent jaki widziałem w aparatach, zwłaszcza tam gdze liczy sięszybkość). Do tego doliczamy totalnie bezawaryjny system podpinania szkieł z M42 (pentacony, zeissy etc) czego nie można powiedzieć o nikonie i jego przejściówkach z soczewkami i innymi wymysłami.

 

Pentax'a miałem kilka razy okazyjnie w łapie - nie przekonał mnie. Przykro mi ale dla mnie (moim zdaniem/subiektywnie rzecz biorąc) canon sprawdza się milion razy lepiej niż pentax. Nie tyczy się to jakości obrazu, która bądźmy realistami na nasze potrzeby nie różni się aż tak bardzo pomiędzy tymi platformami. Gdyby ktokolwiek z nas fotografował studyjnie, reklamy, modelki etc może i narzekałby na złe detale, szumy i takie tam. Ale wtedy każdy z nas latałby z haselem czy inną żmijką mamijką i temat potoczyłby się puszkach o wartości samochodu.

 

Anyway: canon przemawia dla mnie jako dobry system rozwojowy. Canon 30D to dobry kompromis pomiędzy solidną puszką (szczelna, półprofesjonalna obudowa, używana przez większość półzawodowych reporterów w drodze do 1dmkIII). Do tego wchodząc w Canona, otwierasz sobie drogę do systemu "L", czyli jednych z najlepszych obiektywów lustrzanek cyfrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Ex3 chyba mnie nie zrozumiales...

 

Po peirwsze to rzadko ktory PRO trzyam body cztery lata lub dluzej... a po drugie chodzi o System o ktorym mowi Tweety, czy Canon / Nikon ... niewazne - chodzi o to ze mozesz podpiac dobry obietkyw do D80 i bedzie trzaskal swietne foty - jak bedziesz robil przez sloik to i D3 Ci nie pomoze...

 

I tak - widzialem Uzywane body i jak dla amatora to zdjecia byly swietne - PRO by juz marudzil - ale kto z amatorow drukuje cos wiekszego niz A4 dzisiaj ? a za rok dwa - kto wie - wtedy kupujesz nowy i powiem Ci cos... po tym roku pracy kupujesz z glowa i wiesz ze czasem trzeba dolozyc 1K a nie przycinac na Pentaxa...

 

... a uzywke sprzedajesz dalej - ze niewielka strata... jak z samochodem ...

 

... wszystko zalezy od tego jak dlugo chcesz sie w to bawic, trzeba pamietac ze wyscig zbrojen praktycznie sie nie konczy...

 

... przypadek z weekendu - robie zdjecia Nikonem - kolega Canonen, a jeszcze inny Sony ... robilismy zdjecia na sesji w studio i swiatla byly konieczne - cos tam sie wywalilo u Soniacza i musial przejsc na moje lampy - wiec prosze goscia z Canonem zeby mi oddal moj nadanik i podal koledze - i tu zonk... bo sanki na Sony sa takie jakies ... no... Sony czy Minolty ;-) czy co tam jeszcze zostalo wchloniete przez producenta magnetowidow ... ;-)

 

Chodzi o to ze niektore systemy sa bardziej a niektore mniej popularne - wiec jak idziesz gdzies pstrykac na afere z kumplami i masz w torbie cos "orginalnego" to zapomnij ze sie do czegos podepniesz albo pozyczysz szklo ...

Edytowane przez MOTHMAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweety luuz, ja tu nie próbuję wywołać wojny systemowej ;)

Po prostu wyjaśniam sytuację, Same jasne i klarowne argumenty :)

Pentax podobnie jak Canon ma przejściówki na m42 bez elementów szklanych i bez problemów z nieskończonością. Do tego mamy stabilizację obrazu ( 30D - brak danych ) i potwierdzenie ostrości ( 30D - brak danych ) oraz wymienne matówki (30D ma niewymienne)

Przy manualnych obiektywach stabilizacja obrazu i potwierdzanie ostrości to miód przy pracy w trudnych warunkach a jak jeszcze dodamy do tego matówkę z klinem i rastrem to sama przyjemność.

Przy pracy z K-x`em używalne iso 3200 oraz możliwość w razie konieczności użycia nawet 6400 (12800 software`owe) bije na głowę wszystkie przytoczone wcześniej body.

Co do ergonomii, fakt ma tylko jedno kółko plus dla konkurencji.

Ale jeżeli chodzi o wykonanie to kiedy mój K-m (poprzednik K-x w tej samej obudowie) został zrzucony z krzesełka na płytki przez koleżankę ze szkoły, ona zamarła w przerażeniu że mi rozwaliła aparat a ja go podniosłem i powiedziałem "spokojnie to pentax" :D Rama magnezowa i spasowanie elementów jakiego nie widziałem u żadnej konkurencji ( porównując do 1000D to zabawka z lego która Ci się rozsypie jak mocniej naciśniesz coś ).

Na koniec trzeba dodać że to najmniejsze rozmiarowo body na rynku i wiele znajomych pań sobie chwali wygodę obsługi i to jak leży w dłoni.

Co do L`ek to pentax ma swoje Limitedy uważane przez niektórych za aktualnie najlepsze szkła na rynku.

 

"Chodzi o to ze niektore systemy sa bardziej a niektore mniej popularne - wiec jak idziesz gdzies pstrykac na afere z kumplami i masz w torbie cos "orginalnego" to zapomnij ze sie do czegos podepniesz albo pozyczysz szklo ..."

Czy to znaczy że powinienem kupować to co inni mają dlatego że inni go mają ? :)

Edytowane przez Ex3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy że powinienem kupować to co inni mają dlatego że inni go mają ? :)

 

Nie nie powinines... ale...

 

jezeli jest Was kilku -to mozecie pieknie rozpracowac budzet... wszystko zalezy od tego jak bardzo chcecie sie dzielic z innymi...

 

jezeli ja kupuje swiatla za £2K i obiektyw za blisko £2K to milo mi jest kiedy kolega pozwala mi sie czasem przepinac sie z D300 do jego D3 i odwrotnie on czasem z przyjemnoscia idzie strzelac moim 70-200 VRII ... nie wspominajac o swiatlach... razem jezeli macie podobne systemy masz kilkukrotnie wieksza wydajnosc ... sprzetowa...

 

... wszystko zalezy od tego czy przeszkadza Ci dzielenie sie sprzetem i czy masz z kim sie dzielic ... osobiscie nie znam nikogo z Pentaxem znam jedna osobe z Sony... - wiec nie mialbym nawet od kogo szkiel pozyczac na sesje czy do testow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienną matówkę ma chyba każdy Canon, nawet 400D i to bez prac w serwisie.

To o czym piszą koledzy, czyli drogą rozwoju ekwipunku ma niestety poważny defekt w przypadku Pentaxa, o ile zgadzam się że Kx produkuje świetne zdjęcia i super niski szum przy wysokich ISO, to jakimś dziwnym cudem droższy K7, czyli "kolejny krok rozwoju naszego systemu" daje gorszy obrazek niż Kx. Więc jaką przyszłość ma ten system, poza świetnym "entry level"?

Rozmiar ma znaczenie ;) Ja bym się nie wykłócał, że mały Pentax jest lepszy od dużego i wygodnego 30D bo to sprawa indywidualna, bardzo indywidualna. Mały może nie być wygodny, ale za to wszędzie się mieści, to już zależy od oczekiwań.

Poza tym to ciekawa dyskusja, tylko jednego nie rozumiem. Padają argumenty o "pro" o obiektywy kategorii "L", a potem padają argumenty M42. Jak ktoś się przymierza do "L" to chyba nie po to żeby kupować obiektywy za 100zł M42 i wtedy potwierdzenie ostrości w body przestaje mieć znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym ze na m42 mimo upływu czasu są świetne szkła ;)

Co do K-7 to jest aparat starszej generacji kiedy to Pentax miał trzy body na rynku K10, K20, k7. Teraz K-7 jeszcze jest bo musi być. W najbliższym czasie wszyscy liczą że wyjdzie nowe body z matrycą z K-x i funkcjami z K-7.

Pozatym to jak K-7 Ci mało to masz 645D :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikając w dyskusję nad systemami, poprę tylko decyzje o kupowaniu używanego sprzętu. Ja sam jako pierwszą lustrzanką kupiłem nową puszkę canona i żałuję ze nie kupiłem czegoś używanego. W rok straciłem połowę wartości, wszedł na rynek nowszy model itd. Gdybym miał stare to miałbym miał całą tę sprzętową inflację gdzieś i prawdopodobnie wysłużony ale lepszy sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Panowieee :D

Lepiej napiszcie body i szkła jakie proponujecie, a nie prowadzcie walkę o systemy.

Dziewczyna szuka zestawu do 2000zł i nic nie pisała o jakości luxury gdzie jeden obiektyw kosztuje przynajmniej 2k, ani też nie mówiła o nocnych fotach przy 3200 iso. :)

 

Faktycznie pentax ma tę zaletę, że ma wsparcie dla dobrych starych obiektywów (zastanwia mnie kwestia jak jest z lampami :,) + stabilizacja

Canon jest dość uniwersalny (dużo przejściówek)

Nikon obsługuje stare manualne obiektywy swojego systemu (w tym, że działa automatyczna przysłona więc ma przewagę nad rozwiązaniem m42+canon)

Sony obiektywy manualne tylko przez przejściówkę (podobnie sprawa jak u canona)+stabilizacja no i dużo body do wyboru

 

Niestety manualne ostrzenie ma wady no i nie każdemu jest to pisane :) (i nie we wszystkich warunkach)

W dzisiejszych czasach można by powiedzieć, że to oldschool.

[dodam, że sam używam m42 i nie każdemu polecam :)]

 

live view przy makro faktycznie może być przydatne także zestaw

450D (1300)+Tamron 17-50 (700)+pierścienie pośrednie (160)

pewnie będzie spoko :)

Sony a300 (1000zł) + tamron 17-50 + pierścienie (będzie live view i stabilizacja (niekoniecznie potrzebna w tych przypadkach))

Na pentaxach się nie znam, a z nikonów z tego przedziału cenowego nie wiem czy warto coś polecać (dopiero d80 jest wart uwagi ale to wyzsza cena, tak? :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności