Skocz do zawartości

FF czy APS do foto. architektury


kpulka

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdzie nie znalazłem jednoznacznej opinii na ten temat. Jedni mówią, że FF to zawsze lepsza jakość, drudzy, że ma więcej kłopotów z winietowaniem, aberacją, spadkiem jakości w rogach kadru. Do tego dochodzi GO.

Ostatnio po głowie mi chodzą dwa takie zestawy

FF (5d) + Sigma 15-30/Tamron 17-35 + Tamron 28-75

APS (wciąż 400d ale będzie coś z xxd) + np Tamron 12-24 + Tamron 28-75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Trudno porównywać 400D z 5D. Obraz będzie o niebo lepszy z 5D. Na FF szerokie kąty będą droższe niż APS. Poza tym jak będziesz chciał rybie oko, to zawsze lepszy efekt będzie na FF niż na APS. W moim odczuciu to kwestia budżetu bo przy szerokich kątach wybór na FF dla mnie jest oczywisty.

Pomijając jakość obrazu APS ma przewagę nad FF w telezoomach, bo zyskuje się "gratis";) ekstra np. 1,6x zoom i analogicznie w szerokich kątach jest to wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kolega wspomnial rozbieznosc znaczna miedzy dwoma zawodnikami;) sam mam 350D i wlasnie nowe 5D i to jest niebo a ziemia. Abberacja i winietowanie wystepuje (widac to strasznie przy fisheye sigmie 8mm), ale wszystko jest moim zdaniem w granicach rozsadku, a wiekszosc z tych wad da sie usunac w postprodukcji. Zamiast 400D zastanowilbym sie na 40D lub 50D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale są też analogiczne obiektywy. Np sigma 12-24 i ostatnio wypuszczona 8-16 (po przeliczeniu daje tę samą ogniskową) 10-22 i 16-35 itd

 

Nie chce porównywać 400D z 5D :) (po prostu na dzień dzisiejszy go posiadam) a trafniejszym porównaniem byłby np 50D/7D vs 5D i wymienione obiektywy

 

rybie oko na APS to 8mm na FF 14mm co daje podobne efekty. 14mm pod APS jedynie nie działałoby jak należy.

 

Chodzi mi o to, że na rynku są już obiektywy EFs, które dadza podobnie szeroki kąt jak EF na FF. Co do ceny niby jest jak mówisz ale szerokie kąty na APS są wciąż dość drogie.

Tamron 17-35 Czy Sigma 15-30 to koszt ok 1000zł, a Sigma 10-20 to 2000zł (nowy). Podobnie z tamron 28-75 i Tamron 17-50, ceny są takie same, ogniskowe także (jesli się podepnie osobno pod FF 28-75 i pod APS 17-50)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności