Skocz do zawartości

Komp do sculptingu 3d


gryzon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Tak przeglądam sobie te wątki i zastanawiam się jaki sprzęt dla siebie wybrać

 

Chciałbym Was kolegów po fachu uprzejmie poprosić o pomoc w złożeniu komputera który ma służyć mi głównie do pracy w programach takich jak Zbrush, Mudbox, 3dcoat, Sculptris itd. Pracuję głównie nad modelami do gier, bardzo mało renderuję po za wypalaniem map.

 

Wiem tylko tyle że muszę postawić na mocny GPU i przynajmniej 4GB ramu. Czy moglibyście mi podać jakieś propozycje zestawów ? Niestety moja wiedza co do sprzętu pod konkretną robotę jest bardzo zawężona i została gdzieś tam w tyle 3 lata temu kiedy skupiłem się na pracy ;)

 

Mam zamiar przeznaczyć na ten cel 2500zl. Jaka płyta gówna, jaki CPU, GPU oraz ile i jakiej pamięci. Pomijam w tej cenie DVD, obudowę, zasilacz, HD

 

pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja mam athlona x2 3800+ i 3gb ram a więc złom a zbrush 3.5 chodzi dobrze nie zacina się. schody zaczynają być dopier na 5 - 6 milionach poly. Gorzej było z 3.1. Co do zestawów to user Nvidia zrobił bardzo dobre zestawienie na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrush bardzo dobrze wykorzystuje procki wielordzeniowe więc za taką cenę najlepszym rozwiązaniem będzie phenom II X6 1055T ewentualnie coś pod lga 1156(tutaj kasy starczy raczej max na i5 750). Ramu nie kupisz 8gb za taką sumę więc pozostaje 4gb + kolejne 4 w przyszłości :)

Nie wiem jak by zbrush chodził na i5 750 ale na phenomie x6 wszystko działało o wiele płynniej w porównaniu do podobnie taktowanego core 2 duo przy takiej samej ilości ramu.

Jak nie musisz mieć super grafy to może uda Ci się kupić i7 860 ale podstawka lga 1156 jest już na wymarciu i zastąpi ją 1155 więc masz zamkniętą drogę do upgrade'u kompa.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze to za pół roku na podstawkę am3(tą od phenoma x6) włożysz buldożera który ma być bardzo wydajnym prockiem :)

 

Edit:

lucek na tym phenomie x6 + 4gb ddr3 przy 25 mln poly pracuje się komfortowo :) jedynie przeskakiwanie między wyższymi poziomami trwa czasami kilka sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że jak chcesz w maxie pracować na takim sculpcie (np. retopo) to viewporty szaleją przy słabej grafice i co chwilę masz zwiechę. Grafikę idzie olać tylko jak robisz w samym zbrushu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grafa nie ma co szalec. Retopo robisz na nizszych sdivach tak żeby chodziło płynnie, nie ma co marnowac kasy na grafe za 2000 i ładowac 10mln poly do viewportu bo sie okaże że dysk za wolny i import trwa 10minut.

 

phenom X6 760zl

plyta ok 250zl

pamiec 2x4gb Patriot (przykladowo)1333mhz 800zl

GF GTS250 400zl

 

ceny ze skapca wiec jakieś koszty przesyłki do każdego elementu dojdą.

Jeśli reszte rzeczy masz to jak widac jest ładny zestaw z 8gb porzadnego ramu. ram każdy może okazać się szajsem więc trudno doradzić.

 

Tomala ile dałeś za swojego kompa? i co tam masz oprócz procka fajnego?

Edytowane przez Gomez
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gomez ja tego kompa składałem na szybkości żeby tylko działał ale jest w porządku.

Kupowałem wszystko na gralu i przyszło po kosztach jednej przesyłki (20 zł). Zasilacz i mugena 2 kupowałem wcześniej i bez tego dałem 2700 zł.

Płytkę mam asusa i tutaj podobno trzeba odpowiednio dobrać pamięci, ja mam patrioty i z nimi akurat nie ma żadnego problemu. jedynie timingi musiałem ustawić ręcznie i częstotliwość.

Co do grafiki to zależało mi na cichej pracy i wziąłem gts 250 gigabyte z chłodzeniem zalmana, w ogóle jej nie słychać.

Jak kogoś interesuje cisza to warto się rozejrzeć za dobrą obudową, to podstawa. Większość średnich obudów wpada łatwo w wibracje i to jest głównym powodem hałasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phenom X6 760zl

plyta ok 250zl

pamiec 2x4gb Patriot (przykladowo)1333mhz 800zl

GF GTS250 400zl

 

Na początek dziękuję serdecznie za odzew i zainteresowanie tym wątkiem. Wziąłem pod uwagę wasze sugestie i udałem się do sklepu pogadać z gościem o moim nowym składaku.

 

Oto do czego doszliśmy.

 

PROC. AMD PHENOM II X6 1055T SIX CORE AM3,125W 859,47zl

Pamięć: KINGSTON KVR1333D3N9K2/8G 1343,17zl

Dysk: HDD CAVIAR 1TB WD10EARS SATA II 64MB cache 300,61zl

Płyta: GIGABYTE GA-770TA-UD3 AMD 770 Socket AM3 397,62zl

Grafika: GAINWARD GeForce GTS 250 1024MB DDR3/256bit DVI/HDMI PCI-E 491zl

Zasilacz: CHIEFTEC BPS-650C(650W) 80+ BRONZE 461zl

Napęd opt: 81,98zl

Obudowa: 136,64zl

 

W sumie: 4073,24

 

Co mnie zastanawia i martwi ? Pamięć. Czy na pewno taka pamięć i taka płyta główna. Facet radził 4 kości po 2GB Kingstona. Czyli nie będę miał możliwości dołożyć więcej pamięci w przyszłości bo sloty będą zajęte. Druga sprawa to marka tej pamięci, mam jakiś uraz do niej. (kiedyś posiadałem kartę pamięci tejże firmy do aparatu cyfrowego i różnie to bywało:) ) Facet mówił że można wsadzić jakąś pamięć 2x 4GB ale one są już o jakieś 300zl droższe.

 

Jak widać cena całości przekroczyła próg moich oczekiwań ale średnio się tym przejmuję teraz. Zależy mi na złożeniu dobrej maszyny. Mam jeszcze jedną prośbę, czy moglibyście to jakoś skomentować ten składak ? Ewentualnie doradzić co zamienić na inne podzespoły.

 

Jeszcze jedna sprawa. Jaki system ? Do tej pory używałem Windowsa XP 32bit. Czy mam inwestować w Windowsa XP 64-bit czy Windowsa 7 64-bit ? Co radzicie ?

Edytowane przez gryzon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich uwag to po pierwsze zasilacz, 460 zł to trochę za dużo. Dobrego chiefteca 550W masz za 250 zł a widziałem identyczne zestawy na zasilaczach 450W.

Płyta główna, ja bym brał z chipsetem 8xx bo w razie wymiany procka na nowocześniejszy o ile podstawka am3 obsłuży buldożera po update'cie biosu o tyle z chipsetami 7xx może być plajta.

Hdd, jak WD to najlepiej z serii black bo są bardziej niezawodne.

Pamięci patriot mają dobry stosunek wydajności i jakości do ceny. Za niewiele ponad 500zł kupisz 2x2gb ddr3 1333MHz z timingami 7 7 7 20 i z radiatorami(seria viper). Dożywotnia gwarancja i jak działają na asusach to wszędzie pójdą ;) Co do pojemności pojedynczej pamięci to kości 4gb są o wiele droższe od 2g więc jak myślisz o wsadzeniu tam 16gb to koszta wyniosą 2000-3000zł.

Nie wiem jak z kartą graficzną ale jak już idziesz w gts 250 to jest najlepszy wybór:

http://www.gral.pl/Gigabyte/GeForce_GTS250_Gigabyte_1024MB_42.html

jest droższa ale za to ma świetne chłodzenie i jest cicha. Poza tym jakoś nie ufam teraz gainwardowi ;)

 

Ceny które tutaj podałeś są droższe niż w sklepach internetowych i pochodzą pewnie z komputronika albo innego sklepu który prowadzi sprzedaż hurtową. Kupując np na gralu możesz zaoszczędzić kilka stówek a do sklepu zanieść wszystko w celu złożenia (50-100zł)

Jeśli masz możliwość to nie oszczędzaj na obudowie bo nawet najcichsze chłodzenie podzespołów weźmie w łeb jak obudowa zacznie dzwonić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XP sobie odpuść najlepiej. Zbrush pod nim fixował strasznie. Ja mam 7 x64 i działa bez najmniejszych problemów wszystko.

 

Dzieki serdecznie Tomala za wyczerpujące w tym temacie dorady.

 

Lucek, a jaki brać profesional czy home ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

professional xp x64 zdecydowanie tak, zadziałają 32-bit aplikacje, a system 64-bitowy wykorzysta wydajnie aplikacje 64-bitowe, jesli bys mial 64-bitowego Zbrush lub Mudbox - wykorzysta też maksymalnie całą dostępną pamięć RAM na modele które sculptujesz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności