Skocz do zawartości

Efekt obcinania kończyn itp. Pomocy


Tomo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym zrobić w 3d efekt obcięcia komuś kończyny albo np rozerwania dłońmi brzucha w normalnym filmie jako efekt specjalny. Wiem mniej więcej z czym to się wiąże załóżmy że obcinam komuś głowę ale nie wiem jak zrobić by upadła na ziemie obracając się realistycznie.

Jak ktoś ma jakieś tutki linki to będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jeżeli chcesz to zrobić w normalnym filmie z aktorami a nie animacji to chyba lepiej zainwestować w rekwizyty bo wątpię by udało ci się osiągnąć wiarygodny efekt w 3d (choć nie wiem na jakim poziomie w 3d obecnie jesteś, ale biorę pod uwagę, że szukasz tutorial'a do prostej symulacji filzyki np. upadek kulki w reaktorze, którą później można zastąpić modelem głowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz_D

3ds i myśle o Boujou jak i Adobe After Effects.

 

Chodzi o to że jak np. obetnę głowę to można zrobić że upadnie ale nie będzie się obracać może nakręcić aktora osobno do uzyskania samej głowy i łączyć w całość potem.

 

A jeśli chodzi o brzuch to nie wiem jak stworzyć odpowiednią maskę dla palców. Bo nakręcę scenkę potem wytnę brzuch podmienię modelem ale palce muszą się wbić więc potrzebna maska dla nich ale jak ją zrobić nie rysując ręcznie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój opis jest bardzo niedokładny (dodatkowo brak poprawności pisowni sprawia, że nie wiem o co Ci chodzi).

Proponuję wykonać klika szkiców byśmy wiedzieli jednoznacznie co chcesz osiągnąć. Krótki storyboard -> rozrysuj chociaż jak mają wyglądać ujęcia (co obejmuje kadr), bo wiele rzeczy można zrobić stosując stare triki nie wymagające wprowadzania modeli 3d.

Przykład gdzie to wygląda komicznie ale daje radę:

http://video.google.com/videoplay?docid=2107860976834753426#

[raczej dla widzów starszych]

 

 

 

Jeśli chodzi o maskę 'palców' to ja to widzę tak:

Malujesz brzuch aktora (jego fragm gdzie będzie dziura) na kolor do wykluczowania, dobrze to oświetlasz, usuwasz w AE i wstawiasz model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak zamaskować potem części palców które będą wbite w brzuch?

Aktor ma stać bez koszulki wbić palce w brzuch po czym go rozerwać.

Nie wiem jak zamaskować części wbitych palców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć np. zielonej plasteliny.

ujęcie pierwsze: Cała sylwetka aktora (np. szarpie koszulę, zaczyna drapać brzuch)

ujęcie drugie: zbliżenie na 'makietę' z plasteliny (powiedzmy że aktor ma podwiniętą koszulkę na wysokość żeber, by zachować ciągłość ujęcie obejmuje naszą makietę z fragmentem koszulki. ) Wbicie palców w plastelinę.

Wykluczowanie plasteliny.

Zastąpienie plasteliny modelem (choć tutaj wystarczyłaby odpowiednio zaanimowana warstwa z bebechami, ale dalej mam za mało informacji co chcesz pokazać, jeśli chcesz symulować odrywanie tkanek, fałdy na skórze itp. to wybrałeś się z motyką na słońce. no chyba że chcesz to zrobić na bardzo słabym poziomie wizualnym).

 

Jeśli chcesz mieć ujęcie gdzie widać część aktora i brzuch to jest już trochę więcej roboty a nie chce mi się robić rysunków.

 

 

Dalej myślę że na etapie robienia filmu amatorskiego, coś takiego jest kompletnie bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym obracaniem głowy, to możesz albo tak jak Marvin radzi, zrobić głowę-rekwizyt albo głowę3d -replikę głowy aktora. Zależnie od preferencji i twoich umiejętności, oba sposoby powinny sprawdzić się nieźle. Oczywiście bez odpowiedniej obróbki efektowej się nie obejdzie.

Co do dziury w brzuchu, to maskowanie jest chyba najmniejszym problemem. To, czego się obawiasz, czyli ręczne rysowanie masek to tak zwany rotoscoping i jest to technika powszechnie stosowana w postprodukcji. Co to za problem wmalować jedną maskę dla jednego ujęcia? Bardziej bym się martwił na twoim miejscu o symulacje bebechów i wylatującego ścierwa ze środka plus jakaś krew itp. Jeśli chcesz całość w 3d robić to trochę klikania będzie.

Jako zachętę podrzucam link do starego filmiczku Tysona Ibelle ;)

http://www.tysonibele.com/Main/Animations/adMouse/adMouse_Lactaid.mov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć np. zielonej plasteliny.

ujęcie pierwsze: Cała sylwetka aktora (np. szarpie koszulę, zaczyna drapać brzuch)

ujęcie drugie: zbliżenie na 'makietę' z plasteliny (powiedzmy że aktor ma podwiniętą koszulkę na wysokość żeber, by zachować ciągłość ujęcie obejmuje naszą makietę z fragmentem koszulki. ) Wbicie palców w plastelinę.

Wykluczowanie plasteliny.

Zastąpienie plasteliny modelem (choć tutaj wystarczyłaby odpowiednio zaanimowana warstwa z bebechami, ale dalej mam za mało informacji co chcesz pokazać, jeśli chcesz symulować odrywanie tkanek, fałdy na skórze itp. to wybrałeś się z motyką na słońce. no chyba że chcesz to zrobić na bardzo słabym poziomie wizualnym).

 

Jeśli chcesz mieć ujęcie gdzie widać część aktora i brzuch to jest już trochę więcej roboty a nie chce mi się robić rysunków.

 

 

Dalej myślę że na etapie robienia filmu amatorskiego, coś takiego jest kompletnie bez sensu.

Pewnie racja że bez sensu i że porywam się z motyką na słońce. Jak się nie uda to będzie robione na rekwizytach. A ja sam dla siebie chciałbym umieć zrobić to w 3d jak inaczej się nauczyć profesjonalizmu jak nie przez mozolne próby.

Dla tego chciałbym krok po kroku znać etapy tworzenia takiego efektu by potem je realizować aż do skutku a nie stwierdzić w połowie że czegoś wcześniej brakło i trzeba wszystko od nowa robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym obracaniem głowy, to możesz albo tak jak Marvin radzi, zrobić głowę-rekwizyt albo głowę3d -replikę głowy aktora. Zależnie od preferencji i twoich umiejętności, oba sposoby powinny sprawdzić się nieźle. Oczywiście bez odpowiedniej obróbki efektowej się nie obejdzie.

Co do dziury w brzuchu, to maskowanie jest chyba najmniejszym problemem. To, czego się obawiasz, czyli ręczne rysowanie masek to tak zwany rotoscoping i jest to technika powszechnie stosowana w postprodukcji. Co to za problem wmalować jedną maskę dla jednego ujęcia? Bardziej bym się martwił na twoim miejscu o symulacje bebechów i wylatującego ścierwa ze środka plus jakaś krew itp. Jeśli chcesz całość w 3d robić to trochę klikania będzie.

Jako zachętę podrzucam link do starego filmiczku Tysona Ibelle ;)

http://www.tysonibele.com/Main/Animations/adMouse/adMouse_Lactaid.mov

 

Nie martwię się o maskę samego brzucha bo jego wytnę ale martwi mnie maska samych części palców wbitych w brzuch.

Chciałbym wiedzieć co w takim efekcie można zrobić jakąś szybką metodą a co niestety trzeba ręcznie(np. malowanie maski dla wbitej części palców).Ktoś może znać triki których ja nie znam.

Ps. Filmik świetny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności