Skocz do zawartości

Programowanie skryptów, pluginów itp.


magdzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z programowania jestem totalnie zielony w związku z czym mam kilka drobnych pytań : )

Chciałbym się nieco poduczyć głownie po to by móc pisać jakieś skrypty, pluginy do Majki. Jakim językiem w związku z tym powinienem się zainteresować? MEL jest oparty na c++ etc. czy jest to całkiem inna historia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mel to jest język skryptowy, C++ to język prekompilowany.

Polecam ci na początek poczytać trochę o programowaniu, porobić sobie jakieś ćwiczenia typu "Hello world" albo obliczanie miejsca zerowego funkcji. Później dobrze by było poznać samą Maya, jak się jej używa, jak działają node'y. Na tym etapie można nawet próbować pisać skrypty już w Melu ponieważ większość operacji które wykonujesz w interfejsie wywołuje się jako komendy Mel'a. W międzyczasie możesz ćwiczyć C++, i przeczytać sobie 2 duże podręczniki o Maya API.

A w między między czasie pouczyć się matematyki z naciskiem na przekształcenia przestrzenne i hops... możesz pisać pluginy i skrypty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w maya prawie wszystko opiera sie na melu albo na C. Nawet python w maya opiera sie na melu.

Expressions pewien tez na melu lub pythonie.

Kroopson, czy operacje na tym nowe interfejsie (QT) tez wywoluja sie jako komendy mel'a ?

Edytowane przez CgBartosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia bo nie widziałem jeszcze nowej Maya na oczy. Aczkolwiek lektura tego artykułu:

http://area.autodesk.com/blogs/stevenr/maya_2011_highlight_qt_user_interface

trochę naświetla sprawę.

Ciekaw jestem czy nadal ten nowy interface tak bardzo przycina bo wygląda to smacznie.

 

 

magdzik:

http://www.amazon.com/Complete-Maya-Programming-Extensive-Kaufmann/dp/1558608354

tu - ale jak się zapytasz "czy są po polsku" to cię zastrzelę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jeśli chcesz się zająć pisaniem skryptów do Mayi to tylko Python do samego MELA nie ma co siadac - to bez sensu( mozemy wziac caly mel jako modul do pythona). Polecam zaczac od ksiazki "Python Wprowadzenie". Jest gruba i napisana przejrzystym jezykiem. Ksiazka jest o samym pythonie. Jak nauczysz sie skladni jezyka to warto sie wziac za melowski modul. W pythonie skryptuje sie wszedzie (Houdini, Softimage etc.) nawet taki Fusion do compositingu. Co do C i C++ to za glebokie wody jak na poczatek. Bo pisanie pluginow jest na maksa trudne i trzeba ogarniac jezyk, program i do tego SDK ktore jest prawie zawsze niekompletne. Zniechecisz sie do pisania. A python na poczatek w sam raz a do mayki nawet w pythonie mozna pisac plugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności